Poprzedni
Następny

Nagłośnienie do ogrodu, część I - Przewodowa

Lato rządzi się swoimi prawami. Kiedy słupek rtęci na zaokiennym termometrze wędruje coraz wyżej, dni trwają coraz dłużej, a napoje pijemy coraz bardziej zimne, środek ciężkości spędzania czasu wolnego przesuwa się na zewnątrz. Wiedzą o tym szczególnie ci szczęśliwcy, którzy posiadają przydomowy ogródek bądź własny kawałek ziemi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą także dobrą muzykę. Która, również w takim otoczeniu, może brzmieć naprawdę dobrze.

Hegel Rost

Jak o to zadbać? Co do zasady, można wyróżnić dwa sposoby nagłośnienia ogródków, działek i tarasów. Pierwszym z nich jest wykorzystanie głośników bezprzewodowych, które na co dzień mogą służyć do nagłośnienia dowolnej przestrzeni. W takim wypadku wystarczy po prostu przenieść głośnik na zewnątrz, postawić w odpowiednim miejscu i puścić muzykę. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ. W tym tekście skupimy się na bardziej finezyjnej formie, wymagającej więcej zaangażowania – mianowicie montażu nagłośnienia na stałe.

Wśród głośników instalacyjnych, jakie proponujemy na łamach TopHiFi.pl ważne miejsce zajmują pasywne głośniki zewnętrzne – to znaczy dedykowane do przewodowego montażu i stałego przebywania na świeżym powietrzu. Urządzenia te wyróżniają się solidnym wykonaniem oraz wykorzystanymi przy produkcji materiałami. Muszą być bowiem odporne na warunki atmosferyczne, również te najmniej korzystne. Segment głośników zewnętrznych jest jednak na tyle popularny i rozwinięty, że z powodzeniem możemy znaleźć godne zaufania urządzenia przygotowane przez topowych producentów, takich jak Bowers & Wilkins, Indiana Line czy Yamaha. W przypadku ostatniej marki możemy nawet liczyć na podłączenie ogrodu do istniejącego systemu multiroom. O tym jednak w szczegółach napiszemy poniżej.

Jakie głośniki zewnętrzne wybrać na taras lub do ogrodu?

Stawkę kilku głośników, które chcemy Wam przedstawić, otwiera prosta i stosunkowo niedroga propozycja włoskiego producenta, model Indiana Line Luna. Te niewielkie, dwudrożne kolumny, są odporne na wilgoć oraz promieniowanie UV doskonale nadają się do montażu zewnętrznego. Za aluminiową maskownicą ukryto dwa przetworniki, zdolne do prezentacji detalicznego i dynamicznego dźwięku mimo dość niewysokiej ceny na poziomie kilkuset złotych. Specjalny uchwyt pozwala na prosty montaż ścienny lub sufitowy, zaś obrotowa konstrukcja pozwala na skierowanie dźwięku w stronę słuchaczy. Wbrew nazwie (luna to po włosku księżyc), te niepozorne głośniki sprawdzą się nie tylko po zmroku.

Bowers & Wilkins AM-1

Bardziej wymagający słuchacze mogą zwrócić uwagę na produkt brytyjskiego giganta, Bowers & Wilkins AM-1. Nieco większe od Luny głośniki zaprojektowano z myślą o zastosowaniach zewnętrznych. Przed dopuszczeniem do sprzedaży każdy egzemplarz przechodzi serię rygorystycznych testów, obejmujących m.in. ekspozycję na promienie UV czy umieszczenie w specjalnej komorze, przyspieszającej osadzanie soli. Z każdej próby – jak przystało na angielskiego gentlemana – AM-1 wyszedł bez szwanku. Solidne, aluminiowe uchwyty przeznaczone są do montażu naściennego. Każdy z głośników może być obracany w zakresie 220 stopni, co daje bardzo szerokie – w sensie dosłownym – możliwości.

Doświadczenie Bowers & Wilkins daje o sobie znać również poprzez zastosowane rozwiązania akustyczne. Głośniki średnionisko- i wysokotonowy zamieniono miejscami, co ma na celu optymalne rozproszenie dźwięku przy założeniu, że AM-1 będą mocowane dość wysoko. Zamiast otworu Flowport, stosowanego w wielu innych modelach marki, zastosowano tu szczelną, zamkniętą obudowę. Może to rodzić wątpliwości odnośnie odpowiedniej prezentacji niskich tonów. Producent wyszedł z tej sytuacji obronną ręką, stosując pasywną membranę. Rozwiązanie to nazwał ABR, Auxilliary Bass Radiator. Jego efekty wyróżniają AM-1 na tle podobnych konstrukcji pod kątem reprodukcji basu, o czym na własne uszy można przekonać się w salonach Top Hi-Fi & Video Design.

W ofercie Yamahy możemy znaleźć aż 4 głośniki zewnętrzne z serii NS-AW. Ich cena waha się od kilkuset do ok. 2500 zł, dzięki czemu poszczególne mogą trafić do różnych grup odbiorców. Tak, jak wszystkie głośniki przedstawione w tym zestawieniu, również propozycje Yamahy są konstrukcjami dwudrożnymi, odpornymi na niekorzystne warunki atmosferyczne. W ich obudowach zastosowano otwory bass reflex. Najmniejsze NS-AW194 najbardziej przypominają prostopadłościany. Pozostała trójka (NS-AW392, NS-AW592 oraz NS-AW992) to bliźniacze pod kątem estetyki, przyciągające uwagę, łukowate konstrukcje o nowoczesnym designie. Głośniki różnią się wielkością, a co za tym idzie, również rekomendowaną mocą wzmacniacza, do którego będą podłączone.

Yamaha NS-AW194

Zastosowane uchwyty umożliwiają montaż ścienny lub sufitowy, zaś dołączone gumowe nóżki – półkowy lub podłogowy. Otrzymujemy więc bardzo wszechstronne głośniki, które można zamontować zarówno w warunkach domowych, jak i w przestrzeniach użyteczności publicznej. Urządzenia z serii NS-AW sprawdzą się zarówno na tarasie, jak i w ogrodzie czy sali konferencyjnej.

Wzmacniacz do głośników zewnętrznych – kilka propozycji

Wszystkie opisane w tekście głośniki są urządzeniami przewodowymi, wymagają więc kablowego podłączenia do wzmacniacza. Zaproponujemy tu trzy sposoby na wzmocnienie sygnału, przy użyciu trzech różnych urządzeń: amplitunera kina domowego, dedykowanego wzmacniacza stereo i wielostrefowego wzmacniacza instalacyjnego.

Yamaha A-S701

Amplitunery AV często wyposażone są w funkcjonalność drugiej strefy. Jest to oddzielne wyjście głośnikowe (i najczęściej, także 2xRCA), którym możemy przekazywać sygnał z innego źródła, niż to, które gra w tzw. strefie głównej. W praktyce oznacza to, że w ogrodzie lub na tarasie możemy słuchać muzyki np. z aplikacji streamingowej (Spotify, Tidal, Deezer), podczas gdy inni domownicy jednocześnie oglądają film w salonie. To bardzo wygodne rozwiązanie, w które doskonale wpisuje się zastosowanie głośników zewnętrznych. Funkcję taką posiadają np. amplitunery z topowej serii Yamahy Aventage, choćby modele RX-A680, RX-A880 czy RX-A1080. Podobnym, choć nieco uboższym rozwiązaniem, jest zastosowanie wzmacniacza wyposażonego w podwójne złącza głośnikowe A/B, choćby Yamaha A-S701. Jest to łatwy sposób podłączenia dodatkowej pary głośników dla tych, którzy już korzystają z takiej integry, pozwalający na ograniczenie kosztów. Minusem tego rozwiązania jest niemożność odtwarzania muzyki z różnych źródeł. W tej konfiguracji obie pary głośników będą odtwarzać ten sam dźwięk, nie ma tu mowy o drugiej strefie.

Przy każdej z dwóch opisanych powyżej opcji należy zwrócić uwagę, że konieczność przewodowego podłączenia głośników z amplitunerem może wymagać użycia dobrych kilku metrów kabli. Są oczywiście różne sposoby na możliwie mało inwazyjny montaż, ale – szczególnie w sytuacjach, gdy salon jest bardzo oddalony od ogrodu – może być to rozwiązanie problematyczne.

Kłopot ten można rozwiązać, stosując dedykowany wzmacniacz zintegrowany, którego podstawowym zadaniem będzie dostarczenie mocy głośnikom zewnętrznym. Takie urządzenie można umieścić możliwie blisko głośników, co pozwoli zaoszczędzić kabel. Dodatkową zaletą tego rozwiązania może być możliwość wpięcia nagłośnienia ogrodowego w domowy system multiroom. Korzystając np. z wzmacniacza Yamaha WXA-50, wyposażonego w funkcje sieciowe i multiroom MusicCast, jesteśmy w stanie obsługiwać dźwięk w kilku pomieszczeniach za pomocą prostej aplikacji. Oczywiście pod warunkiem, że w nich także znajdują się urządzenia z ekosystemu Yamahy, będącego największym systemem multiroom dostępnym obecnie na rynku.

Najbardziej zaawansowanym technicznie rozwiązaniem jest skorzystanie z wielostrefowego wzmacniacza, dedykowanego do rozbudowanych instalacji. Doskonale sprawdzi się np. przy nagłośnieniu hoteli, budynków użyteczności publicznej lub zaawansowanych domowych systemach audio. Przykładem takiego urządzenia jest Yamaha MusicCast XDA-QS5400RK, pozwalającego na przekazywanie dźwięku aż do czterech różnych stref jednocześnie. Salon, patio, sypialnia i kuchnia oddzielnie? Żaden problem. To tylko jedna z wielu możliwych konfiguracji – tym bardziej wielu, że przy użyciu kilku egzemplarzy urządzenia możemy rozszerzyć system aż do 32 stref. Wzmacniacz udostępnia pełną funkcjonalność MusicCast, a więc m.in. pobieranie muzyki z serwisów streamingowych, obsługa bezstratnych plików wysokiej jakości, sterowanie głosowe czy – być może najważniejsze – bezprzewodową łączność z innymi urządzeniami tego systemu. XDA-QS5400RK zamknięto w wąskiej obudowie, przystosowanej do montażu w szafie rack. Czyni go to doskonałym kandydatem do zarządzania bądź wzbogacenia instalacji AV.

Powyższe omówienie możliwości głośników zewnętrznych nie wyczerpuje oczywiście wszystkich wariantów instalacyjnych. Mamy nadzieję jednak, że rzuca światło na główne kierunki rozwoju pasywnego nagłośnienia do ogrodu. W kolejnej części przyjrzymy się aktywnym głośnikom bezprzewodowym. Tymczasem wszystkich zaciekawionych zapraszamy do salonów firmowych Top Hi-Fi & Video Design, gdzie odpowiemy na wszystkie pytania oraz bezpłatnie przygotujemy projekt instalacji ogrodowej.

Przykładowy zarys prezentujemy poniżej:

grafika poglądowa

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

AM-1

AM-1

Bowers & Wilkins
Głośniki instalacyjne
As low as 1 699 zł Regular Price 1 799 zł
Yamaha NS-AW194

NS-AW194

Yamaha
Głośniki instalacyjne
As low as 424 zł
MusicCast XDA-QS5400RK

MusicCast XDA-QS5400RK

Yamaha
Inne komponenty Hi-Fi
11 999 zł
Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: