Może się wydawać, że dobry - bogaty w funkcje, solidnie wykonany, dobrze brzmiący - gramofon to niemały wydatek. Nic bardziej mylnego! Dobry gramofon można kupić już za niecałe 800 zł. Niewygórowana cena nie musi wiązać się z ograniczeniem funkcjonalności urządzenia lub jakości dźwięku. W wielu modelach standardowo montowane są przedwzmacniacz gramofonowy, złącze USB czy moduł Bluetooth. Pierwszy ułatwia podłączenie gramofonu do systemu audio, drugi pozwala zamieniać analogową muzykę na cyfrowe pliki, a dzięki trzeciemu prześlemy dźwięk czarnej płyty do głosników bez użycia kabli.
Gramofony przeżywają swoją drugą młodość. Melomani na nowo odkrywają unikalne brzmienie analogowej muzyki, po płyty winylowe coraz częściej sięgają także młodzi ludzie. Rozpoczęcie przygody z czarnymi krążkami ułatwia szeroki wybór gramofonów. Co więcej, nawet przy ograniczonym budżecie, wynoszącym ok. 800 zł, można kupić funkcjonalny i atrakcyjny brzmieniowo model.
Jednym z najciekawszych urządzeń dostępnych na rynku jest Audio-Technica AT-LP60XUSB. Model ten łączy wysoką jakość dźwięku z wygodą użytkowania. Sama firma Audio-Technica od wielu dekad słynie z projektowania doskonałych wkładek gramofonowych oraz gramofonów, w tym niedrogich urządzeń. AT-LP60XUSB jest łatwą w obsłudze konstrukcją automatyczną. Aby rozpocząć odtwarzanie wystarczy położyć płytę na talerzu gramofonu i nacisnąć przycisk Play. Wysoką jakość dźwięku zapewnia wkładka Audio-Technica Integral Dual Magnet™, której praktyczność zwiększa wymienna igła. Dzięki temu po zużyciu się igły nie trzeba kupować całego nowego modułu. Swoją funkcjonalność gramofon zawdzięcza także wbudowanemu przedwzmacniaczowi gramofonowemu. Użytkownik może podłączyć AT-LP60XUSB do dowolnego systemu stereo i nie musi ograniczać się do wzmacniaczy wyposażonych w wejście Phono. Nie potrzebujemy zatem oddzielnego przedwzmacniacza, wpinanego do toru audio. Ogromną zaletą urządzenia jest także złącze USB, które umożliwia podłączenie gramofonu bezpośrednio do komputera. Rozwiązanie to pozwala użytkownikowi zapisywać muzykę z płyt winylowych w postaci cyfrowych plików. Te z kolei można zapisać w pamięci przenośnego urządzenia, np. odtwarzacza MP3.
W porównaniu do poprzednika AT-LP60XUSB, modelu AT-LP60USB, w nowym modelu przeprojektowano podstawę ramienia i główkę zintegrowaną z wkładką. Dzięki temu udało się zredukować niepożądane rezonanse oraz poprawić dokładność pracy igły, co przekłada się na bardziej precyzyjny dźwięk. Zastosowano także oddzielny adapter AC, dzięki któremu konwersja prądu zmiennego na stały (gwarantujący stałą prędkość obrotową) odbywa się poza obudową. W efekcie nie zakłóca ona sygnału audio, który także jest przecież sygnałem prądowym.
Inna propozycja japońskiej Audio-Techniki, AT-LP60XBT, jeszcze bardziej rozszerza zakres funkcjonalności. To w pełni automatyczny model, w którym działania użytkownika są ograniczone do minimum. Wystarczy umieścić płytę na solidnym, nieruchomym talerzu i nacisnąć “start”.
Podobnie, jak wyżej opisywany model, również AT-LP60XBT wyposażony jest w przedwzmacniacz gramofonowy. Dzięki temu możemy ograniczyć liczbę urządzeń w torze audio i podłączyć gramofon do dowolnego wzmacniacza. Lub - jeżeli taka nasza wola - nie podłączać go w ogóle. Moduł Bluetooth pozwala na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku czarnej płyty wprost do np. bezprzewodowych głośników. Lub, jeżeli zależy nam na klasycznym rozwiązaniu, do wzmacniacza wyposażonego w odbiornik Bluetooth. Zakres możliwości tego niedrogiego gramofonu jest zatem bardzo szeroki.
Melomanom poszukującym w pełni manualnego gramofonu można polecić model Stir It Up wyprodukowany przez fenomenalną, zaangażowaną ekologicznie markę House of Marley, współprowadzoną przez spadkobierców legendarnego muzyka Boba Marleya. Urządzenie to wykonano z najwyższej jakości materiałów, które wybrano z poszanowaniem środowiska naturalnego. Obudowa gramofonu to drewno bambusowe, które - oprócz walorów ekologicznych - świetnie wygląda. Ramię gramofonu wykonano zaś z wysokiej klasy, solidnej stali nierdzewnej.
Stir It Up posiada wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy (którego zalet nie musimy już wymieniać), a także wzmacniacz słuchawkowy z wyjściem 3,5 mm oraz port USB. Tego gramofonu możemy używać zatem w “zwyczajnym” zestawie audio, a także w towarzystwie słuchawek czy komputera, na którym można zapisać cyfrowe kopie winylowych nagrań.
Ten niedrogi gramofon wyposażono w bardziej już zaawansowaną funkcję antyskating, tj. regulacji siły przeciwpoślizgowej. Umożliwia on najbardziej optymalne ustawienie ramienia tak, aby igła gramofonowa znajdowała się dokładnie pośrodku rowków płyty. Właściwie ustawiony antyskating pozwala na osiągnięcie równego balansu tonalnego oraz wydłużenie żywotności igły. W zestawie znajduje się także elegancki, materiałowy pokrowiec, chroniący gramofon przed pyłem i kurzem.
Opisane powyżej urządzenia stanowią doskonały dowód na to, że aby cieszyć się dobrym dźwiękiem z czarnej płyty nie potrzebujemy wcale zasobnego portfela. Oczywiście, nie są to jedyne gramofony znajdujące się na tej półce cenowej. Jeżeli potrzebowalibyście porady, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Możecie napisać do nas maila na [email protected], zadzwonić pod 22 635 64 63 lub odwiedzić jeden z naszych salonów sprzedaży. Tak, jak w przypadku opisywanych wyżej gramofonów - możliwości jest wiele. Decyzja należy do Was!
Komentarze
Korzystam z Dual DT 250. i musze przyznać, że to bardzo dobry gramofon
Fajnie, że napisaliście taki artykuł. Zawsze mnie straszono że gramofon to ogromne wydatki a jak widać da się tanio :) Super!
Potwierdzam! Sam korzystam z TEAC TN-100 i polecam!
Super że wróciła ta moda, a do tego teraz dużo sklepów oferuje winyle, albo można je znaleźć na plich targach, świetna sprawa!
no ja sam ostatnio kupiłem AT-LP60USB i jestem zadowolony z jego jakości, dzięki :)
Jak dla mnie jest całkiem ok, ale dual dt 250 jest lepszy.
Zdecydujcie się panowie, będe wiedział którego zamawiać :)
Święte słowa, teraz są naprawdę dobre ceny tych gramofonów.
Totalnie się zgadzam co to hasła, sam się zastanawiam nad jakimś gramofonem.
najwyższa pora w takim razie zakupić pierwszy gramofon
Wiadomo, gramofony są jedną z lepszych rzeczy jakie miałam w życiu :)
mój kolega mi kilka gramofonów, ale nie chce się podzielić wiedzą na ich temat, dlatego przyszedłem tutaj :)
Głośniki i odtwarzacze to świetna rzecz - ale nic nie posiada takiego oldschoolowego klimatu jak stary gramofon.
co do ceny gramofonu to wiadomo że trzeba trochę wydać żeby był dobry ale widzę że nie aż tak dużo.
Wcale nie! Trzeba wiedzieć gdzie szukać i poszperać troche w internecie.
trzeba się na tym znać, niestety nie znam się za bardzo na gramofonach, ale chyba podpytam kolegów.
ja własnie nie przepłaciłem za gramofon a mam całkiem niezły.
Absolutnie się zgadzam z tytułem artykułu, jednak gdy ktos chce składać/zmieniać części w gramofonie, cena może wyjść różna.
Witam , jestem laikiem jeśli chodzi o gramofony dlatego chciałbym się podpytać jaki gramofon polecacie do 1500pln ? do tej pory korzystałem z bardzo budżetowego "hyundai rt 910 retro" - ( dostałem jako prezent) nie ukrywam że brzmienie nie powala ;) przydzedł czas żeby przejść na coś lepszego - ogólnie gramofon jest podiety pod wzmacniacz stereo Yamahy - Yamaha nie posiada wejscia phono ale liczę się z zakupem przedwzacniacza. Z góry dzięki za pomoc.
Jaki byście polecali gramofon do zestawu Grand PianoCraft MusicCast MCR-N670D