Poprzedni
Następny

Joaquin Phoenix – człowiek o wielu wcieleniach

Chociaż Joaquin Phoenix dorastał w cieniu swojego brata i jego tragicznej śmieci, szybko odciął się od skojarzeń z Riverem i stał się jednym z najciekawszych aktorów pokolenia. Jak każdemu, zdarzyło mu się kilka filmowych klap, jednak ciężka praca i udział w akcjach na rzecz obrony praw zwierząt i ludzi pozwoliły mu zdobyć mocną pozycję – i w Hollywood, i w sercach widzów. Oto subiektywny wybór jego najlepszych ról filmowych. Szykujcie się na kilka udanych godzin w towarzystwie kina domowego.

fot. Joaquin Phoenix, kadr z filmu “Ona”

fot. Joaquin Phoenix, kadr z filmu “Ona”

„Ona” (2013)

Chociaż ten ciepły i inteligentny film Spike'a Jonze klasyfikuje się jako kino SF, w dzisiejszych czasach patrzymy na to bardziej jak na dramat – od powstania filmu technologia poszła do przodu tak bardzo, że dziś uczucie między człowiekiem a sztuczną inteligencją nie zszokowałoby zbyt wielu osób. Niemniej, „Ona” jest obrazem, który doskonale przywołuje kruchość, niepewność i złożoność dzisiejszych relacji.

Phoenix wciela się tu w niezwykle wrażliwego mężczyznę, który zarabia na życie, będąc korespondencyjnym autorem-widmo i zmaga się z ciężkim czasem po rozpadzie swojego małżeństwa oraz przytłaczającą samotnością. Kiedy instaluje na swoim komputerze nowy, inteligentny system operacyjny, wszystko się zmienia – Theodore szybko nawiązuje więź ze sztuczną inteligencją o imieniu Samantha (Scarlett Johansson), a ich relacja przeradza się w miłość.

„Mistrz” (2012)

Mistrz to snująca się leniwie, głęboka opowieść o tym, jak ludzie z powojennych Stanów Zjednoczonych poszukiwali życiowej drogi i pomysłów na siebie.

Freddie (Phoenix) to awanturnik, drobny pijaczek i weteran zmagający się z ciężkim stresem pourazowym, który pozostawiła w nim II wojna światowa oraz demonami z przeszłości, które nie chcą dać o sobie zapomnieć. Pewnej nocy poznaje Lancastera Dodda (Philip Seymour Hoffman) – charyzmatycznego przywódcę niezależnego ruchu religijnego zwanego Sprawą, który pod wieloma względami przypomina absurdy scjentologii. Jako zbłąkana dusza, Freddie przyłącza się do wyznawców Sprawy i stara się żyć zgodnie z naukami „mistrza”, mimo że inni członkowie ruchu widzą w nim poważne zagrożenie.

„Spacer po linie” (2005)

Johnny Cash był tak barwną i oryginalną postacią, że kiedy dwa lata po jego śmierci w 2003 roku ogłoszono rozpoczęcie prac nad filmem „Spacer po linie”, wielu fanów podchodziło do tematu sceptycznie. Premiera filmu jednak skutecznie rozwiała wszelkie wątpliwości – twórcy podołali wyzwaniu, a aktorzy zachwycili publiczność. Nie tylko swoim talentem aktorskim, ale i muzycznym – nie dość, że Joaquin Phoenix  i Reese Witherspoon wykonali wszystkie piosenki samodzielnie, to jeszcze nauczyli się grać na swoich filmowych instrumentach.


Najlepsze wrażenia filmowe zapewniają telewizory marki Loewe. Więcej na temat niemieckiego producenta można dowiedzieć się z naszej strefy marki:


„Gladiator” (2000)

Ridley Scott rzadko robi kiepskie filmy, a „Gladiator” jest jednym z jego największych hitów kinowych. Dziś nie będziemy się jednak rozwodzić nad geniuszem reżysera ani nad świetną rolą Russela Crowe, który sprawił, że nawet najwięksi twardziele mieli łzy w oczach. Jego kreacja była tak mocna, że niewielu pamięta, że w filmie można zobaczyć też Phoenixa, który wspiął się na wyżyny aktorstwa, aby zagrać prawdziwego łotra. Sadystyczny, antypatyczny i okrutny Kommodus odrzuca, obrzydza i wzbudza w ludziach najmroczniejsze instynkty, więc można stwierdzić, że aktor wykonał zadanie wzorowo.

„Joker” (2019)

To, czego Phoenix dokonał w „Jokerze”, nie mieści się ani w głowie, ani w kanonie klasycznych filmów o bohaterach. To ciężkie, mroczne i przejmujące studium upadku kruchego młodego mężczyzny przyniosło mu pierwszego Oscara i na zawsze zmieniło nasze postrzeganie łotra z opowieści o przygodach Batmana.

„I'm still here” (2010)

To prawdopodobnie jeden z najbardziej oryginalnych paradokumentów, jakie kiedykolwiek powstały, a także jedna z największych mistyfikacji w dziejach kina. Film, w którym Casey Affleck śledzi swojego przyjaciela z kamerą w momencie jego upadku, kiedy postanawia rzucić aktorstwo i oddać się tworzeniu rapu, odbił się szerokim echem w mediach, które poważnie niepokoiły się o stan psychiczny aktora. Chociaż finalnie historia okazała się mistyfikacją, film postawił kilka ważnych pytań na temat natury sławy, która niekiedy bywa niebezpieczna.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: