Poprzedni
Następny

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośnika bezprzewodowego?

Średnia ocen: 5
(6 ocen) 3 komentarze

Głośniki bezprzewodowe pozwalają cieszyć się muzyką w niezwykle komfortowy i łatwy sposób. Bezobsługowe jednostki nie wymagają wiele miejsca, ani specjalnego ustawienia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób po nie sięga. Najbardziej oczywiste są przenośne głośniki Bluetooth, ale na nich wybór się nie kończy. Bardziej rozbudowane jednostki oferują streaming i możliwości multiroom. Zapraszamy do lektury poradnika, w którym przedstawimy najważniejsze cechy głośników bezprzewodowych. Zwrócimy uwagę na poszczególne zalety tych urządzeń z przykładami. Mamy nadzieję, że dzięki nim łatwiej będzie podjąć decyzję, jaki głośnik bezprzewodowy wybrać.

Audio Pro Addon C5

Głośnik bezprzewodowy może wtopić się w otoczenie, lub stać się jedną z jego ozdób. Producenci dbają o to, aby ich urządzenia charakteryzowały się pięknym wyglądem. Z dobrym skutkiem.

Wielkość i rodzaj przetworników

Choć na co dzień, mówiąc o tym segmencie produktowym, używamy nazwy “głośniki bezprzewodowe”, trzeba wiedzieć, że jest to skrót myślowy. Działa on na tej samej zasadzie, jak w przypadku pełnowymiarowych kolumn podłogowych czy podstawkowych, które niejednokrotnie z rozpędu nazywamy głośnikami. Tymczasem, mówiąc technicznie, są to zespoły głośnikowe - a więc konstrukcje, w których zamontowano najczęściej kilka głośników przeznaczonych do odtwarzania różnych zakresów częstotliwości. Tyle tytułem wstępu. Istotnego o tyle, że w tej części tekstu porównamy głośniki bezprzewodowe pod kątem… zastosowanych w nich głośników. Innymi słowy - przetworników.

Zastosowane głośniki są kluczem do uzyskania dźwięku wysokiej jakości. Często nawet w najmniejszych urządzeniach występuje dedykowany głośnik niskotonowy. To, wraz z odpowiednio zaprojektowaną obudową pozwala na uzyskanie solidnych niskich tonów. Oczywiście im większe urządzenie, tym większymi możliwościami w tym zakresie dysponuje. Vifa Reykjavik w swojej kompaktowej obudowie mieści woofer o średnicy 70 mm.

Reykjavik jest głośnikiem przenośnym, który poza zastosowaniami domowymi, z powodzeniem możemy zabrać ze sobą… praktycznie wszędzie. Na drugim biegunie znajduje się jeden z najlepszych głośników bezprzewodowych na rynku. Stacjonarny Bowers & Wilkins Formation Wedge wyróżnia się nie tylko unikatową, eliptyczną formą. To konstrukcja trójdrożna, wykorzystująca m.in. głośnik niskotonowy o średnicy, bagatela, 150 mm! Zastosowana elektronika umożliwia strumieniowanie high-res audio, a także bezprzewodowe połączenie z pozostałymi głośnikami z serii Formation w kompletny system multiroom.

Niejako pomiędzy tymi dwoma skrajnościami możemy znaleźć ogromną rzeszę modeli, spośród których najciekawsze - jak np. Audio Pro Addon T3+ czy Yamaha MusicCast 20 - opiszemy poniżej.

Czas na krótkie podsumowanie pierwszej sekcji. Rozważając, jaki głośnik bezprzewodowy kupić, pamiętajmy o dopasowaniu możliwości mocowych oraz układu głośników do naszych potrzeb. Jedną z podstawowych zmiennych, na które należy zwrócić tu uwagę jest powierzchnia pomieszczenia, które ma nagłośnić urządzenie. Jeżeli macie wątpliwości - nie wahajcie się zapytać o pomoc naszych specjalistów.

Przenośny głośnik Vifa Reykjavik występuje w dwóch wykończeniach: klasycznym dla Vify z materiałem Kvadrat, lub bardziej odpornym z anodyzowanego aluminium. Głośnik niskotonowy o średnicy 70 mm dostarcza śmiałego basu z tej niewielkiej konstrukcji.

Łączność Bluetooth - bez tego ani rusz

Ten system zdominował przesył audio w urządzeniach przenośnych. Najlepsze wersje aptX i aptxHD (o zaletach tych kodeków przeczytacie TUTAJ) pozwalają na strumieniowanie muzyki w jakości porównywalnej, a nawet przewyższającej możliwości płyty CD. Moduł taki posiada każdy smartfon, tablet i laptop. Parowanie z głośnikiem jest bardzo proste, sprowadza się zazwyczaj do przytrzymania przycisku na głośniku i szybkim wyszukaniu go w telefonie. Wśród głośników bezprzewodowych takich jak Vifa Reykjavik to jeden z podstawowych sposobów na słuchanie muzyki. Jest on obecny również w bardziej klasycznych aktywnych kolumnach stereo, jak Yamaha MusicCast NX-N500.

Yamaha MusicCast 20

Bluetooth to niejedyna zaleta głośników bezprzewodowych. Mogą być naszymi towarzyszami w najbardziej prozaicznych czynnościach dnia codziennego. Niewielki głośnik można umieścić w sypialni, żeby budził nas naszą ulubioną playlist-ą, lub stacją radiową. Yamaha MusicCast 20 nadaje się do tego idealnie. Odpowiednie ustawienia znajdziemy w aplikacji o tej samej nazwie, MusicCast CONTROLLER, dostępnej na iOS i Android. Solidna konstrukcja gwarantuje przyjemny, odpowiednio nasycony dźwięk.

Tidal, Spotify… I nie tylko

Bardziej rozbudowane głośniki mogą korzystać z serwisów strumieniowych, aby odtwarzać muzykę. Bowers & Wilkins Formation Wedge może pracować w funkcji Spotify Connect, co pozwala obsługiwać go poprzez aplikację Spotify na urządzeniu przenośnym. Często aplikacja sterująca głośnikiem posiada wbudowane serwisy strumieniowe, tak jak ma to miejsce w przypadku głośnika Yamaha MusicCast 20. Wtedy jedna aplikacja kontroluje całokształt urządzenia, co znacząco poprawia ergonomię sterowania. Jeżeli serwisy streamingowe stanowią dla Was jedno z podstawowych źródeł muzyki, odpowiadając sobie na pytanie “jaki głośnik bezprzewodowy kupić?” nie wolno zapomnieć o tej kwestii.

Gold Phantom

Głośniki Devialet Gold Phantom w naturalnym środowisku. Dwie jednostki możemy połączyć w pełnoprawny, wyrafinowany system stereo.

Streaming - cała muzyka świata w jednym głośniku

Urządzenia wyposażone w połączenie z siecią mogą strumieniować muzykę z lokalnych zasobów, takich jak dysk sieciowy, czy udostępniony folder na komputerze. Taką możliwością dysponuje Devialet Gold Phantom, jeden z najbardziej innowacyjnych głośników ostatnich czasów, czego świadectwem jest nagroda EISA 2017-18 przyznana właśnie w kategorii “innowacja”. Choć może się to wydawać niewiarygodne, to urządzenie wyposażono we wzmacniacze o łącznej mocy - uwaga - 4500 W! 

Gold Phantom obsługuje szereg aplikacji streamingowych takich, jak Spotify, Tidal, Qobuz czy Deezer. Współpracuje również z najpopularniejszymi serwisami video YouTube i Netflix. Jeżeli zwrócimy uwagę na dostęp do tysięcy internetowych stacji radiowych z całego świata i wspomnianą możliwość odtwarzania muzyki z własnych zasobów sieciowych, otrzymamy urządzenie o kompletnej funkcjonalności. A także doskonałym brzmieniu i elektryzującym wyglądzie.

MusicCast NX-N500

Aktywne kolumny Yamaha MusicCast NX-N500 Można ustawić w dowolnym miejscu domu i cieszyć się stereofonicznym dźwiękiem, np.: z serwisów strumieniowych. W razie potrzeby można podłączyć do nich również źródła analogowe i cyfrowe.

Multiroom - od szczegółu do ogółu

Systemy multiroom pozwalają tworzyć niezależne strefy złożone z różnych urządzeń audio. Dzięki temu można stworzyć system nagłośnienia dla całego domu, który może współdzielić tę samą muzykę, lub każda strefa może odtwarzać co innego. Najlepszym, najbardziej zaawansowanym i najbardziej rozbudowanym (wśród urządzeń z tej serii jest nawet gramofon!) obecnie na rynku systemem jest Yamaha MusicCast. Korzystają z niego bardzo różne urządzenia, w tym: Yamaha MusicCast 20, czy Yamaha MusicCast NX-N500.

Jest to również jeden z kilku systemów multiroom pozwalających na strumieniowanie gęstych plików audio. Pliki w wysokiej rozdzielczości bez przeszkód odtworzymy także w ekosystemie Bowers & Wilkins Formation, w skład którego wchodzi opisany wyżej znakomity Wedge.

Elegancki głośnik ze szwedzkim rodowodem: Audio Pro Addon T3+ to urządzenie o kompaktowych rozmiarach i wielkich możliwościach. Czyste, przejrzyste brzmienie z mocnym basem, wytrzymała bateria, funkcjonalność sieciowa i multiroom zadowolą nie tylko miłośników skandynawskich kryminałów.

Wejście analogowe - bo z pewnych rzeczy się nie rezygnuje

Nigdy nie wiadomo kiedy zajdzie potrzeba podłączenia źródła sygnału analogowego. Przy całej gamie nowoczesnych funkcjonalności, projektanci Audio Pro Addon T3+ nie zapomnieli o tradycyjnym wejściu jack 3,5 mm. Na tym przykładzie widzimy, że w kwestii nowoczesności i klasyki nie warto być albo-albo. Znacznie lepszym połączeniem jest i-i.

Bowers & Wilkins Formation Wedge

Bowers & Wilkins Formation Wedge będzie ozdobą każdego salonu. Ogromne doświadczenie brytyjskich inżynierów gwarantuje, że zachwyci wszystkich: tych, którzy najpierw go zobaczą i tych, którzy najpierw go usłyszą.

Podsumowanie

Głośniki bezprzewodowe, choć są stosunkowo młodą kategorią produktów, zajmują dziś bardzo ważne miejsce na rynku urządzeń audio. Ich bezkonkurencyjna uniwersalność i łatwość obsługi, a także różnorodność dostępnych rozwiązań, zjednują im miliony sympatyków. Odpowiedź na pytanie “jaki głośnik bezprzewodowy wybrać?” wobec tak wielu możliwości nie jest łatwa. Najprostsze modele wyposażone są często “tylko” w prosty moduł Bluetooth, nierozbudowany nawet o kodeki pokroju aptX czy aptX HD. Bardziej zaawansowane urządzenia potrafią jednak zachwycić bogactwem funkcjonalności, z których najlepszymi przykładami są multiroom i łączność sieciowa z całym dobrodziejstwem inwentarza.

Nie trzeba też, jak jeszcze przed kilku laty, obawiać się niskiej jakości dźwięku. Dziś projektanci audio są całkowicie świadomi popularności głośników bezprzewodowych i dokładają starań, by sprostać również wyrafinowanym gustom audiofilów. Opisane powyżej konstrukcje są oczywiście tylko małym wycinkiem oferty, nawet tej dostępnej w naszym portfolio. Możecie zapoznać się z nimi osobiście podczas wizyt w salonach sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Serdecznie zapraszamy również do kontaktu telefonicznego (22 635 64 63) i mailowego ([email protected]). Z przyjemnością odpowiemy na Wasze pytania i wspólnie wyruszymy na poszukiwanie najlepszego głośnika bezprzewodowego.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(6 ocen)

Polecane

 1. Dialog

  Dialog

  Devialet
  Devialet Phantom
  1 359 zł
 2. Silver Phantom

  Silver Phantom

  Devialet
  Devialet Phantom
  8 999 zł
  Prosimy o kontakt
 3. MusicCast NX-N500

  MusicCast NX-N500

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 2 998 zł Normalna cena 3 549 zł
 4. MusicCast WX-010

  MusicCast WX-010

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Cena na telefon
  Prosimy o kontakt
 5. Sphera

  Sphera

  Tivoli Audio
  Tivoli Art
  Już od 999 zł
 6. Promocja Bestseller
  Reykjavik

  Reykjavik

  Vifa
  Głośniki Bluetooth
  Już od 444 zł Normalna cena 899 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: