Poprzedni
Następny

Jak wybrać głośniki podstawkowe?

Średnia ocen: 4.9
(19 ocen) 5 komentarzy

Kolumny podstawkowe to z reguły mniejsze, skromniejsze wersje kolumn podłogowych. Zawierają mniej przetworników, które umieszczone są w mniejszych obudowach. Ze względu na bardziej zwartą konstrukcję, kolumny podstawkowe można polecić wszędzie tam, gdzie dla ich podłogowych odpowiedników będzie za ciasno.

Poza tym mają ugruntowaną pozycję na rynku. Są cenione i chętnie wybierane przez miłośników muzyki. To uniwersalne konstrukcje, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno w typowo muzycznym systemie audio, także high-endowym, jak też zestawie kina domowego. Ich niewielkie gabaryty znacząco ułatwiają instalację, a dodatkowo pozwalają stworzyć wysokiej klasy nagłośnienie w nawet bardzo ograniczonej przestrzeni.

Nota 240 X

Niezależnie od źródła i rodzaju muzyki pokażą pełnię piękna i potęgi brzmienia. Praktycznym rozwiązaniem są także bezprzewodowe kolumny podstawkowe. Dzięki nim można cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem bez konieczności podłączania głośników do wzmacniacza, a w niektórych przypadkach nawet można odtwarzać bezprzewodowo muzykę, np. wprost ze smartfona.

Zalety:

·        Bardziej przyjazne dla pomieszczenia. Dzięki niewielkim rozmiarom, kolumny podstawkowe nie sprawiają trudności w ustawieniu. Można postawić je na półce, dedykowanej podstawce głośnikowej albo nawet powiesić na uchwycie przy ścianie. Warto zatem wybrać model z bas-refleksem skierowanym do przodu.

·        Większa sztywność obudowy, wynikająca z mniejszych gabarytów, sprawia, że zniekształcenia powodowane przez niepożądane rezonanse są mniejsze od tych w kolumnach podłogowych.

·        Uniwersalność. Kolumny podstawkowe są w stanie dobrze zagrać w większości pomieszczeń, a do tego są mniej wymagające pod względem warunków panujących w pomieszczeniu.

·        Niższa cena. Kolumny podstawkowe są na ogół tańsze, niż modele podłogowe z tych samych serii.

Kolumna podstawkowa Yamaha NS-B330

Wady:

·        Skromniejsze brzmienie. Mniejsza liczba przetworników oraz mniejsza objętość akustyczna obudowy powodują, że kolumny podstawkowe oferują mniej basu i słabszą dynamikę, niż kolumny podłogowe. Pewną pomocą w zakresie niskich częstotliwości może być dodatkowe wykorzystanie subwoofera.

·        Nie nagłośnią większego pomieszczenia.

Jakie są kryteria doboru zespołów głośnikowych?

Przy wyborze głośników warto kierować się zasadą, że należy je dobierać pod kątem wielkości pomieszczenia, rodzaju muzyki jakiej będziemy słuchać, własnych preferencji brzmieniowych oraz możliwości prawidłowego wysterowania głośników przez wzmacniacz z założonego wcześniej przedziału cenowego. Oczywiście mogą to być zbyt trudne pytania i odpowiedzi, zwłaszcza dla początkujących, dlatego zalecamy wizytę w specjalistycznym salonie. Konsultanci dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pomogą w doborze idealnych kolumn.

Mission QX-2

Czy kolumny podstawkowe są gorsze niż kolumny podłogowe?

Nieprawda. Jedne i drugie konstrukcje mają swoich zwolenników i przeciwników. Duże głośniki mogą zaoferować większą dynamikę i głębszy bas, ale jakość tych cech brzmienia jest silnie uwarunkowana ceną (zazwyczaj niemałą). Natomiast zespoły przeznaczone do ustawienia na podstawkach zapewniają bardziej intymny odsłuch. Zazwyczaj są bardziej szczegółowe, przestrzenne i dokładne. Mniej też podbarwiają bas, choć ilościowo jest go zdecydowanie mniej niż u podłogowych krewniaków. Pewną niedogodnością jest fakt, że jak sama nazwa wskazuje, należy je ustawić na podstawkach, których bynajmniej nie otrzymujemy gratis czy w komplecie z głośnikami. Warto zatem sprawdzić jaki będzie sumaryczny koszt zakupu głośników i podstawek.

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(19 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: