Następny

Jak wybrać gramofon?

Jak wybrać GRAMOFON?

Coraz więcej osób interesuje się dźwiękiem analogowym, szczególnie zaś gramofonami. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ oprócz wzbudzania nostalgii, oferują one doskonały dźwięk o niezwykłym charakterze. W tym poradniku przedstawimy jak zorientować się w świecie czarnej płyty.

napęd ramię wkładka

Krótka informacja na temat zasady działania gramofonu

Wkładka gramofonowa podczas odtwarzania płyty zamienia drgania igły w rowku na sygnał elektryczny. Jest on następnie przesyłany do przedwzmacniacza gramofonowego. Sygnał odtworzony z każdej płyty ma bardzo niski poziom, oraz jest nieliniowy. Dzieje się tak, ponieważ różne częstotliwości nie mogą być tak samo zapisane na płycie winylowej.

Dlatego potrzebny jest specjalny przedwzmacniacz korygujący sygnał akustyczny, który sprawia, że sygnał staje się znowu liniowy, oraz wzmacnia niski sygnał z wkładki. Następnie taki sygnał trafia do docelowego wzmacniacza i kolumn. Podczas kompletowania zestawu należy pamiętać o potrzebie stosowania takiego urządzenia, czy to wbudowanego w gramofon, czy w formie urządzenia zewnętrznego, lub wbudowanego we wzmacniacz.

Funkcjonalność gramofonu Na co zwrócić uwagę

W gramofonach audiofilskich producenci koncentrują się na uzyskaniu jak najlepszego brzmienia. Dlatego pozbawione są one dodatkowych funkcjonalności, takich jak na przykład wbudowany przedwzmacniacz. Dzięki temu podstawowe elementy gramofonu mogą być najlepszej możliwej jakości, a użytkownik ma większą kontrolę nad brzmieniem, samemu dobierając np. wspomniany przedwzmacniacz. Zgodnie z tą filozofią zbudowany został Gramofon Hi-End EISA 2017-2018 Elac Miracord 90. W tym przypadku producent oferuje komplet idealnie dopasowanych do siebie elementów składowych.

Osoby o mniej krytycznym podejściu do brzmienia cieszyć się mogą urządzeniami o większej funkcjonalności, na przykład bardzo popularnego wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego. Jest on na wyposażeniu m.in. gramofonu Thorens TD 170 EV, uniwersalnego gramofonu o bardzo dobrym brzmieniu.

Interesującym dodatkiem dla wielu użytkowników będzie wyjście cyfrowe audio USB, zainstalowane w niektórych produktach, na przykład TN-300. Pozwala ono na zgrywanie odtwarzanej muzyki do pliku na komputerze.

Elac Miracord 90Elac
Miracord 90

Niektóre jednostki przystosowano do współpracy ze słuchawkami. Clearaudio Concept Active posiada wbudowany przedwzmacniacz, oraz wzmacniacz słuchawkowy. Od innej strony podeszli inżynierzy firmy TEAC, tworząc model TN-400BT, który posiada wbudowany nadajnik Bluetooth. Pozwala on bezprzewodowo strumieniować muzykę do urządzeń z odbiornikiem Bluetooth takich jak amplitunery, słuchawki, czy głośniki bezprzewodowe.

Wybór gramofonu polecamy zacząć od zapoznania się z modelami podstawowymi, na których temat można poczytać tutaj:

Wkładka gramofonowa –jaka będzie najlepasza?

wkładka

Elementem na który należy zwrócić szczególna uwagę, jest wkładka gramofonowa. Ona właśnie, za pomocą igły odczytuje informację o dźwięku wyżłobioną w płycie. Od jej zakończenia zależy jak dobrze śledzony jest rowek. Istnieją różne zakończenia końcówek igieł, najpopularniejszy jest szlif sferyczny. Bardziej zaawansowane szlify, takie jak eliptyczny, Micro Line, czy Shibata są dużo droższe w wykonaniu, ale dzięki bardziej dopasowanemu do rowka płyty kształtowi odtwarzają znacznie więcej szczegółów.

Dostępne są dwa rodzaje wkładek, MM gdzie igła porusza magnesem, oraz MC w których poruszana jest cewka. Zdecydowanie popularniejsze jest pierwsze rozwiązanie, które pozwala nawet na wymianę uszkodzonych, lub zużytych igieł. Przykładem takiego produktu jest Audio-Technica AT120EB z igłą o szlifie eliptycznym. Bardziej wyrafinowaną serią wkładek MM jest linia VM 700 Audio-Technica: VM740ML ze szlifem Micro Line, VM750SH ze szlifem Shibata i VM760SLC ze specjalnym, ulepszonym szlifem liniowym.

Audio-Technica
VM760SLC
Audio-Technica VM760SLC

Wkładki MC oferują dużo niższy poziom sygnału, oraz są dużo droższe w produkcji, są za to czulsze na detale zawarte w rowkach płyty. Clearaudio Concept MC zawiera wszelkie cechy charakterystyczne takich wkładek. Ich zastosowanie wymaga przedwzmacniacza o większym wzmocnieniu niż te przeznaczone dla wkładek MM. Również Audio-Technica posiada w ofercie wkładki tego typu, na przykład popularny model z igłą eliptyczną AT-F2.

Audio-Technica F2 Audio-Technica F2

Dokładniejsze informacje na temat wkładek
znajdziecie w artykule:

ramię

Ramię gramofonowe – proste, czy zagięte?

Ramię gramofonu pełni bardzo ważną rolę, do niego właśnie umocowana jest wkładka. Jego ustawienie, oraz parametry decydują o tym z jaką swobodą igła wkładki porusza się po płycie. To właśnie ramieniem prowadzone są przewody sygnałowe od wkładki, które następnie łączą się z przedwzmacniaczem gramofonowym, zewnętrznym, lub wbudowanym. Ważne, żeby jego łożyskowanie pozwalało na swobodne śledzenie ścieżki. Ramiona wykonywane są z lekkich i sztywnych materiałów, takich jak na przykład aluminium, czy włókno węglowe. Drugim najważniejszym zadaniem ramienia, jest izolacja i tłumienie drgań, które mogą zaburzyć odczyt muzyki.

Clearaudio
Concept MM
Clearaudio Concept MM

Ramiona o konstrukcji prostej są bardzo odporne na wibracje, są one również prostsze do wykonania. Z najwyższej klasy ramion tego typu słynie niemiecka firma Clearaudio. Jej podstawowy model gramofonu Concept MM opiera sięo doskonałą, firmową wkładkę Concept MM v2, oraz oparte o magnetyczne łożysko, proste aluminiowe ramię.

Zagięte ramię, czy to z jednym punktem gięcia, czy S-kształtne pozwala wkładce na pracę wkładki pod lepszym kątem względem płyty. Efektem jest lepsze odczytywanie niuansów w nagraniu. Austriacka firma Pro-Ject oferuje gramofon RPM-1 Carbon, który wykorzystuje zakrzywione ramię z włókna węglowego, oraz doskonałą wkładkę typu MM Ortofon 2M RED

napęd

Precyzyjne
i z różną prędkością – napęd gramofonu

Talerz gramofonu musi obracać się ze ściśle określoną prędkością 33 i 1/3, 45, lub 78 obrotów na minutę. Dobry gramofon posiada napęd, który pracuje z bardzo stabilną prędkością obrotową, w przeciwnym razie, dźwięk uzyskany z płyty będzie modulowany przez zmiany prędkości. Przeniesienie napędu z silnika na talerz następuje zazwyczaj na jeden z dwóch sposobów.

Pierwszy to napęd bezpośredni, gdy oś talerza, jest też osią silnika. Jest to bardzo niezawodne rozwiązanie, spotykane obecnie w gramofonach dla DJ i studyjnych takich jak modele Audio-Technica AT-LP120USBHC i AT-LP1240USB. Jego wadą jest bezpośrednie przeniesienie wibracji z silnika na talerz, co stawia duże wymagania wobec jakości użytego silnika.

W domowym Hi-Fi dominuje przeniesienie obrotów za pomocą elastycznego paska. Silnik podczas pracy generuje drgania. Jeżeli te wibracje dotrą przez talerz do powierzchni płyty, to nastąpi zniekształcenie odtwarzanego sygnału.

AudioTechnica
LP120USBHC
AudioTechnica LP120USBHC

Paski stosowane do napędu są elastyczne i tłumią wszelkie drgania, zamiast je przewodzić. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie paska, aby zapewnić bezproblemową pracę gramofonu. Taki napęd spotykamy zarówno w niedrogim gramofonie Dual DT 250, jak i najwyższej klasy konstrukcjach takich jak Thorens TD 2035, czy wybitny Clearaudio Innovation Compact.

Thorens TD2035 Thorens TD2035

Podsumowanie

Na co zwrócić uwagę wybierając gramofon?

  • Wkładka MM, czy MC?
    Jaki szlif igły?
  • PRZEDWZMACNIACZ Wbudowany, czy zewnętrzny?
  • Ramię Proste, czy zagięte?
  • Wejście USB Pozwoli zgrać
    albumy do pliku
  • Napęd Paskowy, czy bezpośredni?
  • MODUŁ BLUETOOTH Może czas zerwać z przewodami?

Wybierając gramofon opieraj się na własnym uchu i zdaniu ekspertów, a nie na teoretycznych dyskusjach w internecie. Jeżeli chcesz zapoznać się bliżej z gramofonami, zapraszamy do salonów Top Hi-Fi & Video Design, gdzie możesz dokonać niezobowiązujących odsłuchów, lub zasięgnąć porady. Nasi eksperci chętnie podzielą się swoją wiedzą i pasją.

ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ GRAMOFONÓW

Po zakupie gramofonu warto o niego zadbać, tak aby posłużył jak najdłużej. Regularne czyszczenie płyt i igły zwiększy żywotność wkładki. W artykule poniżej znajdziecie jak czyścić i konserwować sprzęt audio, między innymi analogowy. Jak dbać o profesjonalny sprzęt audio?

Mamy nadzieję, że powyższa wiedza przyda się wam podczas wyboru pierwszego gramofonu.
Jeżeli zaciekawił Cię temat poruszony w tym poradniku, to zapraszamy do przeczytania kontynuacji tego tematu TUTAJ

Salony sprzedaży

Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: