Poprzedni
Następny

Jaki wzmacniacz słuchawkowy hi-end kupić?

Audiofilski zestaw słuchawkowy to marzenie wielu miłośników dobrego brzmienia. Planując zakup takiego sprzętu, powinieneś jednak pamiętać, że niezbędnym elementem systemu będzie odpowiedni wzmacniacz słuchawkowy. Hi-endowe słuchawki są modelami wyposażonymi w zaawansowane przetworniki, które wymagają odpowiednio wzmocnionego sygnału, aby zapewnić dźwięk najwyższej jakości. Dlatego w tym poradniku wyjaśnię, jak wybrać wzmacniacz słuchawkowy hi-end, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał brzmieniowy słuchawek.

Spis treści: Jaki wzmacniacz słuchawkowy hi-end kupić?

  1. Czy warto kupić wzmacniacz słuchawkowy?
  2. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wzmacniacza słuchawkowego?
  3. Jakie są najlepsze wzmacniacze słuchawkowe?
  4. Podsumowanie

Pass Laboratories wzmacniacz słuchawkowy

Czy warto kupić wzmacniacz słuchawkowy?

Jak zapewne zauważyłeś, nie wszystkie słuchawki podłączane są do wzmacniacza słuchawkowego. Modele zaprojektowane jako mobilne, do których sygnał przesyła się bezprzewodowo, nie wymagają takiego urządzenia. Także niewielkie, przewodowe słuchawki dokanałowe projektowane są tak, aby można było podłączyć je do telefonu lub innego urządzenia. Są to modele mające niską impedancję, na przykład 16 omów lub 32 omy, dlatego nie wymagają zewnętrznego wzmacniacza. Niektórzy użytkownicy do mniej wymagających prądowo słuchawek wybierają przenośny wzmacniacz słuchawkowy, który z pewnością poprawi jakość brzmienia.

Jeśli jednak chcesz nabyć słuchawki nauszne lub wokółuszne, dedykowane to odsłuchu stacjonarnego, z całą pewnością niezbędnym elementem takiego zestawu będzie wzmacniacz słuchawkowy. W takich słuchawkach producenci stosują wymagające prądowo przetworniki o wyższej impedancji, które wymagają odpowiedniego wzmocnienia sygnału.

Wzmacniacz słuchawkowy Lehmannaudio

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wzmacniacza słuchawkowego?

Pamiętaj, że wybór wzmacniacza słuchawkowego jest ważną decyzją, dlatego warto zrobić to w sposób przemyślany. Odpowiednio dobierając wzmacniacz i słuchawki będziesz miał pewność, że uzyskać audiofilski dźwięk, który spełni Twoje oczekiwania. Przede wszystkim przed zakupem powinieneś wiedzieć, na jakie parametry wzmacniacza warto zwrócić szczególną uwagę.

Pierwszą ważną cechą jest moc wyjściowa wzmacniacza słuchawkowego. Wiadomo, że słuchawki potrzebują znacznie mniej „watów” niż kolumny głośnikowe. Dostępne są modele o mocy od 1W do kilku, a nawet kilkunastu Watów. Słuchawki różnią się zapotrzebowaniem na moc, więc warto sprawdzić, co sugeruje producent w specyfikacji technicznej. Możesz także poczytać recenzje w prasie branżowej dotyczące konkretnego modelu słuchawek. Recenzenci najczęściej opisują, jakiego wzmacniacza słuchawkowego użyli, testujące dane słuchawki, co może być dobrą podpowiedzią, a zarazem informacją, jakie rezultaty otrzymali. Zachęcam Cię także do kontaktu ze specjalistami w salonach Top Hi-Fi, którzy pomogą dobrać hi-endowy wzmacniacz słuchawkowy o odpowiedniej mocy do słuchawek.

Wzmacniacz słuchawkowy Stax

Wybierając wzmacniacz słuchawkowy, warto także sprawdzić impedancję słuchawek. Im jest ona wyższa, tym bardziej wydajny prądowo wzmacniacz będzie potrzebny. Audiofilskie słuchawki, na przykład elektrostatyczne STAX, czy planarne Audeze wymagają wydajnego wzmacniacza. Niektórzy producenci (np. wspomniany STAX) oferują zestawy z odpowiednio dobranym wzmacniaczem, które opiszę w dalszej części poradnika.

Istotną cechą jest także typ wzmacniacza słuchawkowego. Mam na myśli sposób wzmacniania sygnału. Wzmacniacze słuchawkowe możemy podzielić na tranzystorowe i lampowe. Najpopularniejsze są oczywiście słuchawkowe wzmacniacze tranzystorowe, których zasada działania jest analogiczna do wzmacniaczy stereo. Mają one wysoką sprawność, a ich cena jest przystępna, dlatego są chętnie wybierane przez miłośników słuchawek. Drugą opcją są wzmacniacze słuchawkowe lampowe, które wykorzystują lampy do wzmacniania sygnału. Te konstrukcje także mają swoich zagorzałych zwolenników, którzy cenią „lampowce” za stylowy wygląd z widocznymi, żarzącymi się lampami oraz ciepłe brzmienie. To przede wszystkim walory dźwiękowe sprawiają, że wzmacniacze słuchawkowe lampowe mimo wyższej ceny są chętnie wybierane przez użytkowników do systemów słuchawkowych. W sprzedaży dostępne są także wzmacniacze słuchawkowe hybrydowe, w które w torze sygnałowym mają zarówno tranzystory, jak i lampy. To ciekawe rozwiązanie pozwalające połączyć zalety obu typów amplifikacji. Co prawda ten typ konstrukcji nie tak popularny, jak wzmacniacze słuchawkowe lampowe, czy tranzystorowe, jednak można znaleźć ciekawe i dopracowane „hybrydy”.

wzmacniacz słuchawkowy STAX

Istotnym czynnikiem, który biorą pod uwagę użytkownicy, jest cena wzmacniacza słuchawkowego. Zróżnicowanie wynika z wielu aspektów, także tych opisanych powyżej. Wzmacniacze różnią się mocą, typem konstrukcji, poziom zaawansowania i jakością zastosowanych komponentów. W tym artykule skupiłem się na wzmacniaczach hi-endowych. Jak wiadomo, nie istnieją żadne widełki cenowe, które kwalifikują (bądź nie) dany model wzmacniacza słuchawkowego do tej kategorii. Dlatego wybrałem urządzenia renomowanych producentów, które przetestowałem i jestem przekonany, że będą stanowiły dobrą parę do audiofilskich słuchawek. Z doświadczenia wiem, że niektórzy użytkownicy zastanawiają się skąd tak wysoka cena niektórych modeli. Chcę wiec wyjaśnić, że wynika to oczywiście z najwyższej jakości zastosowanych komponentów i dopracowania takiego wzmacniacza słuchawkowego. Są to urządzenia renomowanych producentów, które projektują najlepsi specjaliści. Urządzenia wymagają czasochłonnych badań i testów, zanim trafią na rynek. Chcę także podkreślić, że jest to niszowa grupa sprzętu, dedykowana dla najbardziej wymagających użytkowników. Nie jest to produkcja seryjna, dlatego niektóre z tych modeli dostępne są na zamówienie i nie są magazynowane w ilościach hurtowych. Radzę więc umówić się na odsłuch z pewnym wyprzedzeniem, co pozwoli na zarezerwowanie w salonie interesującego Cię sprzętu. Pamiętaj, że wybierając wzmacniacz słuchawkowy hi-end, stajesz się wyjątkowym użytkownikiem, który może cieszyć się najwyższej jakości dźwiękiem bez kompromisów. Warto więc poczekać na zamówienie, a czasami nawet na wyprodukowanie takiego hi-endowego sprzętu.

Szerzej opisujemy to zagadnienie w poradniku jak wybrać dobry wzmacniacz słuchawkowy

Jakie są najlepsze wzmacniacze słuchawkowe?

Jak już wspomniałem, hi-endowe wzmacniacze słuchawkowe pozwalają na osiągniecie najwyższej jakości dźwięku. Wytwarzaniem tego typu urządzeń zajmują się nieliczne, renomowane marki, które znane są z wytwarzania urządzeń najwyższej klasy.

Bez wątpienia wzmacniaczem słuchawkowym klasy referencyjnej jest Pass laboratories HPA-1. Jest to model cieszący się znakomitą opinią, który można zastosować do słuchawek różnych producentów. Co ciekawe, jest dostępny w sprzedaży od 2015 roku i zyskał już miano kultowego, hi-endowego „wzmaka” słuchawkowego.

Pass HPA-1

Wygląd tego modelu jest klasyczny i ponadczasowy. Solidna, aluminiowa obudowa wraz z podstawowymi przełącznikami i pokaźnych rozmiarów potencjometrem zdradza, że jest to bardzo solidnie wykonany sprzęt. Zamiast na dodatki wizualne, producent postawił więc na minimalizm i ponadczasową estetykę.

Pass Laboratories HPA-1

Wzmacniacz słuchawkowy Pass Laboratories HPA-1 wzmacnia sygnał w klasie A, oferując niezwykle czysty i klarowny dźwięk, w którym żadna z części pasma nie wychodzi przed szereg. Kolejną cechą tej konstrukcji jest uniwersalność, co potwierdziło wielu użytkowników. Zdaniem wielu użytkowników należy on do modeli gwarantujących nieprawdopodobne wrażenia odsłuchowe. Oczywiście, zgadzam się z tą opinią, gdyż po podłączeniu różnych słuchawek do tego wybitnego wzmacniacza słuchawkowego poprawia się zwłaszcza detaliczność i harmonia brzmienia.

Pass Laboratories HPA-1

Konstrukcja modelu HPA-1 opracowana została z wykorzystaniem prawdziwie audiofilskich komponentów. Niskoszumny transformator toroidalny oraz odpowiednio zaprojektowana architektura obwodów sprawiły, że poziom zniekształceń zredukowany został do absolutnego minimum. Wzmacniacz słuchawkowy Passs Laboratories HPA-1 bardzo dobrze radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi słuchawkami, o impedancji nawet 600 omów. Dlatego możesz wybrać go do topowych modeli planarnych Audeze, czy innych wymagających prądowo słuchawek do odsłuchu stacjonarnego.

Co ciekawe, urządzenie może pracować nie tylko jako wzmacniacz słuchawkowy, ale także przedwzmacniacz liniowy. Możesz go więc zastosować w dzielonym systemie stereo, wraz z końcówką mocy.

Brzmienie Pass laboratories HPA-1 jest niezwykle otwarte i przestrzenne. To wyjątkowy wzmacniacz słuchawkowy, który sprawi, że podłączone do niego audiofilskie słuchawki o dużym potencjale brzmieniowym urzekaną Cię stereofonią i szczegółowością dźwięku.

Copland DAC 215

W rankingu wzmacniaczy słuchawkowych nie mogło zabraknąć ciekawego i nieszablonowego Coplanda DAC 215.  Pod względem funkcjonalnym jest to nie tylko wzmacniacz słuchawkowy, ale także przetwornik DAC o imponujących możliwościach dekodowania sygnału. Ponadto, urządzenie może pełnić rolę przedwzmacniacza w systemie stereo. Wybierając więc Copland DAC 215 do zestawu słuchawkowego zyskujesz dodatkowe funkcje, które wpływają na możliwości użytkowe.

Osoby znające markę pamiętają zapewne, że historia i osiągnięcia tego producenta są naprawdę bogate, a oferta Coplanda koncentrowała się także na sprzęcie stereo – wzmacniaczach i odtwarzaczach. Pewną cechą charakterystyczną jest też wzornictwo urządzeń. Kanciaste krawędzie i charakterystyczne przełączniki trudno pomylić z inną marką. Podobnie jest w tym przypadku. Copland zadbał, aby wyeksponować sekcję lampową, co oczywiście zyskało wielu zwolenników. W tym modelu zastosowano hybrydową sekcję wzmacniającą, opartą na lampie ECC88 i tranzystorowym buforze prądowym. To rozwiązanie jest znane i stosowane we współczesnych urządzeniach, a jego zalety wpływają nie tylko na walory brzmieniowe, lecz także wizualne.

Copland DAC 215

Warto poznać trochę przydatnych informacji technicznych, które pokażą, że Copland DAC 215 nie jest przeciętnym modelem. Moc wyjściowa tego wzmacniacza słuchawkowego wynosi aż 20W, dlatego w tej kategorii Copland jest bezkonkurencyjny. Może on napędzać każde słuchawki i z każdymi poradzi sobie bez trudu.

Jak już wspomniałem, Copland DAC 215 jest także przetwornikiem cyfrowo-analogowym (DAC). Producent zastosował kość ESS Sabre ES9018, która pozwala na dekodowanie plików w rozdzielczości aż 32Bit/384kHz i DSD128. Jeśli lubisz słuchać „gęste” pliki, z pewnością polubisz te możliwości.

Zapewne spodziewasz się, że brzmienie Coplanda DAC 215 opiszę jako ocieplone – są przecież lampy. Otóż niekoniecznie. Dźwięk tego wzmacniacza słuchawkowego z pewnością jest wyrazisty i przestrzenny. Bas jest jednak delikatny i raczej konturowy. Na pewno uwagę zwraca bardzo duża szczegółowość, co w połączeniu z analitycznymi słuchawkami pozwala odkryć wiele utworów na nowo.  

Warto zaznaczyć także, że ten wzmacniacz słuchawkowy jest najbardziej atrakcyjny wśród prezentowanych modeli pod względem cenowym. Dlatego użytkownicy słuchawek, szukający wzmacniacza słuchawkowego z dużym potencjałem powinni zwrócić szczególną uwagę na ten model.

Z praktyki wiem, że Copland DAC 215 jest chętnie wybierany przez osoby tworzące zestaw słuchawkowy z kilku względów. Ten hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym łączy dwa urządzenia w jednej obudowie, oferując przy tym bardzo rozdzielczy, audiofilski dźwięk, a także efektowny i oryginalny wygląd, który podoba się wielu osobom.

Wzmacniacze słuchawkowe marki STAX

Opisane wyżej wzmacniacze słuchawkowe nie są dedykowane do danej marki i mogą być użyte do modelu wybranego przez użytkownika. Nieco inną filozofię obrał STAX, specjalizujący się w słuchawkach elektrostatycznych. Japońska marka wytwarza wzmacniacze słuchawkowe, które dedykowane są jedynie do elektrostatów własnej produkcji. Świadczy o tym przede wszystkim wyjście słuchawkowe, które spotykane jest jedynie w modelach STAX. Warto o tym pamiętać, ponieważ wybierając ten model, nie musisz właściwie szukać odpowiedniego wzmacniacza słuchawkowego – producent zrobił do za Ciebie.

Wzmacniacz słuchawkowy STAX

Warto zaznaczyć, że wśród oferowanych modeli znajdziesz zarówno konstrukcje tranzystorowe, jak i hybrydowe. Na początek przygody z „elektrostatami” proponuję model Stax SRM-500T. Wraz ze słuchawkami Stax SRL-500 MK2 tworzy melodyjny i ekspresyjnie brzmiący set, który prezentuje detale w delikatny sposób. Dźwięk jest ciepły, co jest typowe dla lampowych wzmacniaczy. Taki charakter brzmienia urzekł już niejednego wymagającego słuchacza, chcącego przenieść się do świata audiofilskich wrażeń.

Stax ma w swojej ofercie także dwa wzmacniacze tranzystorowe, w tym topowe modele z serii 700, które rekomenduję do najwyższych modeli słuchawek.
Uważam, że zestawy słuchawkowe STAX to bardzo dobrze wykonane i eleganckie produkty, które oprócz doskonałych walorów brzmieniowych przyciągają także ponadczasową elegancją i estetyka wykonania, co dla wielu miłośników dobrego brzmienia jest ważnym aspektem urządzeń audio.

wzmacniacz słuchawkowy STAX

Podsumowanie

Wzmacniacze słuchawkowe hi end stanowią nieodłączny element zestawów słuchawkowych przeznaczonych do odsłuchu stacjonarnego. Gwarantują one odpowiednie napędzenie audiofilskich słuchawek, które wymagają odpowiedniego wzmocnienia sygnału, aby w pełni wykorzystać potencjał brzmieniowy. Pamiętaj, że tylko odpowiednio dobrany, hi endowy wzmacniacz słuchawkowy zapewni brzmienie na najwyższym poziomie.  

Szukasz hi-endowego wzmacniacza słuchawkowego? Zachęcam do kontaktu i umówienia się na odsłuch do wybranego salonu Top Hi-Fi. Warto umówić się wcześniej i określić, jakie urządzenie Cię interesuje, co pozwoli nam zarezerwować i przygotować sprzęt specjalnie dla Ciebie.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: