Poprzedni
Następny

Nowości Audio-Techniki na wystawie High End w Monachium

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 0 komentarzy

Seria Audio-Technica AT-OC9X

Audio-Technica już od ponad 55 lat wyznacza najwyższe standardy w branży audio, nieustannie podnosząc poprzeczkę swoimi innowacyjnymi konstrukcjami. Dlatego też na minionej wystawie High End w Monachium nie mogło zabraknąć japońskiego producenta, który zaprezentował kilka nowości, w tym m.in. wkładki i główki gramofonowe.

Produkty Audio-Techniki cieszą się uznaniem wśród melomanów i kojarzą się z doskonałymi walorami akustycznymi, połączonymi z najwyższą jakością wykonania i nowoczesnym eleganckim wzornictwem. Wśród nich znajdziemy np. wkładki gramofonowe, które są owocem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych, mających na celu dostarczenie jak najlepszej jakości dla miłośników krążków winylowych.

Ostatni efekt tych badań został zaprezentowany podczas targów High End w Monachium, gdzie Audio-Technica przedstawiła czwartą generację legendarnej serii AT-OC9X. Nowa odsłona cechuje się jeszcze większym dopracowaniem i dbałością o szczegóły, a każdy model zaopatrzono w podwójną cewkę drgającą. Zastosowane rozwiązanie umożliwia precyzyjne oddzielenie kanałów lewego i prawego, co pozwala na uzyskanie pierwszorzędnego obrazu dźwiękowego i szerokich zakresów częstotliwości.

Audio-Technica na targach High End 2019

W skład nowej kolekcji wchodzą modele AT-OC9XEB, AT-OC9XEN, AT-OC9XML, AT-OC9XSH i AT-OC9XSL, które różnią się dostępnymi opcjami szlifu igły i konstrukcją wspornika – w dwóch pierwszych modelach wspornik został wykonany z aluminium, natomiast AT-OC9XMLAT-OC9XSH i AT-OC9XSL posiadają boronową konstrukcję wspornika.

Elementem wspólnym nowych modeli jest połączenie magnesu neodymowego z elektrostatycznym jarzmem - takie rozwiązanie zapewnia zwiększoną energię magnetyczną. W celu uzyskania czystego przekazu sygnału do budowy cewek zastosowano czystą miedź wykonaną w technologii Pure Copper by Ohno Continuous Casting (PCOCC).

Warto pokrótce przyjrzeć się każdemu z pięciu modeli:

Audio-Technica AT-OC9XEB

Model AT-OC9XEB wyposażono w igłę zakończoną końcówką diamentową ze szlifem eliptycznym wklejaną na trzpień. Wkładka cechuje się ulepszoną i wyróżniającą się konstrukcją, zapewniającą większą odporność na rezonans.

AT-OC9XEN

Pełną igłę diamentową ze szlifem eliptycznym zastosowano we wkładce AT-OC9XEN. Konstrukcja igły, będąca jednym kawałkiem diamentu z okrągłym trzpieniem, jest lżejsza i sztywniejsza niż diamentowa końcówka wklejana w okrągły tytanowy wspornik, jak w przypadku wkładki AT-OC9XEB. Zastosowanie pełnego diamentu ma swoje odzwierciedlenie w cenie, ale jakość odwzorowania dźwięku jest znacznie wyższa. W szczególności dotyczy to wierności brzmienia wysokich tonów oraz jakości odpowiedzi impulsowej.

Audio-Technica AT-OC9XML

AT-OC9XML posiada igłę ze szlifem mikroliniowym. Zastosowanie tego szlifu pozwala dwukrotnie zwiększyć żywotność igły. Ponadto liniowy styk igły minimalizuje „wewnętrzne zniekształcenia rowka”, a także zapewnia szerszą odpowiedź częstotliwościową i zwiększa do maksimum rozdzielczość w zakresie średnich i wysokich tonów.

AT-OC9XSH

Wkładka AT-OC9XSH wyróżnia się igłą o szlifie Shibata, jaka jest najbardziej zaawansowaną wkładką gramofonową z nowej serii VM95. Ten flagowy model wyposażony został w pełną igłę ze szlifem Shibata, który jest ceniony w szczególności przez najbardziej wymagających użytkowników płyt winylowych. Specjalnie zaprojektowany szlif zapewnia lepsze śledzenie niż w przypadku szlifu eliptycznego. Obszar śledzenia jest dokładniejszy dzięki lepszemu, pełniejszemu kontaktowi igły z rowkiem płyty.

AT-OC9XSL

Projektanci igłę o szlifie Special Line Contact umieścili w AT-OC9XSL. Szlif ten był do tej pory wykorzystywany we flagowym modelu japońskiego producenta, ponieważ pozwala zyskać bogate w tonalne niuanse brzmienie i sprawia, że igła „zbiera” nawet najdrobniejszą porcję informacji z powierzchni rowka płyty.

Na temat najświeższego wydania serii AT-OC9X wypowiedział się również Yosuke Koizumie, główny inżynier działu odpowiedzialnego za wkładki:

- W 1987 roku przedstawiliśmy linię AT-OC9, ta była bardzo innowacyjna i udało się nam połączyć unikalny proces inżynieryjny ze starannie dobranymi materiałami, aby stworzyć ponadprzeciętne doświadczenie dźwiękowe. Od tamtego momentu rozwijamy i poszerzamy ofertę wkładek gramofonowych z tego segmentu. Wierzę, że nowa AT-OC9X reprezentuje ponad 50 lat naszego doświadczenia w budowie wkładek gramofonowych.

Główki gramofonowe - AT-LH13H, AT-LH15H, AT-LH18H

Kolejną z nowości są trzy uniwersalne główki gramofonowe ze standardowym mocowaniem 0,5 cala – AT-LH13H, AT-LH15H oraz AT-LH18H. Przeznaczone są do montażu wkładek gramofonowych z podłączeniem 4-pinowym i gwintowanymi otworami w korpusie wkładki; połączenie tych dwóch cech występuje np. w modelach serii AT-OC9X czy VM95. Nowe headsheele różnią się od siebie przede wszystkim wagą – liczba w nazwie wskazuje wagę główki w gramach, co pozwala zapewnić optymalną zgodność z wymaganiami dotyczącymi wkładki i ramienia gramofonu.

Przewody gramofonowe – AT-TC1000RX, AT-TC1000DX, AT-TC1000RR

Audio-Technica na tegorocznych targach High End przedstawiła także nowe przewody gramofonowe – AT-TC1000RX, AT-TC1000DX, AT-TC1000RR – każdy o długości 1,2 m. Trzy modele cechują się niską rezystancją i umożliwiają dostarczenie sygnału audio o wysokiej mocy, zapewniając znakomite wrażenia słuchowe. Poszczególne przewody różnią się przede wszystkim rodzajem wtyczek.TC1000RX wyposażono w podwójne złącze XLR z jednej strony i 2x RCA z drugiej, TC1000DX oddaje do dyspozycji użytkownikowi 5-pinową wtyczkę DIN i dwa złącza XLR, natomiast TC1000RR jest zakończony podwójnymi RCA z obu stron.

Zaprezentowane konstrukcje już wkrótce zawitają również do salonów Top Hi-Fi & Video Design.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: