Poprzedni
Następny

Bluesound Powernode – duże możliwości w niewielkiej obudowie

Marzeniem wielu miłośników dobrego brzmienia jest zestaw dzielony, składający się z kilku komponentów. Coraz częściej jednak użytkownicy poszukują sprzętu stereo, który nie zajmie wiele miejsca, zapewniając jednocześnie bogatą funkcjonalność oraz dobre walory brzmieniowe. Bardzo popularne są obecnie wzmacniacze stereo z funkcjami sieciowymi. Wybierając takie urządzenie, użytkownik otrzymuje całą elektronikę w jednej obudowie. Jedną z najciekawszych propozycji z tego segmentu jest Bluesound POWERNODE. Postanowiliśmy więc sprawdzić możliwości tego wzmacniacza i streamera w praktyce. Zapraszamy lektury do testu.

Bluesound-POWERNODE

Bluesound jest producentem kojarzonym przede wszystkim ze świetnymi odtwarzaczami strumieniowymi, które cenione są przede wszystkim za niezwykle funkcjonalną i intuicyjną aplikację. Dodając do tego nowoczesny i intuicyjny wygląd, mamy udaną receptę na sukces. Kanadyjski producent nie spoczął jednak na laurach. Niedawno swoją premierę miał nowy wzmacniacz zintegrowany z funkcjami sieciowymi, czyli Bluesound POWERNODE. Jest to bezpośredni następca dobrze przyjętego modelu Bluesound POWERNODE 2i.

Wygląd urządzenia

Bluesound POWERNODE prezentuje stylistykę nieodbiegającą od poprzednich modeli. Mamy więc prostą, ale nowoczesną, zaokrągloną obudowę z wcięciem pośrodku urządzenia. Urządzenie dostępne jest w kolorze czarnym oraz białym.

Na panelu czołowym znajduje się dioda, zmieniająca swój kolor w zależności od stanu pracy urządzenia. Co ciekawe, kanadyjski producent nie umieścił żadnych pokręteł i przycisków sterujących funkcjami wzmacniacza. Jedynie w środkowej części górnej pokrywy znajduje się dotykowy wyświetlacz, który uaktywnia się po zbliżeniu dłoni. Za jego pomocą można dokonać regulacji głośności. Widocznych jest także pięć punktów pozwalających wybrać ustawienia odtwarzania zaprogramowane wcześniej przez użytkownika. Strzałki kierunkowe umożliwiają zmianę utworów (poprzedni/następny). Warto wspomnieć, że dioda statusu umieszczona między strzałkami umożliwia też wstrzymanie oraz ponowne rozpoczęcie odtwarzania. Zastosowanie w POWERNODE tego rodzaju sterowania zostanie zapewne wysoko ocenione przez miłośników nowoczesnych rozwiązań. Z kolei miłośnicy klasycznych przycisków i pokręteł mogą być nieco zawiedzeni. Nam obsługa dotykowego panelu sterowania nie nastręczała trudności.

Wokół panelu sterowania umieszczona została niewielka kratka wentylacyjna, umożliwiająca oddawanie ciepła.

Wzornictwo Bluesound POWERNODE jest niezwykle uniwersalne. Urządzenie nie zwraca na siebie uwagi. Stanowi raczej jeden z elementów wystroju wnętrza. Obudowa wykonana została z wysokiej jakości plastiku, który jest przyjemny w dotyku.

Wzmacniacz waży kilka kilogramów. Może to stanowić pewne zaskoczenie, zważywszy na niewielki rozmiar obudowy. Stanowi to jednak potwierdzenie solidnej konstrukcji tego modelu. Użytkownik ma pewność, że nie jest to kawałek taniego plastiku, wypełnionego w środku audiofilskim powietrzem, tylko solidna konstrukcja, zbudowana z wielu podzespołów, którą producent zamknął w kompaktowej obudowie.

Bluesound-POWERNODE

Dostępne złącza

Przednia ścianka wyposażona została w wyjście słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Jest to przydatna opcja dla osób, które nie zawsze mogą słuchać ulubionej muzyki wspólnie z domownikami.

Na tylnej ściance urządzenia umieszczono wszelkie niezbędne złącza. Oprócz terminali głośnikowych znajdziemy także wyjście subwooferowe, co w przypadku współczesnych wzmacniaczy jest już w zasadzie standardem.

Producent zdecydował się na dość nietypowe rozwiązanie, umieszczając współdzielone gniazdo analogowe i cyfrowe. W praktyce oznacza to, że zarówno wtyk mini jack, jak i złącze optyczne należy podłączać do tego samego wejścia. Warto jednak pamiętać, że aby podłączyć złącze Toslink, należy skorzystać z przejściówki dołączonej do zestawu.

Kolejnym atutem tego wzmacniacza sieciowego jest obecność złącza HDMI z obsługą eARC. Wzmacniacze wyposażone w to wejście nadal są rzadkością. Obecność tego złącza umożliwia stworzenie systemu stereo, w którym sygnał będzie przesyłany z telewizora do wzmacniacza oraz w odwrotnym kierunku. Wykorzystując ten sposób podłączenia POWERNODE, użytkownik będzie mógł regulować głośnością, korzystając z pilota TV.

Duży plus za obecność gniazda USB typu A. Jeśli macie kolekcję plików hi-res na pendrive lub przenośnym dysku twardym, z pewnością skorzystacie z tego rozwiązania. Tym bardziej, że złącze obsługuje pliki w rozdzielczości aż 32 bit i częstotliwości próbkowania do 384 kHz.

Obecność złącza Ethernet pozwala na przewodowe połączenie POWERNODE z Internetem. Producent dodał też gniazdo IR, które użytkownik może wykorzystać do podłączenia przedłużacza odbiornika fal podczerwieni. Rozwiązanie to będzie przydatne, jeśli zdecydujecie się zamknąć POWERNODE w szafce. Zarówno przedłużacz, jak i pilot zdalnego sterowania dostępne są jednak opcjonalnie.

Rozwiązania techniczne

Sekcja wzmacniacza wykorzystuje moduły impulsowe, produkowane przez cenioną firmę Hypex. Jest to sprawdzone rozwiązanie, z którego korzysta m.in. firma NAD. Moc Bluesound POWERNODE wynosi 80 W na kanał przy impedancji 8 omów. Producent nie podał modelu zastosowanego przetwornika DAC. Wiemy jednak, że obsługuje on pliki w imponującej jakości 32 bit/384 kHz. Odtwarzane są utwory zapisane między innymi w formatach FLAC, WAV i w standardzie MQA.

Producent podkreśla, że w urządzeniu zastosowano bardzo wydajny, 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex A53 o taktowaniu 1,8 GHz. Urządzenie działa bardzo płynnie, niezależnie od wybranego źródła, czy odtwarzanego formatu.

Funkcjonalność i obsługa aplikacji BluOS

Jak na wzmacniacz z funkcjami sieciowymi przystało, zanim do naszych uszu popłyną dźwięki, musimy przejść przez etap konfiguracji. Celowo nie użyliśmy słowa „przebrnąć”, ponieważ cały proces jest bardzo prosty.

Warto podkreślić, że aplikacja BluOS Controller dostępna jest nie tylko na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS. Kanadyjski producent stworzył też desktopową wersję pozwalającą na obsługę POWERNODE za pomocą komputera z systemem Windows oraz Mac. Zachowano interfejs graficzny spójny z wersją mobilną, co znacznie ułatwia poruszanie się po menu.

Obsługa aplikacji jest niezwykle intuicyjna. Etap konfiguracji rozpoczyna się od wykrycia dostępnych sieci Wi-Fi. Po wyborze tej odpowiedniej oraz wpisaniu hasła można nadać urządzeniu własną nazwę lub skorzystać z gotowych nazw urządzeń. Przypomnijmy, że POWERNODE wyposażony jest w funkcję multiroom, co uzasadnia ten etap konfiguracji.

Bluesound-POWERNODE

Łączenie z siecią Wi-Fi trwa kilka sekund. Jeśli wszystko przebiegnie poprawnie, naszym oczom ukaże się ekran główny aplikacji. Z prawej strony widnieje ikonka określana przez producenta „szufladą”. Po jej naciśnięciu mamy dostęp do regulacji głośności podłączonego urządzenia.

Dostęp do głównego menu, służącego do wyboru źródeł, znajdziecie po wybraniu ikony z trzema poziomymi paskami (tzw. hamburgera) znajdującej się z lewej strony.

BluOS Controller stanowi agregator wszystkich funkcjonalności urządzenia. Podstawową funkcją aplikacji jest wybór źródła dźwięku oraz sterowanie procesem odtwarzania. Niezależnie od wybranego źródła, aplikacja reaguje błyskawicznie. Przetestowaliśmy zarówno odtwarzanie plików z zewnętrznej pamięci, serwisów streamingowych, jak i radia internetowego. We wszystkich przypadkach byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni płynnością działania. Nawet obecnie niektórzy producenci nadal borykają się z opóźnieniami oraz niestabilnym działaniem aplikacji mobilnej.

W tym miejscu możemy powrócić do pięciu tajemniczych punktów, widniejących na górnym panelu urządzenia (ekran pokazuje się po zbliżeniu dłoni). Wspomnieliśmy o nich w sekcji dotyczącej budowy wzmacniacza POWERNODE. Służą one do wyboru predefiniowanych ustawień, tzw. presetów. Po zaprogramowaniu presetu, naciśnięcie danej kropki rozpoczyna odtwarzanie źródła dźwięku zapisanego przez użytkownika. Prosta i pomysłowa funkcja, która, jak się okazało, działa bez zarzutu.

Podczas korzystania z urządzenia warto także wejść w zakładkę ustawień. Producent udostępnił kilka ciekawych i rzadko spotykanych opcji. Mamy między innymi możliwość ustawienia alarmu, wyłącznika czasowego urządzenia oraz ograniczenia maksymalnej głośności. Osoby, które zamierzają stworzyć zestaw stereo 2.1, znajdą w tej zakładce ustawienia dotyczące regulacji częstotliwości odcięcia dla subwoofera.

Funkcjonalność Bluesound POWERNODE

Liczba źródeł, z jakich możemy odtwarzać dźwięk, jest naprawdę imponująca. Oprócz serwisów streamingowych i radia internetowego Bluesound POWERNODE wyposażony został w dwukierunkowy Bluetooth z obsługą kodeka aptX. Oznacza to, że użytkownik może przesłać bezprzewodowo dźwięk do wzmacniacza, nie tracąc przy tym jakości. Bluetooth w POWERNODE może pełnić także funkcję nadajnika, wysyłając sygnał do słuchawek Bluetooth.

Łączność z Internetem, niezbędna do skorzystania z wielu funkcji sieciowych, możliwa jest nie tylko przewodowo, ale także przez sieć Wi-Fi. Nie musicie więc rozglądać się za lokalizacją gniazda Ethernet. Co więcej, Bluesound POWERNODE wyposażony został w dwuzakresowy moduł, zdolny do pracy z częstotliwościami 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Testowane urządzenie obsługuje również AirPlay i AirPlay 2. Dzięki temu sprzęt jest kompatybilny z urządzeniami mobilnymi Apple. Użytkownik może więc bezprzewodowo przesyłać dźwięk z telefonu lub tabletu z system iOS. Wiele osób odtwarza muzykę z YouTube. Wykorzystując moduł Bluetooth lub AirPlay, użytkownik może odtwarzać dźwięk z tego serwisu bezpośrednio na swoim zestawie stereo, bez konieczności używania telewizora.

System BluOS ma wbudowaną obsługę serwisów streamingowych. Dzięki temu podczas odtwarzania sygnał płynie bezpośrednio z serwerów danego serwisu, co pozytywnie wpływa na jakość dźwięku. Słuchając muzyki można zatem używać smartfona do innych celów, np. do przeglądania stron internetowych.

POWERNODE odtwarza radio internetowe. Dzięki temu uzyskacie bezpłatny dostęp do tysięcy stacji radiowych. W bibliotece znajdziecie wiele ciekawych kanałów tematycznych z całego świata, czy rozgłośni niszowych, które nie nadają w pasmie FM. Jako ciekawostkę napiszemy, że POWERNODE obsługuje radio Paradise, nadające w cenionym przez miłośników dobrego brzmienia formacie MQA.

Bluesound-POWERNODE

Urządzenie jest kompatybilne z systemem multiroom BluOS. Jest to autorska platforma wykorzystywana także we wzmacniaczach i amplitunerach marki NAD. Łączność z urządzeniami odbywa się za pomocą sieci Wi-Fi. Platforma może obsługiwać łącznie aż 64 odtwarzacze. Użytkownicy mogą przesyłać pliki w jakości 24 bit/192 kHz bez żadnych opóźnień i utraty jakości, co wyróżnia system wśród konkurencyjnych rozwiązań. Wielu użytkowników wybiera BluOS ze względu na stabilne działanie i szeroki wybór urządzeń obsługujących ten system multiroom. Dodawanie kolejnych urządzeń do istniejącej konfiguracji jest niezwykle proste.

Jak widać, funkcje sieciowe odtwarzacza są bardzo rozbudowane. Jeśli jednak posiadacie kolekcję plików zapisanych na pamięci USB, także będziecie mogli je odtworzyć. Podczas testowania odtwarzania plików hi-res byliśmy mile zaskoczeni sposobem katalogowania utworów. BluOS segreguje pliki według tytułu, albumu, wykonawcy, czy po prostu według folderu, w jakim zapisane są pliki. Bardzo spodobała nam się ta funkcja. POWERNODE odtwarza pliki hi-res zapisane w cenionych przez melomanów formatach WAV, FLAC oraz MQA. Potwierdziliśmy to podczas testu. Odtwarzanie utworów z częstotliwością próbkowania nawet powyżej 192 kHz przebiega bardzo płynnie.

Producent urządzenia gwarantuje zgodność systemu BluOS ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami do automatyki domowej, lecz tej funkcji nie mieliśmy okazji przetestować.

Wrażenia z odsłuchu

Przystępując do odsłuchu, nie warto sugerować się rozmiarem obudowy. POWERNODE już po kilku pierwszych minutach odtwarzania muzyki zaskoczył nas rozmachem brzmienia. Bas wykazywał dużą energię i masywność. Co ważne, nie przytłoczył on pozostałych części pasma. Niskie tony ujawniały swoją potęgę tylko tam, gdzie powinny. Wyczuliśmy lekką dominację zakresu „średniego” basu. Nie odbywa się to jednak w sposób nachalny. Można rzec, że stanowi subtelną cechę wyróżniającą charakter brzmienia tego wzmacniacza. Wysoko należy ocenić prezentację średnich tonów. Wokale zawsze odtwarzane były w sposób klarowny i wyrazisty.

Wysokie tony określilibyśmy jako neutralne, a nawet delikatnie wygładzone. Tę łagodność w ich ukazywaniu dało się wyczuć zwłaszcza podczas odsłuchu spokojnych melodii, np. „All Over Again” czy „Book of Love” zespołu Fletwood Mac.

Podczas słuchania nieco bardziej wymagających utworów zespołu Metallica, czyli „Nothing Else Matters” czy „Unforgiven” pod żadnym względem nie odczuliśmy niedosytu. POWERNODE zaprezentował czysty dźwięk oraz odpowiednią prezentację instrumentów, co nie jest standardem w tej klasie cenowej urządzeń.

Przyjemnie słucha się też utworów z gatunku określanego jako electronic pop. Po odtworzeniu „Mamma gamma” grupy Alan Parsons Project, czy „Child of Entertainment” zespołu Diorama jednoznacznie orzekliśmy, że test timingu i dynamiki został zaliczony. W tych elektronicznych kawałkach linia melodyczna jest złożona, toteż całość pasma musi być odpowiednio zaprezentowana, aby nie męczyć użytkownika podczas dłuższego odsłuchu.

POWERNODE potrafił także oddać tło instrumentów. Przekonaliśmy się o tym podczas odtwarzania muzyki poważnej, czy jazzu. Znawcy tematu na pewno wiedzą, jak ważny jest to aspekt w tym gatunku muzycznym.

Na koniec odsłuchu przenieśliśmy się w inne klimaty. Słuchając klasycznego kawałka z końcówki lat 60-tych „A White Shade of Pale” zespołu Protocol Harum, byliśmy zaskoczeni brzmieniem organów Hammonda. Spodziewaliśmy się raczej mocnego uderzenia transjentów, które mogą lekko zakuć w uszy. Tymczasem otrzymaliśmy łagodne i ukazujące złożoność dźwięku brzmienie tego instrumentu. Utwierdziło to nas w przekonaniu, że z POWERNODE jest sprzętem, który poradzi sobie z różnymi gatunkami muzycznymi.

Bluesound-POWERNODE

Dobór kolumn

Jak już wspomnieliśmy, Bluesound POWERNODE to urządzenie o uniwersalnej charakterystyce brzmienia. Dobór odpowiednich głośników nie powinien więc sprawić trudności. Przedstawiamy sprawdzone zestawy, które mieliśmy okazję przetestować.

Bowers & Wilkins 706 S2

Jeśli zależy Wam na przejrzystym i detalicznym dźwięku, polecamy głośniki podstawkowe Bowers & Wilkins 706 S2. Mieliśmy okazję kilkukrotnie testować taki zestaw. To połączenie z pewnością docenią nawet wymagający użytkownicy. Głośniki brytyjskiego producenta urzekają przede wszystkim niezwykłą dynamiką. Jest to zasługa autorskiej konstrukcji przetworników. Głośnik wysokotonowy Carbon Dome wzmocniony został warstwą węgla. Konstrukcja przetwornika średnio-niskotonowego określana jest przez producenta jako Continuum.

Bowers & Wilkins 706 S2 są doskonale wykończone. Ten znany i ceniony model kolumn podstawkowych brytyjskiego producenta pozwoli stworzyć uniwersalny zestaw stereo, który sprawdzi się w różnych gatunkach muzycznych.

ELAC Carina BS243.4

Drugą propozycją, która z pewnością spodoba się miłośnikom głośników podstawkowych, jest zestaw składający się z Bluesound POWERNODE i modelu ELAC Carina BS243.4. Kolumny te wyróżniają się zastosowaniem wstęgowego przetwornika wysokotonowego JET. Dzięki zaawansowanej konstrukcji tweetera użytkownicy mogą cieszyć się klarownym i wysublimowanym brzmieniem wysokich tonów. Przetwornik średnio-niskotonowy wykorzystuje aluminiową membranę o złożonej krzywiźnie. Głośniki niemieckiego producenta cechują się energetycznym i żywiołowym basem. Nie jest to standardem w przypadku konstrukcji podstawkowych o zbliżonych wymiarach.

Głośniki ELAC Carina BS243.4 w połączeniu z Bluesound POWERNODE są ciekawą propozycją dla osób poszukujących zestawu stereo, który nie zajmie wiele miejsca, lecz zapewni spójne i energetyczne brzmienie.

Warto dodać, że elegancka i ponadczasowa stylistyka głośników niemieckiego producenta zyskała wielu zwolenników wśród miłośników dobrego brzmienia.

Bowers & Wilkins 603 S2 Anniversary Edition

Jeśli planujecie Bluesound POWERNODE połączyć z podłogówkami, polecamy Bowers & Wilkins 603 S2 Anniversary Edition. Te cenione głośniki z pewnością będą dobrym rozwiązaniem dla osób szukających nagłośnienia z nieco wyższej półki. To bardzo dobrze wykonane konstrukcje, urzekające dynamiką i energetycznością przekazu. Bowers & Wilkins 603 S2 Anniversary Edition zaskoczą Was żywiołowością oraz ponadprzeciętną stereofonią. Wiele osób podkreśla precyzyjną lokalizację źródeł pozornych.

Kolumny Bowers & Wilkins 603 S2 Anniversary Edition dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych: czarny mat i biały.

PSB Imagine X1T

Ciekawe połączenie możecie uzyskać, łącząc Bluesound POWERNODE z kolumnami podłogowymi PSB X1T. Taki zestaw pozwoli uzyskać gładkie i spójne brzmienie z dobrą separacją instrumentów. Połączenie Bluesound POWERNODE z kolumnami PSB na pewno zyska uznanie wśród osób wysoko ceniących stonowaną stylistykę. Minimalistyczne wzornictwo kolumn kanadyjskiego producenta będzie bardzo dobrze współgrało ze stonowanym i uniwersalnym wyglądem wzmacniacza.

Warto pamiętać, że zaproponowaliśmy Wam zestawy, które mieliśmy okazję przetestować. Ze względu na uniwersalne brzmienie wzmacniacza, możecie sprawdzić połączenie POWERNODE z innymi głośnikami. Sugerujemy, aby nie wybierać modeli mających mocno wyeksponowany bas. Takie połączenie może być nieco przytłaczające.

Bluesound-POWERNODE

Plusy Bluesound POWERNODE

  • Wysoka jakość dźwięku. Dobra dynamika, z wyraźnie zaznaczonym basem. Pochwały należą się także za detaliczność.
  • Płynnie działająca i intuicyjna aplikacja BluOS. Nawet osoby mniej obyte w cyfrowym świecie bez problemu poradzą sobie z obsługą urządzenia za pomocą aplikacji BluOS Controller. Warto podkreślić bardzo stabilne i szybkie działanie oraz przejrzysty interfejs.
  • Rozbudowane funkcje sieciowe. Funkcje sieciowe obejmują obsługę serwisów streamingowych, multiroom, radio internetowe.
  • Kompaktowe rozmiary. Wzmacniacz ze streamerem i przetwornikiem DAC w jednej obudowie, który zajmie mniej miejsca niż urządzenia o standardowym rozmiarze.
  • Bardzo solidne terminale głośnikowe. Pozwalają one na podłączenie kabli głośnikowych z wtykami bananowymi lub zakręcenie kabla bez wtyków.
  • Bogata funkcjonalność. Dodatkowe możliwości przesyłania sygnału obejmują AirPlay, dwukierunkowy Bluetooth, wejście USB typu A, wejście optyczne, HDMI.
  • Wysoka moc wyjściowa. 80 W pozwala podłączyć POWERNODE do większości kolumn podstawkowych i podłogowych.

Minusy urządzenia

  • Brak głównego wyłącznika zasilania. Użytkownicy nie mają niestety możliwości wyłączenia urządzenia ze stanu czuwania. Przydałby się stosowny przełącznik umieszczony w dyskretnym miejscu.
  • Brak tradycyjnego pilota w zestawie. Tradycyjny pilot ułatwiłby szybką zmianę źródła, regulację głośności oraz sterowanie dodatkowymi funkcjami. Dostępny jest jednak opcjonalnie.

Podsumowanie

Jak nietrudno zauważyć, lista zalet POWERNODE jest bardzo długa. To nowoczesne urządzenie, łączące wzmacniacz i odtwarzacz strumieniowy, będzie ciekawą propozycją dla wszystkich użytkowników poszukujących dobrej klasy sprzętu ze średniej półki cenowej. Naszym zdaniem system BluOS jest jednym z najlepszych rozwiązań multiroom dostępnych w sprzęcie audio. Stabilność i szybkość działania oraz interfejs użytkownika zasługują na bardzo wysoką ocenę.

Niewielkie rozmiary sprawiają, że POWERNODE wraz z kolumnami podstawkowymi stworzy funkcjonalny zestaw stereo, który da użytkownikom wiele radości. Nie zawiodą się także osoby, poszukujące sprzętu do większego pomieszczenia. Wzmacniacz z powodzeniem napędzi większość kolumn podłogowych ze średniej półki cenowej. Z kolei rozbudowane funkcje sieciowe sprawiają, że nawet bardziej wymagający użytkownicy nie będą rozczarowani funkcjonalnością POWERNODE.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: