Poprzedni
Następny

Nowe modele Rotel A11 i CD11 Tribute hołdem złożonym legendzie świata audio

Rotel przedstawił specjalną edycję dla dwóch niezwykle popularnych modeli ze swojego bogatego portfolio – wzmacniacza zintegrowanego A11 i odtwarzacza płyt kompaktowych CD11. Każdą z tych konstrukcji wzbogacono o specjalny emblemat Tribute, który służy uczczeniu współpracy japońskiej firmy z Kenem Ishiwatą, nieżyjącą już legendą branży hi-fi, a oba modele są już dostępne w salonach Top Hi-Fi & Video Design.

Rotel A11 Tribute i CD11 Tribute

Ken Ishiwata posiadał niezwykłą umiejętność identyfikowania wartościowych produktów, doskonale nadających się do modyfikacji. W świecie audio był powszechnie ceniony także za definiowanie referencji muzycznych oraz sugerowanie inżynierom zmian komponentów, pozwalających wynieść jakość konstrukcji na wyższy poziom, często przy niewielkim wzroście ceny produktu.

Daren Orth, główny technolog w firmie Rotel, tak opisuje współpracę z Kenem: „Pozostając razem z nim w branży przez podobny czas, przez lata obracaliśmy się w tych samych kręgach audiofilskich, takich jak np. rodzina Tachikawa w Japonii — założyciele i właściciele Rotela. Można było odczuć wzajemny szacunek dla talentu i pozycji rynkowej, a nawet długą chęć współpracy, ale taka szansa nigdy się nie nadarzyła. Okazja pojawiła się wreszcie późnym latem ubiegłego roku, kiedy to rozpoczęły się wstępne rozmowy, a projekt stał się rzeczywistością we wrześniu. Cały zespół inżynierów był zachwycony, że w końcu ma okazję pracować z Kenem”.

Podjęto wspólną decyzję, aby skupić się na udoskonaleniu A11 i CD11 – konstrukcji, które nie tylko Ken dobrze znał, ale które także zdążyły odnieść sukces potwierdzony licznymi nagrodami, choćby nagrodą „BEST BUY AMPLIFIER EISA 2019-2020” w przypadku modelu A11.

Rotel A11 Tribute + CD11 Tribute

Rotel uznał, że pracujący w klasie AB wzmacniacz zintegrowany A11 o mocy 50 na kanał, jak również odtwarzacz płyt kompaktowych CD11, są świetnym fundamentem do dalszych pracy. Urządzenia te bowiem były świetnymi produktami i można było przekształcić je w coś jeszcze bardziej wyjątkowego.

Ken odpowiadał za przeprowadzenie wstępnej oceny i uzgodnienie z zespołem inżynierów Rotela nowej specyfikacji. To właśnie legenda świata audio, we współpracy ze swoimi wieloletnimi kontaktami w dziedzinie inżynierii akustycznej, stworzyła pierwsze prototypy.

Dla wzmacniacza A11 wybrano specjalnie ulepszone komponenty – wszystko po to, aby uzyskać wyższą jakość w całym torze sygnałowym. W przypadku stopnia wzmacniacza zmieniono wszystkie 10 kondensatorów oraz dwa rezystory. Z kolei w sekcji przedwzmacniacza udoskonalonych zostało sześć kondensatorów – te składają się na ponad połowę komponentów toru sygnałowego. Ulepszono także wszystkie sześć kondensatorów w stopniu wzmocnienia.

Rotel A11 Tribute

Konstruktorom udało się również wzbogacić mechaniczne chassis A11 o niestandardowe materiały tłumiące. Tym samym zminimalizowane zostało „dzwonienie” oraz skuteczniej odizolowano i wytłumiono wibracje wewnątrz urządzenia.

Odtwarzacz CD11 też przeszedł gruntowne zmiany. W urządzeniu wymieniono osiem kondensatorów i jeden rezystor w układzie przetwornika, a w sekcji zasilania na jeszcze lepsze komponenty wymieniono wszystkie dziewięć kondensatorów.

Także przy opracowywaniu tego modelu poświęcono wiele uwagi wytłumieniu wewnętrznych wibracji za pomocą specjalnego materiału tłumiącego dodanego do górnej płyty – rozwiązanie, które pozwoliło wyeliminować „drgania” i „dzwonienie”. Kolejne modyfikacje obejmują mechaniczne i elektryczne uziemienie odtwarzacza CD.

Rotel CD11 Tribute

Niestety, po ustaleniu zmian i przejęciu nadzoru nad stworzeniem pierwszych prototypów, Ken zmarł w listopadzie 2019 r., czyli przed finalizacją projektu. Jednak wielu współpracowników Kena z branży, m.in. Karl-Heinz Fink, zaoferowało swoją pomoc w kontynuowaniu współpracy z zespołem Rotela. Miało to na celu dokończenie produktów przy jednoczesnym spełnieniu oryginalnej wizji Kena.

Efektem są dwa zaawansowane urządzenia – A11 Tribute i CD11 Tribute – które mogą poszczycić się wyższą rozdzielczością i detalicznością, zarazem gwarantując jeszcze muzykalniejszy obraz audio z usprawnionym rytmem i timingiem. Modele te oznaczono specjalnymi emblematami na cześć i jako hołd dla człowieka, który zdołał urzeczywistnić swoją niezwykłą pasję do muzyki.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: