Poprzedni
Następny

Najciekawsze gramofony automatyczne – ranking Top 5 z Top Hi-Fi w 2022 roku

Średnia ocen: 5
(3 oceny) 3 komentarze

Moda na gramofony, która powróciła kilka lat temu, trwa nieprzerwanie. Użytkownicy chętnie sięgają po ten analogowy sprzęt, który zapewnia niepowtarzalny dźwięk oraz pozwala poczuć klimat związany z odtwarzaniem płyt winylowych. Wiele osób chętnie wybiera gramofony, które wyposażone są w funkcję automatycznego odtwarzania, co znacznie upraszcza obsługę. Postanowiliśmy więc zaprezentować Wam ranking najciekawszych gramofonów automatycznych dostępnych w ofercie Top Hi-Fi.

Spis treści:

1. Gramofon automatyczny – co warto o nim wiedzieć?

2. Gramofon automatyczny – zalety

3. Gramofony automatyczne – ranking Top 5 z Top Hi-Fi w 2022 roku

4. Gramofon automatyczny – dla kogo?

5. Podsumowanie

Audio-Technica AT-LP3xBT

Gramofon automatyczny – co warto o nim wiedzieć?

Gramofon automatyczny jest urządzeniem służącym do odtwarzania płyt winylowych. Najważniejszą cechą tego typu sprzętu jest automatyczne sterowanie procesem odtwarzania płyt winylowych. Oznacza to, że po naciśnięciu odpowiedniego przycisku urządzenie automatycznie włącza napęd. W większości modeli ramię umieszczane jest na powierzchni krążka za pomocą mechanizmu. Także po zakończeniu odtwarzania podniesienie ramienia oraz wyłączenie napędu odbywają się automatycznie.

Gramofon automatyczny jest więc przeciwieństwem sprzętu wyposażonego w sterowanie manualne, w którym wszelkie czynności związane z odtwarzaniem czarnych płyt użytkownik musi wykonać samodzielnie.

Gramofon automatyczny – zalety

Główną zaletą gramofonów automatycznych jest zautomatyzowana obsługa. Użytkownik musi jedynie wcisnąć przycisk służący do rozpoczęcia odtwarzania. System sterujący pracą urządzenia włącza napęd oraz umieszcza ramię gramofonu w odpowiednim miejscu. Użytkownik nie musi martwić się o opuszczenie ramienia gramofonowego. Początkujący miłośnicy winyli obawiają się, że przez brak umiejętności i doświadczenia mogą uszkodzić płytę. Automatyzacja tego procesu sprawia, że najważniejsze czynności wykonywane są przez system sterujący gramofonu.

Gramofony automatyczne są w większości przypadków wstępnie skalibrowane. Dlatego użytkownicy nie muszą wykonywać wielu czynności regulacyjnych po zakupie urządzenia.

Kolejną zaletą tego typu urządzeń jest stosunkowo niska cena. W tym rankingu pokazaliśmy dopracowane modele, które można kupić już za kilkaset złotych. Jest to szczególnie istotna informacja dla początkujących użytkowników, poszukujących solidnego gramofonu, który nie będzie kosztował majątku.

Gramofony automatyczne – ranking Top 5 z Top Hi-Fi

Oferta gramofonów automatycznych stale się poszerza. Producenci oferują modele w wielu kategoriach cenowych. Różnią się one nie tylko parametrami, ale także funkcjonalnością. Postanowiliśmy stworzyć ranking pięciu gramofonów, które naszym zdaniem są jednymi z ciekawszych propozycji. Skupiliśmy się na urządzeniach o niewygórowanej cenie, które dostępne są dla szerokiego grona odbiorców. Warto przed zakupem zapoznać się z naszym rankingiem, który z pewnością ułatwi Wam wybór i przybliży cechy oraz funkcjonalność gramofonów automatycznych.

TEAC TN-175

TEAC TN-175

TEAC TN-175 jest przykładem dobrze wykonanego gramofonu automatycznego w rozsądnej cenie. Podstawa tego modelu wykonana została z płyty drewnianej, określanej jako MDF. Dzięki temu urządzenie jest dobrze dociążone, co zapobiega powstawaniu niepożądanych rezonansów. Cała obudowa ustawiana jest na podłożu na czterech gumowych nóżkach.

Automatyczny gramofon TEAC TN-175 wyposażony został w napęd paskowy. Ramię gramofonu wykonano z metalu. TEAC TN-175 fabrycznie wyposażony jest we wkładkę AT-3600. Producent nie przewidział możliwości jej wymiany przez użytkownika. Urządzenie obsługuje dwie najpopularniejsze prędkości odtwarzania: 33 1/3 oraz 45 obrotów na minutę.

Opisywany model wyposażony został w przedwzmacniacz gramofonowy. Oznacza to, że wstępna obróbka i wzmocnienie sygnału odbywają się w gramofonie. Urządzenie można więc podłączyć do wejścia liniowego we wzmacniaczu lub w amplitunerze. Funkcję tę można wyłączyć za pomocą odpowiedniego przełącznika, co pozwoli skorzystać z zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego.

TEAC TN-175

Ze względu na brak jakichkolwiek mechanizmów służących do regulacji, gramofon będzie dobrym wyborem dla początkujących użytkowników. Producent zadbał, aby już po wyjęciu z pudełka wszystkie elementy były skalibrowane, a gramofon przygotowany do odtwarzania winyli.

Gramofon jest w pełni automatyczny, co oznacza, że zarówno start napędu, jak i przesuwanie ramienia w celu rozpoczęcia i zakończenia odtwarzania odbywają się automatycznie. Warto dodać, że gramofon TEAC TN-175 można przestawić w tryb manualny, co pozwoli samodzielnie ustawiać ramię w pożądane miejsce.

Brzmienie gramofonu można określić jako neutralne i zrównoważone. Nie usłyszeliśmy wyostrzeń dźwięku ani dominacji żadnej ze składowych pasma. Gramofon TEAC TN-175 występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i białej.

Audio-Technica AT-LP60XBT

Audio-Technica AT-LP60XBT

Wkładki gramofonowe od dawna zajmują ważne miejsce w ofercie marki Audio-Technica. Należy jednak pamiętać, że japoński producent oferuje także gramofony. Są to zarówno wersje ze sterowaniem manualnym, jak i automatycznym. W naszym rankingu skupiliśmy się na urządzeniach ze sterowaniem automatycznym. Dlatego właśnie w zestawieniu znalazł się model AT-LP60XBT, będący niedrogim, ale godnym polecenia sprzętem. Ze względu na dopracowaną konstrukcję, dodatkowe wyposażenie oraz bardzo rozsądną cenę z pewnością będzie on ciekawą propozycją dla miłośników winyli.

Plinta gramofonu wykonana została z tworzywa sztucnego. Umieszczono na niej przyciski odpowiadające za rozpoczęcie oraz zakończenie odtwarzania. Urządzenie standardowo wyposażone zostało w pokrywę, która zapobiega gromadzeniu się kurzu na powierzchni obudowy.

Gramofon oferowany jest z wkładką AT-3600L. Jest to dobrej klasy model z ruchomym magnesem (MM), który zapewnia klarowny i dynamiczny dźwięk.

Audio-Technica AT-LP60XBTAudio-Technica AT-LP60XBT obsługuje dwie prędkości odtwarzania, czyli 33 1/3 oraz 45 obrotów na minutę. Gramofon wyposażony został w napęd paskowy, tak jak większość modeli w tym rankingu. Opisywane urządzenie wyróżnia się dodatkowymi funkcjami, które z pewnością przydadzą się współczesnym użytkownikom. Automatyczny gramofon AT-LP60XBT wyposażony został w moduł Bluetooth z obsługą kodeka aptX, pozwalający przesyłać sygnał bezprzewodowo do słuchawek lub głośników obsługujących tę technologię. Urządzenie ma też wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, co pozwala przesyłać sygnał bezpośrednio do wzmacniacza.

Gramofon Audio-Technica AT-LP60XBT wyposażony został w zewnętrzny zasilacz, pozwalający ograniczyć ryzyko przedostania się zniekształceń do właściwego sygnału audio.

Dźwięk gramofonu Audio-Technica AT-LP60XBT można określić jako zrównoważony i spójny. Zarówno timing, jak i prezentacja instrumentów są na bardzo przyzwoitym poziomie. Wytrawni słuchacze wychwycą zapewne, że szczegółowość w średnich i wysokich tonów mogłaby być nieco wyższa, jednak należy pamiętać, że jest to urządzenie przeznaczone raczej dla początkujących miłośników winyli.

Audio-Technica AT-LP3

Audio-Technica AT-LP3

Audio-Technica AT-LP3 jest drugim w naszym rankingu gramofonem automatycznym japońskiego producenta. Model ten różni się od opisywanego wyżej AT-LP60XBT pod kilkoma względami. Przede wszystkim reprezentuje inną linię wzorniczą urządzeń. Plinta wykonana została z aluminium o grubości 4,5 mm, co zapewnia stabilność gramofonu podczas pracy.

W komplecie z gramofonem użytkownik otrzymuje wkładkę Dual Moving Magnet AT91R. Jest to jedna z najlepszych wkładek w gamie budżetowych modeli. Gwarantuje ona detaliczne i szczegółowe brzmienie. Warto jednak pamiętać, że gramofon AT-LP3 wyposażony został w głowicę pozwalającą na wymianę wkładki. Użytkownik może zatem w każdej chwili wymienić model oferowany w standardzie na inny. Do gramofonu będą pasowały zarówno wkładki MM, jak i MC. Wymiana wkładki jest najprostszym sposobem, aby dopasować charakter brzmienia do preferencji użytkownika.

Model AT-LP3 wyposażony został w napęd paskowy. Oznacza to, że ruch obrotowy z silnika przekazywany za pomocą paska gumowego na talerz. Automatyka gramofonu obejmuje uruchomienie silnika, przeniesienie oraz opuszczenie ramienia gramofonu na właściwe miejsce. Po zakończeniu odtwarzania płyty gramofon automatycznie wyłącza silnik oraz przenosi ramię gramofonu na miejsce spoczynkowe. Rola użytkownika sprowadza się jedynie do umieszczenia czarnej płyty oraz naciśnięcia przycisku Start. Jeśli chcemy wcześniej zakończyć odtwarzanie, wystarczy nacisnąć przycisk „Stop” umieszczony na obudowie. Jak widać, trudno o prostszy w obsłudze gramofon.

Audio-Technica AT-LP3

Gramofon Audio Technica AT-LP3 posiada wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, który dokonuje korekty i wstępnego wzmocnienia sygnału. Dzięki temu użytkownicy mogą podłączyć ten model do dowolnego wzmacniacza. Warto podkreślić także aspekt ekonomiczny. Dzięki wbudowanemu przedwzmacniaczowi użytkownicy nie muszą kupować tego elementu do zestawu stereo. Tę funkcję można jednak wyłączyć dzięki przyciskowi umieszczonemu na obudowie.

Brzmienie gramofonu Audio-Technica AT-LP3 można określić jako zrównoważone pod każdym względem. Zarówno neutralność, jak i stereofonia są na dobrym poziomie. Gramofon nie wyostrza dźwięku oraz nie nadaje mu zbyt określonego, przerysowanego charakteru. AT-LP3 będzie więc dobrą propozycją dla użytkowników, którzy cenią liniowy dźwięk bez podbarwień. Jeśli jednak po jakimś czasie uznacie, że chcecie zmienić jakąś cechę dźwięku, będziecie mogli przystąpić do testowania różnych modeli wkładek czy zakupu zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego.

Thorens TD 102 A

Thorens TD 102 A

Marki Thorens nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Ten producent ze szwedzkim rodowodem pierwszy gramofon wyprodukował prawie sto lat temu. Wiele się od tego czasu zmieniło, jednak renoma firmy i wysoka jakość wytwarzanych produktów nie uległy zmianie.

Opisywany model TD 102 A jest stosunkowo nową konstrukcją, powstałą na bazie wieloletnich doświadczeń marki. W obecnej wersji udoskonalonych zostało kilka istotnych podzespołów gramofonu, w tym ramię oraz elementy mechaniczne. Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to solidna konstrukcja, którą wykonano z materiałów dobrej jakości. Producent nie podaje dokładnie materiału, z jakiego wykonana została obudowa, jednak naszym zdaniem jest to MDF lakierowany na wysoki połysk. Dostępne są dwie wersje wykończenia: orzech oraz czarny.

Na górze obudowy znajdują się dwa przyciski – „Start” oraz „Stop”, a także przełącznik do regulacji obrotów. Ramię gramofonu Thorens TD 102 A wykonano z włókna węglowego, co gwarantuje sztywność i trwałość tego newralgicznego elementu gramofonu. Standardowo w zestawie użytkownik otrzymuje wkładkę AT-VM95 E firmy Audio-Technica. Jest to znana i ceniona wśród użytkowników konstrukcja, która dobrze sprawdza się w tym modelu. Gramofon wyposażony jest we wbudowany przedwzmacniacz phono.

Model TD 102 A jest gramofonem automatycznym o napędzie paskowym. Producent podkreśla, że w aktualnej wersji udoskonalony został napęd, a także zmniejszone opory ruchu ramienia, co przekłada się na stabilne obroty talerza oraz niższy poziom hałasu.

Producent przewidział dwie prędkości obrotowe: 33 1/3 oraz 45 obrotów na minutę, co pozwala odtwarzać najczęściej spotykane w sprzedaży płyty winylowe.

Warto podkreślić, że Thorens TD 102 A oferuje użytkownikom wysoką jakość dźwięku. Brzmienie gramofonu jest dynamiczne i żywiołowe. Jeśli zatem chcecie poczuć brzmienie rockowych „kawałków” z czarnej płyty, z pewnością nie będziecie rozczarowani.

Thorens TD 402 DD

Thorens TD 402 DD

Thorens TD 402 DD jest nieco inną konstrukcją niż opisywany powyżej model. Przede wszystkim jest to jedyny w tym rankingu gramofon z napędem bezpośrednim. Warto zapamiętać, że w przypadku Thorensa skrót DD oznacza właśnie Direct Drive. Oznacza to, że silnik w tym gramofonie umieszczony został bezpośrednio pod talerzem. Nie występują tutaj żadne elementy paskowe do przeniesienia napędu.

Urządzenie prezentuje się nowocześnie i elegancko. Gramofon został precyzyjnie wykonany, a wszystkie komponenty zostały dobrze spasowane. Obudowa wytworzona została z wysokiej jakości płyty MDF, lakierowanej na wysoki połysk. Trzeba przyznać, że gramofon swym wyglądem przyciąga uwagę i z pewnością spodoba się użytkownikom przywiązującym dużą wagę do estetyki wykonania sprzętu audio. W gramofonie zastosowano ramię z rurką karbonową. W komplecie z gramofonem znajduje się wkładka MM Audio-Technica AT-V95E. To bardzo udany model, który cechuje się dynamicznym i szczegółowym dźwiękiem.

Thorens TD 402 DD

Gramofon Thorens TD 402 DD także został wyposażony w przedwzmacniacz gramofonowy obsługujący wkładki MM. Dzięki temu można podłączyć go do wzmacniacza, amplitunera, czy głośników aktywnych.

Warto dodać, że Thorens TD 402 DD jest wstępnie skalibrowany przez producenta. Po wyjęciu z pudełka użytkownik otrzymuje więc urządzenie, które nie wymaga czasochłonnej kalibracji. Wystarczy jedynie umieścić talerz na właściwym miejscu, aby zacząć odtwarzać płyty winylowe.

W tym gramofonie chcąc rozpocząć odtwarzanie należy manualnie umieścić ramię na powierzchni płyty. Automatyka obejmuje włączanie i wyłącznie silnika.

Jakość dźwięku jest na wysokim poziomie. Zarówno odtwarzanie płyt winylowych z muzyką klasyczną, jak i jazzowych utworów uświadomiło nam, że urządzenie jest w stanie przekazać magię analogowego źródła. Mamy na myśli charakterystyczne brzmienie instrumentów, które różni się od tego otrzymywanego ze źródeł cyfrowych.

Thorens TD 402 DD

Automatyczny gramofon Thorens TD 402 DD kosztuje ponad 2500 zł. Jest to jeden z droższych modeli w tym zestawieniu, jednak jakość wykonania tego urządzenia i zastosowane komponenty są wysokiej jakości. Naszym zdaniem ten gramofon będzie dobrym wyborem także dla bardziej zaawansowanych użytkowników, poszukujących w pełni automatycznej konstrukcji. Warto pamiętać, że w tym gramofonie można wymienić wkładkę oraz podłączyć zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy, co pozwoli jeszcze polepszyć dźwięk w Waszym systemie gramofonowym.

Gramofon automatyczny – dla kogo?

Gramofony automatyczne chętnie wybierane są przez początkujących użytkowników, którzy swoją przygodę z analogowym dźwiękiem chcą zacząć od urządzenia nieco prostszego w obsłudze. Ten typ gramofonu jest dużo prostszy w obsłudze, co jest główną zaletą dla osób dopiero uczących się obsługi gramofonów.

Gramofony automatyczne z pewnością będą też dobrym wyborem dla osób ceniących wygodę użytkowania. Pozwalają bowiem ograniczyć ilość czynności oraz czas poświęcony na przygotowanie odsłuchu.

Podsumowanie

Historia winyli oraz gramofonów jest niezwykle długa. Przez dziesiątki lat urządzenia te stanowiły główne źródło w systemach audio. W ostatnich latach okazało się, że mimo rozwoju cyfrowych źródeł dźwięku, brzmienie czarnej płyty nadal ma wielu zwolenników. Poszukując odpowiedniego sprzętu do jej odtwarzania, użytkownicy zastanawiają się, jaki typ sterowania wybrać: gramofon automatyczny czy manualny. Jak już wspominaliśmy, gramofony ze sterowaniem automatycznym mają szereg zalet. Pozwalają w szybki i prosty sposób odtwarzać płyty winylowe, w mniejszym stopniu angażując użytkownika. Jeśli zatem cenicie sobie wygodę oraz prostotę obsługi systemu gramofonowego, z pewnością będzie to dla Was właściwe urządzenie.

TEAC TN-175

Producenci wiedzą, jak ważnym segmentem są gramofony automatyczne. Dlatego w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, które różnią się parametrami, wyposażeniem oraz ceną.

Mamy nadzieję, że stworzony przez nas ranking pomoże Wam wybrać automatyczny gramofon dopasowany do potrzeb. Jeśli chcielibyście posłuchać któregoś z opisywanych przez nas gramofonów automatycznych lub zależy Wam na fachowej poradzie, zapraszamy do wybranego salonu sieci Top Hi-Fi. Nasi Eksperci Dobrego Brzmienia zaprezentują Wam sprzęt, zorganizują odsłuch oraz odpowiedzą na wszelkie pytania. Dzięki temu wybierzecie sprzęt audio, który spełni Wasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się wysoką jakością dźwięku.

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio:

A może chcesz poczytać nasze artykuły o muzyce?Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(3 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: