Poprzedni
Następny

Amplitunery kina domowego Yamaha RX-V6A i RX-V4A – Nowy wygląd, nowe nazewnictwo, nowe możliwości

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Yamaha przedstawiła dwa całkowicie nowe amplitunery kina domowego – RX-V6A i RX-V4A. Najnowsze konstrukcje wyróżniają się nowym wyglądem, nowym nazewnictwem i nowymi możliwościami, kontynuując jednocześnie obraną przez japońskiego producenta ścieżkę rozwoju amplitunerów AV.


Szukasz idealnie skomponowanego zestawu kina domowego ? Do takich na pewno będzie należał system oparty na najnowszych amplitunerach AV Yamahy. Sprawdź nasze propozycje i wybierz najlepszą dla siebie opcję.


Yamaha RX-V6A i RX-V4A z jednej strony wyróżniają się nowym designem i wieloma nowymi rozwiązaniami, a z drugiej wciąż zachowują wiele dobrze znanych unikatowych technologii, jak np. system MusicCast, funkcja MusicCast Surround czy układy Cinema DSP 3D oraz YPAO. Takie połączenie wpłynęło na to, że oba nowe modele dostarczają niesamowicie angażujący dźwięk przestrzenny i krystalicznie czysty obraz, dzięki czemu każda scena filmowego seansu stanie się niemal realnym wydarzeniem – z użytkownikiem w samym jego centrum.  

HDMI z obsługą rozdzielczości 8K/60 Hz

Yamaha RX-V6A to 7.2-kanałowy amplituner, z kolei RX-V4A obsługuje 5.2 kanały. Obie konstrukcje wyróżnia obsługa rozdzielczości 8K/60 Hz. Inżynierowie zaopatrzyli swoje amplitunery AV w liczne porty HDMI – w RX-V6A znajdziemy aż 7 wejść i 1 wyjście, natomiast w RX-V4A użytkownik ma do dyspozycji 4 wejścia i 1 wyjście. Warto zaznaczyć, że w mniej zaawansowanym modelu rozdzielczość 8K/60 Hz są w stanie obsłużyć wszystkie porty HDMI, natomiast w RX-V6A kompatybilne są trzy wejścia i wyjście.

Obsługa HDR10+ i Dolby Atmos z funkcją wirtualizacji wysokości

Z funkcjonalnością HDMI doskonale współgra obsługa HDR10+, do zalet której należy obsługa dynamicznych metadanych. Dzięki temu każda scena może zostać wyświetlona z taką charakterystyką, z jaką życzą sobie twórcy filmu, czyli scena po scenie.

Model RX-V6A został ponadto wzbogacony o Dolby Atmos z funkcją wirtualizacji wysokości, a całość tworzy spektakularne wrażenia dźwiękowe. Zasługą jest rewolucyjny układ Dolby Atmos z technologią wirtualizacji przy użyciu tylko pięciu głośników. W praktyce oznacza to, że użytkownik może cieszyć się efektami Dolby Atmos nawet bez dodatkowych głośników kanału wysokości.  

Yamaha RX-V6A

Funkcje wzbogacające rozgrywki komputerowe

Konstruktorzy zadbali o niesamowite wrażenia także podczas wszelkich rozgrywek komputerowych. Ulepszone funkcje gier oraz multimediów RX-V6ARX-V4A sprawiły, że zwiększony został poziom wygładzenia, jak również płynności ruchu i przejść w grach, filmach czy obrazach wideo. Do uzyskania najlepszych możliwych efektów, Yamaha wyposażyła swoje amplitunery w rozwiązania takie jak: VRR (Variable Refresh Rate), ALLM (Auto Low Latency Mode) i QFT (Quick Frame Transport).

Pokrótce przyjrzyjmy się każdemu z nich. VRR to stosowany w grach mechanizm, który chroni przed rozrywaniem się ramek obrazu. Specjalny układ odpowiada za redukcję opóźnień i regulację częstotliwości odświeżania tak, aby obraz zawsze charakteryzował się właściwą płynnością.

ALLM umożliwia automatyczne przełączenie telewizora w tryb „Gra” po wykryciu konsoli do gry podłączonej do portu HDMI. Funkcja ta sprawia, że sygnał przesyłany jest bez żadnych opóźnień, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza podczas rozgrywek online, gdzie każda sekunda może okazać się decydująca.

QFT redukuje opóźnienie przy przesyłaniu klatek wideo, zwiększając przyjemność podczas oglądania materiałów wideo. 

Yamaha RX-V4A

Całkowicie nowa konstrukcja wzmacniacza

Dwa najnowsze modele Yamahy charakteryzują się całkowicie nowymi konstrukcjami wzmacniacza, które cechują się m.in. wysoką szybkością narastania napięcia wyjściowego przy równoczesnym zachowaniu stabilności sygnału. Nowy wzmacniacz wpływa również na bardziej precyzyjną transmisję sygnału dla dźwięku wysokiej rozdzielczości.

MusicCast Surround i układ Cinema DSP 3D

RX-V6ARX-V4A kompatybilne są z najbardziej rozbudowanym na rynku systemem multiroom MusicCast. Dodatkowo dzięki dobrze znanej, a przy okazji niezwykle praktycznej, funkcji MusicCast Surround amplitunery mogą bezprzewodowo połączyć się z głośnikami strumieniowymi MusicCast 50 lub MusicCast 20. Jest to o tyle istotne, że oba głośniki są w stanie pełnić rolę tylnych głośników efektowych bez konieczności sięgania po kable połączeniowe.

Wspaniałe wrażenia dźwiękowe gwarantuje układ Cinema DSP 3D – autorskie rozwiązanie Yamahy, które łączy cyfrowe przetwarzanie sygnału ze zmierzonymi danymi pól dźwiękowych. Dzięki temu w swoim domu możesz odtworzyć atmosferę najbardziej znanych i z różnych względów wyjątkowych sal koncertowych oraz klubów muzycznych z całego świata.

Świetny dźwięk w każdym pomieszczeniu

Projektanci Yamahy wyposażyli najnowsze amplitunery w unikatowy system YPAO (Yamaha Parametric room Acoustic Optimizer). Ten „wbudowany inżynier dźwięku” automatycznie analizuje akustykę pomieszczenia odsłuchowego i systemu audio, a następnie dokładnie dostraja poszczególne parametry, zapewniając tym samym optymalny dźwięk z danej konfiguracji. Wystarczy podłączyć do amplitunera dostarczany wraz z urządzeniem mikrofon i umieścić go w miejscu odsłuchu.

Warto dodać, że w modelu RX-V6A Yamaha zastosowała bardziej rozbudowaną wersję układu – YPAO R.S.C. Tym samym podczas pomiaru pod uwagę brany jest także efekt odbicia dźwięku.

Wygodna obsługa i szeroka gama złączy

Wygodę zwiększa możliwość sterowania amplitunerami RX-V6ARX-V4A z poziomu dołączonego pilota, jak również za pomocą bezpłatnej, polskojęzycznej aplikacji MusicCast oraz asystentów głosowych (przy czym ich dostępność jest zależna od regionu i wymaga urządzenie z wbudowanym mikrofonem, np. smartfona czy głośnika z wbudowanym asystentem głosowym).

Yamaha RX-V4A

Całości dopełniają liczne funkcje sieciowe, m.in. wbudowane serwisy strumieniowe (Spotify, Tidal), radio internetowe, a także łączność bezprzewodowa Wi-Fi (2,4/5 GHz), AirPlay 2 oraz dwukierunkowy Bluetooth. Ponadto amplitunery oferują szerokie możliwości pod względem współpracy ze źródłami dźwięku, co jest zasługą wyposażenia obu konstrukcji w złącza analogowe i cyfrowe (optyczne, koncentryczne), port USB, a w przypadku RX-V6A również wejście Phono. Dzięki temu ostatniemu użytkownik może w łatwy sposób podłączyć dowolny gramofon, w tym tego bez wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: