Poprzedni
Następny

Jakie podstawki głośnikowe pod kolumny wybrać? Jakie są rodzaje podstawek głośnikowych?

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Podstawkowe zespoły głośnikowe są bardzo popularnym rozwiązaniem w wielu systemach audio, zarówno kina domowego, jak i zestawach stereo. Jednak ze względu na nieduże gabaryty tych kolumn konieczne jest ich ustawienie na określonej wysokości. Wiem, że niektórzy użytkownicy praktykują ustawianie głośników podstawkowych na szafce RTV. W wielu przypadkach nie jest to jednak dobre rozwiązanie. W tym artykule wyjaśnię, na czym postawić kolumny głośnikowe oraz jak wybrać odpowiedni model. Wdrożenie tych porad sprawi, że wydobędziesz pełny potencjał brzmieniowy zestawu audio.

Spis treści

Diva 3 i Diva 5 – nowa generacja kolumn głośnikowych Indiana Line z serii Diva

Co to są kolumny podstawkowe

Kolumny podstawkowe są często wybierane ze względu na swoje praktyczne zalety. Mam na myśli przede wszystkim mniejszy rozmiar w stosunku do „podłogówek”, co sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni. Nie jest to jednak regułą, ponieważ istnieje szereg modeli, w których rozmiar przetworników oraz obudowa pozwalają na zastosowanie ich w pokojach o większych gabarytach. Konstrukcja oraz zasada działania głośników podstawkowych, potocznie zwanych monitorami, jest taka sama jak głośników podłogowych. Oferta głośników podstawkowych jest niezwykle szeroka. Można znaleźć w tej kategorii zarówno budżetowe modele, jak i wysokiej klasy podstawkowe kolumny głośnikowe. Jak sama nazwa wskazuje, kolumny podstawkowe wymagają zastosowania podstawek, nie powinny być umieszczane bezpośrednio na podłożu. To zagadnienie szczegółowo wyjaśniam w dalszej części tego poradnika.

Warto też przeczytać artykuł: Jak wybrać głośniki podstawkowe

Na czym postawić kolumny głośnikowe

Jak wiadomo, kolumny podstawkowe powinny być ustawione na konkretnej wysokości. Zaleca się, aby przetworniki głośnika wysokotonowego znajdowały się na wysokości uszu, co zapewni najbardziej naturalny dźwięk. Użytkownicy muszą więc podjąć decyzję, na czym ustawić kolumny głośnikowe, aby zapewnić ich właściwe posadowienie i zapobiec wibracjom.

W niektórych przypadkach można do tego celu wykorzystać długą szafkę lub niewysoki regał, tak aby głośniki wysokotonowe znajdowały na wysokości uszu siedzącego słuchacza. Problem w tym, że nie wszystkie konstrukcje małych kolumn nadają się do zastosowania w takiej pozycji. Część modeli wymaga znacznego oddalenia od tylnej ściany lub bardziej swobodnego ustawienia w wolnej przestrzeni. Wówczas konieczne staje się użycie odpowiednich podstawek. Rzadko też zdarza się, że szafka lub regał ma taką szerokość, aby zapewnić odpowiednią odległość pomiędzy kolumnami, co przekłada się na gorszą stereofonię. Aby w pełni zrozumieć sens ich stosowania podstawek pod głośniki, podam kilka najważniejszych powodów.

Przede wszystkim podstawki pod kolumny zapewniają precyzyjne pod względem geometrycznym ustawienie głośników w pomieszczeniu odsłuchowym, zgodne z wymaganiami stawianymi przez akustykę pomieszczenia i ogólne zasady rozmieszczania zespołów głośnikowych w pomieszczeniu zamkniętym.

Istotną funkcją jest także zapewnienie stabilnej podstawy dla pracujących (generujących dźwięk) zespołów głośnikowych, co ma istotne znaczenie zwłaszcza przy wysokich poziomach głośności.

Podstawki głośnikowe znacznie lepiej odprowadzają wibracje obudów do podłoża (gdy kolumny ustawiamy na kolcach), bądź ich tłumienie (gdy wykorzystujemy sprężyste tłumiki i podkładki).

Wielu użytkowników zwraca także uwagę na walor estetyczny. Sprzęt audio jest przecież nieodłącznym elementem pomieszczenia. Odpowiednio dobrane podstawki głośnikowe sprawiają, że są one stylowym dodatkiem, a cały system wygląda bardziej profesjonalnie. Producenci często oferują podstawki głośnikowe w różnych kolorach, co pozwala dopasować ich wygląd do wystroju wnętrza.

Warto pamiętać, że podstawki pod kolumny pozwalają uporządkować (zamaskować) kable łączące głośniki ze wzmacniaczem. Brak plączących się kabli z pewnością jest dużym plusem dla każdego użytkownika.

Linn Majik 109

Podstawki pod kolumny głośnikowe mogą też wpływać na jakość dźwięku i to bardziej niż inne elementy systemu np. kable połączeniowe. Poprawie najczęściej ulegają takie cechy brzmienia jak jakość niskich tonów, dynamika, stereofonia czy szczegółowość. Przede wszystkim zwiększa się wyrazistość, kontrola i zwartość basu. Szybkość i rytm nabierają wtedy nowego znaczenia. Podstawki głośnikowe wyposażone w regulacje służące wypoziomowaniu poprawiają stabilność odtwarzanych efektów przestrzennych. Generalnie, podstawki umożliwiają wydobycie pełnego potencjału dźwiękowego drzemiącego w każdych kolumnach. W przypadku zastosowania ciężkich podstawek z możliwością wypełniania ich sypkim balastem, należy pamiętać o tym, aby proces dociążania przeprowadzać stopniowo, ponieważ nadmierne obciążenie może spowodować pogorszenie dynamiki lub spowolnienie dźwięku.

Polecam też przeczytać artykuł: Na jakiej wysokości ustawić głośniki podstawkowe

Jakie podstawki pod głośniki

Generalnie spotyka się dwie odmiany podstawek:

  • Lekkie
  • Bardziej masywne

Pierwsza grupa to lekkie podstawki głośnikowe. Spotyka się tu ażurowe konstrukcje, wykonane z cienkich elementów.

W drugiej znajdują się cięższe i bardziej obszerne formy o masie od 10 kg wzwyż. Druga grupa, czyli bardziej masywne podstawki głośnikowe, ma dodatkową funkcjonalność polegającą na tym, że można je stroić brzmieniowo przez wypełnianie wewnętrznych przestrzeni (specjalnych komór) sypkim materiałem dodatkowo zwiększającym ciężar podstawki (obciążanie balastem). Należy unikać konstrukcji z dużymi powierzchniami przednimi, które mogłyby stanowić „przedłużenie” przednich ścianek współpracujących z nimi zespołów głośnikowych, a tym samym powodujących zmianę sposobu promieniowania poszczególnych głośników. Chyba, że zostało to przewidziane przez producenta takich kolumn.

Istotnymi czynnikami, decydującymi o jakości konstrukcji, są przekrój elementów pionowych konstrukcji, sposób łączenia elementów oraz dobór materiału lub kombinacji kilku różnych materiałów. Należy pamiętać, iż wysoką jakość połączeń zapewnia jedynie klejenie, spawanie lub zgrzewanie. Połączenia skręcane nie są optymalnym sposobem montażu, ze względu na skłonność do samoistnego luzowania się takich połączeń, choć w pewnym zakresie mogą prawidłowo spełniać swoje zadanie.

Devialet Treepod Stand Phantom I

Wybór podstawek pod głośniki jest niezwykle szeroki. Producenci oferują zarówno uniwersalne modele, które użytkownik powinien dopasować samodzielnie do własnego zestawu audio. Istnieje także sporo modeli dedykowanych do konkretnych głośników. Polecam szczególnie takie podstawki głośnikowe, ponieważ są to standy głośnikowe dopasowane do konkretnego modelu kolumn głośnikowych. Zarówno wygląd, jak i rozmiary gwarantują spójny wygląd całego zestawu.

Podstawki głośnikowe Bowers Wilkins

Bowers & Wilkins, od lat wytwarzający wysokiej klasy zespoły głośnikowe oferuje także podstawki głośnikowe, które przeznaczone są do danego modelu lub modeli kolumn. Dla posiadaczy monitorów B&W 600 oferowane są standy Bowers & Wilkins FS-600 S3.

Bowers & Wilkins 600 S3

Jak widać po nazewnictwie, już posiadacze najnowszej serii S3 mogą wybrać dedykowane podstawki. Użytkownikom głośników podstawkowych  Bowers & Wilkins z serii 700 polecam podstawki głośnikowe FS-700 S3, które są przeznaczone dla głośników 705 S3, 706 S3 i 707 S3.

Nowy model podstawek został przez producenta zmodyfikowany, aby był dopasowany pod względem wymiarów i kolorystyki do aktualnych modeli. Podstawki wyróżniają się niezwykle wysoką jakością wykończenia, dlatego będą odpowiednim wyborem do tych niezwykle dopracowanych kolumn. Producent zadbał o stabilność konstrukcji, która gwarantuje redukcję niepożądanych wibracji. Podstawki głośnikowe B&W FS-700 S3 mają możliwość zamontowania głośnika do jej górnej płyty, co zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom. Brytyjski producent oferuje także dedykowane standy głośnikowe do hi-endowych głośników B&W 805 D4. Jest to model FS-805 D4, którego konstrukcja została dopasowana do eleganckiej stylistyki tych głośników podstawkowych. Sprawia to, że cały zestaw wygląda spójnie i stylowo. Masywna konstrukcja pozwala zredukować powstające wibracje, zapewniając także bezpieczną pozycję głośników.

Podstawki głośnikowe Atacama

Brytyjski producent Atacama specjalizuje się z kolei w uniwersalnych podstawkach do głośników. Bardzo solidnie wykonane i niedrogie standy głośnikowe są chętnie wybierane przez użytkowników głośników podstawkowych. Jednym z najpopularniejszych modeli jest Atacama NeXXus 600. Standy pozwalają na ustawienie głośników podstawkowych o masie do 15 kg, co w praktyce oznacza, że można na nich umieścić większość modeli dostępnych na rynku. Ciekawą i praktyczną opcją jest możliwość zamówienia górnej płyty w jednym z dostępnych rozmiarów. Pozwala to dopasować jej rozmiar do gabarytów głośników.

Atacama NeXXus 600

Polecam także podstawki Atacama Moseco 6, będące nowym produktem brytyjskiego producenta. W odróżnieniu od opisywanego wyżej modelu NeXXus 600, wspomniane standy nie zostały wykonane w całości z metalu. Bambusowa podstawa nadaje nie tylko walor wizualny, ale zapewnia także doskonałą redukcję wibracji. Nośność standów to 7.5 kg, dlatego sprawdzają się one w przypadku niewielkich głośników podstawkowych.

Podstawki głośnikowe głośniki Elac

Elac oferuje dedykowane podstawki głośnikowe, przeznaczone do głośników podstawkowych z serii Navis, Carina i Vela. Standy noszą nazwę Elac LS80. Otwory montażowe zostały w nich umieszczone tak, aby pasowały do wszystkich wymienionych serii, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Miałem okazję przetestować te podstawy do głośnika i muszę przyznać, że są bardzo solidne i dobrze wykonane. Stalowa podstawa jest gruba i zapewnia bardzo dobre podparcie dla kolumn. Warto wiedzieć, że użytkownik może wypełnić kolumnę wybranym materiałem, co dodatkowo ją dociąży. Użytkownik w standardzie otrzymuje dopasowane kolce głośnikowe, które są bardzo solidne.

Podstawki głośnikowe Linn

Odpowiednio dopasowane podstawki pod kolumny Linn są moim zdaniem naturalnym wyborem do ustawienia wysokiej klasy monitorów, czyli Majik 109. Konstrukcja standów Linn jest klasyczna i elegancka. Wymiary zostały odpowiednio dobrane do kolumn, co gwarantuje stabilność konstrukcji. Podstawki pod kolumny Linn Majik 109 stand mają także możliwość ukrycia przewodów, co zwiększa estetykę systemu.

Podstawki głośnikowe ProAc

ProAc słynie z wytwarzania wysokiej klasy zespołów głośnikowych o niebanalnej stylistyce i niezrównanej jakości dźwięku. Sztandarowymi głośnikami podstawkowymi są K1, do których producent oferuje dedykowane podstawki pod głośniki ProAc K1 stands. Konstrukcja standów składa się z aż czterech kolumn, które zapewniają odpowiedni rozkład masy ważących 16 kg głośników. Podstawki wykonane w kolorach dopasowanych do głośników, co zapewnia spójność wizualną. Muszę przyznać, że innowacyjna konstrukcja wraz z odważnym wzornictwem tworzą niesamowity efekt. Wydaje mi się, że dedykowane standy w przypadku tych zestawów głośnikowych są wręcz obowiązkowe. Moim zdaniem te dedykowane standy będą stylowym dodatkiem do każdego pomieszczenia, w których zastosowano głośniki ProAc K1.

Podstawki głośnikowe Yamaha  

Warto wiedzieć, że japoński producent do swoich popularnych kolumn podstawkowych Yamaha NS-800A i NS-600A oferuje dopasowane podstawki do głośników. Standy Yamaha SPS-800A wykonane zostały z płyt MDF, aby dobrze komponowały się z wykończeniem głośników. Podstawę stanowi trójwarstwowa konstrukcja o łącznej grubości 42 mm, która gwarantuje wysoką sztywność.

Podstawki głośnikowe Devialet

Wszyscy, którzy znają markę Devialet dobrze wiedzą, że niepowtarzalnego designu i stylu ich głośników po prostu nie sposób pomylić. Niezwykle zaawansowana konstrukcja ich modeli oraz doskonały dźwięk sprawiły, że marka znalazła uznanie wśród użytkowników preferujących niebanalne podejście do audio. Najwyższym w ofercie modelem jest Phantom. Wiem, że często używa się w stosunku do tego urządzenia określenia głośnik, które określa jednak tylko część jego możliwości. To w zasadzie system all-in-one, ponieważ Phantom ma wbudowany wzmacniacz oraz funkcje sieciowe. Dwa głośniki można łączyć w tryb stereo, tworząc system audio. Pełnej funkcjonalności nie będę oczywiście opisywał, gdyż osoby zainteresowane tym modelem z pewnością ją znają. Warto wiedzieć, że producent stworzył do tego modelu designerskie standy, które różnią się od pozostałych modeli opisywanych w tym poradniku.

Devialet Treepod Stand Phantom I

Standy do głośnika Phantom I producent nazwał Treepod stand Phantom I. Podstawę stanowi trójnóg, którego zaokrąglona bryła stanowi zwieńczenie kształtu głośnika. Wraz z podstawą stanowi on całość, która jest niezwykle smukła i nowoczesna. Nogi wykonane zostały z drewna, natomiast podstawa stworzona została z ręcznie polerowanego aluminium.

Standy dostępne są w białym i czarnym wykończeniu matowym.

Po co są kolce do kolumn

Wydawałoby się, że odpowiedź na pytanie, po co są kolce głośnikowe, jest banalna. Jeśli jednak zastanowimy się nieco dłużej, na myśl mogą przychodzić różne odpowiedzi. Pierwotnie kolce wykorzystywane były z banalnego powodu. Na podłodze, na której ułożony jest dywan, stojaki głośnikowe mogą mieć mniejszą stabilność. Zadaniem kolców była poprawa stabilności konstrukcji. Ale to nie koniec ich zastosowań. Jak wiadomo, głośniki wysokotonowe w kolumnach powinny znajdować się na wysokości uszu. Nawet kilkucentymetrowe odstępstwo może sprawić, że wrażenia dźwiękowe mogą być słabsze. Najprostszym sposobem na zmianę wysokości podstawek do głośników jest wkręcenie kolców. Niby banalna rzecz, a nie wszyscy pamiętają o tym sposobie uzyskania odpowiedniej wysokości ustawienia kolumn.

kolce do kolumn, na których stoi głośnik w podstawkach

Kolce mogą też w pewnym stopniu tłumić rezonanse powstające podczas pracy głośników. Jak wiadomo, podczas odtwarzania muzyki w głośniku nieustannie wytwarzane jest ciśnienie akustyczne, które użytkownik odbiera jako dźwięk. Towarzyszą temu wibracje, za które w głównej mierze odpowiedzialny jest głośnik niskotonowy. Aby te niepożądane drgania nie przenosiły się na obudowę, ważne jest właściwe odizolowanie kolumny od podłoża. Do tego właśnie służą kolce pod kolumny. Chciałbym jednak zaznaczyć, że w tej kwestii opinie użytkowników są podzielone. Nie wszyscy uważają, że kolce rozwiązują problem wibracji. Dlatego na forach można spotkać wiele opinii, że nie warto ich używać i nie poprawią one jakości dźwięku. Jak jest naprawdę? Jak zwykle, to zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju podłoża, dobrego wypoziomowania, masy kolumn. Bez specjalistycznych pomiarów ciężko jednoznacznie ocenić ich wpływ na brzmienie, dlatego zamiast odpowiedzi mam dla Ciebie pewną propozycją. Sprawdź i sam oceń, jak zastosowanie kolców wpływa na dźwięk.

W głośnikach podłogowych są one często dołączane do zestawu, zwłaszcza w modelach wyższej klasy. W głośnikach podstawkowych kolce przykręca się do standów głośnikowych, na których ustawiane są kolumny.

Z jednym aspektem kolców głośnikowych zgodzi się ze mną zapewne większość użytkowników. Głośniki ustawione na lśniących kolcach, w dodatku wykonanych z dobrego materiału sprawiają, że sprzęt wygląda znacznie bardziej audiofilsko.

Wiem, że spora część użytkowników obawia się kolców ze względów praktycznych. Ich ostre zakończenie jest bezlitosne dla podłóg, szczególnie drewnianych. Dlatego nawet niewielkie przemieszczenie głośników powoduje widoczne rysy. Sposobem na to są podstawki pod kolce, które czasami dołączane są do zestawu. Jeśli producent ich nie dołączył – można je nabyć osobno. Użytkownik może wybrać model, które będzie miał kształt. Polecam także zwrócić uwag e na kolorystykę, aby podstawki nie odróżniały się wyraźnie od kolców.

Co zamiast kolców pod kolumny

Kolce głośnikowe nie są jedynym sposobem na ograniczenie drgań zespołu głośnikowego. Oferta akcesoriów obejmuje także kilka innych rozwiązań, które warto znać. Nie ma bowiem jednego, uniwersalnego modelu, który sprawdzi się wszędzie. Do każdego pomieszczenia należy podejść indywidualnie. Oto najpopularniejsze ze stosowanych rozwiązań.

Izolatory akustyczne. Są one przeznaczone nie tylko do kolumn podłogowych. Izolatory akustyczne, określane przez niektórych jako podkładki antywibracyjne można stosować także w standach do kolumn podstawkowych. Izolatory są uniwersalne, można je stosować w kolumnach każdej marki. Należy jedynie przestrzegać dopuszczalnej masy kolumn podanej w specyfikacji. Szczególnie polecam izolatory IsoAcoustics Gaia III, które dostępne są w naszych salonach.

Podstawki pod kolumny. Część użytkowników stosuje dodatkowo pod kolumny głośnikowe podstawki wykonane z kamienia, najczęściej granitu, aby odizolować głośniki od podłoża. Zasadność ich stosowania zależy głównie od materiału, z którego wykonana została podłoga. Wibracje najlepiej tłumi terakota, szczególnie, gdy wykonana została z grubszego materiału i dobrze położona. Moim zdaniem wówczas stosowanie podstawek pod kolumny jest bezzasadne. Jeśli jednak podłoga wykonana została z drewna lub paneli, wówczas drgania przenoszone są znacznie bardzie. Wówczas podstawki granitowe z pewnością pozwolą ograniczyć przenoszenie wibracji.  Chciałbym też zaznaczyć, że granitowe podstawy podnoszą elegancję całego zestawu.

Indiana Line dj310 w świecie studiów stylistycznych, dobra dostępność najlepszych, korektorem fazy, amerykańską marką

Gumowe nóżki pod kolumny. Z doświadczenia wiem, że użytkownicy, którzy z jakichś względów nie wybrali kolców lub izolatorów, poszukują oryginalnych rozwiązań. Ciekawy i pomysłowym rozwiązaniem są gumowe nóżki, które wybierają niektórzy posiadacze kolumn. Można pokombinować samodzielnie, wykorzystując nóżki do mebli. Wiem, że na portalach aukcyjnych można znaleźć takie nóżki, przeznaczone do kolumn. Są bardzo tanie, jednak trzeba przyznać, że ich wygląd nie każdemu przypadnie do gustu.

Podsumowanie

Jakość podstawek pod głośniki ma wpływ na jakość uzyskiwanego brzmienia. Dobrze zaprojektowane podstawki mogą „dodać skrzydeł” niektórym systemom, a te przeciętne, lub przypadkowe mogą wręcz degradować możliwości naszych głośników. Dlatego też bardzo ważne jest staranne dobranie właściwych podstawek do konkretnych kolumn. Z tego też względu nie warto na nich oszczędzać, czy decydować się na niesprawdzone rozwiązania.

Warto też pamiętać, że istnieją inne akcesoria, które spełniają taką funkcję, czyli izolatory akustyczne, podstawy pod kolumny, czy gumowe nóżki.

Jeśli zastanawiasz się jakie podstawki głośnikowe wybrać, zachęcam do odwiedzenia salonu Top Hi-Fi. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie do Twojego systemu. W naszej ofercie są także różnorodne akcesoria, które sprawią, że w pełni wykorzystasz potencjał brzmieniowy zestawu audio co sprawi, że każdy odsłuch sprawi Ci wiele satysfakcji.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: