Poprzedni
Następny

Denis Villeneuve – więcej niż „Diuna” i „Sicario”

O Denisie Villenueve zrobiło się niewyobrażalnie głośno wraz z zapowiedzią nowej „Diuny”, jednak reżyser zdołał nieco namieszać w Hollywood już wcześniej, kiedy za pomocą trzymających w napięciu aż do (mentalnych) siniaków „Sicario” i ,,Labiryntu” przyciągnął setki tysięcy widzów do kin i przed ekrany kina domowego. Co jeszcze z portfolio Denisa Villenueve warto sprawdzić?

Loewe_bild_i_bar5_sub5

„Maelström” (2000)

Denis Villeneuve raczej nigdy nie słyszał powiedzenia: „Dzieci i ryby głosu nie mają” – to właśnie ryba, która ma za chwilę zginąć pod tasakiem rzeźnika, rozpoczyna narrację tego trzymającego w napięciu dramatu sprzed ponad 20 lat. Chociaż motyw tego zwierzęcia i wody dyskretnie pojawia się w wielu scenach filmu, to nie ryba na metalowym łożu śmierci jest jego główną bohaterką. Jest nią 25-letnia Bibiane, która nie za bardzo radzi sobie w życiu, ciągle borykając się problemami z pracą, mężczyznami i rodziną. Zdarza jej się też czasem zapić swoje frustracje i po jednym z zakrapianych wieczorów przypadkiem śmiertelnie potrąca samochodem człowieka, a po wszystkim ucieka. To jednak dopiero początek tragicznych wydarzeń, które prowadzą do bardzo zaskakującego zakończenia.

„Kolejne piętro” (2008)

„Kolejne piętro” to krótkometrażowy obraz Denisa Villeneuve i prawdopodobnie jeden z jego najdziwniejszych oraz najmocniej naszpikowanych symbolizmem filmów. Reżyser szkicuje w nim groteskowy i abstrakcyjny portret konsumpcjonizmu, obierając za swoich posłańców bohaterów: jedenaścioro żarłocznych gości na wystawnej uczcie, gdzie serwuje się głównie rzadkie egzotyczne zwierzęta. Obserwujemy ich, kiedy bez żadnej kontroli rzucają się na nieustannie donoszone przez kelnerów jedzenie, nie zważając na to, że za każdym razem, kiedy wpychają w siebie kolejne serie wykwintnych dań, podłoga pod nimi zarywa się, a oni lądują w zupełnie innym miejscu. Coś jak kręgi piekielne u Dantego, ale z drogim „żarciem”.

„Politechnika” (2009)

„Politechnika” to dramat kryminalny, który opiera się na prawdziwych wydarzeniach, tak zwanej Masakrze w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku do budynku politechniki w tym mieście wkroczył 25-letni mężczyzna z bronią palną i nożem myśliwskim. Po przejęciu kontroli na terenie uczelni rozdzielił mężczyzn i kobiety. Tych pierwszych wypuścił, a młodym studentkom zgotował masakrę, twierdząc, że feminizm zrujnował mu życie. Bardzo mocne kino i porażająca przestroga przed tym, dokąd może prowadzić kultura nienawiści. Ten film jest teraz bardziej aktualny niż kiedykolwiek wcześniej.

„Pogorzelisko” (2010)

Villeneuve to artysta wszechstronny, który na swoim koncie ma również wysoko oceniany dramat wojenny, będący adaptacją uznanej sztuki Wajdiego Mouawada – „Pogorzelisko” z 2010 roku. Film opowiada poruszającą historię dwojga bliźniąt: Jeanne i Simona, którzy – zgodnie z ostatnią wolą ich pochodzącej z Bliskiego Wschodu matki – muszą udać się w trudną podróż do swoich mocno splątanych korzeni. Rodzeństwo otrzymuje od niej listy, które ma dostarczyć do adresatów w ojczyźnie matki – ojca, którego nigdy nie znało, i brata, o którego istnieniu nie miało pojęcia. Piękna historia o odkrywaniu siebie, ale i brutalności świata, o której często nie chcemy myśleć.

„Wróg” (2013)

Zagadka: co może być jednocześnie najlepsze na świecie?

Odpowiedź: Spotkanie swojego sobowtóra.

Może w uroczym filmie familijnym z bliźniaczkami Olsen (,,Czy to ty, czy to ja”) z 1995 roku mogło wydawać się to super przygodą, jednak we ,,Wrogu” Denisa Villeneuve zdecydowanie tak nie jest. Historia śledzi Adama (Jake Gyllenhaal) – gościa, który wiedzie nudne życie, tkwiąc po uszy w rutynie i nijakości – do czasu. Pewnego dnia oglądając polecony przez znajomego film, widzi na ekranie coś niepokojącego: siebie. Kiedy w końcu udaje mu się namierzyć identycznego nieznajomego, okazuje się, że Anthony (niespodzianka: Jake Gyllenhaal) jest ucieleśnieniem wszystkiego, czym Adam chciałby być i co chciałby mieć. Czy uda mu się odkryć, kim naprawdę jest tajemniczy bliźniak?

Ciekawostka: „Wróg” jest adaptacją powieści „Podwojenie” autorstwa Noblisty José Saramago.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: