Poprzedni
Następny

Polski YouTube i rap: subiektywna selekcja kanałów

Polski rap to specyficzne środowisko muzyczne, które, naśladując swojego przodka ze Stanów Zjednoczonych, przeszło bardzo ciekawą drogę od klatek schodowych, taniego piwa oraz przegrywanych kaset audio, aż po głośniki setek tysięcy osób, bardzo drogie klipy i ogromne zasięgi na serwisie YouTube. Tych kilka kanałów, które Wam dziś polecamy, idealnie oddaje charakter współczesnej sceny rapowej w naszym kraju, ale myślimy, że spodobają się także tym, którzy nie mają o niej pojęcia, bo są po prostu ciekawym spojrzeniem na tę kulturę i jej przedstawicieli.

fot. Gordon Cowie / Unsplash

Wini

Dla fanów Wini, dla reszty świata Winicjusz Bartków, to jedna z najbarwniejszych postaci na polskiej scenie rapowej, a najlepsze jest to, iż jego rap nie przyczynił się do jego popularności tak bardzo, jak jego osobowość i wszechstronna działalność na serwisie YouTube, gdzie jego kanał subskrybuje aż 150 tysięcy osób. Wini to bowiem człowiek-orkiestra, a na jego kanale każdy znajdzie coś dla siebie. Chcesz zabrać się za aktywność fizyczną? Wini pokaże Ci swój trening. Zastanawiasz się, czy wegańskie odpowiedniki wędlin są w porządku? Wini zje je pod wódeczkę i z detalami opisze Ci wszystkie walory smakowe. Myślisz nad zakupem nowej płyty znanego rapera? Wini na pewno już ją brutalnie zrecenzował. Największą popularnością cieszą się jednak rozmowy Winicjusza z gośćmi, których zaprasza na przejażdżkę swoim samochodem. Na siedzeniu pasażera w “Winiwozie” gościli dotychczas m.in. Wojtek Mazolewski, Przemysław Saleta, Sebastian Fabijański, Karol Paciorek, Liroy, Żabson, Tede, Jakub Żulczyk i wiele innych person z ciekawymi przemyśleniami na temat życia.

Popkiller

“Popkiller” to polski przykład amerykańskiego american dream. Powstał około 10 lat temu jako mikro strona internetowa z newsami ze świata rapu, którą prowadził jeden człowiek, Mateusz Natali – młody fanatyk rapu i bywalec ogromnej ilości koncertów. Dzisiaj Popkiller.pl jest najpotężniejszym rapowym medium w Polsce z pełnoprawną redakcją i niezwykle popularnym kanale na serwisie YouTube (264 tysiące subskrybentów). 

Można na nim znaleźć wszystko, czego poszukują fani tej muzyki w internecie: od nowości, przez występy na żywo, aż po wywiady artystami (również światowymi gwiazdami). Popkiller jest również autorem konkursu “Młode wilki” dla świeżych talentów wśród raperów, co roku wydając kompilacyjny album debiutantów i wyłaniając spośród nich mistrza słowa.


Zastanawiasz się nad systemem audio, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź koniecznie w tym celu nasze poradniki:


RapNews

RapNews.pl również jest portalem o rapie, który posiada mocną publikę na YouTubie. Na ich kanale można przede wszystkim posłuchać ciekawych wywiadów z artystami (m.in. Włodi, Tede, Wini, Malik Montana, zobaczyć ich występów na żywo (również takich bez trzymanki, jak na przykład ten). Poza muzyką RapNews dostarcza także świetną dawkę rozrywki w postaci cyklu #OceńWersy, który polega na tym, że raperzy analizują i oceniają polskie wersy, nie wiedząc, kto jest ich autorem. Jako krytycy pojawili się tu między innymi Wini, Procentee, PIH oraz raperki Marianne i AdMa. Oprócz tego ekipa RapNews organizuje turniej na żywo o nazwie RAPGRA, w którym można zgarnąć nawet 500 złotych – może więc jednak warto nieco podszkolić się z rapu?

CGM.PL

CGM nikomu przedstawiać nie trzeba – jako największy niezależny serwis muzyczny Codzienna Gazeta Muzyczna istnieje w świadomości polskich miłośników muzyki już od 2000 roku. Jej kanał na serwisie YouTube wystartował zaś w 2012 roku i okazał się świetnym uzupełnieniem treści pisanych serwisu. I chociaż CGM.PL skupia się na bardzo szerokim wachlarzu gatunków muzycznych, również rap ma tu swoją mocną reprezentację. Na ich youtubowym kanale znajdziemy między innymi rozmowy z takimi artystami jak Mata, Kuba Knap, Paluch, Kali, VNM, Steez, Saful, Pezet, Sokół i wielu, wielu innych, a do dziennikarzy, którzy ciągną ich za języki, należą Marcin Flint, Artur Rawicz, Gabi Drzewiecka, Red i Procentee. Wśród licznych wywiadów można znaleźć też całkiem zabawny cykl pt. “Rap & Cognac”, w którym artyści testują koktajle z koniakiem. 

ABSURDALNY_

ABSURDALNY_ to kanał dla wszystkich, którzy lubią śmieszkować z rapowych banałów oraz na gorącym uczynku przyłapywać raperów na kłamstwie – nie tylko w tekstach, ale i w wywiadach. Prowadzi go anonimowa persona, która, trzeba przyznać, ma bardzo dobre ucho do szczegółów i niezwykły dar do montowania zabawnych filmików obalających rapowe absurdy. Przekonajcie się sami:

WBWtv 

WBWtv to oficjalny kanał youtubowy WBW Freestyle Rap Battle, czyli corocznego turnieju dla freestylowych rymiarzy, który odbywa się w Polsce od 2003 roku i z którego wypłynęło na szerokie wody wielu odnoszących sukces raperów, jak na przykład Duże Pe, TeTris, Solar czy Białas. Eliminacje do finału WBW odbywają co roku się w całej Polsce, a ich celem jest wyłonienie polskiego mistrza spontanicznego rapu na nieznany wcześniej temat. 

Chmielotok 

"Chmielotok – piwne rozmowy z Proceentem" to kanał i nazwa podcastu video o piwie i szeroko pojętym lifestyle’u. Jego pomysłodawcą i gospodarzem jest Procentee zwany też Procentem, a właściwie Michał Kosiorowski  – radiowiec, właściciel wytwórni muzycznej Aloha Entertainment i warszawski raper z Mokotowa, który udzielał się między innymi w składzie Szybki Szmal oraz czynnie brał udział w wielu dużych  bitwach freestyle’owych w całej Polsce. “Chmielotok” to nie jest stricte muzyczna audycja –  to podcast, do którego Procentee zaprasza gości ze świata kultury na kraftowe piwo i prowadzi z nimi dyskusje na różne tematy – nie tylko alkoholowe. Dotychczas Kosiorowski spotkał się między innymi z dziennikarzem Marcinem Flintem, Eldo, Numerem Razem, Pablopavo, Noonem i Vieniem.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: