Poprzedni
Następny

Dobry gramofon nie musi być drogi

Już za niecałe 600 zł można kupić dobry gramofon. I co ważne, niewygórowana cena nie musi wiązać się z ograniczeniem funkcjonalności urządzenia lub jakości dźwięku. W wielu modelach standardowo montowane są przedwzmacniacz gramofonowy i złącze USB. Pierwszy ułatwia podłączenie gramofonu, np. do systemu audio, drugi pozwala zamieniać analogową muzykę na cyfrowe pliki.

Dual DT-250

Gramofony przeżywają swoją drugą młodość. Melomani na nowo odkrywają unikalne brzmienie analogowej muzyki, po płyty winylowe coraz częściej sięgają także młodzi ludzie. Rozpoczęcie przygody z czarnymi krążkami ułatwia szeroki wybór gramofonów. Co więcej, nawet przy ograniczonym budżecie, wynoszącym ok. 600 zł, można kupić funkcjonalny i atrakcyjny brzmieniowo model.

Jednym z najciekawszych urządzeń dostępnych na rynku jest Audio-Technica AT-LP60USB. Model ten łączy wysoką jakość dźwięku z wygodą użytkowania. Sama firma Audio-Technica od wielu dekad słynie z projektowania doskonałych wkładek gramofonowych oraz gramofonów, w tym niedrogich urządzeń. AT-LP60USB jest łatwą w obsłudze konstrukcją automatyczną. Aby rozpocząć odtwarzanie wystarczy położyć płytę na talerzu gramofonu i nacisnąć przycisk Play. Wysoką jakość dźwięku zapewnia wkładka Audio-Technica Integral Dual Magnet™, której praktyczność zwiększa wymienna igła. Dzięki temu po zużyciu się igły nie trzeba kupować całego nowego modułu. Swoją funkcjonalność gramofon zawdzięcza także wbudowanemu przedwzmacniaczowi gramofonowemu. Użytkownik może podłączyć AT-LP60USB do dowolnego systemu stereo i nie musi ograniczać się do wzmacniaczy wyposażonych w wejście Phono. Ogromną zaletą urządzenia jest także złącze USB, które umożliwia podłączenie gramofonu bezpośrednio do komputera. Rozwiązanie to pozwala użytkownikowi zapisywać muzykę z płyt winylowych w postaci cyfrowych plików. Te z kolei można zapisać w pamięci przenośnego urządzenia, np. odtwarzacza MP3.

Audio-Technica AT-LP60USB

Podobną funkcjonalnością, co AT-LP60USB, może pochwalić się półautomatyczny gramofon TEAC TN-100. Model ten wyróżnia się funkcją auto-return. Użytkownik sam opuszcza ramię na płycie, a po zakończeniu odtwarzania ramię automatycznie wraca do wyjściowej pozycji. Listę zalet rozszerza obsługa trzech prędkości odtwarzania, tj. 33 1/3, 45 i 78 obr./min. Dzięki temu TN-100 obsługuje każdy rodzaj płyt analogowych. Wysoką jakość dźwięku gwarantuje dopracowana konstrukcja. Podstawą urządzenia jest masywna płyta nośna wykonana z płyty MDF. Materiał ten skutecznie tłumi wibracje, które mogą niekorzystnie wpływać na brzmienie. Dalszą poprawę jakości dźwięku zapewnia umieszczona na talerzu gruba mata neoprenowa, która ogranicza drgania. Funkcjonalność modelu zwiększa złącze USB. Za jego pomocą TN-100 można podłączyć do komputera, aby zapisać analogowe nagrania w postaci cyfrowych plików.

TEAC TN-100

Melomanom poszukującym w pełni manualnego gramofonu można polecić model Dual DT 250. Jego obsługa w całości spoczywa w rękach użytkownika – od opuszczania i podnoszenia ramienia, aż do regulacji antyskatingu i siły nacisku. Rozwiązanie to jest cenione przez wymagających miłośników gramofonów. Kolejnym elementem, stosowanym zazwyczaj w droższych konstrukcjach, jest ramię w kształcie litery S. Na jego końcu projektanci umieścili wkładkę Audio-Technica AT3600L. Napęd zapewnia silnik prądu stałego, który za pomocą paska obraca aluminiowy talerz. Funkcjonalność modelu zwiększa cyfrowy port – to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które chcą mieć gramofon z USB. Tak jak w przypadku Audio-Techniki AT-LP60USB, TEAC TN-100, czy Dual DT 250 może współpracować z komputerem. Dostarczane wraz z urządzeniem oprogramowanie (dla komputerów Mac i PC) pozwala zapisywać nagrania z płyty winylowej w cyfrowej postaci.

DUAL DT-250

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(28 ocen)

Polecane

 1. DT 250

  DT 250

  Dual
  Gramofony
  Cena promocyjna 819 zł Normalna cena 899 zł
  Prosimy o kontakt
 2. DT 250 - czarny

  DT 250 - czarny

  Dual
  Gramofony
  Cena promocyjna 819 zł Normalna cena 899 zł
  Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: