Dziś dzień Radia!
Dziś obchodzimy dzień Radia. Święto, które upamiętnia uchwalenie w dniu 11 kwietnia 1923, przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich, dokumentu „Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej”.
Oczywiście historia tego wynalazku zaczęła się dużo wcześniej. Niemal pół wieku przed jego uchwaleniem James Clerk Maxwell opublikował teorię przewidującą i objaśniającą właściwości fal elektromagnetycznych. W 1887 roku Heinrich Hertz udowodnił, że fale elektromagnetyczne naprawdę istnieją. 8 marca 1899 Guglielmo Marconi wysłał pierwszy radiotelegramu ze stacji South Foreland w Anglii do oddalonej o 50 km miejscowości Wimereux we Francji. Jednak za datę powstania radia przyjęto rok 1901, kiedy to Marconiemu udało się przesłać sygnał radiowy przez Atlantyk. W Boże Narodzenie 1906 roku kanadyjski fizyk Redinald Fessenden jako pierwszy na świecie puścił w eter muzykę.
Wynalazek zrewolucjonizował świat i jego rola w kształtowaniu kultury jest nie do przecenienia. Słuchowiska radiowe gromadziły milionowe widownie, które żywo reagowały na wydarzenia dziejące się w studiu. Słynne słuchowisko „Wojna światów” Orsona Wellsa zostało potraktowane przez radiosłuchaczy jako reportaż z inwazji Marsjan na Ziemię, który wzbudził panikę wśród wielu mieszkańców New Jersey. A przynajmniej tak to przedstawiła ówczesna prasa, walcząca o wpływy z nowym medium, które wkrótce zaczęło docierać do coraz szerszego grona odbiorców.
Pierwsza audycja radiowa została nadana z rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie 1 lutego 1925 na falach średnich. Regularna emisja programu Polskiego Radia rozpoczęła się 18 kwietnia 1926, słowami: „Halo, halo Polskie Radio Warszawa, fale 480”.
Polskie fale radiowe obfitują w ikoniczne programy. Lato z radiem, Lista przebojów Trójki, 60 minut na godzinę to nazwy kilku z wielu audycji, które zna chyba każdy. Najdłużej nadawanym polskim słuchowiskiem są Matysiakowie. Pierwszy odcinek tej powieści radiowej wyemitowano 15 grudnia 1956 na antenie Programu II, czyli słuchacze śledzą losy rodziny z warszawskiego Powiśla od ponad 50 lat!
Sieć salonów Top Hi-Fi & Video Design z okazji dnia Radia przygotowała ofertę specjalną na wszystkie urządzenia wyposażone w klasyczny tuner AM/FM oraz – idąc z duchem czasu – w cyfrowy tuner DAB+.
Komentarze