Poprzedni
Następny

Co to jest SoundEngine2?

SoundEngine2 jest nową, udoskonaloną wersją autorskiego rozwiązania firmy Hegel o nazwie SoundEngine. Jest to system eliminacji zniekształceń, polegający na odseparowaniu od siebie poszczególnych sekcji wzmacniacza, tak aby w każdej z nich można było wykorzystać najlepsze dla niej rozwiązania i elementy. Rozwiązanie to pozwala zredukować zniekształcenia (feed forward) i zastępuje pętlę ujemnego sprzężenia zwrotnego. Efektem jego działania są zwiększone możliwości dynamiczne przy jednoczesnym zachowaniu naturalności i detaliczności brzmienia. Pod wieloma względami swoim działaniem przypomina też słuchawki z redukcją hałasu. SoundEngine2 działa znacznie skuteczniej niż jego poprzednia wersja.

W rozwiązaniu tym wyeliminowano ujemne sprzężenie zwrotne na rzecz techniki feed-forward, korygującej nieliniowości każdego stopnia wzmocnienia. Patent polega na lokalnej detekcji błędów we wzmocnionym sygnale za pomocą detektora progowego, czerpiącego sygnał spomiędzy rezystorów podłączonych do wejścia i wyjścia danego stopnia. Sygnał błędu podawany jest za pośrednictwem inwertera do sumatora umieszczonego nie przed, a za korygowanym stopniem.

W klasycznej pętli sprzężenia zwrotnego część sygnału wyjściowego jest „zawracana” do wejścia układu, a ponieważ stopnie wzmocnienia mają skończoną szybkość, to sygnał korekcji jest zawsze lekko spóźniony w stosunku do korygowanego. Odjęcie tego pierwszego powoduje nieuniknione przesunięcia fazowe – znane jako zniekształcenia TIM (ang. Transient Intermodulation Distortion), które zazwyczaj (właściwie nigdy) nie są wykazywane w wynikach pomiarów, a stanowią przeszkodę w uzyskaniu wysokiej jakości dźwięku.

Rozwiązanie Benta Holtera w zasadzie eliminuje tę przypadłość. Jak podaje twórca, okazuje się ono skuteczne w przypadku różnych typów zniekształceń, w szczególności skrośnych (przejścia przez zero), charakterystycznych dla wzmacniaczy pracujących w klasach B i AB. W efekcie można uzyskać większą szybkość układu niż przy silnym sprzężeniu zwrotnym, bez jego typowych wad, słyszalnych zazwyczaj jako szorstkość dźwięku.

Dzięki temu użytkownik może usłyszeć nawet najdrobniejsze muzyczne detale. Także te, które wciągają i tworzą wrażenie przebywania w miejscu, gdzie odbywało się nagranie, gwarantując przy tym naturalność i płynność muzyki. Użytkownik może cieszyć się też ogromną sceną dźwiękową, nieustannie chcąc zwiększać głośność.

SoundEngine2 znacząco poprawia również kontrolę basu i możliwość kontrolowania głośników przez wzmacniacz, dzięki czemu nawet niewielkie 60 W mocy wyjściowej jest w zupełności wystarczające. Kontrola, lub współczynnik tłumienia jak to jest określane, jest do 20 razy wyższy niż średnia w branży. To przekłada się na dynamiczną i mocną odpowiedź niskich tonów, nawet w przypadku dużych wolnostojących kolumn głośnikowych.

Producent chwali się nadzwyczaj niskim poziomem szumów, osiągniętym dzięki udoskonalonej technologii Sound Engine.

Poprzedni
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: