Poprzedni
Następny

Kino domowe, czy soundbar?

Od kiedy wprowadzono soundbary trwa stała debata co jest lepsze: one, czy kino domowe. Kwestia ta sprowadza się do ustalenia własnych potrzeb i możliwości.

Soundbar

Yamaha YSP-5600Yamaha YSP-5600 to soundbar najnowszej generacji. Dzięki zastosowaniu 46 głośników może on odtwarzać prawdziwy dźwięk przestrzenny. Wykorzystuje do tego zaawansowany procesor DSP i odbijanie wiązek dźwięku od powierzchni w pomieszczeniu.

Soundbar to urządzenie mieszczące zestaw głośników, wzmacniacz i całą elektronikę sterującą. Jego zadaniem jest odtwarzanie dźwięku pochodzącego z telewizora, czy to stereo, czy przestrzennego. Uzyskanie efektów przestrzennych z jednego urządzenia wymaga wykorzystania zaawansowanego przetwarzania sygnałów cyfrowych (DSP) i wielu niezależnych głośników.

Zalety:

 • Dobre efekty przestrzenne
 • Niewielki rozmiar
 • Niskie zużycie energii
 • Brak przewodów

Wady:

 • Nie poradzi sobie z nagłośnieniem dużych pomieszczeń
 • Niskie tony wymagają użycia subwoofera

 

Kino domowe

zestaw kina domowego oparty o amplituner Yamaha RX-AS710DKlasyczny zestaw kina domowego oparty o amplituner Yamaha RX-AS710D. Subwoofer wspiera kolumny podłogowe w odtwarzaniu najniższych dźwięków, a głośnik centralny odpowiada za dużą część średniego pasma.

Kino domowe oparte o klasyczne kolumny głośnikowe generują prawdziwy dźwięk przestrzenny. Amplituner odbiera sygnał z TV, czy odtwarzacza Blu-Ray i wzmacnia go na potrzeby zestawu pięciu lub więcej kolumn głośnikowych.

Zalety:

 • Doskonałe dźwięki przestrzenne, również w dziedzinie wysokości
 • Świetnie odtwarza muzykę
 • Nagłośni każde pomieszczenie
 • Użycie subwoofera nie jest obowiązkowe przy odpowiednich kolumnach frontowych

Wady:

 • Duża ilość przewodów
 • Duży pobór mocy

Podsumowanie

Jak widać soundbary i kino domowe pełnią odmienne funkcje. Te pierwsze stanowią świetne rozszerzenie dźwięku z TV, czasem nawet wyposażone są w opcje dźwięku przestrzennego. Zwłaszcza z pomocą subwoofera dźwięk oferowany przez soundbar może być bardzo dobry. Kino domowe to inna bajka. Amplituner, oraz kolumny zajmują mnóstwo miejsca i wymagają gąszczu przewodów do działania. Jakość dźwięku oferowana przez taki zestaw jest za to nieporównywalnie lepsza, niż oferowana przez soundbar, nie mówiąc nawet o standardowych głośnikach w TV. Systemy dźwięku obiektowego Dolby Atmos i DTS:X pozwalają na stworzenie dodatkowych kanałów wysokości. Taki system pozwala całkowicie wsiąknąć w wydarzenia na ekranie.

Jeżeli chcesz sprawdzić jak takie systemy działają w praktyce zapraszamy do salonów Top Hi-Fi. Nasi eksperci z chęcią odpowiedzą na dodatkowe pytania i uraczą świeżo przyrządzoną kawą.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(23 ocen)

Polecane

 1. Supercena
  MUSICCAST YSP-5600

  MUSICCAST YSP-5600

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Cena promocyjna 6 333 zł Normalna cena 7 999 zł
 2. MusicCast YSP-2700

  MusicCast YSP-2700

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 3 829 zł Normalna cena 4 695 zł
 3. Supercena
  PULSE SOUNDBAR

  PULSE SOUNDBAR

  Bluesound
  Soundbary
  Cena promocyjna 3 199 zł Normalna cena 4 199 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: