Poprzedni
Następny

„Dwa brzmieniowe oblicza” – test Bang & Olufsen Beosound Balance w „Audio”

Beosound Balance firmy Bang & Olufsen to designerski głośnik, który gwarantuje wysoką jakość dźwięku i bogatą funkcjonalność. Z uwagi na cylindryczną budowę i zastosowane materiały, model ten doskonale wpasowuje się w wystrój dowolnego wnętrza. Możliwości tego charakterystycznego głośnika miała okazję sprawdzić redakcja magazynu „Audio”.

Bang & Olufsen Beosound Balance

Redaktor testujący głośnik Beosound Balance zauważa, że walcowata obudowa zastosowana w tym modelu to nie pierwszy tego typu przypadek w bogatej ofercie firmy Bang & Olufsen:

Cylindryczne i stożkowe kształty nie są już niczym nowym, B&O pokazał je już w modelach Beosound 1 i 2. Balance to jednak coś bardziej skomplikowanego. Bryła składa się z dwóch przenikających się sekcji – dolną tworzy walcowa podstawa, w której zainstalowano górny, ścięty cylinder pokryty maskownicą z „włochatego” materiału. Taka forma i związany z nią specyficzny układ akustyczny (szczegóły dalej) daje sporą swobodę w sposobie ustawienia.

Bang & Olufsen Beosound Balance

Model Beosound Balance obsługuje dwa podstawowe tryby pracy, które pozwalają na dostosowanie sposobu odtwarzania sygnału do ustawienia głośnika w pomieszczeniu:

Tryby różnią się charakterystykami kierunkowymi. W pierwszym (ustawionym fabrycznie) Balance emituje dźwięk bardziej dookólnie (chociaż nieidealnie kołową charakterystyką) – ten wariant nazwano więc 360. Rekomendowany jest w sytuacji, gdy Balance ustawiamy na szafce lub stoliku, w większej odległości od ścian. Jeżeli bliżej (dużych powierzchni odbijających), zalecane jest zawężenie promieniowania w kierunku miejsca odsłuchowego, podobnie jak w przypadku „normalnych” zespołów głośnikowych.

Niestandardowy, wyposażony w specjalne czujniki, jest tu nawet panel dotykowy przeznaczony do obsługi głośnika:

Górny panel sterujący jest wyjątkowy pod względem funkcjonalnym i wizualnym. Jednolita czasza jest uśpiona, dopóki nie zbliżymy do niej dłoni – wtedy czujniki podświetlą pola odpowiedzialne za poszczególne funkcje obsługiwane sensorami dotykowymi. Interfejs przygotowano kompleksowo, aby można było szybko dotrzeć do niemal wszystkich funkcji.

Bang & Olufsen Beosound Balance

Pojedynczy egzemplarz głośnika Beosound Balance, ze zrozumiałych względów, nie jest w stanie zapewnić nam pełnej stereofonii. Jest jednak na to sposób:

Forma obudowy przesądza, a pojedynczy wysokotonowy tylko stawia kropkę nad i, że z jednego Balance nie uzyskamy efektu stereofonicznego. Można jednak połączyć dwa egzemplarze w stereofoniczną parę.

A jak Beosound Balance wypadł w praktyce, w testach odsłuchowych? Redaktor magazynu „Audio” opisał swoje wrażenia następująco:

Niezależnie od szerokiego zakresu regulacji, Balance ma dwa brzmieniowe oblicza – zresztą związane z tym, że ma przetworniki z przodu i z tyłu.

Balance emituje dużo czystej energii, prowadzi rytmiczny bas, pokazuje nasyconą średnicę, Tyle że nie pozwala żadnej ze stron dominować, nie brzmi ani potężnie, ani jasno. Kultura Balance nie pozwala mu zarówno na tanie sztuczki i komercyjne podbijania skrajów pasma, jak i na wchodzenie w specyficzne klimaty. Nie jest to dźwięk ultraprecyzyjny ani wyrafinowany na miarę high-endu, lecz dla każdego, kto miał do czynienia ze sprzętem wysokiej klasy, będzie to jego kusząca namiastka.

Bang & Olufsen Beosound Balance

Pełny tekst recenzji znajdziesz w numerze 4/2022 magazynu „Audio”. Możesz go zobaczyć również TUTAJ.

Sprzęt marki Bang & Olufsen możesz przetestować w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design. Dostępni na miejscu specjaliści pomogą Ci w przeprowadzeniu odsłuchów i odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanymi urządzeniami.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: