Poprzedni
Następny

Devialet Pressure Balance Architecture – bas reflex w miniaturze?

Devialet słynie z innowacyjnego podejścia do projektowania każdego nowego produktu. W ciągu 14 lat istnienia francuska marka stworzyła dziesiątki autorskich, opatentowanych rozwiązań. Wszystkie mają jeden cel – osiągnięcie jak najlepszej jakości brzmienia. Tym razem przyjrzymy się technologii PBA zastosowanej w niedawno zaprezentowanych słuchawkach Gemini. Sprawdźmy, co dobrego wnosi to rozwiązanie!

Bass reflex w miniaturze

Patrząc na dźwięcznie brzmiącą nazwę Pressure Balance Architecture, można się zastanawiać, czego dotyczy nowe rozwiązanie techniczne obecne w pierwszych słuchawkach od Devialet. Znajomość języka angielskiego podpowiada, że chodzi o wyrównanie ciśnienia akustycznego.

Dokładnie to chcieli osiągnąć projektanci, stosując PBA. Najłatwiej objaśnić jego działanie na przykładzie kolumn z portem stratnym bas-reflex. Umieszcza się je w obudowie po to, by umożliwić wyjście na zewnątrz powietrzu pod ciśnieniem. Ciśnienie akustyczne powstaje w wyniku pracy przetworników umieszczonych w obudowie, przy czym największy udział w jego tworzeniu mają membrany basowe. Niskie tony to bardzo często najbardziej dynamiczna, najmocniejsza część całego słyszalnego pasma. Dlatego otwór w obudowie kolumn pomaga wyrównać tworzące się ciśnienie, a jednocześnie znacznie poprawia moc i jakość niskich tonów.

fot. Dwa porty bass-reflex w Indiana Line Basso 840.

W słuchawkach korzyści płynące z podobnego rozwiązania są jeszcze lepsze. Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy przetwornik podczas działania wytwarza ciśnienie akustyczne. Drgające powietrze jest kluczowe dla przenoszenia się dźwięku, jednak w słuchawkach celem jest maksymalne zredukowanie pneumatycznej siły, jaką generuje membrana.

Bezpieczne użytkowanie słuchawek – możliwe czy nie?

Korzystając z tego, że poruszyliśmy ważny temat dbania o słuch, poniżej podajemy kilka przydatnych rad, jak korzystać ze słuchawek w bezpieczny sposób. Warto stosować je w codziennym korzystaniu ze sprzętu grającego.

- optymalna głośność – to kluczowy aspekt dla ochrony słuchu. Choć rozwiązania takie jak PBA opracowane przez Devialet są praktyczne i do pewnego stopnia redukują powstające w słuchawkach ciśnienie, należy dbać o słuchanie muzyki na optymalnym poziomie. Oznacza to utrzymywanie głośności w granicach 30-40%. Jeśli jest możliwe, dobrze ustawiać ją nawet niżej (15-20%), co pozwoli cieszyć się ulubionymi utworami dłużej

- przerwy w słuchaniu – nawet jeśli preferujesz ciche słuchanie muzyki, dobrze jest zrobić sobie przerwę. 15 minut co godzinę to wystarczający czas, by nie przemęczać uszu i cieszyć się ulubionymi nagraniami

- czyszczenie ucha – słuchawki dokanałowe wypełniają kanał słuchowy, sprawiając, że ucho wewnętrzne szybciej się nagrzewa. Pobudzone jest wówczas wydzielanie się woskowiny, dlatego istotne jest czyszczenie jego zewnętrznej części. Trzeba pamiętać, że popularnych patyczków higienicznych używamy wyłącznie do czyszczenia ucha zewnętrznego, nie umieszczając końcówki w kanale słuchowym. Ryzykujemy dostaniem się woskowiny głębiej lub nawet uszkodzeniem błony bębenkowej. Profesjonalne czyszczenie najlepiej przeprowadzić u audiologa, który przy okazji dokładnie zbada stan naszego słuchu

Devialet Gemini

Pressure Balance Architecture - podsumowanie

Jak widać, technologia mobilnego audio rozwija się niezwykle dynamicznie. Nie tylko otrzymujemy coraz lepiej brzmiące słuchawki o kompaktowych rozmiarach, ale producenci dbają również o bezpieczeństwo i komfort odsłuchu. Rozwiązanie Pressure Balance Architecture opracowane przez inżynierów Devialet to tylko jeden z przykładów. Dzięki nim użytkowanie słuchawek jest bezpieczne, a dźwięk staje się lepszy.

Po więcej wiedzy z zakresu rozwiązań obecnych w sprzęcie grającym serdecznie zapraszamy do Strefy Wiedzy na oficjalnym blogu Top Hi-Fi & Video Design. Można tam znaleźć profesjonalne testy, porównania i poradniki urządzeń z szerokiego zakresu cenowego – od przystępnych cenowo słuchawek, aż po topowe modele wzmacniaczy i kolumn głośnikowych. Nasze salony rozmieszczone po całym kraju również pozostają otwarte dla tych, którzy w miłej atmosferze chcą przetestować sprzęt budzący zainteresowanie. Serdecznie zapraszamy!

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: