Poprzedni
Następny

Perły z lamusa: Nirvana ,,Heart-Shaped Box’’

Zespół Nirvana osiągnął coś, czego nie raczej nikt się nie spodziewał, gdy debiutował - dekady od tragicznego zakończenia historii zespołu kolejne pokolenia młodych ludzi nadal sięgają po muzykę kultowego trio z Seattle. Jednym z kawałków, który ciągle powraca na głośniki starszych i młodszych pokoleń, jest ,,Heart-Shaped Box’’ - piosenka, co do której powstania powstały dwie różne teorie.

Kolumny głośnikowe do systemów stereo Bowers & Wilkins

Klip, który wstrząsnął Ameryką

Kawałek ,,Heart-Shaped Box’’ pojawił się trzecim i ostatnim studyjnym albumie Nirvany, ,,In Utero’’ z 1993 roku. Jak prawie każde posunięcie zespołu, po raz kolejny wzbudził wokół niego kontrowersje - głównym powodem to, było to, że tytuł oznacza dosłownie ,,w macicy’’, a jedna z piosenek nosiła tytuł ,,Rape Me”, czyli ,,zgwałć mnie”.

W konserwatywnych środowiskach sytuacja eskalowała jeszcze bardziej, kiedy na antenie MTV zadebiutował klip do wspomnianego ,,Heart-Shaped Box’’, w którym motyw ukrzyżowania Chrystusa w czapce świętego Mikołaja przeplata się z płodami, surowym mięsem i upiornymi ptaszyskami, po ekranie przechadza się dziecko w stroju do złudzenia przypominającym uniform Ku Klux Klanu, a wszystko podane jest w psychodelicznych, przejaskrawionych barwach. Fani oszaleli, przeciwnicy - jeszcze bardziej. Tymczasem klip podbijał MTV i w listopadzie 1993 roku został ogłoszony przez Billboard najczęściej puszczanym teledyskiem we wówczas już 12-letniej historii stacji.

O czym była piosenka, do której klip narobił tyle szumu?

Wszystkie znaczenia "Heart-Shaped Box"

Na temat tego, co symbolizować ma tytuł piosenki (który w polskim tłumaczeniu oznacza pudełko w kształcie serca), pojawiło się wiele różnych spekulacji. Jedni uważali, że jest to określenie na pojemnik z heroinowymi akcesoriami Kurta Cobaina, inni wierzyli, że chodzi o pudełeczko na miłosne listy, a jeszcze inni, że odnosi się do macicy.

Podobne domysły snuto na temat całego tekstu piosenki. Chociaż wiele osób uważało, że opowiada on o sytuacji abortowanego płodu z punktu widzenia pierwszej osoby, autor książki ,,Come As You Are” Michael Azerrad napisał, że pomysł na piosenkę tak naprawdę wyszedł od Courtney Love, która podarowała Cobainowi pudełko-serduszko pełne dziwnych pamiątek - w tym listów miłosnych od jej byłego, Billy’ego Corgana z zespołu The Smashing Pumpkins i głowę lalki. Według dziennikarza w tekście przewijają się ukryte metafory ich uczucia, które mieli rozumieć tylko oni sami. Podobno Love jest nieoficjalną współautorką tekstu.

Sam Cobain twierdził, że inspiracją do napisania ,,Heart-Shaped Box” był telewizyjny reportaż  o dzieciach chorych na raka, jednak fani nie byli przekonani - uważali, że tekst ewidentnie opowiada o niestabilnym związku dwojga ludzi, a jako argument przedstawiali to, iż w tekście pojawiają się Ryby i Rak, czyli znaki zodiaku Kurta i Courtney.

Jaskrawa zapowiedź nieszczęścia?

Po śmierci Cobaina słowa piosenki zyskały jeszcze jedno znaczenie - zaczęto doszukiwać się w nich oznak skłonności samobójczych. Wskazywano szczególnie na słowa ,,Throw down your umbilical noose so I can climb right back" ("Zrzuć swoją pętlę pępowinową, bym mógł wspiąć się z powrotem"), które interpretowano jako metaforę odebrania sobie życia - pętla kojarzy się bowiem jednoznacznie. Potwierdzeniem tej teorii miał być również fakt, że album ,,In Utero’’ wcale nie miał się tak nazywać - początkowo muzyk chciał zatytułować go tak, jak zwykł odpowiadać na pytanie w stylu ,,Jak się masz?’’, czyli: ,,I Hate Myself and I Want to Die” (Nienawidzę siebie i chcę umrzeć).

Nirvana Del Rey

W 2012 roku o ,,Heart-Shaped Box’’ znowu zrobiło się głośno. Wielotysięczna widownia w Sydney po raz pierwszy usłyszała na żywo łagodną wersję w wykonaniu Lany Del Rey.

I pewnie nie odbiłoby się to w mediach z takim hukiem, gdy nie to, że ów występ na Twitterze skomentowała sama Courtney Love. Oznaczając młodą piosenkarkę, napisała:

Wiesz, że ta piosenka jest o mojej waginie, prawda? ,,Zrzuć swoją pępowinę, bym mógł wspiąć się z powrotem’’... Na dodatek niektóre z tekstów o mojej waginie są mojego autorstwa. Także następnym razem, gdy będziesz to śpiewać, pomyśl o mojej waginie, dobrze?

Surowa lekcja historii muzyki grunge, co?

Poza Laną Del Rey po ,,Heart-Shaped Box” sięgnęło jeszcze wielu różnych artystów, artystek i zespołów w tym Post Malone, Monika Brodka, czy Evanescence.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: