Poprzedni
Następny

Jakie głośniki do kina domowego wybrać? Polecane zestawy głośników do kina domowego

Jednym z najważniejszych komponentów w każdym systemie kina domowego są głośniki. To właśnie od nich zależy jakość i charakter dźwięku w systemie wielokanałowym, dlatego warto świadomie wybrać odpowiedni zestaw. W tym poradniku zaprezentuję Ci zestawy głośników, które zapewnią brzmienie na wysokim poziomie i sprawią, że podczas seansu poczujesz się jak w kinie.

Jakie głośniki do kina domowego wybrać? Polecane zestawy głośników do kina domowego. Spis treści:

  1. Jakie głośniki do kina domowego?
  2. Ile głośników do kina domowego?
  3. Rekomendowane zestawy głośników
    1. Yamaha NS-P41
    2. Elac Debut
    3. Yamaha NS
    4. Indiana Line Tesi
    5. Bowers & Wilkins S600
  4. FAQ
  5. Podsumowanie

zestaw głośników do kina domowego bowers & wilkins seria 600

Jakie głośniki do kina domowego?

Zakup kina domowego to najczęściej inwestycja na lata. Nie powinieneś więc podejmować jej pochopnie i nierozważnie. Warto, abyś wiedział, jakie typy głośników stosowane są w kinie domowym, aby dokonać dobrego wyboru. Głośniki do kina domowego zapewnią w Twoim systemie dźwięk przestrzenny, czyli taki, który znasz z profesjonalnego kina. Dlatego więc po kolei wyjaśnię, jakie masz możliwości.

Zacznę od najważniejszej kwestii, czyli ilości i rozmieszczenia głośników. Kino domowe jest systemem audio składającym się z kilku kanałów, który ma zapewnić dźwięk przestrzenny. Podstawowy system składa się z pięciu kanałów, czyli dwóch frontowych, kanału centralnego i kolumn surround. Klienci coraz częściej decydują się na bardziej rozbudowane systemy, składające się z siedmiu, dziewięciu, a nawet jedenastu kanałów.

Oprócz ilości głośników ważnym elementem jest także ich rodzaj. Najczęściej w kinie domowym wybierane są kolumny podstawkowe i podłogowe. Wybór modeli i rozpiętość cenowa dostępnych konstrukcji jest ogromna, dlatego początkujący użytkownicy często szukają pomocy w ich wyborze. Pamiętaj także, że klasa głośników powinna być odpowiednio dobrana do amplitunera AV. Jeśli więc do kolumn głośnikowych z wyższej półki dobierzesz podstawowy amplituner, będzie on „wąskim gardłem” systemu.

Od kilku lat dostępne są też systemy kina domowego Dolby Atmos. Jest to nowoczesne rozwiązanie, w którym oprócz tradycyjnie rozmieszczonych głośników montuje się także dodatkowe kanały, w których dźwięk dochodzi do słuchacza z góry. Dźwięk z kanałów efektowych może być odtwarzany z głośników instalacyjnych, czy też kolumn podstawkowych umieszczonych bliżej sufitu. Niektórzy producenci oferują także kolumny, w których istnieje możliwość zamówienia dodatkowych modułów Dolby Atmos, promieniujących dźwięk do góry. Z doświadczenia wiem, że Klienci po odsłuchu często wybierają właśnie kino domowe Dolby Atmos, ponieważ różnica w jakości dźwięku jest znaczna. Fale dźwiękowe docierające do słuchacza także z góry sprawiają, że brzmienie jest jeszcze bardziej wciągające i przestrzenne, zwiększając wrażenia podczas seansu.

kolumny podłogowe bowers & wilkins jako głośniki frontowe obok powieszonego na ścianie telewizora

Większość użytkowników jako kanały frontowe i głośniki surround wybiera głośniki podstawkowe lub podłogowe. Nie znaczy to jednak, że nie są dostępne inne rozwiązania. Alternatywą są głośniki instalacyjne, które montowane są w ścianie i w suficie. Nie zajmują one miejsca w pomieszczeniu, dlatego wybierane są zwłaszcza przez użytkowników, którzy nie chcą poświęcać przestrzeni w pomieszczeniu na kolumny głośnikowe lub wystrój wnętrza to uniemożliwia. Warto pamiętać, że w takim systemie subwoofer jest wręcz niezbędny, ponieważ głośniki sufitowe i ścienne nie są w stanie wytworzyć nisko schodzącego basu, który jest przecież bardzo pożądany podczas seansu.

W tym poradniku skupię się na zestawach kina domowego wykorzystujących kolumny głośnikowe, ponieważ jest to najpopularniejsze rozwiązanie.

Zobacz także nasz poradnik: Jakie kino domowe wybrać

Ile głośników do kina domowego?

W powyższym akapicie wyjaśniłem, że użytkownik ma do wyboru zestawy kina domowego składające się z różnej ilości kanałów. Na pewno chcesz więc wiedzieć, ile głośników do kina domowego należy wybrać i od czego zależy ta decyzja. Jak to zwykle bywa, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim wybór powinien być uzależniony od metrażu pomieszczenia i Twojego budżetu. Jeśli dysponujesz pokojem o powierzchni nieprzekraczającej 30 metrów kwadratowych, podstawowy, pięciokanałowy system spełni swe zadanie, zapewniając właściwe nagłośnienie pomieszczenia. Jeśli chcesz nagłośnić większy metraż, warto pomyśleć o bardziej rozbudowanej konfiguracji. Nasi Klienci często wybierają systemy 7.1 lub 7.2. Dodatkowe kanały pozwalają na uzyskanie bardziej przestrzennego dźwięku, co pozytywnie wpływa oczywiście na wrażenia podczas seansu.

głośniki instalacyjne do kina domowego - zestaw marki ELAC

Jak już wspomniałem, warto rozważyć system kina domowego Dolby Atmos, który zawiera dodatkowe głośniki, wytwarzające dźwięk od góry. Te kanały sprawiają, że dźwięk dociera do słuchacza z większej ilości kierunków. Podstawowy system kina domowego Dolby Atmos ma konfigurację 5.1.2, dlatego zdecydowana większość siedmiokanałowych amplitunerów obsługuje tę technologię. Bardziej rozbudowane systemy to 5.1.4 i 7.1.2. Jeśli nie wiesz, który będzie odpowiedni, warto skontaktować się ze specjalistami z Top Hi-Fi, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni kino domowe Dolby Atmos.

Sprawdź także poradnik soundbar czy kino domowe

Rekomendowane zestawy głośników

W poprzednich akapitach wyjaśniłem Ci najważniejsze kwestie związane z wyborem głośników, abyś mógł bardziej świadomie wybrać zestaw głośników, dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. Wiem, że użytkownicy często oczekują rekomendacji danego modelu, czyli wskazania konkretnego zestawu głośników do kina domowego.

Jak już wspomniałem, podstawowa konfiguracja systemu kina domowego to zestaw 5.0 lub 5.1. Zawsze podkreślam, że kino domowe nie musi kosztować majątku, ponieważ część osób uważa, że po prostu nie stać ich na system wielokanałowy. Pamiętaj, że za rozsądne pieniądze możesz stworzyć dobrze brzmiący i uniwersalny system AV, który zapewni wiele radości podczas oglądania filmów. W budżetowych systemach kina domowego warto postawić na sprawdzone głośniki, które pozwolą uzyskać odpowiednie walory brzmieniowe.

zestaw głośników do kina domowego yamaha ns-p41

Yamaha NS-P41

Dlatego osobom szukającym podstawowego, lecz sprawdzonego rozwiązania polecam głośniki Yamaha NS-P41. Są to łatwe do napędzenia głośniki, dlatego można je łączyć z podstawowymi modelami amplitunera. Zestaw składa się z pięciu głośników wraz z subwooferem. Użytkownicy doceniają ten zestaw za niewielkie rozmiary. Głośniki nie zajmują wiele miejsca, zapewniając dobrej jakości dźwięk.

głośniki do kina domowego Elac Debut

Elac Debut

Kolejną rozsądnie wycenioną propozycją są głośniki Elac z serii Debut. Tego producenta chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, ponieważ zajmuje on czołowe miejsce wśród najchętniej wybieranych marek monitorów i podłogówek, zarówno w systemach stereo, jak i kina domowego. Jeśli więc chcesz stworzyć dobrze brzmiący system kina domowego w konfiguracji 5.0, polecam właśnie ten system. Seria Debut zarówno głośniki podłogowe, które wybierane są jako kolumny frontowe, jak i podstawkowe, co pozwoli stworzyć odpowiednią konfigurację. Taki system głośników zapewni on przestrzenne i dynamiczne brzmienie za rozsądne pieniądze. Uniwersalny charakter dźwięku sprawia, że ten zestaw głośników można łączyć właściwie ze wszystkimi markami amplitunerów. Pamiętaj także, że w każdej chwili możesz dodać subwoofer aktywny do system, jeśli uznasz, że jakość niskich tonów mogłaby być lepsza.

głośniki do kina domowego yamaha NS

Yamaha NS

Kolejnym zestawem głośników Yamaha, który na pewno warto wziąć pod uwagę jest seria Yamaha NS. Są to budżetowe kolumny, które często polecamy użytkownikom szukającym sprawdzonego, niedrogiego zestawu głośników. Wielu użytkowników twierdzi, że to głośniki wręcz stworzone do kina domowego. Mocny i sprężysty bas, dobra dynamika i przestrzenność dźwięku, a także łatwość napędzenia sprawiają, że są one często wybierane przez użytkowników.

zestaw głośników do kina domowego - Indiana Line Tesi

Indiana Line Tesi

Kolejnym zestawem głośników do kina domowego, który zapewni dobrą jakość dźwięku, a jednocześnie nie kosztuje majątku, jest zestaw marki Indiana Line. Mam na myśli nową odsłonę kolumn z serii Tesi, która stanowi ważną część oferty włoskiej marki. Ta seria zyskała już wielu zwolenników wśród miłośników dobrego brzmienia i jest chętnie wybierana w różnych konfiguracjach – zarówno w stereo, jak i w kinie domowym. Włoski producent zadbał, aby nowa odsłona głośników TESI także sprawdziła się w kinie domowym. Dlatego w skład serii wchodzą dwa modele głośników podstawkowych – TESI 2 i TESI 3, które można stosować jako głośniki surround, a także jako „fronty” w mniejszych pomieszczeniach. TESI 5 i TESI 6 to podłogówki, różniące się rozmiarem i ilością przetworników. Głośnik centralny oznaczony został jako TESI 7.

Już pierwszy rzut oka na nową serię pozwala stwierdzić, że wzornictwo kolumn włoskiego producenta jest niezwykle klasyczne i ponadczasowe. Obudowy wykonane zostały z winylu i dostępne są w trzech kolorach: białym, czarnym i dębowym mokka. Delikatnie zaokrąglone rogi sprawiają, że kolumny wyglądają smukle i estetycznie. Moim zdaniem na tym właśnie polega urok włoskiej estetyki – prosto, ale z klasą.

W nowym wydaniu kolumn Indiana Line z serii Tesi poprawiona została konstrukcja przetworników. Membrany głośników wykonane są z polipropylenu z domieszką miki, co zapewnia wymaganą sztywność. Zmiany dotyczą także konstrukcji obudowy i zwrotnicy. Efektem jest lepsza jakość dźwięku. Wszyscy, którzy znają charakter dźwięku tych włoskich kolumn wiedzą, że w brzmieniu delikatnie dominował mid-bas, co nadawało mu ciepły i przyjemny charakter. Moim zdaniem zostało to zachowane w odświeżonym wydaniu kolumn, a dźwięk zyskał jeszcze na gładkości i spójności.

zestaw głośników do kina domowego Bowers & Wilkins S600

Bowers & Wilkins S600

W moich rekomendacjach nie mogło zabraknąć zestawu kolumn Bowers & Wilkins z serii 600. Ta seria od lat wyznacza standardy w swojej klasie pod względem jakości wykonania, zastosowanych rozwiązań technicznych i jakości dźwięku. Już pierwsze spojrzenie na dostępne modele podpowiada, ze producent poważnie traktuje miłośników kina domowego. Oprócz kolumn podłogowych, oznaczonych jako 603 S3, dostępne są dwa modele monitorów różniące się wielkością i głośnik centralny. Brytyjski producent oferuje aż trzy modele dedykowanych subwooferów, co pozwala tworzyć zestawy kina domowego przeznaczone do pomieszczeń o różnej powierzchni.

Bowers & Wilkins zastosował w tej serii kolumn głośnikowych wiele rozwiązań z hi-endowych modeli. W nowej odsłonie kolumn, oznaczonej jako S3, wprowadzono wiele modyfikacji i ulepszeń. Przede wszystkim zmodernizowano konstrukcję przetwornika wysokotonowego i wprowadzono udoskonaloną obudowę.

Jak najprościej opisać charakter brzmienia głośników Bowers & Wilkins z serii 600? Z pewnością dźwięk jest niezwykle dynamiczny, klarowny i dobrze wyważony. Sprężysty bas sprawdza się w systemach kina domowego, gwarantując odpowiednie emocje. Średnica jest bezpośrednia i plastyczna, zapewniając bardzo dobre odtwarzanie dialogów. Góra pasma jest dobrze zestrojona, co sprawia, że charakter dźwięku jest niezwykle uniwersalny. Głośniki Bowers & Wilkins możesz więc łączyć właściwie z każdą marką amplitunera. Warto jednak wcześniej umówić się na odsłuch, aby poznać rekomendowane przez nas zestawy kina domowego.

Wiele razy miałem okazję doradzać Klientom poszukującym sprawdzonych głośników kina domowego, które zapewnią im doskonałe walory brzmieniowe. Po odsłuchu spora część decyduje się właśnie na kolumny Bowers & Wilkins 600, aby w domowym zaciszu stworzyć kino domowe, które zapewni doskonałą jakość dźwięku.

Zobacz także poradnik kino domowe czy stereo

FAQ

Czym się różni stereo od kina domowego?

System stereo składa się z dwóch kanałów – prawego i lewego, co jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku słuchania muzyki. Z kolei kino domowe składa się z minimum pięciu kanałów. Ścieżka dźwiękowa w filmie zapisywana jest w kodekach umożliwiających odtwarzanie dźwięku wielokanałowego. Dlatego, jeśli potrzebujesz systemu do odtwarzania filmów, lepsze rezultaty dźwiękowe uzyskasz, wybierając system kina domowego.

Czy do kina domowego potrzebny jest subwoofer?

Subwoofer jest głośnikiem wspomagającym odtwarzanie najniższych częstotliwości, czyli pasma do 200 Hz. Te dźwięki stanowią niezwykle ważną część ścieżki dźwiękowej w filmie, zapewniając właściwe emocje i wpływając na wyższy realizm dźwięku. Jeśli więc chcesz osiągnąć doskonałą jakość dźwięku, rekomenduję subwoofer do każdego systemu kina domowego.

Do czego podłączyć głośniki od kina domowego?

System kina domowego składa się najczęściej z amplitunera AV i głośników pasywnych, które należy do niego podłączyć kablami głośnikowymi.

zestaw kina domowego z głośnikami Bowers & Wilkins

Czy do kina domowego potrzebny jest amplituner?

Amplituner AV stanowi nieodłączny komponent w systemach kina domowego. Dekoduje on ścieżkę dźwiękową i obraz, a także wzmacnia sygnał dźwiękowy, umożliwiając odtwarzanie go na głośnikach.

Czym się różni amplituner stereo od kina domowego?

Amplituner stereo jest urządzeniem, które stanowi odtwarzacz i wzmacniacz stereo w jednej obudowie. Zgodnie z nazwą, wzmacnia on sygnał stereofoniczny z dwóch kanałów – prawego i lewego. Z kolei amplituner kina domowego jest przystosowany do dekodowania i wzmacniania sygnału wielokanałowego. W zależności od modelu może to być amplituner pięciokanałowy lub przystosowany do bardziej rozbudowanych systemów AV.

Czy głośniki mogą stać obok telewizora?

Rozmieszczenie głośników w kinie domowym jest jednym z najistotniejszych czynników, który ma wpływ na jakość dźwięku. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić kluczową kwestię. Słuchacz powinien zająć pozycję naprzeciwko kolumny centralnej, która umieszczana jest pod telewizorem. Kolumny frontowe umieszczamy po bokach, w równej odległości od środka, natomiast głośniki surround za słuchaczem.

Na jakiej wysokości umieścić tylne głośniki kina domowego?

Idealnie byłoby, gdyby głośniki kina domowego, określane jako kolumny surround, znajdowały się nieco powyżej uszu słuchaczy. Najczęściej rekomendowana jest wysokość od 30 do 60 cm powyżej uszu. Wiadomo jednak, że domownicy różnią się między sobą wzrostem, dlatego najczęściej trzeba uśrednić wysokość, która będzie optymalna dla wszystkich. Tylne głośniki kina domowego możesz więc zamontować na wysokości od 1,4 do 1,8 metra, jako punkt odniesienia przyjmując głośnik wysokotonowy.

głośniki do kina domowego Bowers & Wilkins S700

Podsumowanie

Aby właściwie dobrać zestaw głośników do kina domowego, należy przede wszystkim dobrze przemyśleć koncepcję systemu i jego konfigurację na podstawie wielkości pomieszczenia, budżetu i preferencji brzmieniowych. Wówczas będziesz mógł wybrać gotowy zestaw głośników do kina domowego z rekomendacji, które przygotowałem. Są to sprawdzone modele, które przetestowałem i z opinii Klientów wiem, że zapewniają bardzo dobrą jakość brzmienia w systemie kina domowego.

Jeśli zastanawiasz się, jaki zestaw głośników do kina wybrać, skontaktuj się w wybranym salonem Top Hi-Fi. Nasi specjaliści zaprezentują Ci wybrane zestawy głośnikowe, a także zorganizują odsłuch systemu. W naszym sklepie internetowym są oczywiście gotowe zestawy, warto jednak wiedzieć, że możemy indywidualnie dobrać dopasowany zestaw głośników, który stworzymy na podstawie Twoich oczekiwań.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Supercena
Yamaha NS-P41

NS-P41

Yamaha
Zestawy głośników
Special Price 1 099 zł Regular Price 1 799 zł i
Supercena
Debut 2.0 F6.2 (czarny) + Debut 2.0 B6.2 (czarny) + Debut 2.0 C6.2 (czarny)
Special Price 4 949 zł Regular Price 7 535 zł i
Prosimy o kontakt
Supercena
603 S3 + 607 S3 + HTM6 S3

603 S3 + 607 S3 + HTM6 S3

Bowers & Wilkins
Zestawy głośników
As low as 12 999 zł Regular Price 16 895 zł i
Nowość
Tesi 2

Tesi 2

Indiana Line
Głośniki podstawkowe
As low as 749 zł
Nowość Bestseller
Tesi 3

Tesi 3

Indiana Line
Głośniki podstawkowe
As low as 924 zł Regular Price 924 zł i

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: