Poprzedni
Następny

NAD Masters – historia wyjątkowej serii

Firma NAD to producent audiofilskiego sprzętu z blisko 50-letnią tradycją. Jedną z najznamienitszych serii urządzeń, jaka wyszła spod ręki inżynierów i projektantów NAD-a, jest seria Masters. Od momentu rynkowego debiutu w 2005 r. jest po dziś dzień rozwijana i wzbogacana o nowe urządzenia.

NAD M32, Fot. NAD

Nowy wymiar akustyczny

NAD to akronim od słów New Acoustic Dimension, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Nowy wymiar akustyczny”. To właśnie z myślą o stworzeniu produktów, które wprowadzą do audiofilskiego świata zupełnie nowy wymiar, powstała firma NAD. Założeniem inżynierów i projektantów pracujących dla tego producenta było opracowanie sprzętu, który będzie świetnie brzmiący, funkcjonalny i jednocześnie oferowany w konkurencyjnej cenie.

Masters – mistrzowska seria

Wyjątkowa pod wieloma względami seria Masters jest doskonałym odzwierciedleniem wspomnianych przed chwilą założeń NAD-a, a przy tym ukoronowaniem wieloletniej tradycji i innowacyjności tego producenta z brytyjskim rodowodem. Wiele rozwiązań opracowanych przez inżynierów firmy NAD zostało po raz pierwszy wprowadzonych właśnie w tej linii produktowej.

NAD M17, Fot. NAD

Cztery modele na start

Seria Masters zadebiutowała po ponad 30 latach obecności firmy NAD na rynku, a więc w momencie, kiedy sprzęt tego producenta zdążył już zdobyć uznanie wielu użytkowników i specjalistów z branży audio na całym świecie. W ofercie pojawiły się początkowo cztery urządzenia: przedwzmacniacz kina domowego M15, siedmiokanałowy wzmacniacz M25, wzmacniacz zintegrowany o konstrukcji dual mono – model M3 oraz odtwarzacz płyt SACD/DVD – model M55. Każde z nich było – jak na tamte czasy – wyjątkowe i innowacyjne. Za ich opracowaniem stoi Bjorn Erik Edvardsen, nieżyjący już wybitny inżynier, spod skrzydeł którego wyszedł m.in. doskonale znany w audiofilskich kręgach wzmacniacz NAD 3020 (produkt ten nie był jednak częścią serii Masters).

NAD M12, Fot. NAD

Początki innowacyjności

Już pierwsze modele z serii Masters wyróżniały się na rynku innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Do takich można zaliczyć, stosowaną we wspomnianych wzmacniaczach technikę PowerDrive. Pozwoliła ona na uzyskanie dużej dynamiki odtwarzanego dźwięku, nawet przy dużym obciążeniu. Rewolucyjnym rozwiązaniem były ponadto transformatory toroidalne „Holmgren” wykorzystujące specjalną technikę uzwojenia, które opracowano m.in. z myślą o zmniejszeniu poziomu szumu i przydźwięków podczas pracy urządzenia.

Z kolei w przedwzmacniacz wielokanałowy M15 to urządzenie z certyfikatem THX Ultra 2 i obsługujące zaawansowane systemy i rozwiązania, m.in. takie jak THX Surround EX, THX Cinema czy THX Music. Inne z premierowych dla serii Masters urządzeń – odtwarzacz M55 – to sprzęt kompatybilny m.in. z takimi standardami jak DVD Audio czy DVD Wideo, a więc obecnie już bardzo rzadko wykorzystywanymi.

NAD M32, Fot. NAD

Nowoczesne modele NAD

Innowacji nie brakuje także w najnowszych wzmacniaczach z serii Masters. Jednym z nowoczesnych rozwiązań technicznych, o których warto wspomnieć jest Direct Digital. Rozwiązanie to powstało przy współpracy z firmą Zetex, producentem półprzewodników. Po raz pierwszy zostało zaimplementowane we wzmacniaczu NAD M2, a obecnie stosowane jest m.in. w modelu M32, a także w innych sprzętach firmy NAD, nie tylko zresztą z serii Masters. Urządzenie je wykorzystujące pracuje w oparciu o tzw. sprzężenie zwrotne, które pozwala uzyskać podobną precyzję działania jak w wypadku najlepszych przetworników cyfrowo-analogowych. Direct Digital to także gwarancja dużej wydajności sprzętu i dobrej jakości dźwięku.

Inna technika stosowana w sprzęcie NAD-a, czyli Hybrid Digital, to połączenie tego, co najlepsze w technice analogowej i cyfrowej. Rozwiązanie to (stosowane m.in. w modelu M22 firmy NAD) pozwoliło stworzyć pewnego rodzaju platformę, która pod względem jakości dźwięku przewyższa tradycyjne komponenty audio, nawet jeśli źródło sygnału jest analogowe. Hybrid Digital wykorzystuje technikę Hypex NCore, która zapewnia precyzyjne przetwarzanie sygnału, a tym samym wyjątkowo niski poziom zniekształceń.


Więcej informacji o modelu M10 należącym do serii Masters firmy NAD znajdziesz w artykułach:


Ulepszanie przez moduły MDC

Nietypowym, a jednocześnie wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem, jakie zastosowano w wybranych modelach z najnowszej odsłony serii Masters jest platforma MDC (od ang. Modular Design Construction). Pozwala ona na unowocześnianie dostępnych już na rynku urządzeń za pomocą specjalnych dodatków w postaci modułów instalowanych w obudowie kompatybilnego urządzenia. Dzięki temu nie musimy się obawiać o to, że zakupiony sprzęt po kilku latach straci na aktualności i funkcjonalności. Wystarczy nabyć do niego odpowiednie rozszerzenie w postaci modułu MDC.

Jednym z najnowszych usprawnień, jakie NAD wprowadził do swojej referencyjnej serii produktów jest kompatybilność z systemem multiroom BluOS, którą można zaimplementować dzięki modułowi MDC BluOS 2i. NAD oferuje obecnie również m.in. kartę rozszerzeń MDC USB DSD. Pozwala ona na obsługę odtwarzania plików DSD (od ang. Direct Stream Digital) i strumieniowania ich za pośrednictwem urządzeń tego producenta.

NAD M10, Fot. NAD

NAD Masters – wyjątkowy design

Omawiając serię Masters nie można pominąć jej charakterystycznego designu. Przy opracowywaniu sprzętu do niej należącego brał udział David Farrage, wielokrotnie nagradzany projektant przemysłowy z DF-ID w Nowym Jorku. Dostępne obecnie na rynku modele nawiązują pod względem wzornictwa do pierwszych urządzeń, jakie pojawiły się w ramach tej wyjątkowej linii produktowej. Ich design został jednak nieco odświeżony, a przez to lepiej dopasowany do potrzeb i wymagań dzisiejszych konsumentów oraz panujących obecnie trendów. Zmianie uległa m.in. kolorystyka. Zamiast jasnoszarych elementów obudowy – z panelem frontowym włącznie – w nowszych sprzętach mamy czarne, eleganckie akcenty. Srebrne wykończenie na krawędziach obudowy zostało jednak zachowane. Zarówno w starszych, jak i nowszych modelach nie zabrakło solidnych nóżek, które izolują całą konstrukcję od niekorzystnego wpływu rezonansów podłoża. W nowych sprzętach z linii Masters nóżki zostały jednak ulepszone, przez co urządzenie ma jeszcze mniejszą powierzchnię styku z podłożem.

Na uwagę zasługuje ponadto solidna aluminiowa obudowa urządzeń z serii Masters. Charakterystycznym elementem najbardziej innowacyjnych modeli do niej należących jest programowalny panel przedni. Ze zrozumiałych względów trudno się go doszukiwać w urządzeniach z serii Masters, które pojawiły się na rynku w pierwszej dekadzie XXI w.

Seria Masters – przykładowe modele

Aby jeszcze lepiej poznać serię Masters i jej obecny kształt, warto przyjrzeć się bliżej dwóm wybranym modelom do niej należącym. W tej linii produktów znajdziemy zarówno wzmacniacze, przedwzmacniacze, jak i urządzenia mogące być doskonałym źródłem cyfrowej muzyki w domowym systemie audio. Największą rewolucją w Mastersie było wprowadzenie komponentów M10 oraz M33.

NAD M10 to system typu „wszystko w jednym” – wyjątkowy wśród sprzętów z serii Masters, bo zamknięty w kompaktowej obudowie. Może być elementem systemu multiroom BluOS (bez konieczności korzystania z dodatkowych modułów MDC). Obsługuje standard MQA (ang. Master Quality Authenticated), co umożliwia uzyskanie dobrej jakości dźwięku podczas streamingu audio. Można nim sterować z wykorzystaniem smartfona i zainstalowanej na nim odpowiedniej aplikacji mobilnej, a także głosowo – za pośrednictwem kompatybilnych asystentów głosowych.

Więcej o tym urządzeniu znajdziesz w artykule „Audiofilski system All-in-One – M10 Masters firmy NAD” w naszej „Strefie wiedzy”.

NAD M33, Fot. NAD

Połączenie tradycji z nowoczesnością

NAD M33 to kolejny po M10 wyjątkowy sprzęt w ofercie firmy NAD. Jest rozwinięciem koncepcji, jaka została zastosowana przy tworzeniu „dziesiątki”. Łączy w sobie funkcjonalność kilku różnych urządzeń, co sprawia, że w domowym systemie multimedialnym może stać się prawdziwym multimedialnym centrum dowodzenia. Jest to zamknięty w jednej obudowie odtwarzacz sieciowy, wzmacniacz i przetwornik cyfrowo-analogowy. Pozwala na dostęp do platformy multiroom BluOS. Jest to jednocześnie pierwszy wzmacniacz zintegrowany firmy NAD z techniką Hybrid Digital Purifi Eigentakt, która pozwala uzyskać dużą wydajność przy zachowaniu niskiego poziomu szumu i zniekształceń. Urządzenie zostało wyposażone w dwa sloty na moduły MDC. Potwierdzeniem wyjątkowej jakości modelu M33 jest prestiżowa nagroda Mark of Excellence 2021 przyznawana przez organizację CTA (Consumer Technology Association). NAD M33 to także zdobywca nagrody EISA w sezonie 2020-2021 za najlepszy wzmacniacz smart.

Jeśli chcesz sprawdzić najnowsze modele z serii Masters w praktyce, zapraszamy do odwiedzenia jednego z salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą obecnych tam fachowych doradców możesz przeprowadzić odsłuchy wybranych konfiguracji sprzętowych wykorzystujących sprzęt firmy NAD.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: