Poprzedni
Następny

Jak sparować soundbar z subwooferem

Zakup soundbara znacznie poprawia jakość dźwięku z telewizora, więc jeśli chcesz uzyskać bardziej kinowe efekty, warto zainwestować w to urządzenie. W tym poradniku wyjaśnię Ci, jak podłączyć subwoofer do soundbara.

Spis treści:

  1. Rola subwoofera w systemie kina domowego
  2. Na co zwrócić uwagę wybierając subwoofer
  3. Sposoby podłączania subwoofera do soundbara
  4. Podsumowanie

Bluesound Pulse Soundbar zapewnia doskonałą jakość dźwięku

Rola subwoofera w systemie kina domowego

Soundbary od kilku lat się niezwykle popularnym sposobem na poprawę jakości dźwięku z telewizora. Większość modeli oferowana jest w rozsądnych cenach, co zachęca do zakupu. Ten głośnik można łatwo połączyć z TV poprzez kabel HDMI i cieszyć się z rezultatów. Głośnik soundbar poprawia przede wszystkim klarowność dźwięku, sprawiając, że dialogi stają się bardziej wyraziste, a dźwięk nabiera przestrzeni.

Jeśli jednak zakupiłeś sundbar bez subwoofera, zapewne czujesz, że zejście i rozmach basu są niewystarczające. Da się to odczuć szczególnie w większym pomieszczeniu. Rozwiązaniem tego problemu jest subwoofer, który w każdym systemie z soundbarem poprawia przetwarzanie niskich częstotliwości. Chodzi o pasmo w zakresie od 20 Hz do 200 Hz, ponieważ właśnie ten zakres częstotliwości nie jest w pełni odtwarzany przez wiele systemów audio. Wynika to z faktu, iż do odtworzenia tego zakresu potrzebne jest wygenerowanie odpowiedniego ciśnienia akustycznego przez odpowiedni głośnik. W prostych słowach można więc stwierdzić, że w systemach bez subwoofera niskie częstotliwości mają gorszą jakość i nie są odtwarzane w pełnym zakresie, co w pewnym stopniu odbiera przyjemność z oglądania filmów.

Dodanie subwoofera, czyli wyspecjalizowanego głośnika niskotonowego do systemu kina domowego sprawia, że dźwięk w takim systemie nabiera dynamiki, staje się bardziej wyrazisty i przestrzenny w stosunku do wbudowanych głośników.

Pamiętaj, że ze w większości soundbarów membrany głośników oraz powierzchnia obudów jest z reguły mniejsza niż w kolumnach podłogowych i podstawkowych. Nawet jeśli soundbar wyposażony jest w osobny głośnik niskotonowy, z pewnością nie zapewni takiego zejścia i rozmachu niskich tonów jak subwoofer.

Bowers & Wilkins Formation Bar

Dlatego zawsze rekomenduję dodanie subwoofera do systemu z soundbarem. Gwarantuję, że różnica w jakości dźwięku będzie znaczna, co poprawi jakość dźwięku podczas seansów filmowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając subwoofer

Pamiętaj, że subwoofer aktywny zapewni poprawę jakości niskich tonów tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio dobrany do całego systemu. Warto, abyś znał i przeanalizował najważniejsze cechy subwoofera przed zakupem:

Moc subwoofera. To jeden z najważniejszych parametrów, który pozwala odpowiednio dobrać urządzenie. Warto, abyś dobrał to urządzenie do sundbara, a także wielkości pomieszczenia. Subwoofer ma potencjometr, więc będziesz mógł dopasować poziom głośności niskich tonów do własnych preferencji.

Marka subwoofera. Dlaczego marka subwoofera jest ważna? Jak już wspominałem, obecnie najczęściej stosowane są połączenia bezprzewodowe soundbara z subwooferem. Są one kompatybilne jedynie z urządzeniami danego producenta. Jeśli więc zdecydujesz się na soundbar określonego producenta, bezprzewodowy subwoofer będziesz mógł połączyć jedynie z wykorzystaniem urządzenia danej marki.

Odpowiednie umiejscowienie. Po zakupie i podłączeniu subwoofera poświęć czas na jego odpowiednie ustawienie, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał brzmieniowy systemu audio. Warto przeprowadzić kilka prób i porównać efekty dźwiękowe, jednak z praktyka pokazuje, że najczęściej najlepsze rezultaty uzyskasz, umieszczając subwoofer w rogu pokoju.

True X – nowy bezprzewodowy system rozrywki domowej Yamaha

Sposoby podłączania subwoofera do soundbara

Skoro wyjaśniłem, jak wymierne korzyści daje dodanie subwoofera do soundbara, czas wyjaśnić, jak podłączyć to urządzenie. Istnieje kilka sposobów na podłączenie obu tych urządzeń – zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Wszystko zależy od tego, jakie złącza i typ łączności oferuje dany soundbar i subwoofer. Dlatego mam ważną praktyczną radę: warto jeszcze przed zakupem sprawdzić, jakie możliwości podłączenia oferują konkretne urządzenia.

Wyjście subwooferowe RCA

Zacznę od połączenia przewodowego, które polega na podłączeniu soundbara i subwoofera poprzez kabel RCA. Oczywiście, będzie to możliwe jedynie, gdy soundbar będzie wyposażony w niskopoziomowe wyjście subwooferowe ze złączem RCA. Jest to wyjście, w którym odfiltrowane są średnie i wysokie tony, dlatego przekazywany sygnał zawiera jedynie niskie częstotliwości. Większość suboowerów jest wyposażona w takie wejście. RCA to chyba najpopularniejszy kabel audio, który jest tani i łatwo dostępny. Z doświadczenia wiem, że przewód zakończony złączami RCA często dołączany jest w zestawie do subwoofera.

Obecnie, ze względu na powszechną łączność bezprzewodową, ta metoda stosowana jest coraz rzadziej.

Połączenie bezprzewodowe

Użytkownicy, którzy chcą podłączyć soundbar do subwoofera najczęściej wybierają podłączenie bezprzewodowe. Wymagany jest jedynie przewód zasilający do subwoofera. Praktycznie wszystkie nowoczesne soundbary wyposażone są w łączność bezprzewodową przez Wi-Fi. Czołowi producenci oferują własne systemy multiroom, pozwalające na łączenie w sieć kompatybilnych urządzeń. Korzystając z dobrodziejstw tej łączności, możesz bezprzewodowo podłączyć soundbar do subwoofera. Pamiętaj jednak, że musisz zakupić urządzenia tego samego producenta, które będą kompatybilne z firmowym systemem.

Wyjaśnię Ci na przykładzie systemu multiroom BluOS oferowanego w urządzeniach Blusound, jak bezprzewodowo podłączyć subwoofer. Ten autorski system kanadyjskiego producenta jest najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku. Gdy posiadasz soundbar Blusound kompatybilny z systemem BluOS, powinieneś wybrać bezprzewodowy subwoofer aktywny Bluesound Pulse Sub+. Parowanie i sterowanie urządzeniami odbywa się za pomocą aplikacji BluOS Controller dostępnej na urządzenia mobilne. Wystarczy z poziomu smartfona wykonać kilka kroków zgodnie z komunikatami pojawiającymi się na ekranie, aby zyskać łączność. W ten sposób możesz sterować także ustawieniami subwoofera, czyli regulować głośność i częstotliwość podziału zwrotnicy. Pamiętaj, że dzięki wyjściu subwooferowemu Bluesound Pulse Sub+ możesz podłączyć także przewodowo.

Sonos Arc zapewnia większy poziom głośności niż Beam

Podobne rozwiązania oferują także inni producenci, na przykład Sonos. Szeroki wybór soundbarów pozwala dopasować system do wielkości pomieszczenia. W każdej chwili możesz rozbudować taki system, dodając do niego subwoofer Sonos Sub. Dzięki dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne możesz skonfigurować system w prosty sposób. Chcę zaznaczyć, że w zależności od potrzeb możesz dodać do systemu jeden lub dwa subwoofery, a także dodać do zestawu głośniki surround.

Podsumowanie

Sposób podłączenia subwoofera do soundbara zależy od dostępnych złącz i funkcjonalności tych urządzeń. Najpopularniejsze są obecnie systemy bezprzewodowe, które przesyłają sygnał przez sieć Wi-Fi. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę, którzy producenci oferują kompatybilne systemy, pozwalające podłączyć soundbar z bezprzewodowym subwooferem, a także rozbudować system o dodatkowe głośniki surround, co może przydać się w przyszłości.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać i podłączyć subwoofer do soundbara, odwiedź wybrany salon Top Hi-Fi. Nasi specjaliści pokażą Ci możliwości i zaproponują najlepszy sposób podłączenia tych urządzeń.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: