Poprzedni
Następny

ELAC Carina – powiew świeżości w świecie audio

ELAC Carina FS247.4

ELAC za pośrednictwem serii Carina wprowadza do świata głośników powiew wizualnej świeżości, jednocześnie zapewniając wysokiej klasy dźwięk uzyskany dzięki szczegółowemu dopracowaniu konstrukcji. Trzy imponujące stylistycznie modele są już dostępne w salonach Top Hi-Fi & Video Design.  

Kolumny głośnikowe ELAC-a przez wiele lat stanowiły synonim naturalności brzmienia i muzykalności. Na tę renomę złożyło się wiele czynników, do których należy m.in. stosowanie unikatowych rozwiązań, np. przetwornika wysokotonowego JET, który jest znakiem rozpoznawczym niemieckiego producenta. Seria Carina kontynuuje tradycję projektowania konstrukcji bazujących na tym rewolucyjnym głośniku i już w chwili swojego debiutu można uznać ją za nowy klasyk w gamie produktowej marki ELAC.

Na serię Carina składają się trzy modele – podstawkowy BS243.4, wolnostojący FS247.4 i centralny CC241.4 – zaprojektowane w oparciu o cenione konstrukcje z serii 240. Za spoiwo wymienionych urządzeń służy wspomniana już wstęgowa jednostka wysokotonowa JET, która zapewnia wspaniałą przejrzystość, dynamikę i moc.

ELAC Carina BS243.4

Przetwornik JET nie tylko gwarantuje wysokiej rozdzielczości dźwięk, ale także wzbudza podziw błyskawiczną reakcją i szerokim zakresem dynamiki, zachowując przy tym minimalne zniekształcenia oraz szerokie pasmo przenoszenia. To właśnie te cechy sprawiają, że JET należy do jednych z najbardziej wyróżniających się głośników wysokotonowych, czego potwierdzeniem są liczne międzynarodowe nagrody.

Wszystkie trzy kolumny głośnikowe Carina łączy również nowo opracowany przetwornik nisko/średniotonowy, zawierający aluminiową membranę o złożonej krzywiźnie. Zastosowane rozwiązanie pozwala zwiększyć kontrolę breakup’u i ma na celu przesunięcie tego zjawiska daleko poza zakres pracy głośnika. Cewka o dużej średnicy wraz z ponadwymiarowym magnesem zapewniają ogromną moc i niebywałą dynamikę basów. Projektanci sięgnęli również po wyrafinowaną, wieloelementową zwrotnicę, która gwarantuje płynne przejście między przetwornikami nisko/średniotonowymi i wysokotonowym JET.

Projektanci ELAC-a bynajmniej nie zapomnieli o dźwiękowych purystach, dla których zadbano o takie detale, jak choćby szum generowany podczas pracy układu wentylacyjnego. Warto zaznaczyć też, że każdy z modeli z serii Carina wykorzystuje układ bas-refleks, przy czym w dwóch z nich (BS243.4 i FS247.4) wylot tunelu umieszczono w podstawie obudów kolumn głośnikowych. Dzięki temu minimalizowany jest szum oraz udaje się zwiększyć elastyczność podczas rozstawiania głośników – te bez trudu można ustawić przy samej ścianie tudzież w rogu pomieszczenia. Natomiast głośnik centralny wyposażono w tradycyjny układ, co oznacza, że wylot dwóch tuneli obecnych w CC241.4 znajduje się na tylnej ściance.

ELAC Carina CC241.4

Carina BS243.4 to najmniejszy głośnik w nowej serii ELAC-a z 2-drożną konstrukcją z obudową typu bas-refleks, w której znajdziemy przetwornik wysokotonowy JET i 133-milimetrową jednostkę nisko/średniotonową. W przypadku flagowego modelu serii Carina, FS247.4, projektanci także pozostali wierni wentylowanej obudowie, choć tym razem zdecydowali się na 2,5 drożną konstrukcję z przetwornikiem JET wraz z dwoma 133-milimetrowymi jednostkami. Z identyczną liczbą przetworników będziemy mieć również do czynienia w przypadku głośnika centralnego, który jako jedyny cechuje się 3-drożną konstrukcją.  

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: