Poprzedni
Następny

Jaki zestaw głośników bezprzewodowych wybrać?

Głośniki bezprzewodowe mają wiele zalet, z których najważniejszą jest oczywiście możliwość odtwarzania muzyki bez kabli. Obecnie producenci oferują szeroki wybór głośników, które zachęcają niewielkimi rozmiarami, łatwą obsługą, a także bardzo dobrą jakością dźwięku. Wybór konkretnego systemu i konfiguracji głośników zależy od potrzeb, dlatego w tym poradniku opiszę sprawdzone zestawy głośników, które pozwolą Ci cieszyć się wysoką jakością dźwięku bez kabli.

Spis treści:

House of Marley Get Together Duo

Jakie głośniki bezprzewodowe do domu

Głośniki bezprzewodowe stały się niezwykle popularnym typem domowego sprzętu audio, co sprawiło, że obecnie wielu producentów ma je w swojej ofercie. Cześć modeli sprzedawana jest pojedynczo, niektóre oferowane są jako system stereo, a jeszcze inne głośniki można łączyć w systemy do kina domowego. Dlatego niektórzy Klienci nie do końca wiedzą, jak zastosować taki sprzęt. Możliwości jest wiele, a możliwe konfiguracje nie są oczywiste. Nie musisz się jednak niczego domyślać – wszystko Ci wyjaśnię w tym poradniku i pokażę, jak w ciekawy sposób wykorzystać głośniki bezprzewodowe w domowym nagłośnieniu.

Przede wszystkim, warto zastanowić się, do czego potrzebujesz głośników. Najpopularniejszym zastosowaniem jest możliwość stworzenia systemu stereo bez kabli. Po prostu parujesz dwa głośniki bezprzewodowe, aby cieszyć się bezprzewodowym dźwiękiem. Niektóre modele mają zasilanie z akumulatora, możesz więc odtwarzać dźwięk w ogrodzie, altanie, czy na pikniku.

Głośnik Devialet Mania

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wykorzystania głośników bezprzewodowych w systemie kina domowego jako kanały surround. Wiele osób, które zdecydowało się na system wielokanałowy po wykończeniu wnętrza, nie chce ponownie przechodzić przeprawy związanej z kuciem ścian i rozprowadzaniem przewodów. Dlatego użytkownicy często pytają mnie, jak stworzyć kino domowe bez kabli. Właśnie takie możliwości dają głośniki bezprzewodowe, które mogą pełnić funkcję głośników surround.

Rekomendowane systemy bezprzewodowe

W ofercie Top Hi-Fi znajdziesz producentów posiadających autorskie systemy multiroom, które współpracują z głośnikami bezprzewodowymi. Daje to szerokie możliwości konfiguracji i pozwala dopasować konfigurację systemu do oczekiwań  użytkownika. Polecam więc, abyś sprawdził możliwości systemów poszczególnych marek, które opisałem poniżej. Jestem pewny, że wśród wymienionych systemów i rozwiązań znajdziesz głośniki bezprzewodowe, które będą idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań.

Bluesound

Zacznę od systemu Bluesound, ponieważ ta marka w rozwiązaniach bezprzewodowych czuje się jak ryba w wodzie. Kanadyjski, słynie z produkcji wysokiej klasy urządzeń, które nie zawiodą Cię pod względem jakości dźwięku, czy wykonania. Bezprzewodowe głośniki korzystają z autorskiej platformy BluOS, która zdaniem wielu jest najlepszym rozwiązaniem na rynku.

Szeroka oferta urządzeń pozwala na stworzenie różnych konfiguracji systemu, dlatego po kolei opiszę najciekawsze rozwiązania. Już na początku zaznaczę, że kompatybilnym źródłem dźwięku w każdej konfiguracji systemu będzie odtwarzacz Bluesound Powernode, który jest zarazem bezprzewodowym wzmacniaczem. Funkcjonalność tego modelu jest naprawdę bogata.

Bluesound POWERNODE

Dzięki platformie BluOS system oferuje właściwie wszystkie dostępne funkcje sieciowe. Możesz więc odtwarzać muzykę z serwisów streamingowych, radia internetowego, czy przesyłać dźwięk poprzez Bluetooth. To jednak nie wyczerpuje możliwości. Producent oferuje także Bluesound Hub, pozwalający na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku ze źródeł analogowych i cyfrowych.

Czas więc przejść do głośników bezprzewodowych. Zacznę od systemu Bluesound Pulse 2i wraz z Pulse Flex 2i, który sprawdzi się szczególnie jako alternatywna dla kina domowego. Większy głośnik, oznaczony jako Pulse 2i umieszczany jest na froncie, natomiast głośniki Pulse Flex 2i należy umiejscowić w tylnej części pomieszczenia, wykorzystując je jako głośniki surround. Funkcjonalność tych modeli jest niezwykle bogata. Obsługa multiroom, funkcji sieciowych, czy sterowanie głosowe to tylko część możliwości. Jestem więc pewien, że nawet wymagający użytkownicy będą zadowoleni z możliwości, jakie oferują modele kanadyjskiej firmy.

Możesz także, zamiast głośnika Pulse 2i wybrać Bluesound Soundbar +. Ten nowoczesny model soundbara o bogatej funkcjonalności stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznego kina domowego z amplitunerem. Nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale przede wszystkim można go połączyć z głośnikami surround i subwooferem bezprzewodowo. Jeśli więc chcesz osiągnąć dźwięk przestrzenny, a wykańczanie mieszkania masz już za sobą, będzie to doskonały wybór. Pamiętaj, że do każdego z opisanych systemów możesz dodać bezprzewodowy subwoofer Bluesound Pulse Sub +.

Bluesound Pulse Soundbar+

Poszczególne modele można oczywiście używać osobno jako głośniki Bluetooth i przesyłać muzykę bezprzewodowo bezpośrednio z urządzenia mobilnego.  

Dodam także, że design głośników Bluesound jest elegancki i nowoczesny, dlatego jeśli chcesz stworzyć bezprzewodowy system głośników klasy premium, z pewnością będzie to właściwy wybór.

Yamaha

Yamaha jest niekwestionowanym liderem rozwiązań bezprzewodowych, a szeroka oferta producenta pozwala dopasować system bezprzewodowy do oczekiwań użytkownika.

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych urządzeń jest głośnik bezprzewodowy Yamaha MusicCast20. Może wydawać się, że to niepozorne urządzenie, jednak zapewnia, że możliwości jego wykorzystania są niezwykle szerokie. Podstawowym rozwiązaniem jest oczywiście sparowanie dwóch głośników w tryb stereo, który pozwoli stworzyć system bezprzewodowy.

MusicCast 20 w roli głośników efektowych wykorzystując połączenie bezprzewodowe

Dzięki kompaktowym rozmiarom bezprzewodowe głośniki postawisz praktycznie wszędzie, mają też fabryczny uchwyt pozwalający na zamontowanie ich na ścianie.

Funkcjonalność głośników jest niezwykle bogata i warto poznać ją, aby w pełni wykorzystać możliwości, które oferują. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że łączność bezprzewodowa odbywa się poprzez system multiroom MusicCast. Ten system pozwala na połączenie wielu urządzeń i sterowanie nimi w prosty sposób z jednego urządzenia. Oczywiście, w każdej chwili możesz dodawać kolejne strefy, a także zamieniać bezprzewodowe głośniki miejscami bez żadnych ograniczeń.

Głośnik Yamaha MusicCast 20 ma możliwość zaprogramowania przycisków, co czyni jego obsługę jeszcze bardziej intuicyjną. Muzykę możesz odtwarzać z serwisów streamingowych, radia internetowego. Dzięki Bluetooth i AirPlay możesz także przesyłać dźwięk bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Głośnik bezprzewodowy Yamaha MusicCast 20 jest kompatybilny z Asystentem Google, dzięki czemu możesz wydawać komunikaty głosowe.

Oprócz stworzenia bezprzewodowego systemu stereo możesz wykorzystać także głośniki bezprzewodowe Yamaha MusicCast 20 jako kanały surround w kinie domowym. Użytkownicy podkreślają, że takie rozwiązanie nie powoduje opóźnień dźwięku, nie ma też żadnych problemów z łącznością. Polecam to rozwiązanie, jeśli z jakichś względów nie możesz pozwolić sobie na poprowadzenie kabli przez pomieszczenie.

Do systemu bezprzewodowego możesz w każdej chwili dodać subwoofer Yamaha MusicCast Sub 100, który poprawi przetwarzanie niskich tonów. Można go zastosować w systemie stereo 2.1,a także wykorzystać suba do systemu wielokanałowego.

Sterowanie systemem bezprzewodowym odbywa się za pomocą aplikacji MusicCast Controller, która wyróżnia się łatwością obsługi. Możesz ją bezpłatnie ściągnąć i zainstalować na każdym urządzeniu mobilnym wyposażonym w system android lub iOS. Dzięki temu każdy z domowników może sterować całym systemem lub wybrać któryś z głośników i odtwarzać muzykę tak, jak zechcesz.

system audio MusicCast 200

Chcę także podkreślić, że Yamaha jako pierwsza stworzyła gramofon pozwalający na podłączenie z systemem multiroom – mam na myśli model Yamaha MusicCast VINYL 500. Wybierając to urządzenie, będziesz mógł cieszyć się analogowym dźwiękiem nie tylko na głośnikach MusicCast 20, ale też w każdej ze stref, jeśli będziesz chciał stworzyć system wielostrefowy. Z kolei miłośnikom płyt CD jako źródło polecam odtwarzacz Yamaha MusicCast 200, która jest oczywiście kompatybilna z systemem wielostrefowym japońskiego producenta. Yamaha zapewnia, że tworząc system multiroom, możesz podłączyć aż 49 urządzeń, tworząc niezwykle rozbudowany system bezprzewodowy, ciesząc się ulubioną muzyką w każdym pomieszczeniu.

Audio Pro

Szeroką i ciekawą ofertą głośników bezprzewodowych może pochwalić się także Audio Pro. Można stwierdzić, że szwedzki producent podąża własną ścieżką, ponieważ oprócz popularnych, niewielkich modeli oferuje także podstawkowe i podłogowe bezprzewodowe głośniki, które zyskały dużą popularność wśród użytkowników. Pozytywne opinie tych głośników sprawiają, że marka staje się coraz popularniejsza i jest często wybierana przez osoby chcące uzyskać wysoką jakość dźwięku. Warto więc wiedzieć, jakie możliwości i konfiguracje można uzyskać, stosując głośniki Audio Pro.

Wszystkie głośniki bezprzewodowe szwedzkiego producenta mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji Audio Pro Control, która pozwala na wybór presetów i list odtwarzania.

Zacznę od kompaktowego, przenośnego modelu Audio Pro G10. To kompaktowy głośnik, który wraz z drugim takim modelem można połączyć w bezprzewodowe głośniki stereo.  Mimo niepozornych rozmiarów głośnik oferuje energetyczny i żywiołowy dźwięk.  Za rozsądną cenę otrzymujemy naprawdę bogate wyposażenie, czyli obsługę asystenta głosowego, Chromecast, czy AirPlay 2.

Wśród bezprzewodowych urządzeń dominują raczej niewielkie głośniki. Jeśli więc chcesz stworzyć bezprzewodowy zestaw stereo do większego pomieszczenia, polecam głośnik bezprzewodowy Audio Pro A38. Te głośniki oferują bardzo przestrzenny i dynamiczny dźwięk, dlatego użytkownicy chętnie wybierają taki zestaw jako alternatywę dla soundbar pozwalającą uzyskać lepszą jakość dźwięku. To oczywiście jedno z zastosowań tych głośników, które w parze stanowią przecież stereofoniczne głośniki.

Funkcjonalność głośników podłogowych Audio Pro A38 obejmuje Wi-Fi, Bluetooth, czy Google Cast. Na tylnej ściance producent umieścił wszystkie najpopularniejsze złącza cyfrowe, czyli optyczne koaksjalne. Niewątpliwie najważniejsze jest wejście HDMI z ARC, które umożliwia sterowanie głośnością telewizora za pomocą jednego pilota.

Głośniki Audio Pro do TV cechuje nowoczesny wygląd

Szwedzki producent oferuje także dwa subwoofery: Audio Pro Sw-5 i Audio Pro SW-10, które poprawią reprodukcję niskich tonów. Warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza gdy masz do nagłośnienia większe pomieszczenie.

Sonos

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że to właśnie Sonos był pierwszym producentem, który stworzył bezprzewodowy system multiroom. Produkty tej marki od lat chętnie wybierane są do systemów bezprzewodowych i wielostrefowych, dlatego rozwiązań tej marki nie mogło zabraknąć w tym poradniku.

Głośnik Sonos Era 100

Oferta Sonosa została stworzona tak, aby użytkownik mógł stworzyć cały system bezprzewodowy, korzystając z urządzeń jednego producenta. Amerykański producent oferuje więc zarówno niewielkie głośniki, soundbar, jak i odtwarzacze sieciowe. Wszystkie urządzenia łączą jednak wspólne cechy – dobre brzmienie i prosta obsługa. Myślę, że to chyba najlepsza rekomendacja, aby bliżej poznać możliwe konfiguracje.

Niewielkie głośniki bezprzewodowe Sonos Era 100 lub Sonos Era 300, można oczywiście sparować, uzyskując stereofoniczne brzmienie. Niewielkie rozmiary sprawiają, że można ustawić je właściwie w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

To jednak standard wśród dostępnych rozwiązań, a amerykański producent pozwala uzyskać coś więcej – bezprzewodowy system wielokanałowy. Kanały frontowe w takim systemie obsługuje soundbar. Dostępne są dwa modele – Sonos ARC oraz Sonos Beam. Kanały surround w takim systemie tworzą dwa głośniki bezprzewodowe, czyli Era 100 lub Era 300. Gotowy system bezprzewodowy do kina domowego znajdziesz tutaj. Wisienką na torcie jest w takim systemie bezprzewodowym subwoofer Sonos Sub, który znacznie poprawia przetwarzanie niskich częstotliwości. Zawsze rekomenduję zastosowanie subwoofera do systemu wielokanałowego, ponieważ właśnie charakter i rozmach niskich tonów dostarczają wielu emocji podczas seansu.

W ramach systemu Sonos może współpracować kilkanaście różnych głosników

Wielokrotnie miałem okazję testować systemy bezprzewodowe tego producenta, dlatego zapewniam, że jakość dźwięku jest naprawdę bardzo dobra. Klienci doceniają przede wszystkim przestrzenność i detaliczność dźwięku. Odpowiednie zestrojenie głośników sprawia, że te systemy mogą konkurować z wieloma systemami AV z wyższej półki.

Warto pamiętać, że taki system wielokanałowy można po skończonym seansie zagospodarować i stworzyć z niego osobne strefy, a nawet używać jako głośniki przenośne. Trzeba przyznać, że to proste, lecz genialne rozwiązanie, które znacznie zwiększa przydatność urządzeń.

Sterowanie urządzeniami Sonos może odbywać się poprzez wydawanie komend głosowych, przyciski, czy też poprzez użycie aplikacji. Tę ostatnią opcję chciałbym nieco przybliżyć, ponieważ z pewnością będzie najczęściej wykorzystywana do sterowania systemem.

Podsumowanie

W tym artykule zaprezentowałem najciekawsze systemy wykorzystujące głośniki bezprzewodowe, które oferują poszczególni producenci. Warto pamiętać, że systemy można łączyć i rozbudowywać, korzystając z urządzeń jednej marki. Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu będziesz mógł podjąć decyzję, które rozwiązania w pełni spełniają Twoje oczekiwania dotyczące systemu bezprzewodowego.

Jeśli zastanawiasz się, który zestaw głośników bezprzewodowych będzie najlepszym rozwiązaniem, zachęcam do kontaktu z salonem Top Hi-Fi. Nasi specjaliści zaprezentują Ci możliwości danego systemu, a także zorganizują odsłuch, abyś mógł przekonać się, czy jest to rozwiązanie, które zapewni Ci dźwięk, jakiego oczekujesz.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: