Poprzedni
Następny

Jak wybrać soundbar?

Średnia ocen: 4.9
(16 ocen) 7 komentarzy

Yamaha YAS-107

1. Definicja (co to jest soundbar?)

To rodzaj głośnika – a konkretniej zintegrowanego systemu audio – umieszczony w wąskiej podłużnej obudowie. Wnętrza najprostszych modeli stanowią 2 głośniki, natomiast w wyższej klasy konstrukcjach może ich być znacznie więcej (najbardziej zaawansowane mają ich nawet dziewięć, nie licząc specjalistycznych rozwiązań tzw. projektorów dźwięku, z kilkudziesięcioma przetwornikami na pokładzie).

W bardziej zaawansowanych modelach do zestawu może być dołączony również zewnętrzny subwoofer, czyli głośnik niskotonowy, gwarantujący potężne basy, a przez to lepsze wrażenia podczas seansu filmowego.

W odróżnieniu od klasycznych systemów kina domowego, użytkownicy nie muszą rozmieszczać poszczególnych głośników. Są one optymalnie już ułożone wewnątrz tej jednej belki – instalowanej z reguły tuż pod telewizorem.

W połączeniu z odpowiednimi technologiami, soundbar – szczególnie ten z wyższej półki – jest w stanie zaoferować przestrzenny, niemal kinowy dźwięk, choć z oczywistych powodów jest to efekt w pewien sposób ograniczony. W związku z tym soundbary mogą być dobrymi zamiennikami wielokanałowych systemów kina domowego, zajmujących każdy kąt salonu, ale nigdy w pełni nie zastąpią kina domowego.

Yamaha YAS-107

2. Rodzaje soundbarów

Poszczególne soundbary różnią się między sobą zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz funkcjonalnością. Zasadniczo wyróżniamy tutaj trzy kryteria:

- jedno- lub dwuelementowe

Wybór jest zasadniczy. Wolnostojący subwoofer nie wpływa negatywnie na pracę innych głośników (brak rezonansów), a przy tym generuje zdecydowanie większe ciśnienie akustyczne, niezbędne do oglądania filmów akcji. Większość widzów lubi czuć bas na swoim ciele.

W przypadku zakupu soundbara przeznaczonego głównie do słuchania muzyki wystarczy jednak głośnik niskotonowy wbudowany w listwę. Co ciekawe, może on okazać się nawet lepszym rozwiązaniem. Mniejsza moc i mniej skuteczne przetwarzanie najniższych tonów rekompensowane są lepszą spójnością dźwiękową z pozostałymi głośnikami.

 Yamaha MusicCast Bar 400

Które rozwiązanie jest lepsze?

W większości przypadków warto jednak zdecydować się na zakup konfiguracji dwuelementowej np. Yamaha YAS-107, bowiem soundbar nie posiadający wbudowanego głośnika niskotonowego, oferuje mniejszą głębię.

Połączenie z telewizorem

Podstawowym sposobem połączenia soundbara z telewizorem jest (uniwersalne) złącze HDMI. Alternatywnie można wykorzystać do tego typowe gniazda audio, takie jak optyczne wyjście cyfrowe (TOSLINK, S/PDIF) albo też analogowe złącza RCA (choć w tym możemy mieć nieco słabszą jakość dźwięku przestrzennego). W ten sposób soundbar może być połączony z odtwarzaczem Blu-ray czy konsolą do gier.

Telewizor nie jest jedynym urządzeniem, z którym może wpółpracować soundbar. Nowoczesne modele mogą mieć również wejście mini jack 3,5mm, które pozwala na przesyłanie dźwięku typowym przewodem AUX na przykład ze smartfona.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest soundbar z Bluetooth, który również może łączyć się z urządzeniem mobilnym, ale nie potrzebuje do tego już żadnych „kabli”.

Yamaha MusicCast Bar 400

Soundbar może być także samowystarczalny. Wiele osób zastanawia się również, czy można i jaki wybrać soundbar z radiem. Raczej nie warto szukać odbiorników FM, lecz wybrać urządzenie z dostępem do Internetu (poprzez gniazdo LAN lub moduł WiFi), co pozwoli odtwarzać utwory z radia internetowego, albo też streamingowych serwisów muzycznych, takich jak Spotify czy Tidal, np. MusicCast BAR 400.

Front surround albo full surround

Soundbary nie są w stanie generować przestrzennego pola dźwiękowego, tak jak czynią to klasyczne systemy kina domowego z głośnikami efektowymi ustawionymi za plecami słuchacza. Jednak najlepsi producenci robią w tej kwestii duże postępy i oferują różne formy imitacji, oparte np. na projektowaniu odbić w pomieszczeniu – dzięki procesorowi DSP lub klasycznym metodom psychoakustyki. Pomocne jest także odpowiednie usytuowanie głośników w samej listwie – niektórzy ustawiają je pod kątem 45 stopni na brzegach urządzenia, aby dźwięk w większym stopniu został rozproszony w pomieszczeniu.

Pomimo tych wszystkich zabiegów trzeba mieć świadomość, że soundbar zapewnia po prostu szeroką panoramę dźwięku z przodu, która czasami sięga nawet do stref bocznych, ale praktycznie nigdy nie usłyszysz dźwięku zza pleców. To w dalszym ciągu domena klasycznych systemów kina domowego (typu 5.0, 5.1 lub 7.1).

Najbardziej zaawansowane modele soundbarów pozwalają uzyskać w miarę realistyczne efekty przestrzenne, otaczające słuchacza (tak zwane modele full surround). W tej kategorii na rynku królują urządzenia marki Yamaha, która jako jedyna na świecie stworzyła technologię cyfrowej projekcji dźwięku (YSP). Pozwala ona na emisję i odbijanie od ścian pomieszczenia ukierunkowanych dźwiękowych wiązek, dzięki czemu, docierają one do słuchacza ze wszystkich stron, tworząc niezwykle realistyczne efekty przestrzenne, np. MusicCast YSP-2700.

Referencyjne modele, takie jak Yamaha MusicCast YSP5600 są w stanie odbijać dźwiękowe wiązki także od sufitu, dzięki czemu wprowadza do domowych projekcji kinowych także efekt wysokości charakterystyczny dla standardu Dolby Atmos.

Co bardzo ważne, dzięki technologii YSP stanowiącej bardzo zaawansowaną inżynierię, soundbary Yamahy są niezwykle proste w konfiguracji i obsłudze. Dzieje się tak m.in. za sprawą inteligentnego systemu skanowania pomieszczenia IntelliBeam, który w ciągu zaledwie trzech minut, przelicza warunki pomieszczenia, sprawdzając, gdzie znajdują się ściany i inne twarde powierzchnie, odpowiednie do odbijania pod określonymi kątami emitowanych z soundbaru dźwiękowych wiązek.

Innym rozwiązaniem jest tzw. system front surround. Nie oferuje on dźwięku dookólnego, zapewnia natomiast sugestywne efekty przestrzenne rozciągnięte szeroko wzdłuż linii przed słuchaczem. Za wygenerowanie odpowiedniego brzmienia odpowiedzialne są wbudowane procesory muzyczne, które symulują efekty przestrzenne między innymi poprzez uwydatnienie sceny dźwiękowej (np. moduł AirSurroundX,  DTS Virtual:X), tak jak ma to miejsce w Yamaha YAS-107.

Yamaha YSP-2700

3. Najważniejsze cechy soundbarów

Kompatybilność.

Przy zakupie koniecznie należy dowiedzieć się, czy wybrany model urządzenia będzie kompatybilny z dekoderami dźwięku w telewizorze. Dodatkowo trzeba sprawdzić rodzaje gniazd, tak aby podłączania soundbara do konkretnego urządzenia było w ogóle możliwe.

Moc.

Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę, analizując specyfikację soundbarów. Wyższa moc głośników nie oznacza bynajmniej lepszej jakości dźwięku, ale informuje o tym, ile ciepła są w stanie rozproszyć, tak by nie ulec uszkodzeniu. Oczywiście moc wpływa również na głośność generowanego dźwięku. Warto podkreślić, że producenci najczęściej podają parametr łączny dla całego zestawu. Oprócz mocy ważny wpływ na dźwięk mają przede wszystkim wbudowane dekodery oraz obsługiwane standardy, albo też formaty audio. Do najpopularniejszych należą:

- Dolby Digital oraz jego następcy Dolby Digital Plus i Dolby TrueHD to standard w telewizji DVB, nośnikach DVD i Blu-ray oraz konsolach do gier,

- Dolby Pro Logic II – system odpowiadający za poprawę efektu przestrzennego,

- DTS-HD i DTS HD Master Audio – standard w domowych systemach multimedialnych HD,

- w bardziej zaawansowanych modelach Dolby Atmos lub DTS:X – systemy odpowiadające za kinowy efekt dźwiękowy.

Yamaha YSP-2700

Informacje na ten temat można znaleźć w specyfikacji produktu. O ile do oglądania telewizji w zupełności wystarczy obsługa Dolby Digital, to entuzjaści dobrego obrazu i dźwięku, a także kinomaniacy powinni rozejrzeć się za modelami o szerszej obsłudze standardów HD.

Dźwięk.

Soundbar może być wyposażony w dodatkowe elementy rozszerzające jego funkcjonalność, ale i poprawiające dźwięk. Warto na nie zwrócić uwagę przy zakupie, choć nie powinny przysłaniać najważniejszego elementu – generowania dźwięku dobrej, zadowalającej jakości.

Dodatki.

W dobie inteligentnych domów i otaczania się elektroniką, można poszukać urządzeń, które umożliwiają bezprzewodową komunikację ze smartfonem lub tabletem. Dzięki temu będziemy mogli dowolnie sterować ich pracą. W niewielkiej ilości modeli można znaleźć także odtwarzacz płyt CD lub DVD czy też, bardziej popularne, wbudowane radia.

Łączność.

Najtańsze soundbary mogą być podłączane do urządzeń tylko za pomocą kabla, jednak na rynku dostępne są również modele dysponujące modułami Bluetooth oraz Wi-Fi. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby na przykład wybrać i odsłuchać piosenkę przy użyciu smartfona.

Złącza.

Omawiane urządzenia najczęściej są wyposażane w jedno lub dwa złącza HDMI oraz port USB, które obecnie są „najważniejsze”. Klasyczne złącza analogowe i cyfrowe, należy uznać za użyteczny dodatek.

Multiroom.

Dzisiejsze soundbary są coraz częściej wyposażone w funkcję multiroom. Przykładem mogą być urządzenia  pracujący w systemie Bluesound albo wyposażone w funkcjonalność MusicCast. Oprócz typowych dla soundbarów funkcji, urządzenia takie pozwalają m.in. na przesyłanie sygnału audio do innych urządzeń korzystających z tego samego systemu. Funkcja multiroom umożliwia słuchanie różnych utworów w różnych albo w wielu pomieszczeniach naraz w tym przesyłania dźwięku z TV podłączonego do soundbara do innych urządzeń w innych pokojach w domu .

4. Na co zwrócić uwagę

Kupując soundbar, należy dokładnie i wnikliwie przestudiować jego specyfikację. To od niej zależy jakość dźwięku, kompatybilność urządzenia oraz jego funkcjonalność. Zatem, na co zwracać uwagę kupując dobry soundbar? Odpowiedź mogłaby brzmieć: jak najlepiej dostosowany do pomieszczenia, oczekiwań w stosunku do jakości dźwięku i możliwości finansowych. Warto zwrócić też uwagę w jaki sposób komunikuje się on z innymi urządzeniami.

Czy wzornictwo jest ważne?

Choć nie jest to element priorytetowy, warto zastanowić się, czy wybrane urządzenie będzie pasować do sprzętu elektronicznego już zgromadzonego w pokoju. Większość soundbarów charakteryzuje się nowoczesnym, estetycznym wyglądem, dlatego też znalezienie idealnego urządzenia nie powinno sprawiać większego problemu. Warto podkreślić, że na rynku często spotykane są soundbary o zakrzywionej konstrukcji, które naprawdę cieszą oko.

Taki ładny

5. Liczba obsługiwanych kanałów dźwięku

Liczba głośników nie oznacza liczby odtwarzanych kanałów, czyli ścieżek nagranych w muzyce lub filmie. 2.0 oraz 2.1 to standard telewizyjny, dźwięk 5.0 i (rzadko) więcej pojawia się na płytach DVD i BR. Za przetwarzanie jednego kanału zazwyczaj odpowiada więcej niż jeden głośnik (poza ścieżką basową) – w soundbarach to głośniki wysokotonowy oraz średnioniskotonowy. Jak na razie nie udało się jeszcze wymyślić głośnika zdolnego do przetwarzania szerokiego pasma w pomieszczeniu domowym (wyjątkiem są za to drogie słuchawki audiofilskie).

Jeszcze inna sprawą są wzmacniacze, spięte razem z głośnikami wewnątrz obudowy soundbarów. Czasami wzmacniacze są szerokopasmowe i jeden napędza dwa lub więcej głośników, czasami zaś producent decyduje się na ustawienie: jeden głośnik na jeden wzmacniacz, które jest korzystniejsze.

Znakomita panorama milordzie

6. Multimedia

Im więcej obsługiwanych formatów, tym lepiej. Dobrej jakości soundbar powinien obsługiwać między innymi takie dekodery dźwięku jak: AAC, MP3, WAV, WMA. Poza tym lepszej jakości urządzenia powinny wspierać dekodery Dolby Digital, czy Dolby Dual Mono.

W dobie aplikacji streamingowych odtwarzanie plików z pendrive’a (wejście USB) odchodzi do przeszłości. Wygodniej przesyłać muzykę za pośrednictwem Bluetootha z komórki (a za jej pomocą – bezpośrednio z netu). A zatem należy się spodziewać, że wejście USB w listwie będzie coraz rzadziej stosowane, na korzyść BT.

7. Gniazda

Im więcej interfejsów przewodowych i bezprzewodowych, tym soundbar będzie odznaczał się większą funkcjonalnością i elastycznością obsługi. W zależności od rozwiązań konkretnego producenta soundbar do ekranu telewizyjnego podłączysz przez interfejs HDMI, złącze koaksjalne, optyczne wejście cyfrowe lub klasyczne, analogowe złącze takie jak RCA lub mini jack. Oczywiście, najlepiej, by soundbar, który zamierzasz kupić, był wyposażony we wszystkie powyższe typy połączeń, co zabezpieczy cię na każdą okoliczność. Nie przejmuj się jednak, gdy model, który cię zainteresuje nie dysponuje np. złączem HDMI, gdyż bez trudu połączysz go cyfrowo również za pomocą złącza optycznego, które jest standardowym wyposażeniem w nowoczesnych telewizorach.

Bluesound Pulse

W wielu modelach soundbarów wciąż dostępne są złącza analogowe (RCA) – jednak decydując się na połączenie komponentów z ich pomocą, należy wkalkulować istotną utratę jakości brzmienia i możliwości kreowania dźwięku przestrzennego.

Coraz więcej urządzeń zapewnia również możliwość bezprzewodowej współpracy z wykorzystaniem Bluetooth. Funkcja Bluetooth pozwala na odtwarzanie cyfrowej muzyki wprost z komputera lub smartfona. Podłączenie soundbara do sieci internetowej, na przykład przez Wi-Fi daje dostęp do serwisów strumieniowych Tidal i Spotify, stacji radia internetowego, oraz do strumieniowania muzyki z dysków sieciowych.

 Bluesound Pulse

8. Obsługa (klasyczny nadajnik zdalnego sterowania - pilot / smartfon)

W specyfikacjach urządzeń w polu „obsługa” obok „pilota” (chodzi o ten, który jest w zestawie) znajdziesz często hasło „pilot TV”. To znaczy, że soundbar umożliwia zaprogramowanie „normalnego” pilota do telewizora tak, by obsługiwał także podstawowe funkcje listwy. Innym wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie z poziomu stosownej aplikacji, ale umożliwiają to tylko niektóre modele.

9. Sposób ustawienia

Chociaż może się to wydawać mało istotne, kształt i rozmiar soundbaru ma niebagatelne znaczenie. Od nich zależy to, w jaki sposób ustawimy go w sąsiedztwie ekranu telewizora.

Klasycznym rozwiązaniem jest ustawienie soundbaru przed telewizorem. Takie usytuowanie wymaga jednak wyboru urządzeń o niskim profilu, dzięki czemu nie będzie obawy o zakłócenie komunikacji telewizora z pilotem. Niektóre z dostępnych na rynku modeli soundbarów wyposażono dodatkowo w funkcję remote repeatera. Funkcja ta w praktyce czyni soundbar przezroczystym dla sygnałów pilota, które przepływają przez niego, wychodząc z tyłu poprzez poziomy emiter, który wypromieniowuje je w kierunku odbiornika telewizyjnego.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest tak zwany soundbase („cokół dźwiękowy”), czyli soundbar w formie podstawki pod ekran telewizyjny. Takie rozwiązanie pozwala ustawić ekran telewizyjny na soundbarze w formie podstawki i automatycznie eliminuje problemy związane z zasłanianiem dolnej krawędzi ekranu czy koniecznością powieszenia urządzenia na ścianie. Należy jednak pamiętać, że sam soundbase – ze względu na swoje gabaryty – wymaga odpowiedniej przestrzeni, np. odpowiednio szerokiej półki lub stolika telewizyjnego.

na ścianie

10. Kiedy montuje się soundbar na ścianie?

W zależności od wybranego modelu, soundbar możemy zamontować na ścianie lub umiejscowić go przed telewizorem. Montowanie listwy głośnikowej na ścianie ma sens tylko wtedy, gdy wisi na niej również płaski telewizor. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie długości listwy do przekątnej ekranu. W przypadku zakrzywionej matrycy, konieczne będzie zakupienie zakrzywionego soundbaru, który jeszcze lepiej odda wszystkie efekty dźwiękowe.

11. Zalety i wady

Zarówno soundbar, jak i kino domowe mają swoje plusy i minusy. Każdy z nich sprawdza się nie tylko w roli systemu audio dla telewizora. Użytkownik, któremu zależy na wysokiej jakości audio, może zdecydować zarówno na belkę jak i głośniki stojące. Choć soundbar nie daje tylu możliwości co kino domowe, ma kilka zalet, które mogą zaważyć na jego zakupie:

-niższa cena
-zajmuje niewiele miejsca, dlatego też sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach
-zapewnia lepszą jakość dźwięku niż sam telewizor

Należy jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami:

-żaden soundbar nie daje takich wrażeń dźwiękowych, jak dobre kino domowe
-brak możliwości konfiguracji

Bluesound Pulse

12. Co zatem kupić?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem wszystko zależy od naszego budżetu, ilości miejsca, jakie chcemy przeznaczyć na system nagłośnienia oraz indywidualnych preferencji czy wyobrażenia estetyki. Zarówno soundbary, jak i kina domowe mają swoich zwolenników i przeciwników, co przekłada się również na wady i zalety.

Wybierz soundbar, jeśli:

-nie chcesz wydawać dużej kwoty na głośniki,
-masz nieduży pokój / mieszkasz w domu wielorodzinnym lub bloku,
-chcesz mieć prosty, zwarty system audio, komponujący się z TV,
-Twój TV wisi na ścianie i chcesz dobrze skomponować go z dodatkowym systemem audio.

Wybierz kino domowe, jeśli:

-oczekujesz wyższej jakości dźwięku,
-masz większy budżet na system audio,
-masz duży salon / mieszkasz w domu.

= = =

Nie wierz na słowo. Po prostu posłuchaj!

Wszystkie wymienione zagadnienia pomogą Ci zorientować się w ofercie, dostępnej obecnie na rynku. Zwróć na nie uwagę zwłaszcza przeglądając wszelkiego rodzaju rankingi internetowe. Pamiętaj przy tym, że żaden ranking soundbarów, chociaż może wydawać się pomocny, tak naprawdę nie zagwarantuje Ci idealnego dopasowania urządzenia do Twoich konkretnych potrzeb. Mówiąc prościej – nikt nie odpowie Ci na pytanie, jaki soundbar jest najlepszy dla Ciebie.

Jak zatem wybrać właściwy soundbar?

Jedyną metodą jest tak naprawdę posłuchanie urządzenia, zanim zdecydujesz się na jego zakup. Dopiero samemu słysząc jego możliwości zyskasz pewność, że odpowiadają one Twoim potrzebom. Dlatego, kiedy wybierzesz się do salonu audio-video, pytaj o sale odsłuchowe. W Top Hi-Fi & Video Design codziennie korzysta z nich bardzo wielu miłośników dobrego brzmienia. Sale są tak przygotowane, aby imitowały warunki akustyczne, zbliżone do domowego wnętrza.

Żaden ranking soundbarów nie zastąpi osobistego kontaktu z urządzeniem. Dlatego przed zakupem warto poprosić o umożliwienie odsłuchania go w pomieszczeniu takim, jak sale odsłuchowe w Top Hi-Fi & Video Design, gdzie wybrany przez Ciebie soundbar wypróbujesz również z wykorzystaniem innych elementów kina domowego.

Sala odsłuchowa to miejsce stworzone z myślą o sytuacjach, w których przetestowanie sprzętu w komfortowych, zbliżonych do domowych warunkach jest kluczem do wyboru właściwego urządzenia. Tak, byśmy mogli samodzielnie podjąć właściwą decyzję, które brzmienie najbardziej odpowiada naszemu gustowi.

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(16 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: