Poprzedni
Następny

Dwa serca, jeden rytm – Pictor i Taurus od Constellation Audio

Nowe modele od australijskiego producenta dzielą między sobą rozwiązania konstrukcyjne i komponenty znane wcześniej z większych i docenionych przez audiofilów urządzeń.

Dedykowany prostszym zestawom ze źródłami w postaci cyfrowego serwera mediów i gramofonu Pictor wykorzystuje te same rozwiązania audio co rewelacyjny Virgo III z serii Performance. Prostsza konstrukcja i mniejsza ilość wejść na tylnej ściance to główne różnice między dwoma kuzynami. Dzielą ze sobą serce, czyli moduł Line Stage Gain,  taki sam oddzielny zasilacz, ten sam elegancki i przyjazny design oraz prostotę interfejsu. Pictorem steruje się za pomocą dużego, a co za tym idzie bardzo czytelnego ekranu na panelu przednim.

Constellation Revelation Pictor

Wszystkie funkcje znajdują się pod opuszkami palców. Gdy jest potrzeba wstępnego wzmocnienia lub  uruchomienia funkcji umożliwiającej wykorzystanie przedwzmacniacza w systemie kina domowego wystarczy kilka ruchów dłonią i gotowe! Podstawowe funkcje można kontrolować za pomocą pilota, który wykonano z aluminium w stylu nawiązującym do dystyngowanego stylu przedwzmacniacza.

Pictora napędzają trzy zasilacze, po jednym na każdy kanał plus jeszcze jeden do elektroniki, połączone sekcją przedwzmacniacza trzema wysokoprądowymi kablami PCOCC zakończonymi złączami Hypertronics, pierwotnie opracowanymi dla przemysłu lotniczego.

Obudowę wykonano z masywnych płyt aluminiowych. Rozwiązanie to sprawia, że wibracje mają znikomy wpływ na pracę przedwzmacniacza i jakość dźwięku. Ponadto grube ścianki izolują komponenty Pictora od zakłóceń elektomagnetycznych powszechnych we współczesnych domach wypełnionych elektroniką. Inżynierowie Constellation Audio poszli za ciosem i umieścili płytki drukowane z układami elektrycznymi na bardzo miękkich izolatorach. Dzięki temu zabiegowi ewentualne drgania zewnętrzne, na przykład wywołane wibracjami podłoża, nie przenoszą się do obwodów audio.

Skoro już jesteśmy przy mocowaniu płytek drukowanych, to warto wspomnieć, co się na nich znajduje oprócz wspomnianego modułu Line Stage Gain Module, który opracowano dla modelu Altair z serii Reference, jako najlepsze rozwiązanie służące do wzmacniania i buforowania sygnałów liniowych. Bazuje on na w pełni komplementarnej topologii, z oddzielnymi układami dla dodatniej i ujemnej połówki sygnału. Zastosowano tranzystory polowe (FET) o ultra-niskim poziomie szumów. Wyraźną reprodukcję nawet najbardziej subtelnych szczegółów, zapewnia obwód serwomechanizmu monitorujący i utrzymujący równowagę dla obu połówek sygnału (dodatniej i ujemnej). To samo rozwiązanie funkcjonuje w opisywanym poniżej wzmacniaczu Taurus.

Wszechstronność Pictora pozwala osiągnąć maksymalną wierność z dowolnego źródła. Prostota i łatwość obsługi sprawiają, że korzystanie z niego jest przyjemnością.

Constellation Audio konstruując swoje wzmacniacze skupia się na osiągnięciu jak najlepszych parametrów. Po stworzeniu kompaktowego w rozmiarze modelu Stereo 1.0 inżynierowie firmy postanowili wykorzystać rozwiązania wypracowane podczas projektowania tej konstrukcji do stworzenia wyjątkowo potężnego wzmacniacza w równie kompaktowej obudowie.

Tak powstał Taurus, wzmacniacz, który dostarcza moc 250 watów na kanał przy 8 omach, bez problemu podwajając tę liczbę przy 4 omach oraz osiągając 800 watów na obciążeniu 2 omowym. Stosunkowo nieduże jak na dostarczaną moc rozmiary (297 x 476 x 603 mm) udało się uzyskać dzięki zasilaniu obu kanałów osobnym transformatorem toroidalnym. Liczne otwory w górnej pokrywie i gęsto ożebrowane radiatory wydajnie odprowadzają ciepło.

Constellation Revelation Taurus

We wzmacniaczu znajduje się bliźniaczy do zastosowanego w opisywanym powyżej Pictorze Line Stage Gain Module. Rozwiązanie to pozwala na współpracę Taurusa z dowolnym przedwzmacniaczem czy źródłem o regulowanym poziomie sygnału wyjściowego. W przypadku podłączenia wspomnianego Pictora, można skorzystać z wejścia bezpośredniego (Constellation Link). Korzyścią wynikającą z takiego rozwiązania jest osiągnięcie delikatnego i muzykalnego brzmienia, typowego dla mniejszych wzmacniaczy, ale przy zachowaniu pełnej mocy i dynamiki.

Duże wzmacniacze są znakiem rozpoznawczym Constellation od czasu powstania. Najlepsze głośniki wymagają natychmiastowego i nieograniczonego źródła mocy, aby brzmieć jak najlepiej. Teraz model Taurus osiąga te same parametry, co referencyjne konstrukcje australijskiego producenta, w mniejszej obudowie. Taurus to idealny sposób na uzyskanie mocy w systemach, w których z jakiegoś powodu duży wzmacniacz nie będzie pasował.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: