Poprzedni
Następny

Jak wybrać odtwarzacz strumieniowy?

Średnia ocen: 5
(30 ocen) 16 komentarzy

Strumieniowanie muzyki to proces polegający na odtwarzaniu jej ze źródła poprzez sieć internetową Wi-Fi, lub po przewodzie Ethernetowym. Jest to bardzo wygodny sposób na słuchanie ulubionej muzyki zarówno w domu, jak i poza nim.

Bluesound NODE 2i

Bluesound Node 2i jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli starszych systemów audio, którzy chcieliby wejść do świata cyfrowej muzyki. Wystarczy podłączyć urządzenie do istniejącego systemu stereo, aby strumieniować nagrania z radia internetowego, serwisów muzycznych online, itd.

Chcąc wybrać odtwarzacz strumieniowy, lub jak się potocznie mówi streamer, zostajemy zasypani różnymi skrótami, nazwami handlowymi, czy też oznaczeniami formatów. W tym tekście pomożemy wam zapoznać się z najważniejszymi cechami tych urządzeń, a więc takimi, na jakich warto oprzeć swój wybór. Pamiętaj też, że streamery oprócz wygody, potrafią też zaoferować nam doskonałe brzmienie, chociażby odtwarzając gęste pliki PCM, lub DSD.

Zapoznaj się z odtwarzaczami w naszej ofercie.
ZOBACZ ODTWARZACZE SIECIOWE W NASZEJ OFERCIE

Serwisy strumieniowe

Nazwy takie jak Tidal, Spotify, czy Deezer większości z nas gdzieś już mignęły. Są to serwisy oferujące swoją muzykę w formie biblioteki, do której mamy dostęp dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu. Najczęściej wiąże się to z niewielką opłatą abonamentową, rzędu 20-40 złotych miesięcznie. Bezsprzecznym liderem jakościowym pozostaje Tidal, oferując nie tylko ogromny zasób muzyki, ale też najlepszą jakość, odpowiadającą nagraniu na płycie CD, a ostatnio nawet studyjnym masterom. Jest to wspaniałe rozwiązanie, gdy chcemy nie tylko słuchać znanych utworów, ale też rozszerzać swoje horyzonty o różne inne brzmienia. Jeżeli chcemy z tego korzystać, odtwarzacz sieciowy powinien posiadać wbudowaną możliwość łączenia się z którymś z tych serwisów. Obsługa najczęściej następuje poprzez smartfona, co jest wygodnym i stabilnymrozwiązaniem.

Rotel T14

Odtwarzacz sieciowy Rotel T14 zawiera również pełnoprawny tuner FM/DAB+. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić miejsce.

Domowa biblioteka

Kiedy posiadamy pliki muzyczne, na przykład zgrane płyty CD, lub po prostu zależy nam na najlepszej jakości warto sięgnąć po urządzenie kompatybilne z protokołami UPnP, oraz DLNA. Pozwalają one odtwarzać niemal każdy format audio, strumieniując dane prosto z dysku sieciowego. Dzięki temu, możliwe jest odtwarzanie nawet gęstych plików PCM, oraz DSD. Można je kupić przez Internet, w specjalnych sklepach, lub uzyskać ze zgranych płyt SACD. W kwestii strumieniowania jest to najlepsze brzmieniowo rozwiązanie.

Yamaha MusicCast WXC-50

Yamaha MusicCast WXC-50 to przykład uniwersalnego źródła dla melomana. Odtwarza wszystkie najważniejsze formaty, posiada wbudowany DAC i brzmi naprawdę dobrze. Odtwarzacz współpracuje również z serwisem Spotify.

Systemy multiroom

Niektóre odtwarzacze sieciowe mogą być częścią większego systemu. Dobrym przykładem niech będzie tutaj WXAD-10 Music Cast firmy Yamaha. Łączy on w sieć urządzenia różnego rodzaju: amplitunery, odtwarzacze sieciowe, soundabry, czy samodzielne głośniki bezprzewodowe. Pozwala on przy tym na dostęp do funkcji takich jak strumieniowanie z chmury, lub NAS. System multiroom pozwala na stworzenie stref w domu z wybranymi urządzeniami działającymi wspólnie. W związku z tym możemy słuchać tej samej muzyki w całym domu, albo w każdym pomieszczeniu czegoś innego.

Miniaturowe Streamery mogą być wykorzystane jako rozszerzenie możliwości istniejącego systemu. Ich mały rozmiar pozwala je nawet schować za sprzętem. Yamaha WXAD-10 pozwala nie tylko strumieniować muzykę, ale również dołączyć zestaw do systemu MusicCast.

Wejścia

Najważniejsze jest jak odtwarzacz łączy się z Internetem. Wi-Fi jest na pewno najwygodniejsze pod tym względem, za to użycie przewodu LAN zapewni najbardziej stabilny transfer, może to być istotne przy odtwarzaniu plików hi-res. Bardzo wiele odtwarzaczy strumieniowych może pracować jako DAC. Posiadają one wejścia cyfrowe które pozwalają na pracę z różnorodnymi źródłami, oraz instalacjami audio-video. Pozwoli to na podłączenie dekodera telewizji, lub laptopa do systemu audio.

Wyjścia

Spotykamy dwa rodzaje odtwarzaczy strumieniowych. Najczęściej są to urządzenia wyposażone w wyjścia analogowe, czy to RCA, czy XLR. Nieraz posiadają wbudowane wyjście słuchawkowe. Pewną odmianą są streamery posiadające wyłącznie wyjścia cyfrowe. Takie urządzenie skupione wyłącznie na sygnale cyfrowym pozwoli im uzyskanie jego najwyższej jakości. Konstrukcje tego typu zalecane są do istniejących systemów audio, w których przetwornik C/A odpowiada za brzmienie zestawu. Dołożenie streamera w połączeniu cyfrowym będzie miało umiarkowany wpływ na brzmienie, co może być zaletą w dopracowanych systemach.

Fantastyczną sprawą są odtwarzacze sieciowe z wbudowanym wzmacniaczem. Dodając jedynie kolumny głośnikowe, można stworzyć kompetentny system stereo. Popatrzmy na Bluesound Powernode 2i, jako przykład takiego rozwiązania. Popularny system operacyjny, solidny, 60 Watowy wzmacniacz i bardzo dobra jakość dźwięku w małym urządzeniu, sprawiają, że jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne. Warto się zastanowić, czy faktycznie potrzebujemy klasycznego, pełnowymiarowego stereo.

Bluesound POWERNODE 2i (HDMI)

Bluesound Powernode 2i to przykład odtwarzacza sieciowego z wbudowanym wzmacniaczem. Wejście optyczne audio pozwoli na podłączenie telewizora lub konsoli do gier do urządzenia. Praktycznym dodatkiem jest wyjście dla subwoofera.

Sterowanie

Odtwarzacze sieciowe zazwyczaj są sterowane przy pomocy aplikacji. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy sposób na zarządzanie odtwarzaniem. W przypadku niektórych urządzeń, połączenie streamera z innymi jednostkami odpowiednim przewodem pozwoli na sterowanie całym zestawem audio za pomocą aplikacji do obsługi streamera

Bluesound POWERNODE 2i

Bogaty zestaw wyjść cyfrowych pozwoli na podłączenie urządzenia Bluesound Powernode 2i do dowolnego systemu audio.

Inne

Jest kilka dodatkowych funkcji, które mogą mieć odtwarzacze sieciowe. Regulowany poziom głośności na wyjściu pozwoli podpiąć urządzenie bezpośrednio do końcówki mocy. To dobre rozwiązanie gdy zależy nam na minimalistycznym systemie audio. Bluetooth, najlepiej w standardzie aptX docenią fani szybkiego i łatwego słuchania muzyki, na przykład w tle. Użytkownicy produktów firmy Apple spotkają się z funkcją AirPlay dostępną w niektórych odtwarzaczach. Dla nich również niektórzy producenci instalują porty USB pozwalające zaczerpnąć muzykę prosto z iUrządzenia. Niektóre odtwarzacze są równocześnie serwerem. Przykładem niech będzie tutaj Bluesound Vault 2, który posiada wbudowany dysk twardy, oraz możliwość zgrywania płyt CD. Dzięki temu, możemy szybko zbudować cyfrową bazę muzyczną i korzystać z niej na co dzień.

Nowoczesne, cyfrowe audio oferuje bardzo wiele możliwości. Odtwarzacze sieciowe to jeden z najciekawszych segmentów rynku audio. Z roku na rok widzimy jak ich możliwości się zwiększają. Obecnie dostępne są urządzenia każdego rodzaju: proste i wygodne małe Streamery, które łatwo podłączyć do posiadanego zestawu, lub potężne audiofilskie maszyny, odtwarzające nawet najgęstsze formaty. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Rozumiemy, że ten temat jest bardzo obszerny, dlatego jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz zobaczyć działanie streamerów w praktyce, to zapraszamy Cię do salonów Top Hi-Fi & Video Design. Nasza fachowa obsługa z przyjemnością pomoże odnaleźć się w świecie strumieniowania muzyki. Będziesz mógł też posłuchać dostępnych urządzeń, żeby ocenić ich zalety. Pozwól się oczarować brzmieniu i wygodzie odtwarzaczy sieciowych.

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(30 ocen)

Polecane

 1. Supercena
  VAULT 2

  VAULT 2

  Bluesound
  Bluesound
  Cena promocyjna 3 999 zł Normalna cena 5 699 zł
  Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: