Poprzedni
Następny

Jak podłączyć soundbar do TV i dekodera?

Soundbary to wszechstronne urządzenia, dzięki którym można cieszyć się odtwarzaniem dźwięku przestrzennego bez konieczności sięgania po rozbudowany system nagłośnieniowy. Ich istotnym atutem jest łatwość instalacji. Wiąże się ona z wygodnym podłączeniem soundbara do telewizora, którego można dokonać na kilka sposobów.

Jak podłączyć soundbar do tv - spis treści

1. Jak połączyć soundbar do tv

2. Jak podłączyć soundbar do dekodera

3. Jak sparować soundbar z subwooferem

4. Jak podłączyć dodatkowe głośniki do soundbara

Soundbar Bowers & Wilkins Panorama 3 to zintegrowany system audio, który zapewnia dobrej jakości dźwięk

Jak podłączyć soundbar do TV

Podłączenie soundbara z telewizorem może odbyć się na kilka sposobów. Tym zdecydowanie najpopularniejszym będzie połączenie przez złącze HDMI z eARC (audio return channel). Wykorzystać można do tego także typowe gniazda audio, takie jak złącza cyfrowe TosLink czy S/PDIF. Podłączyć soundbar do telewizora można także bezprzewodowo - za pomocą łączności Bluetooth lub Wi-Fi.

Montaż soundbara pod telewizorem

Soundbary to urządzenia, które zostały zaprojektowane do współpracy z telewizorem, stąd też należy je umieścić blisko telewizora.

Zależnie od preferencji, soundbar można ulokować na szafce RTV, półce, stole lub innym meblu. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak wyboru modelu o niskim profilu, dzięki czemu nie ma obaw o to, że listwa soundbarowa zasłoni nam telewizor. Jeżeli zdecydujesz się umieścić głośnik na półce, upewnij się, że ta z łatwością utrzyma jego ciężar.

Yamaha SR-B20A

Wiele modeli można również zamontować na ścianie, w czym pomagają specjalne uchwyty, które pozwalają przymocować konstrukcję np. na wkręty.

Przykładem modelu, który z powodzeniem można zamontować na ścianie jest najnowsza generacja Panoramy od Bowers & Wilkins. Do zestawu wraz z modelem Panorama 3 dołączony jest metalowy uchwyt ścienny, dzięki któremu soundbar można zawiesić pod telewizorem.

Kablem HDMI

Na początku warto sprawdzić, w jakie wejścia został wyposażony posiadany telewizor. Jeżeli w telewizorze znajdują się złącza HDMI, to najlepiej podłączyć soundbar właśnie w ten sposób - ze wskazaniem na złącza HDMI ARC lub eARC.

Kabel HDMI podłączamy do odbiornika końcówką ze strzałką wskazującą na telewizor. Drugi koniec podłączamy w soundbarze strzałką wychodzącą z naszej belki pod złącze HDMI Out z dopiskiem ARC.

Takie połączenie zapewni działanie kanału sterującego, czyli włączając telewizor, uruchomi się także soundbar. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce również z wyłączeniem. Kontrola głośności będzie odbywać się za pomocą pilota od telewizora, więc pilot dołączony do soundbara nie będzie specjalnie potrzebny.

Podłączenie do telewizora kablem optycznym

Połączenie soundbara z telewizorem przez kabel optyczny jest bardzo proste. W telewizorze musimy znaleźć złącze opisane jako Digital Audio Out lub podobne. Tam podłączamy jeden koniec przewodu ze strzałką wskazującą kierunek wychodzący z TV. Drugi koniec przewodu umieszczamy w soundbarze. Następnie w ustawieniach telewizora zmieniamy wyjście dźwięku / wyjście audio na złącze optyczne, o ile telewizor nie zrobi tego automatycznie.

Bluetooth

Wiele nowoczesnych soundbarów zapewnia możliwość bezprzewodowej współpracy z wykorzystanie łączności Bluetooth. Dzięki temu użytkownik ma możliwość strumieniowania treści z urządzeń mobilnych, laptopów lub komputerów stacjonarnych bezpośrednio do soundbara.

W tym celu należy sparować swoje urządzenie, np. smartfon, z soundbarem. Proces ten może się różnić od użytkowanego modelu. W niektórych przypadkach wystarczy w aplikacji soundbara wybrać opcję "Sparuj nowe urządzenie", która spowoduje przejście danego modelu w tryb parowania Bluetooth. Następnie przejdź do menu Bluetooth urządzenia mobilnego, aby sparować je z soundbarem. Po sparowaniu możesz odtwarzać dźwięk za pomocą dowolnej aplikacji na urządzeniu źródłowym.

Jaki kabel HDMI wybrać do soundbara

Jeżeli zamierzamy podłączyć soundbar do telewizora wystarczy przewód HDMI obsługujący standard 1.4. Świetnym wyborem w przystępnej cenie może być jeden z kabli HDMI amerykańskiej marki Audioquest, np. model Cinnamon lub 18G Blueberry. Długość przewodu ma także znaczenie, w związku z czym warto zadbać o to, aby nie kupować kabla HDMI ze zbędnym zapasem.

Soundbar nie działa przez HDMI

W takiej sytuacji warto upewnić się, że zarówno soundbar, jak i telewizor są wyposażone w funkcję HDMI ARC/eARC. Jeżeli tak, to dobrze sprawdzić, czy podpięliśmy kabel HDMI do portu HDMI ARC/eARC, bowiem nie każdy port HDMI będzie wyposażony w funkcję ARC/eARC. Sprawdź też w ustawieniach telewizora w zakładce dźwięk, czy jest przypisane właściwe źródło dźwięku HDMI.

Jak podłączyć soundbar do dekodera

Telewizory nie jest jedynymi urządzeniami, z którymi może współpracować soundbar, bowiem te niekiedy są wyposażane nie w jedno, a np. dwa złącza HDMI. Pod drugie wejście HDMI In znajdujące się w soundbarze można podłączyć dekoder lub konsolę. Dzięki kanałowi zwrotnemu audio ARC sygnał audio zatrzyma się w soundbarze, a wideo zostanie przesłane do telewizora.

Jak sparować soundbar z subwooferem

Jeżeli producent soundbara zapewnił taką możliwość, to soundbar z subwooferem można sparować na dwa sposoby: przewodowo i bezprzewodowo. Oba rozwiązania są stosunkowo proste.

Bluesound Pulse Soundbar+ i subwoofer Bluesound Pulse Sub+. Dzięki takiemu połączeniu możesz cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem, któremu nie dorówna długa lista głośników Bluetooth

Subwoofery wyposażone są w złącza RCA, które można spotkać w dwóch wariantach: pojedynczego wejścia oznaczonego - zależnie od modelu - jako LFE/LFE Sub oraz stereofonicznego występującego pod nazwą Line In lub L/R. Chcąc podłączyć soundbar do subwoofera, najlepiej skorzystać z tej pierwszej opcji - jedną końcówkę kabla podpinamy do złącza LFA na subwooferze, a drugą wpinamy do wyjścia na soundbarze opisanego jako Sub Out, o ile nasz model jest w takowe wyposażone.

Połączenie bezprzewodowe również może odbywać się na kilka sposobów, zależnie od producenta. Często spotykanym rozwiązaniem jest bezprzewodowe połączenie między nadajnikiem umieszczonym w soundbarze a odbiornikiem znajdującym się w subwooferze. Niektóre modele, zazwyczaj w ramach jednego zestawu, łączą się ze sobą automatycznie.

Jak podłączyć dodatkowe głośniki do soundbara

Soundbar może współpracować bezprzewodowo z głośnikami aktywnymi, tworząc funkcjonalny, pozbawiony przewodów system kina domowego. W takiej sytuacji soundbar będzie odpowiedzialny za przetwarzanie kanałów przednich (lewego, prawego i centralnego), a głośniki aktywne będą odtwarzały efekty dźwiękowe dochodzące zza słuchacza.

Tego typu rozwiązania zwykle są dostępne w ramach jednego producenta tudzież w obrębie tej samej platformy multiroom, np. MusicCast czy BluOS. Za pomocą aplikacji i domowej sieci łączymy ze sobą poszczególne urządzenia, np. Bluesound Pulse Soundbar+ z parą głośników Pulse Flex 2i, dzięki czemu możemy cieszyć się prawdziwymi efektami przestrzennymi - bez konieczności prowadzenia przewodów głośnikowych na drugi koniec salonu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi poradnikami, które w prosty sposób tłumaczą zagadnienia związane z wyborem sprzętu audio dostosowanego do różnych potrzeb:

Zapraszamy do salonów

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Obecni na miejscu Eksperci Dobrego Brzmienia odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z oferowanym sprzętem.

Zainteresowanych zachęcamy też do umówienia się na indywidualne odsłuchy wyselekcjonowanych wcześniej urządzeń i zestawów. Nasze salony dysponują specjalne przystosowanymi salami, które doskonale nadają się do przeprowadzenia testów odsłuchowych nawet najbardziej wyrafinowanych systemów stereo i zestawów kina domowego. W komfortowych warunkach, bez pośpiechu, możesz u nas przetestować sprzęt przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: