Poprzedni
Następny

Jeszcze doskonalsze kolumny głośnikowe z serii Alpha firmy PSB

Portfolio firmy PSB Speakers, uznanego projektanta i producenta zaawansowanych kolumn głośnikowych, poszerzyło się o całkowicie nową serię głośników Alpha. Odświeżoną gamę tworzą cztery modele – dwa podstawkowe P3 i P5, głośnik kanału centralnego C10 oraz wolnostojąca kolumna głośnikowa T20. Każda z nowych konstrukcji oferowana jest w jednej z dwóch wersji wykończenia: orzech lub czarny jesion.

PSB Alpha

PSB Alpha od początku

Nazwa Alpha w historii firmy PSB po raz pierwszy pojawiła się w 1991 roku. Opracowując tę serię PSB zamierzał stworzyć głośniki, które przede wszystkim będą gwarantowały wysoką jakość brzmienia, jednocześnie pozostając na atrakcyjnym pułapie cenowym. Podczas projektowania pierwszej serii Alpha Paul Barton, założyciel PSB, wykorzystał efekty badań, które przez wiele lat prowadził w Canadian National Research Council (NRC). Dzięki temu modele z debiutującej wtedy serii Alpha wygrywały niemal wszystkie testy porównawcze i zdobyły wiele doskonałych recenzji. Teraz, odpowiadając na zapotrzebowanie ze strony rynku, firma PSB stworzyła nową serię Alpha. Tworzące ją cztery modele są całkowicie nowymi konstrukcjami, ale zachowują oryginalne koncepcje Paula Bartona. Dzisiejsze Alphy w pełni korzystają z doskonalszych materiałów oraz technik produkcji, czego efektem jest naturalne brzmienie kolumn głośnikowych przykuwających uwagę swoim eleganckim wzornictwem i kosztujących mniej niż oryginalne Alphy po uwzględnieniu czynnika inflacji.

PSB Alpha P5

Podstawkowe kolumny głośnikowe P3 i P5 są klasycznymi konstrukcjami dwudrożnymi, które łączą kompaktowe rozmiary z uniwersalnym charakterem tych głośników. Można ustawić je na podstawce, półce lub na blacie, np. biurka, stołu, i doskonale sprawdzą się zarówno w systemach stereo, jak i kina domowego. W modelu wolnostojącym T20 znajdziemy dodatkowy przetwornik niskotonowy. Mimo swojej większej obudowy kolumna zajmuje niewielką powierzchnię. Głośnik kanału centralnego C10 może być wykorzystany jako głośnik obsługujący dialogi w systemie kina domowego, bądź też wykorzystany przy słuchaniu muzyki.

PSB Alpha P3

Jeszcze doskonalsze przetworniki i materiały

Na potrzeby nowej serii Alpha firma PSB opracowała dwa nowe przetworniki niskotonowe o średnicach 114 mm i 133 mm. W konstrukcjach tych zastosowano dwuwarstwowe cewki z mocnymi magnesami, co pozwala uzyskać niskie zniekształcenia i wysoki poziom wyjściowy. Membrany głośników wykonane są ze specjalnej teksturowanej mieszanki polipropylenowej, chroniącej membranę przed break-up'em i rozszerzającej odpowiedź częstotliwościową. Ułatwia to płynne współpracę z tweeterem.

Nowy przetwornik wysokotonowy o średnicy 19 mm znajdziemy we wszystkich czterech modelach. Jednostka ta wykorzystuje chłodzenie ferrofluidem i wyposażona jest w magnes neodymowy, który zapewnia wysoką czułość i dużą moc. Falowód pomaga dopasować odpowiedź głośnika w pobliżu częstotliwości podziału zwrotnicy, aby uzyskać płynne przejście pomiędzy nim i jednostką niskotonową. W niektórych kolumnach głośnikowych z serii Alpha tweeter umieszczony jest poniżej głośnika basowego, co w połączeniu z perfekcyjnie dopracowaną zwrotnicą gwarantuje jednolite pole dźwięku bez względu na to, czy słuchacz siedzi czy stoi.

PSB Alpha T20

Zwrotnica zastosowana w serii Alpha jest bardzo złożoną konstrukcją filtra akustycznego Linkwitza-Rileya czwartego rzędu, pozwalającą uzyskać idealne połączenie pasma dźwiękowego pomiędzy przetwornikami i zachowania zniekształceń na bardzo niskim poziomie nawet przy wysokich poziomach ciśnienia dźwięku. Zastosowanie tak zaawansowanej konstrukcji w kolumnach głośnikowych należących do atrakcyjnego przedziału cenowego jest rzadko spotykanym rozwiązaniem.

PSB Alpha C10

Obudowy to kolejny niezwykle ważny element konstrukcji każdej kolumny głośnikowej, który w dużym stopniu decyduje o jakości brzmienia. Każdy z nowych modeli serii Alpha ma unikatową kombinację grubości ścianek i wzmocnień, aby kontrolować rezonans i tworzyć idealną platformę dla pracy przetworników. Wewnętrzny materiał tłumiący został opracowany specjalnie w tym celu i powstał jako efekt wieloletnich prac przy projektowaniu znacznie droższych konstrukcji PSB. Aby zapewnić optymalną efektywność, materiał ten został precyzyjnie rozmieszczony. Wysokiej klasy precyzyjnie obrabiane obudowy, z wykończeniem imitującym czarny jesion lub orzech, wyposażone zostały w magnetyczny system mocowania maskownic, aby dodatkowo uatrakcyjnić ponadczasowe wzornictwo modeli z tej serii. Nawet maskownica jest wyjątkowa, ponieważ pozostaje „przezroczysta” dźwiękowo, nie zmieniając brzmienia kolumny po jej założeniu.

Najważniejsze cechy kolumn głośnikowych z nowej serii Alpha:

• 19-milimetrowa aluminiowa kopułka wysokotonowa z magnesem neodymowym

• Przetworniki niskotonowe ze strukturalnymi membranami polipropylenowymi i gumowym zawieszeniem

• Wersje wykończeniowe imitujące orzech i czarny jesion

• Pozłacane złącza głośnikowe pozwalające na zastosowanie różnych typów zakończenia przewodów

• Konstrukcja i finalne dostrojenie opracowane przez Paula Bartona

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: