Poprzedni
Następny

Jak kupiłem sobie w prezencie niedrogi amplituner

Średnia ocen: 4.9
(16 ocen) 4 komentarze

Yamaha

Najlepsze prezenty trzeba kupować sobie samemu. Tę niewypowiedzianą prawdę znają wszyscy niezależnie od płci i wieku. Owszem można liczyć na łut szczęścia i spodziewać się paczuszki z wymarzoną zawartością pod choinką, ale jeśli chce się mieć pewność, że marzenia się spełnią, należy zadbać o nie osobiście.

Jakiś czas temu nosiłem się z zamiarem nabycia pełnowymiarowego systemu audio. Postawiłem na amplituner, bo chciałem, żeby spiął mi wszystkie urządzenia, jakie miałem wcześniej (telewizor, odtwarzacz DVD i kilka konsol) w jeden system. Następnym krokiem było określenie potrzeb odnośnie funkcjonalności. Ponieważ korzystałem już z usługi Spotify Premium, ważne dla mnie było, żeby mój nowy sprzęt grający radził sobie z tą usługą, ewentualnie pozwalał na przesyłanie dźwięku za pomocą interfejsu Bluetooth. Teoretycznie mogłem podłączyć telefon jako źródło za pomocą mini-jacka, ale powiedzmy szczerze – perspektywa dzwonka telefonu rozbrzmiewającego z głośników podczas odsłuchiwania ulubionych piosenek, bieg do telefonu np. z pod prysznica, odłączanie kabla i odbieranie telefonu – nie jest najprzyjemniejsza. Drugi wymóg to upscaling obrazu do 4K – mam sporą bibliotekę na DVD.

Możesz się śmiać drogi czytelniku, ale zawsze chciałem mieć Yamahę. Kiedyś w czasach nastoletnich miałem magnetowid i telewizor kineskopowy marki Mitsubishi – producenta samolotów i samochodów. Służyły mi wiernie, aż do rewolucji cyfrowej. Tym razem uparłem się na Yamahę – producenta motocykli, które na baku mają logo z kamertonami. Taka fanaberia. Moje zainteresowanie zwróciło się ku serii RX Vx85, bo nie należę do ludzi z nieograniczonym budżetem.

Najniższy z serii RX-V385 to ciekawa propozycja w tym przedziale cenowym – w tej chwili do kupienia za jedyne 1 449 zł. To wydajny i znakomicie wyposażonym amplituner kina domowego, który gwarantuje obsługę wszystkich popularnych formatów audio i video, zarówno cyfrowych jak i analogowych. RX-V385 obsługuje obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD oraz skaluje w górę sygnał niższej rozdzielczości, zatem mógłbym się cieszyć swoją kolekcją DVD bez bólu gałek ocznych, czyli urządzenie spełnia jeden z moich wymogów.

Drugi z moich postulatów, czyli możliwość odtwarzania z serwisu strumieniowego był spełniony połowicznie. Wbudowany w RX-V385 moduł Bluetooth pozwala na bezprzewodowe połączenie z źródłem kompatybilnym z tym interfejsem. Zoptymalizowany układ Compressed Music Enhancer gwarantuje naturalne brzmienie przesyłanej ze smartfona lub tabletu muzyki. Tylko, że ciągle, jak ktoś zadzwoni, to tak połączony system zamienia się w bardzo głośny zestaw głośnomówiący. Z głośników zamiast ulubionej piosenki, rozlegnie się głos naszego rozmówcy.

rx-v485

Model wyższy, czyli RX-V485, oferuje już wszystko to, co mnie uszczęśliwia i jeszcze parę innych ciekawych rozwiązań, z których z pewnością skorzystam. Po pierwsze wspomniany upscaling i pełna obsługa serwisów strumieniowych.  RX-V485 zapewnia bezpośredni dostęp do Spotify, Tidal, Deezer, Qobuz i wielu innych. Dzięki tej funkcji muzyka z serwisu muzycznego będzie pobierana bezpośrednio przez amplituner – telefon lub tablet będzie służył tylko do wyboru utworów – resztą zajmie się RX-V485, a w tym czasie można korzystać w pełni z telefonu (np. dzwonić i odbierać rozmowy) bez obciążania baterii wysyłką danych do amplitunera. Skoro moje podstawowe postulaty zostały spełnione za 1 896 zł, postanowiłem popatrzeć, co dostaję za te pieniądze. Musze przyznać, że sporo.

Po pierwsze możliwość zastosowania głośników bezprzewodowych Yamaha MusicCast 20 lub Yamaha MusicCast 50 jako tylnych głośników efektowych w zestawach kina domowego oraz bezprzewodowego subwoofera MusicCast Sub 100. Zapewnia to funkcja MusicCast Surround.

mc20

Po drugie system MusicCast, który jest jedną z najciekawszych rzeczy, o jakich nie miałem pojęcia. Otóż umożliwia strumieniowanie muzyki między kompatybilnymi urządzeniami. Cała komunikacja odbywa się za pomocą sieci Wi-Fi. Oznacza to, że w prosty, i co najważniejsze bezprzewodowy, sposób można przesyłać dźwięk między pomiędzy komponentami audio. Kolejną zaletą systemu jest to, że każdy z domowników może w tym samym czasie słuchać innej muzyki, niezależnie od pozostałych użytkowników. Intuicyjna aplikacja MusicCast Controller pozwala na tworzenie grup - dzięki czemu to samo nagranie będzie odtwarzane we wszystkich pokojach przypisanych do tej grupy.

Ten system oferuje nieskończone możliwości. Mogę ustawić głośniki w pokoju dzieci i puszczać z nich kołysanki, podczas gdy sam oglądam film lub gram, a moja żona może w tym samym czasie słuchać ulubionej playlisty w sypialni. Po przeprowadzce do większego mieszkania nie trzeba rozprowadzać kabli, bo system działa bezprzewodowo. Wystarczy dokupić głośników i ustawić je w dodatkowych pomieszczeniach.

MusicCast

Nie byłbym sobą, gdybym nie popatrzył na jeszcze wyższy model. RX-V585 oferuje wszystkie funkcje powyższych plus  Dolby Atmos® i DTS:X™i  7-kanałowy dźwięk przestrzenny. Za możliwość korzystania z tych dobrodziejstw dopłacamy 409 zł, bo cena końcowa tego modelu w promocji to 2 299 zł. I już byłem gotów wydać te pieniądze, żeby cieszyć się realizmem odgłosów poruszających się w wielu płaszczyznach obiektów, gdy niespodziewanie powstrzymał mnie konsultant w jednym z salonów.

Okazało się, że w moim salonie – gdzie miał stanąć sprzęt - nie za bardzo są warunki na instalację systemu Atmos. Niski sufit, ograniczona przestrzeń salonu – nie będzie gdzie rozstawić systemu 7.1 i zainstalować głośników sufitowych niezbędnych do Dolby Atmos, a na zmianę domu na taki z wyższymi sufitami i z większym salonem na razie się nie zapowiada.

I tak zostałem dumnym posiadaczem amplitunera Yamaha RX-V485 z dwoma kolumnami, które grają na razie w systemie stereo. Subwoofer i resztę głośników dokupię, jak żona zacznie się do mnie odzywać.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(16 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: