Poprzedni

Które kino domowe Yamaha wybrać? Opinie i porównanie wybranych zestawów

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Kino domowe w świecie audio-wideo jest tematem, którego popularność od lat nie gaśnie i nie zanosi się na to, aby miało się to zmienić. Nie powinno to być zaskoczeniem. Efekt brzmieniowy, jaki zapewnia dobrej klasy zestaw kina domowego jest wystarczającym uzasadnieniem. Tym bardziej, że ten segment cały czas się rozwija. Powstają nowe urządzenia, technologie i rozwiązania, które wynoszą sztukę kina domowego na kolejne poziomy. Dziś spróbujemy przyjrzeć się im na przykładzie amplitunerów firmy Yamaha i kilku wybranych zestawów, w których grają one główną rolę.

Spis treści: Które kino domowe Yamaha wybrać?

  1. Amplitunery Yamaha – nowe rozdanie w świecie kina domowego

  2. Przegląd amplitunerów Yamaha

  3. Porównanie wybranych modeli amplitunerów Yamaha

  4. Amplitunery Yamaha – funkcje i rozwiązania techniczne

  5. Zestawy kina domowego Yamaha – nasze propozycje

  6. Podsumowanie

Amplitunery Yamaha yamaha rx a2a vs rx v6a

Amplitunery Yamaha – nowe rozdanie w świecie kina domowego

Kinowe nagłośnienie w czterech ścianach jest tematem, który regularnie poruszamy w rozmowach z naszymi klientami, a także na łamach tophifi.pl. Najbardziej podstawowy sposób – głośniki zintegrowane z telewizorem – dla ogromnej rzeszy miłośników dobrego dźwięku jest niewystarczający. Kolejnym, najbardziej oczywistym krokiem, wydaje się inwestycja w soundbar. Choć na rynku można znaleźć bardzo wyrafinowana konstrukcje tego typu, to możliwości brzmieniowe soundbarów są obiektywnie mniejsze, niż wieloelementowych zestawów kina domowego. Nawet najbardziej zaawansowana symulacja dźwięku przestrzennego nie może się równać z dobrej klasy kolumnami głośnikowymi odpowiednio rozstawionymi w pomieszczeniu. Tym bardziej, jeśli kolumny te napędzane są przez wysokiej klasy, dobrze skalibrowany amplituner AV.

Jeżeli dołączymy do tego funkcje multiroom Yamaha MusicCast, rozbudowaną łączność bezprzewodową i szereg usprawnień przygotowanych z myślą o graczach, otrzymamy znakomite urządzenia, które przez kilka najbliższych lat z powodzeniem mogą spełniać zadanie domowego centrum rozrywki audiowizualnej.

Śmiało można powiedzieć, że najnowsze amplitunery Yamahy po pojawieniu się na rynku – dzięki swoim zaawansowanym funkcjom – otworzyły nowy rozdział w tym segmencie produktowym. Są doskonale wyposażone, przygotowane na wyzwania współczesności i uniwersalne. Dzięki aktualizacjom oprogramowania możemy być spokojni, że inwestycja w ten sprzęt nie straci na wartości w ciągu najbliższych kilku lat, nawet przy tak szybko rozwijającym się rynku audio-wideo.

Które kino domowe Yamaha wybrać

Przegląd amplitunerów Yamaha

Amplitunery AV Yamahy są doskonale przygotowane na wyzwania współczesności. Ale to nie wszystko! Każdy, kto choć trochę orientuje się w ofercie japońskiego producenta natychmiast zauważy, że dostępne obecnie w ofercie Yamahy amplitunery przeszły gruntowne odświeżenie także od strony wizualnej w porównaniu do urządzeń poprzedniej generacji. To pierwszy redesign od wielu lat, który udał się naprawdę znakomicie. Z centralnej części płyt frontowych zniknęły wyświetlacze i klapki zakrywające dodatkowe złącza. Teraz pośrodku umieszczono duże potencjometry głośności, a porty przesunięto w lewy róg (patrząc od frontu). Selektor źródła sygnału mieści się teraz po prawej stronie przedniego panelu. Całość prezentuje się jednocześnie dostojnie i minimalistycznie, w najlepszym tego słowa znaczeniu. W ofercie Top Hi-Fi & Video Design znajdziesz modele:

  • Yamaha MusicCast RX-V4A – to doskonały wybór na początek przygody z kinem domowym Yamaha. Jest to urządzenie 5.2-kanałowe, w którym zastosowano przeprojektowaną sekcję wzmacniacza o mocy 80 W na kanał (6 Ω). Amplituner pozwala na uzyskanie potężnego i dynamicznego brzmienia, zarówno podczas oglądania filmów, jak i odtwarzania muzyki. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego modelu dla siebie pamiętaj, że RX-V4A nie obsługuje systemów DTS:X i Dolby Atmos, oferujących trójwymiarowe pole dźwiękowe.

  • Yamaha MusicCast RX-V6A – ten 7.2-kanałowy model wspiera nie tylko autorski system multiroom Yamaha i funkcje sieciowe (w tym Apple AirPlay 2), ale również obsługuje bardziej zaawansowane systemy dźwięku przestrzennego, jak np. Dolby Atmos czy DTS:X. Obsługuje także specjalne funkcje, które sprawdzą się szczególnie wśród miłośników gamingu oraz funkcję wirtualizacji wysokości (dostępność tej funkcji może wymagać aktualizacji oprogramowania).

  • Yamaha MusicCast RX-A2A – jeżeli spojrzeć na specyfikacje modeli RX-V6A i RX-A2A można odnieść wrażenie, że te dwie konstrukcje w zasadzie niewiele się różnią. Mają praktycznie identyczne funkcje, parametry również w większości przypadków te same… Różnica leży jednak w brzmieniu. RX-A2A jest częścią topowej serii Yamaha Aventage, która od początku swojego istnienia zaciera różnice między urządzeniami wielokanałowymi a stereofonicznymi.

  • Yamaha MusicCast RX-A4A – to kolejny 7.2-kanałowy przedstawiciel linii Aventage Yamahy, w którym zastosowano kondensatory filtrujące o dużej pojemności, dzięki czemu do głośników trafia czystszy sygnał prądowy, co przekłada się na jakość dźwięku. Amplituner korzysta ponadto z autorskiej technologii antyrezonansowej A.R.T. Wedge. Urządzenie, podobnie jak inne konstrukcje z serii Aventage, ma dodatkową, piątą nóżkę oraz sztywną ramę dolną z elementami krzyżowymi w kształcie litery H. W efekcie, nawet podczas bardzo głośnego odtwarzania, drgania obudowy ograniczone są do minimum.

  • Yamaha MusicCast RX-A6A – 9.2-kanałowy model z wbudowanym zaawansowanym układem przetwarzania cyfrowo analogowego. Oprócz systemów DTS:X i Dolby Atmos wspiera również system Auro 3D. Zapewnia wyjątkowo precyzyjne i wyjątkowo przestrzenne doświadczenia dźwiękowe – podczas oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania na konsoli. Różnorodne złącza dostępne na tylnym panelu amplitunera pozwalają na podłączenie rozmaitych źródeł dźwięku. Wśród nich są również zbalansowane złącza XLR.

  • Yamaha MusicCast RX-A8A najbardziej zaawansowany technicznie, referencyjny model z linii Avengage. Jest to konstrukcja pod wieloma względami identyczna z modelem RX-A6A, również wspierająca system Auro 3D. Amplituner jest jednak bardziej rozbudowany pod względem liczby obsługiwanych głośników, bo aż 11.2-kanałowy. Różnica jest także w sekcji przetwarzania cyfrowo-analogowego. W modelu RX-A8A zastosowano dwa jednakowe 32-bitowe zaawansowane układy Sabre ES9026PRO firmy ESS Technology, co przekłada się także na jakość dźwięku, który jest zrównoważony, bardzo dostojny i niesamowicie naturalny.

Porównanie wybranych modeli amplitunerów Yamaha

Krótkie podsumowanie najważniejszych funkcjonalności wybranych modeli amplitunerów Yamaha znajdziecie w poniższej tabeli. Do porównania zostały wybrane najbardziej przystępne cenowo urządzenia, a więc RX-V4A, RX-V6A i RX-A2A. Więcej szczegółów na temat tych i pozostałych amplitunerów znajdziesz na tophifi.pl.

amplitunery - porównanie Yamaha RX-V4A, RX-V6A i RX-A2A

 

Yamaha RX-V4A

Yamaha RV-V6A

Yamaha RX-A2A

Liczba kanałów

5.2

7.2

7.2

Moc wyjściowa
(20 Hz - 20 kHz, 2 kanały)

80 W (6 Ω, 0,06% THD)

100 W (8 Ω, 0,06% THD)

100 W (8 Ω, 0,06% THD)

Dekodery dźwięku

Cinema DSP, Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio

Dolby Atmos, DTS:X, Cinema DSP 3D

Cinema DSP, Dolby Atmos, DTS Neural:X, DTS:X, Cinema DSP 3D

Obsługa wideo w rozdzielczości 8K

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Obsługa trybu HDR10+

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Wirtualizacja  kanału wysokości

Nie

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Technika antyrezonansowa A.R.T. Wedge

Nie

Nie

Tak

Zwiększona pojemność kondensatorów filtrujących

Nie

Nie

Tak

Wejścia/wyjścia HDMI

4 / 1

7 / 1

7 / 1

Wejście gramofonowe

Nie

Tak

Tak

Obsługa drugiej strefy

Nie

Tak

Tak

Funkcje multiroom

Yamaha MusicCast

Yamaha MusicCast

Yamaha MusicCast

Jeżeli chcesz wiedzieć jeszcze więcej na temat nowych amplitunerów Yamaha, TUTAJ znajdziecie bardziej rozbudowany artykuł na ten temat.

Amplitunery Yamaha – funkcje i rozwiązania techniczne

Nie od dziś wiadomo, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Spróbuję więc wyjaśnić, który amplituner Yamaha będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb. Przyjrzymy się także bliżej funkcjom i rozwiązaniom technicznym, jakie obsługują te urządzenia. Miłośnicy dobrego brzmienia także nie będą zawiedzeni. Pod obudowami amplitunerów Yamaha mieszczą się skonstruowane na nowo wzmacniacze, zaś elektronika obsługuje szereg zaawansowanych dekoderów dźwięku przestrzennego.

Które kino domowe Yamaha wybrać

8K, HDR10+ i Dolby Vision – kompletna sekcja wideo

Wstępny, otwierający ofertę model, Yamaha RX-V4A jak w soczewce skupia w sobie najważniejsze cechy całego portfolio. Ten amplituner do kina domowego ma 4 wejścia i 1 wyjście HDMI, które przygotowane są na obsługę sygnału wideo 8K/60 Hz. Warto zwrócić uwagę, że dotyczy to wszystkich portów HDMI. Pamiętajmy tylko, że oprócz amplitunera AV, również telewizor musi być w stanie obsłużyć sygnał 8K. Nowe urządzenia świetnie radzą sobie za to z najpopularniejszym dziś sygnałem odtwarzanym w jakości 4K/60 Hz, dlatego amplituner Yamaha i odtwarzacz Blu-ray będą współpracować wyśmienicie. Wszystkie materiały wideo o niższej rozdzielczości mogą też zostać przeskalowane do tej jakości.

Co to jest upscaling? Zobacz: Na czym polega skalowanie obrazu!

Kolejnym novum jest wsparcie technologii HDR10+ (po aktualizacji software’u). Cóż to? HDR, czyli High Dynamic Range, jak sama nazwa wskazuje, jest zdolnością do wyświetlania obrazu z zachowaniem dużej dynamiki, a więc rozpiętości między bielą a czernią. Przekłada się to na większą szczegółowość oraz realizm. W wypadku HDR10+ zakres dynamiki rzeczywiście jest bardzo wysoki. Rozwiązanie to obsługuje 10-bitową głębię kolorów i znacznie większą jasność niż w przypadku poprzedniej wersji, czyli HDR10. Oprócz HDR10+ amplitunery wspierają ponadto Dolby Vision, niejako konkurencyjną dla HDR10+ technikę, ale objętą licencją. Amplitunery Yamaha są więc przygotowane pod każdym względem na różnorodne sygnały wideo.

Które kino domowe Yamaha wybrać

Tryby dźwięku przestrzennego

Nowe amplitunery Yamahy są bardzo dobrze wyposażone. Wszystkie obsługują nowoczesne kodeki, jak Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus czy DTS-HD Master Audio. Zainstalowane procesory DSP pozwalają wybierać spośród aż 17 trybów przetwarzania dźwięku.

Wyższe modele, takie jak np. RX-V6A i RX-A2A oferują więcej, niż podstawowy RX-V4A. Korzystają one z technologii Dialogue Lift, która wirtualnie „podnosi” poziom linii dialogowych na środek telewizora. Można wtedy odnieść wrażenie, że dobiegają one wprost z ust bohaterów, co zwiększa realizm. Drugą ciekawą funkcją jest wirtualizacja głośnika tylnego. Amplituner Yamaha analizując odbicia dźwięku w pomieszczeniu jest w stanie odtwarzać dźwięk w taki sposób, jakby dobiegał z nieistniejącego w rzeczywistości głośnika umieszczonego za plecami słuchacza.

Trzeba też wspomnieć, że wyjścia HDMI we wszystkich nowych urządzeniach obsługują eARC, rozszerzony kanał zwrotny audio o większej przepustowości. W praktyce oznacza to, że po podłączeniu amplitunera do telewizora odpowiednim kablem HDMI, możemy usłyszeć efekty oferowane przez trójwymiarowe systemy DTS:X i Dolby Atmos. No, i obsługiwać oba urządzenia jednym pilotem.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz przewodnik po dźwięku 3D!

Dźwięk 3D w pełnej krasie – Dolby Atmos i DTS:X

Sporą popularnością cieszą się systemy dźwięku 3D, takie jak Dolby Atmos i DTS:X. Obsługują one specjalne kanały audio zwane „kanałami wysokości”. Przy zastosowaniu głośników skierowanych do góry (wówczas dźwięk odbija się od sufitu i wraca do słuchacza) lub głośników instalacyjnych do zabudowy sufitowej mamy okazję usłyszeć szumiący deszcz lub ryk silnika samolotu dobiegający znad głowy. Nie trzeba dodawać, jak bardzo urealnia to odbiór filmowej ścieżki dźwiękowej. Jedynie podstawowy model RX-V4A obsługuje wyłącznie systemy surround pozbawione kanału wysokości. Wyższe modele wspierają dodatkowo wirtualizację tego kanału (po aktualizacji oprogramowania urządzenia), a więc są w stanie obsłużyć dźwięk Dolby Atmos nawet bez instalowania głośników sufitowych lub skierowanych w górę.

Zobacz na naszym blogu: Co to jest DTS:X?

Które kino domowe Yamaha wybrać

Rozwiązania dla graczy

Do amplitunera kina domowego bardzo często podłączamy dziś konsolę do gier. Każdy gracz wie, jak ważne podczas rozgrywki są płynność i brak opóźnień… oraz jak bardzo frustrujące są problemy na tym tle. Dobrą wiadomością jest wyposażenie wszystkich trzech nowych amplitunerów w technologie zainstalowane właśnie z myślą o graczach. Zadaniem dostępnych w amplitunerach Yamaha rozwiązań takich jak Auto Low Latency Mode (w skrócie ALLM) oraz Quick Media Switching jest zredukowanie do minimum opóźnień, które mogą się pojawić podczas transmisji sygnału. Z kolei Variable Refresh Rate (VRR) i Quick Frame Transport (QFT) stają w sukurs płynności obrazu – również podczas korzystania z urządzeń VR, czyli Virtual Reality. Nigdy więcej lagów!

Sprawdź również: Jakie słuchawki dla graczy wybrać?

MusicCast i funkcje multiroom

Wszystkie amplitunery należą do rodziny Yamaha MusicCast – urządzeń obsługujących najbardziej rozbudowany na rynku system multiroom audio, w ramach którego kompatybilne urządzenia są w stanie bezprzewodowo komunikować się i przesyłać między sobą sygnał muzyczny. Do rodziny MusicCast należy wiele różnorodnych urządzeń, a wśród nich nie tylko amplitunery, ale także wzmacniacze, głośniki bezprzewodowe, a nawet… gramofon Vinyl 500! Za pomocą aplikacji MusicCast Controller możemy decydować o tym, jaką muzykę chcemy słyszeć w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu. Zakup amplitunera może być pierwszym krokiem do budowy sieci multiroom we własnych czterech ścianach.

Udoskonalone układy wzmocnienia

We wszystkich amplitunerach zamontowano udoskonalone wzmacniacze o nowej konstrukcji. Cechują się dużą stabilnością i szybko narastającym poziomem napięcia sygnału wejściowego. Już amplituner sieciowy Yamaha RX-V4A oferuje moc wyjściową 80 W przy dwóch wysterowanych kanałach (sygnał stereo) i całkowitych zakłóceniach harmonicznych na poziomie 0,06%. Pomiar wykonano w pełnym paśmie (20 Hz - 20 kHz) na kolumnach o impedancji 6 Ω. Wyższe modele są jeszcze mocniejsze.

Udoskonalenie wzmacniaczy zaowocowało bardzo korzystną zmianą brzmienia. Brzmienie amplitunerów Yamahy uchodziło do tej pory za bardzo wyraziste, z mocno zaznaczonymi skrajami pasma, co przy wrażliwych kolumnach mogło wywołać efekt ostrości. Tymczasem nowe konstrukcje potrafią zagrać przyjemnie ciepło i miękko, co szczególnie daje o sobie znać podczas odsłuchu nagrań muzycznych. W takiej sytuacji odpowiedź na pytanie, które nurtowało wielu miłośników kina i muzyki: amplituner czy wzmacniacz przestaje być oczywista.

Polecamy również artykuł: Moc głośnika i moc wzmacniacza.

Nowe przetworniki C/A, czyli coś dla melomanów

Przeprojektowanym wzmacniaczom towarzyszą nowe przetworniki C/A przyjmujące sygnał do 32-bit/384 kHz. Dzięki temu amplitunery z łatwością odtworzą „gęste” pliki audio w wysokiej rozdzielczości, w tym nawet DSD do 11,2 MHz! Bez problemu poradzą sobie więc także z całą gamą innych, bardzo popularnych formatów: MP3, WMA, MPEG-44 AAC, ALAC, FLAC, WAV i AIFF. Sami przyznacie, że trudno znaleźć na tej liście brakujące ogniwo. Miłośników czarnej płyty na pewno ucieszy fakt, że wszystkie modele poza RX-V4A, mają wejście gramofonowe (Phono). Mają więc zintegrowany przedwzmacniacz gramofonowy. Możemy zatem podłączyć gramofon bezpośrednio do amplitunera, bez potrzeby korzystania z dodatkowego urządzenia w torze audio. 

Które kino domowe Yamaha wybrać

Zestawy kina domowego Yamaha – nasze propozycje

Poniżej prezentuję Wam propozycje zestawów kina domowego, opartych przede wszystkim o trzech znakomitych, a jednocześnie najbardziej przystępnych cenowo amplitunerach: Yamaha RX-V4A, Yamaha RX-V6A oraz Yamaha RX-A2A. Dlaczego akurat te urządzenia poszły na warsztat? Nie bez powodu. To właśnie wraz z wprowadzeniem tych amplitunerów japoński producent zdecydował się na szereg udoskonaleń, które wpisują się w najnowsze trendy rozwoju technologii audio-wideo dla użytkowników domowych.

Yamaha RX-V4A + Indiana Line Nota 550 X / 740 X / 240 X

Indiana Line to producent kolumn głośnikowych o włoskim rodowodzie z niemal półwiekowym doświadczeniem na rynku. Ich produkty to gratka dla każdego fana klasycznych konstrukcji. Kolumny Indiana Line to prostopadłościenne, „zwykłe” głośniki o wyjątkowych możliwościach brzmieniowych. Opisywane w tym tekście serie Nota X i Tesi pokryte są fornirem, dostępnym w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnym i orzechowym. Z gracją dopasują się do większości wnętrz.

Yamaha RX-V4A + Indiana Line Nota 550 X / 740 X / 240 X

Mamy tu do czynienia z klasycznym zestawem 5.0. Nota 550 X to gustowne, trójdrożne kolumny podłogowe, Nota 740 X jest kolumną centralną, a Nota 240 X dopełniają zestawu jako głośniki efektowe. Doskonale sprawdzą się w średniej wielkości pomieszczeniach. Warto tu zwrócić uwagę, że podłogówki Nota 550 X mają port bass-refleksu na przedniej ścianie. Ma to niemałe znaczenie dla ustawienia kolumn – mogą one stać praktycznie przy samej ścianie bez straty na brzmieniu.

Najważniejsze zalety:

  • klasyczne, a jednocześnie uniwersalne wzornictwo kolumn,

  • frontowe kolumny z przednim bass refleksem,

  • niezwykle korzystny stosunek ceny do jakości.

Yamaha RX-V4A + NS-555 + NS-C444 + 2 x NS IC600

Tym razem mamy do czynienia z mniej standardowym rozwiązaniem. Jako głośniki efektowe polecamy bowiem Yamaha NS IC-600, przeznaczone do zabudowy sufitowej. To bardzo sprawne głośniki instalacyjne o szerokim paśmie przenoszenia, które pozwolą na doświadczenie trzech wymiarów dźwięku przestrzennego. Proste w montażu i podłączeniu, wyposażone zostały w białe maskownice, które z łatwością można pomalować tak, aby nie odcinały się od barwy sufitu.

Yamaha RX-V4A + NS-555 + NS-C444 + 2 x NS IC600

Znajdujące się w zestawie 3-drożne kolumny NS-555 pozwalają na połączenie bi-wire i wykończone są lakierem fortepianowym, co nadaje im eleganckiego i wyrafinowanego wyglądu, sprawiając, że doskonale prezentują się w pomieszczeniu odsłuchowym. Brzmieniowo Yamahy NS-555 zdecydowanie należą do kolumn o zrównoważonej charakterystyce. Choć reprodukują bas już od 35 Hz, nie eksponują nadmiernie niskich tonów.

Zestaw uzupełnia dopasowany pod względem stylistyki głośnik centralny NS-C444, który podobnie jak kolumny podłogowe korzysta z unikalnej techniki Waveguide i ma wewnętrzne okablowanie renomowanej firmy Monster Cable, co przekłada się na czystość i klarowność dźwięku.

Najważniejsze zalety:

  • oszczędność miejsca i kabli dzięki zastosowaniu głośników instalacyjnych,

  • możliwość malowania maskownic głośników sufitowych na dowolny kolor,

  • krystalicznie czysty, naturalny dźwięk zapewniany przez kolumny Yamaha.

Yamaha RX-V6A + ELAC Debut Reference F5 + Debut Reference C5 + 2x MusicCast 20

W tym zestawie wreszcie do głosu oferują możliwości oferowane przez największy na rynku system MusicCast, którego częścią jest amplituner RX-V6A. Dzięki funkcji MusicCast Surround, sygnał do głośników efektowych MusicCast 20 może być przesyłany w pełni bezprzewodowo. Daje to ogromne możliwości w zakresie ustawienia (i ewentualnej późniejszej regulacji) tych głośników, a także zachęca prostotą i wygodą użytkowania. Nie potrzebujemy żadnych kabli, które szczególnie w przypadku głośników typu surround potrafią być uciążliwe. Tutaj jest nad wyraz łatwo. Amplituner parujemy z MusicCast 20, i już.

Yamaha RX-V6A + ELAC Debut Reference F5 + Debut Reference C5 + 2x MusicCast 20

Klasycznie, przewodowo do amplitunera podłączamy z kolei kolumny frontowe i centralna firmy ELAC. Znane z solidności i pełnego, dynamicznego brzmienia kolumny tego niemieckiego producenta również w tym zestawieniu pokazują swoje zalety. Podłogowy model z tego zestawu to zaawansowana 3-drożna konstrukcja z obudową typu bass reflex, do produkcji której wykorzystano wysokiej klasy materiały. Sekcję wysokotonową w podłogówce tworzy 25-milimetrowa tekstylna kopułka, z kolei średnie tony odtwarza 133-milimetrowa jednostka z membraną z włókna aramidowego. Identyczny przetwornik zastosowano w sekcji niskotonowej, lecz aby uzyskać pożądany efekt, konstruktorzy wykorzystali dla przetwarzania tego zakresu nie jeden a dwa przetworniki elektroakustyczne.

Całości dopełnia głośnik centralny Debut Reference C5, który jest 2-drożną konstrukcją z obudową typu bass-reflex. W centralnej części przedniej ścianki ulokowano 25-milimetrowy przetwornik wysokotonowy z tekstylną kopułką, a symetrycznie po prawej i lewej stronie tweetera znajdują się 133-milimetrowe przetworniki nisko-średniotonowe z membranami z włókna aramidowego.

Najważniejsze zalety:

  • doskonale wyposażony amplituner, obsługujący wiele praktycznych funkcji i rozwiązań technicznych,

  • duża dowolność w zakresie ustawienia głośników surround,

  • zaawansowana konstrukcja i możliwości brzmieniowe kolumn Debut Reference.

Yamaha RX-V6A + 5x Bowers & Wilkins M-1 + Bowers & Wilkins ASW610

Pierwsze słowo, które ciśnie się na usta po obejrzeniu głośników Bowers & Wilkins M-1 to… niepozorne. Mierzące niespełna 25 cm wysokości głośniki nie sprawiają wrażenia, jakby mogły z powodzeniem nagłośnić pomieszczenie o powierzchni 20-25 metrów kwadratowych. Tymczasem nic bardziej mylnego!

Yamaha RX-V6A + 5x Bowers & Wilkins M-1 + Bowers & Wilkins ASW610

Specjalnie zaprojektowane przetworniki oferują pełne, szczegółowe i wyraziste brzmienie, którego skala naprawdę zaskakuje. Znakiem rozpoznawczym “M-jedynek” jest jednak co innego: ogromna uniwersalność w zakresie ustawienia głośników w przestrzeni. Można je postawić na półce, powiesić na ścianie, umieścić na podłodze… Głośniki mogą być zamontowane zarówno w pionie, jak i w poziomie. Brytyjscy konstruktorzy dołożyli też starań, aby ukryć przewody i gniazda głośnikowe – możemy spodziewać się maksimum dyskrecji. Przy wszystkich swoich zaletach, głośniki M-1 nie są w stanie odtworzyć w sposób efektywny najniższych częstotliwości. Dlatego w zestawie umieściłem także pochodzący z tej samej rodziny subwoofer, model Bowers & Wilkins ASW610. To kompaktowy, a przy tym wydajny towarzysz, który doskonale uzupełni braki tych niewielkich głośników.

Wiemy z doświadczenia, że M-1 na pierwszy rzut oka potrafią budzić sceptycyzm i niedowierzanie - tak małe głośniki mają robić za kino domowe? Wszystkich, którzy lubią być zaskakiwani, zapraszamy do wizyty w jednym z naszych salonów sprzedaży.

Najważniejsze zalety:

  • niewielkie rozmiary głośników M-1 przy dużych możliwościach brzmieniowych,

  • oszczędność miejsca,

  • duże możliwości w zakresie wyboru miejsca instalacji.

Yamaha RX-A2A + Bowers & Wilkins 603 S3 + 607 S3 + HTM6 S3

Razem z tym zestawem na scenę wchodzi najwyższy model spośród opisywanych w tym tekście amplitunerów. Yamaha RX-A2A z serii Aventage to potężne urządzenie, które z powodzeniem spełni rolę serca domowego zestawu audiowizualnej rozrywki. Co więcej, dzięki nowoczesnym technologiom, jak wspomniane wyżej 8K czy HDR10+, RX-A2A jest dobrze przygotowany na premiery najbliższych lat. Co warte podkreślenia, RX-A2A - podobnie, jak RX-V6A - korzysta z nowatorskiej techniki wirtualizacji wysokości, która pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów dźwiękowych rodem z Dolby Atmos nawet w zestawie bez głośników sufitowych bądź skierowanych do góry.

Yamaha RX-A2A + Bowers & Wilkins 603 S3 + 607 S3 + HTM6 S3

Nasi Specjaliści zadbali o to, aby kolumny polecane do takiego urządzenia były jego godnymi towarzyszami. Zarówno Bowers & Wilkins 603 S3, jak i modele 607 S3 czy HTM6 S3 to propozycje wysokiej klasy, już na pierwszy rzut oka zachwycające dopracowanym wzornictwem. Z pewnością będą ozdobą każdego wnętrza.

Najważniejsze, szczególnie w przypadku kolumn głośnikowych, jest jednak niewidoczne dla oczu – a słyszalne dla uszu. Głośniki korzystają m.in. z autorskiej technologii Continuum, opracowanej na potrzeby topowych konstrukcji z serii 800 Bowers & Wilkins. Konstruktorzy położyli tu szczególny nacisk na optymalną, kontrolowaną sztywność, dzięki czemu głośniki pracują znacznie płynniej, bez nagłych przejść. Udoskonalenia nie ominęły też zwrotnicy i przetworników wysokotonowych. Zestaw ten jest w stanie nagłośnić nawet duże pomieszczenie.

Najważniejsze zalety:

  • znakomite kolumny Bowers & Wilkins, tak pod kątem brzmieniowym, jak i wizualnym,

  • możliwość uzyskania trójwymiarowego pola dźwiękowego bez konieczności instalowania głośników sufitowych,

  • system, który zapewni także doskonałe brzmienie w stereo.

    Zestawy, które proponujemy to oczywiście tylko niektóre z możliwych kombinacji. Kreatywność jest tutaj jedyną przeszkodą. Wszystkie opisane zestawy można zobaczyć i usłyszeć podczas osobistych spotkań w naszych salonach sprzedaży, do których nieustannie zapraszamy.

    Zobacz również: Jak wybrać kino domowe?

    Który amplituner Yamaha i jakie kino domowe Yamaha wybrać? Podsumowanie

    Nowa linia amplitunerów AV Yamahy posiada mnóstwo nowoczesnych, przyszłościowych funkcji, dzięki którym urządzenia te z powodzeniem będą grać rolę domowego centrum rozrywki przez najbliższe kilka lat. Jaki amplituner czy też zestaw kina domowego będzie odpowiedni dla Was? To zależy od Waszych potrzeb.

    Które kino domowe Yamaha wybrać

    Możliwości poszczególnych urządzeń, jak i kompletnych zestawów audio możesz sam ocenić w naszych salonach sprzedaży, do których nieustannie zapraszamy. Sam przekonasz się, że przy bliższym poznaniu amplitunery Yamaha, a tym samy zestawy stworzone w oparciu o nie, bardzo zyskują! Obecni na miejscu Specjaliści chętnie pomogą w przeprowadzeniu odsłuchów i odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym sprzętem.



    Poprzedni
    Powrót do aktualności
    5
    Ocena:
    Średnia ocen: 5

    (2 oceny)

    Polecane

    Umów się na prezentację w salonie

    W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

    Umów się na spotkanie

    Zobacz listę salonów

    Umów

    Top Hi-Fi & Video Design

    Salony firmowe

    Salony firmowe

    Top Hi-Fi & Video Design: