Poprzedni
Następny

Kulig, zaspy i uczuciowe rozterki, czyli zima w piosenkach

Długie zimowe wieczory są dobrym czasem do słuchania muzyki. A żeby wszystko do siebie idealnie pasowało, na swoim sprzęcie audio można włączyć zestaw utworów, w których zima odgrywa pierwszoplanową rolę, bądź służy jako metafora lub tło do zupełnie innych życiowych tematów.

Sonoro Elite

Tęsknota za przedwiośniem i kuligami

"Myślę sobie, że ta zima kiedyś musi minąć" – te słowa, rozpoczynające piosenkę "Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic" zespołu Voo Voo, towarzyszą nam zazwyczaj w okolicach marca, gdy mamy już serdecznie dość zimna i błota zmieszanego z resztkami śniegu. Na razie zima dopiero się rozkręca i przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać na dzień, kiedy na drzewach pojawią się pierwsze wiosenne pączki.

Jeden ze swych największych przebojów poświęcił zimie zespół Skaldowie. Mający ponad pół wieku utwór "Z kopyta kulig rwie" wraca do nas co rok jak bumerang, wywołując tęsknotę za czasami, kiedy zimą spadało tyle śniegu, że najlepszym środkiem transportu były sanie zaprzężone w parę rączych rumaków. Kuligi ostatnio nieco wyszły z mody, głównie ze względu na niedobór opadów atmosferycznych, które by umożliwiały poruszanie się pojazdami wyposażonymi w płozy zamiast kół.  

Otuleni pierzyną z białego puchu

Obfite opady śniegu są na rękę nie tylko miłośnikom kuligów. Czasami bywają też źródłem natchnienia dla wybitnych twórców piosenek, takich jak Jeremi Przybora. Uroczy utwór "Na całej połaci śnieg" miał w swym repertuarze słynny Kabaret Starszych Panów, a jego oryginalną wersję zaśpiewała w połowie lat 60. Kalina Jędrusik. Młodsi fani muzyki kojarzą go zapewne bardziej z wykonania Anny Marii Jopek, która przypomniała ten szlagier przed Bożym Narodzeniem 1999 roku.

Zima jak się patrzy króluje w piosence Piotra Rubika "Biały śnieg i ty". Świat jest w niej pogrążony z bezkresnej bieli, a wszystko to dlatego, że "z nieba śnieg na ziemię spadł". Biały puch występuje też w tytule jednego z hitów grupy Red Hot Chili Peppers, "Snow (Hey Oh)", ale w nim akurat brak zimowego klimatu. Trudno się dziwić, bo co o prawdziwej zimie mogą wiedzieć gwiazdorzy rocka mieszkający w Kalifornii, gdzie przez cały rok panuje przyjemna, ciepła i słoneczna pogoda?

Tematem śniegu zajęła się na poważnie brytyjska wokalistka Kate Bush na swej płycie "50 Words for Snow". Wieść o tym, że nie ma na świecie dwóch jednakowych płatków śniegu zrobiła na niej tak wielkie wrażenie, że postanowiła nagrać koncept-album w całości poświęcony temu zjawisku atmosferycznemu. Otwiera go utwór "Snowflake" napisany z myślą o 13-letnim synu artystki, który zaśpiewał w duecie ze swoją sławną mamą.

Zima niejedno ma imię

Tak samo, jak nie wszystko złoto, co się świeci, również nie każda piosenka zatytułowana "Zima" traktuje o porze roku, która nadchodzi nieuchronnie po jesieni. Weźmy choćby utwór z solowej płyty Agnieszki Chylińskiej "Modern Rocking". Nie ma w nim mowy o śniegu, jeździe na nartach czy wcześnie zapadającym zmierzchu. Bardzo często za to pojawia się słowo "kochać", co naprowadza na trop, o czym tak naprawdę traktuje ten tekst. Chodzi o taki etap w związku, kiedy gorące uczucia uległy zamrożeniu a główna bohaterka "odlicza cicho każdy dzień" i "nie wzrusza jej już prawie nic".

Nieco więcej prawdziwej zimy jest w kawałku "Winter" grupy The Rolling Stones. By napisać jego tekst Mick Jagger musiał jednak wysilić wyobraźnię, bowiem przebywał akurat wraz z kolegami na gorącej Jamajce. Miła dla ucha balladka jest nietypowym utworem w repertuarze Stonesów – Keith Richards nie dość, że nie przyłożył ręki do jej skomponowania, to na dodatek nie zagrał w niej ani nuty! Całość gitarowych obowiązków przejął na siebie Mick Taylor, podczas gdy muzyczny lider zespołu zapewne był zajęty testowaniem bogatej oferty ziół dostępnych na tej karaibskiej wyspie.

Piosenki o równie nieskomplikowanym tytule "Winter" mają w dorobku też inne gwiazdy muzycznej sceny: U2 oraz Tori Amos. Irlandzki kwartet stworzył swój utwór specjalnie dla potrzeb filmu "Bracia", którego akcja toczy się w ogarniętym wojną Afganistanie. Muzycy U2 nagrali z rozpędu jeszcze jedną piosenkę o tytule "White as Snow", którą również zaproponowali twórcom wspomnianego filmu. Ostatecznie zamiast na ekran trafiła ona na wydaną w 2009 roku płytę "No Line on the Horizon".

W utworze Tori zima stanowi jedynie dalekie tło dla opowieści o relacjach międzyludzkich. Artystka napisała tekst po spotkaniu z ojcem, podczas którego wyznała mu, jak bardzo jest niezadowolona ze swojej pierwszej płyty. W odpowiedzi usłyszała pytanie o to, kiedy wreszcie ma zamiar przestać się tak surowo oceniać. Stworzona w efekcie tamtej rozmowy piosenka może nie tylko ogrzać duszę w mroźny zimowy wieczór, ale też dodać odwagi tym, którzy wciąż niedostatecznie wierzą w swoje możliwości.

Prawdziwą zimową opowieść zafundował swym fanom zespół Queen. Do napisania urokliwej ballady "A Winter's Tale" zainspirował Freddiego Mercury'ego widok z okien domu w Montreaux tuż obok Jeziora Genewskiego. Trudno nie wzruszyć się słuchając piosenki, w której wokalista opiewa piękno otaczającego świata i radość z życia wiedząc, że zostało mu go już tak niewiele. Freddie nagrał swoje partie wokalne i klawiszowe zaledwie dwa tygodnie przed śmiercią i nawet nie miał okazji usłyszeć finalnej wersji utworu, dokończonego przez jego kolegów już po jego odejściu.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: