Poprzedni
Następny

Netflix z mniejszym zużyciem danych mobilnych

Netflix - logo

Coraz chętniej korzystamy z internetu w telefonach, co przekłada się na zużycie danych. Informują o tym duzi dostawcy treści video, którzy coraz chętniej prezentują nowe rozwiązania mające ograniczyć zużycie danych mobilnych. Netflix właśnie ogłosił wprowadzenie nowego kodeka, który pozwoli zaoszczędzić dane na telefonach i tabletach.

Nowy kodek od technologicznych gigantów

Nowy kodek stosowany przez Netflix to AV1 który został opracowany przez The Alliance for Open Media, instytucję zrzeszającą gigantów branży – Netflix, Google, Amazon, Intel i innych. Opracowany kodek ma wydajność o 20% lepszą od opracowanego przez Google VP9. Celem, który przyświecał gigantom technologicznym przy opracowywaniu nowego formatu było nie tylko ograniczenie zużycia danych, ale również stworzenie kodeka, który nie wymaga opłat licencyjnych za użytkowanie. Takie licencje są stosowane przy innych kodekach, na przykład HEVC.

Pomimo wprowadzenia AV1 w 2018 roku, jego dostępność ciągle jest ograniczona. Netflix oferuje nowy kodek tylko przy wybranych tytułach, po wybraniu w aplikacji mobilnej na systemach Android opcji oszczędzania danych.

Czy AV1 zyska popularność?

Prace nad coraz lepszym kodowaniem obrazu trwają od dawna, opracowany przez Google VP9 nie zyskał na popularności, mimo że oferował znaczne zmniejszenie zużycia danych. Kodek jest stosowany na niektórych stronach internetowych, treści w tym formacie oferował również YouTube co pozwalało na zmniejszenie rozmiaru przesyłanych na platformę filmów. Obecnie, twórcy AV1 zapowiadają prace nad zwiększeniem popularności nowego kodeka, w tym celu twórcy nawiązali współpracę z producentami hardware. The Alliance for Open Media finansuje konkurs w celu optymalizacji wydajności kodeka AV1 w materiałach 10 bitowych.

AV1 wykorzystywany jest również przez Google, który testuje wydajność kodeka w materiałach wideo o rozdzielczości do 480p. Docelowo, kodek ma być stosowany również w wyższych rozdzielczościach, w tym w materiałach 4k HDR.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: