Poprzedni
Następny

IFA 2018 - nowości produktowe Yamaha

Jakby to skromnie, a jednocześnie prawdziwie powiedzieć? Może tak: Yamaha pokazała sprzęt audio w ilości, która nie miała na IFA odpowiednika... albo tak: Yamaha postawiła największe stoisko na targach w całości dedykowane muzyce…, a może po prostu tak: Yamaha wyznaczyła nowy kierunek w kinie domowym, wbudowując sztuczną inteligencję do amplitunerów.

Działo się dużo, więc tegoroczną relację postanowiliśmy przygotować w formie fotoreportażu. Podobno jeden obraz wart jest tysiąc słów, jednak w przypadku audio bez komentarza ani rusz. Powstał więc przekładaniec wizualno-tekstowo-muzyczny (muzykę podczas lektury należy zapewnić sobie we własnym zakresie).

 Stoisko Yamaha

Korzystając z przywilejów oficjalnej sieci sklepów Yamaha większość zdjęć udało się nam wykonać po godzinach, gdy spokój opanowywał stoisko - osoby w tle to koledzy szykujący ekspozycję na następny dzień lub wychodzący do domów. W kadrze mniej więcej 1/3 całości.

STEREO

referencyjny system z serii 5000 - (od lewej) kolumny NS-5000, przedwzmacniacz C-5000, końcówka mocy M-5000 i gramofon GT-5000.referencyjny system z serii 5000 - (od lewej) kolumny NS-5000, przedwzmacniacz C-5000, końcówka mocy M-5000 i gramofon GT-5000.

Nasza tegoroczna duma - referencyjny system z serii 5000 - (od lewej) kolumny NS-5000, przedwzmacniacz C-5000, końcówka mocy M-5000 i gramofon GT-5000.

Kolejka na odsłuchy

Grzechem byłoby nie posłuchać. Przewidziano taką możliwość, w niewielkich grupkach co pół godziny.

Seria 5000 w akcji

Cały tor audio oparto o rozwiązania symetryczne i okablowanie XLR. Jedyny wyjątek stanowiły komponenty cyfrowe, które z uwagi na specyfikę połączeń podłączono optycznie. Goście sprawiali wrażenie mocno zaskoczonych, ale na szczęście w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Mamy nadzieję, że uda się nam zorganizować podobny odsłuch na Audio Video Show - to już za 2 miesiące.

GT-5000

Gramofon z jednej strony jest bardzo ciężki (27 kg), a z drugiej posiada ultra lekkie proste ramię z włókna węglowego. Na świecie istnieją tylko dwie takie konstrukcje, które nie wymagają antyskatingu.

Wyspa Yamaha

Tradycyjnie na środku stała wyspa, a na niej, co najmniej kilka powodów do dumy.

MusicCast Vinyl 500

O ile gramofon GT-5000 to sprzęt elitarny, o tyle gramofon MusicCast Vinyl 500 to sprzęt, na który każdy może sobie pozwolić. Ten zasłużony model otrzymał w tym roku możliwość transmisji bezprzewodowej, co otworzyło przed nim zupełnie nowe perspektywy. Dostępny będzie w wersji czarnej i białej.

MusicCast Vinyl 500 - biały

Chodząc po tegorocznej edycji IFA można było chwilami odnieść wrażenie, że cofnęliśmy się do lat 70-tych. Pokazywanych gramofonów w skali całej imprezy było chyba więcej, niż streamerów - a przynajmniej bardziej było je widać.

MusicCast 20

Bezprzewodowość to fajny wynalazek o ile dysponuje się odpowiedniej jakości głośnikami. Pokazane nowe modele MusicCast 20 i MusicCast 50 (na następnym zdjęciu) w powszechnej opinii gości stanęły na wysokości zadania.

MusicCast Vinyl 500 i MusicCast 50

Tak teraz może wyglądać salon melomana - gramofon stojący w wygodnym miejscu, dwa głośniki bezprzewodowe spięte w stereo i bezprzewodowy subwoofer doprawiający wszystko do smaku basem stojący w kąciku. Szczególnie miłośnicy minimalizmu będą zadowoleni.

Amazon Alaxa

Oczywiście nowymi urządzeniami można sterować głosowo, wykorzystując do tego celu system Alexa firmy Amazon. Póki co konwersacja musi odbywać się po angielsku.

Świat Pro

Kolejną ciekawostką było pokazanie „cywilom” VX81ML i VX838W (białe na środku), czyli rozwiązania za świata Pro. To zestaw głośnikowy do instalacji w hotelach, salach konferencyjnych i tym podobnych przestrzeniach. Do tej pory tego typu urządzenia pokazywane były tylko za zamkniętymi drzwiami :)

R-N803D

Kontynuując spacer po ekspozycji stereo można było natrafić na naszego tegorocznego laureata nagrody EISA, czyli R-N803D. Ten nie rzucający się zbytnio w oczy amplituner stereofoniczny ma więcej zalet niż cała długość tej relacji, jednak najważniejszą cechą wyróżniającą go na tle podobnych konstrukcji jest pojawienie się gniazda pod mikrofon kalibracyjny. W amplitunerach kinowych to standard, ale w stereofonicznych, to pierwszy taki przypadek.

A-S3000

Uwaga na palce! Na IFA nie pokazuje się „wydmuszek”, a A-S3000 waży prawie 25 kg. Zapytałem właściciela palców czy podoba mu się to co widzi? Odpowiedział, że bardzo, bo w tym sprzęcie i jego wyglądzie zaklęty jest duch złotych czasów dla stereo.

Ściana PianoCraftów

Wystawa Yamahy bez PianoCraftów byłaby niepełna.

KINO

Surround AI

Surround AI to kolejny z naszych powodów do dumy. Za rok wszyscy będą kopiować to rozwiązanie. Nasi inżynierowie zaprojektowali oprogramowanie potrafiące w czasie rzeczywistym analizować ścieżkę dźwiękową filmu by w sposób płynny modyfikować ustawienia procesorów DSP. Działa to bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika (no, może poza samym aktem włączenia funkcji). Zależnie od rodzaju wyświetlanej sceny krzywe korygujące są na bieżąco modyfikowane i gdy pojawia się dialog, to uaktywnia się profil typowy dla uwydatnienia czytelności ludzkiego głosu, a gdy pojawia się scena akcji, to dźwięk staje się bardziej dynamiczny i soczysty. Najfajniejsze jest przy tym to, że system działa tak płynnie, że nie zauważa się jego ingerencji, a efekty są wspaniałe. Surround AI działa zarówno na kolumnach jak i słuchawkach.

Projektor dźwięku YSP-2700

A dla fanów mniej rozbudowanych rozwiązań oczywiście były również soundbary - na zdjęciu projektor dźwięku YSP-2700.

Akwarium

Za to w sali prezentacyjnej można było posłuchać naszej multiroomowej świeżynki…

MusicCast BAR 400

…. MusicCast BAR 400…

MusicCast SUB 100

… w połączeniu z bezprzewodowym potężnym MusicCast SUB 100

MusicCast 20

… oraz z bezprzewodowymi tyłami, w rolę których wcieliły się poznane na początku naszej wycieczki MusicCast 20.

 

Warto przy okazji nadmienić, że od tego roku również we wszystkich amplitunerach kinowych głośniki MusicCast 20 i 50 można używać jako bezprzewodowe tyły. Tak w ogóle to te niewielki głośniki okazały się być bardzo wielozadaniowe - mogą działać pojedynczo i parami, samodzielnie lub stanowić trzon systemów stereofonicznych i wsparcie dla kina domowego. Całkiem nieźle, no nie?

Bluray Yamaha

Tak dla przypomnienia, gdyby ktoś zapomniał - świetne napędy Blu-ray również produkujemy.

MusicCast

Ekspozycja MusicCast

Część ekspozycji tradycyjnie poświęciliśmy celom edukacyjnym. Pokazywaliśmy na czym w praktyce polega działanie systemu multiroom MusicCast i na jakie korzyści można liczyć decydując się na wejście w ekosystem firmy Yamaha.

Jako firma oferujemy rozwiązania bardzo zróżnicowane, od prostych (zdjęcie wyżej) po akustyczny luksus z jakiego Yamaha słynie od lat. Dysponujemy również sposobami pozwalającymi na dołączanie do sieci również i takiego sprzętu, który wcześniej nie był do takich celów projektowany.

Yamaha

Mamy w ofercie wszystko, nawet zdalnie sterowany fortepian grający w sieci i głośniki bez kabli. Powracając więc do pytań postawionych na samym początku niniejszego tekstu - czy ktoś? ktokolwiek? dysponuje szerszą ofertą niż my?

A dodatkowo gwarantujemy pełne współdziałanie wszystkich elementów.

INSTRUMENTY

Ciche instrumenty Yamahy

By postawić kropkę nad „i” pokazaliśmy również ofertę instrumentów muzycznych potrafiących pracować w trybie „Silent”, czyli bardzo, bardzo, bardzo po cichu, tak po cichu, że słychać je na słuchawkach. Nie trzeba być japończykiem mieszkającym w zatłoczonym Tokio by dać się rodzinie i sąsiadom we znaki. Dzięki trybowi cichemu możemy ćwiczyć, robić próby i komponować do woli. Nawet w samym środku nocy.

Jam session

Dla chętnych została zorganizowana szkółka gry na perkusji…

Gitary Yamaha

… a zawodowa skrzypaczka prezentowała bezgłośne skrzypce, które brzmią jak instrument akustyczny, by po naciśnięciu guziczka zamienić się w heavy metalowe potwory - takie czasy, szanowni Państwo, takie czasy.

 

Do zobaczenia za rok w Berlinie lub w listopadzie w Warszawie.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: