Poprzedni
Następny

Idol – historia programu, który odmienił polską branżę muzyczną

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Kiedy w 2002 roku pierwsza edycja talent show zwanego “Idol” pojawiła się na antenie stacji Polsat, co tydzień cała Polska oglądała ją z zapartym tchem. Wtedy jeszcze nikt nie podejrzewał, że muzyka niektórych laureatów będzie gościć w stereo wielu polskich domów aż do dzisiaj, a sam program odmieni jakość programów rozrywkowych. 

Pierwszy duży show po “Big Brother”

Nie był to pierwszy program pokazujący uzdolnionych muzycznie Polaków – wszak od 1993 roku ogromną popularnością cieszyła się u nas prowadzona przez Wojciecha Manna “Szansa na sukces”. “Idol” pojawił się w naszym kraju na licencji brytyjskiej stacji ITV razem z ekscytującym powiewem zachodniej jakości rozrywkowej telewizji. 

Program miał pięć edycji, w tym cztery pierwsze w latach 2002-2005 i piątą po 12 latach przerwy – w 2017 roku, a przez kultowy jurorski stół przewinęło się 9 osobowości związanych z branżą muzyczną. W pierwszej, drugiej i czwartej edycji uczestników oceniali Elżbieta Zapendowska, Jacek Cygan, Kuba Wojewódzki (pamiętacie, że dziennikarz zaczynał jako spec od muzyki?) i nieodżałowany Robert Leszczyński, w trzeciej na miejsce Wojewódzkiego wskoczyli Maciej Maleńczuk i Marcin Prokop, zaś w piątej jury wystąpiło w składzie: Elżbieta Zapendowska, Ewa Farna, Janusz Panasewicz i Wojciech Łuszczykiewicz. 

Największą popularność zdobyły dwie pierwsze edycje programu, które wzbogaciły branżę muzyczną o wysyp nowych talentów, spośród których wiele osób osiągnęło wielki sukces. Wyłonienie wyjątkowych osobowości i oryginalnych głosów nie było jednak zbyt prostym zadaniem – na castingach w każdym mieście pojawiały się ogromne tłumy aspirujących gwiazd estrady, więc wyłowienie spośród nich perełek było drugim największym wyzwaniem castingowym w historii polskiej telewizji po pierwszej edycji “Big Brothera” z 2001 roku.


Zastanawiasz się nad systemem audio, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź koniecznie w tym celu nasze poradniki:


Jak to w przypadku takich programów bywa, pojawiały się też bardzo nietypowe i bardzo niezbyt muzykalne osobowości, a fani programu wprost uwielbiali, gdy jury w ironiczny sposób skomentowało ich występy. Rzecz jasna, zdarzały się tam też smutne historie, czy ściskające za gardło wykonania i ta różnorodność była głównym magnesem, który przyciągał telewidzów – “Idol” zapewniał całą karuzelę emocji: śmiech, wzruszenie, ekscytację, czy smutek, gdy trzeba było pożegnać się z ulubionym uczestnikiem. 

 

Uczestnicy “Idola” teraz – kto nadal jest na fali?

Niewątpliwie największy sukces spośród “idolowych” dzieci odniosła Monika Brodka, która wygrała trzecią edycję programu w 2003 roku, mając zaledwie 15 lat. Swój pierwszy album studyjny wydała w 2004 roku, później ukazały się kolejne trzy – “moje piosenki” (2006), “Granda” (2010) i Clashes (2016), a w 2018 roku pojawił się “MTV Unplugged Brodka” z zapisem jej akustycznego występu w Lublinie. Artystka ma na swoim koncie sześć Fryderyków.

Bardzo popularną wychowanką “Idola” stała się również Ania Dąbrowska, która nie zajęła ósme miejsce w pierwszej edycji programu. Od tamtego czasu nagrała sześć albumów studyjnych, z których pięć trafiło na pierwsze miejsce listy sprzedaży w Polsce, a także zdobyła 34 nominacje do Fryderyków, przynosząc do domu łącznie 9 statuetek. 

Niemałą popularnością w Polsce cieszy się jeden z trzonów Orkiestry Męskiego Grania – Krzysztof Zalewski, który w 2002 roku wygrał drugą edycję “Idola” jako niespełna 18-letni metalowiec. Od tego czasu przeszedł długą drogę, która poprowadziła go w stronę nowoczesnych rockowo-funkowych brzmień. Na swoim koncie ma pięć studyjnych albumów i trzy Fryderyki.

Jedną z najpopularniejszych popowych wokalistek w Polsce jest również Sylwia Grzeszczak, która pojawiła się w czwartej edycji programu. Swój pierwszy album nagrała w 2008 roku w duecie z raperem Liberem (obecnie jej mężem), a kolejne trzy były już solowe. Większość jej singli stało się radiowymi przebojami, które zajęły 1. miejsce na liście AirPlay, najczęściej granych kawałków w polskich rozgłośniach radiowych.

Jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: