Poprzedni
Następny

Jakie głośniki do komputera? Najlepszy sprzęt audio do laptopa PC lub Apple

Komputery są obecnie drugim po smartfonach najpopularniejszym źródłem muzyki i nikogo to nie dziwi. W pracy lub w wolnym czasie chętnie włączamy sobie ulubione utwory. To bardzo wygodne. Dzięki temu, że dostęp do sieci jest obecnie bardzo łatwy, wystarczy kilka kliknięć, aby niemal natychmiast posłuchać tego, na co najbardziej mamy ochotę. Niestety, brzmienie komputerowych głośniczków pozostawia wiele do życzenia i absolutnie nie jest satysfakcjonujące. Na szczęście, jest wiele sposobów, żeby to brzmienie poprawić. Jak to zrobić?

Spis treści: Głośniki i sprzęt audio do komputera

  1. Głośniki do komputera - szeroka paleta możliwości

  2. Głośniki bezprzewodowe i systemy All-In-One

  3. Głośniki do komputera czy soundbar?

  4. Słuchawki do komputera

  5. Jak polepszyć dźwięk z komputera w systemie stereo?

  6. Głośniki do komputera - podsumowanie

ELAC ConneX - do oglądania filmów i słuchania muzyki, głośniki komputerowe, regulacja tonów niskich, dobre głośniki komputerowe

Głośniki do komputera - szeroka paleta możliwości

Choć producenci laptopów dwoją się i troją, żeby zapewnić szczegółowy dźwięk o szerokim zakresie dynamiki i wyraźnym basie, wciąż nie są w stanie zmienić praw fizyki. Wewnątrz smukłych obudów po prostu nie ma miejsca na porządne głośniki, które mogłyby zaoferować brzmienie porównywalne choćby z najskromniejszym zestawem stereo. Jak mówi klasyka polskiej kinematografii, życia nie oszukasz. Niech każdy pozostanie zatem specjalistą w swojej dziedzinie. Producenci laptopów niech się zajmą ich niezawodnością i szybkością działania, natomiast jeśli chodzi o brzmienie to jest to specjalność, z której słyną #EksperciDobregoBrzmienia.

Profesjonalna pomoc w usprawnieniu brzemienia komputera jest tym ważniejsza, że tych możliwości polepszania jest naprawdę dużo i wbrew temu, co sugeruje tytuł tego artykułu, wcale nie ograniczają się tylko do wyboru głośników. Chociaż to najczęściej o nich myślimy na samym początku, gdy zaczynamy sprawdzać, jakie mamy możliwości. Ale z biegiem czasu, w miarę poznawania własnych preferencji i potencjalnych rozwiązań, może się okazać, że z wielu praktycznych powodów nie jest to dla nas idealne rozwiązanie. Zacznijmy jednak od nich.

Audio Pro A28 - polecane głośniki do komputera, najlepsze głośniki komputerowe, wysoko w rankingu głośników komputerowych

Source: Antyweb

Głośniki bezprzewodowe i systemy All-In-One

W wielu domach komputer stanowi prawdziwe centrum domowej rozrywki. Dzięki takim serwisom jak Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, SkyShowtime, czy Disney + z powodzeniem zastępuje on telewizję kablową. Analogicznie, dostęp do przebogatych źródeł muzyki za pośrednictwem serwisów streamingowych w rodzaju Spotify czyTidal sprawia, że laptop często staje się również podstawowym źródłem dźwięku.

Wcale jednak nie trzeba budować pełnego, klasycznego systemu stereo, żeby się cieszyć wysokiej jakości dźwiękiem z komputera. Wystarczającym rozwiązaniem mogą być głośniki bezprzewodowe, czyli kolumny aktywne lub systemy All-In-One. Należy tu zaznaczyć, że lwia część tych urządzeń oferuje zarówno łączność przewodową (najczęściej za pomocą wejść/wyjść Jack 3,5 mm), jak i bezprzewodową. W tym drugim przypadku niekwestionowanym liderem jest standard Bluetooth.

Yamaha SR-C20A - głośniki komputerowe, szerokie pasmo przenoszenia głośniki przewodowe, regulacja głośności

Zwolennicy klasycznych rozwiązań z pewnością zainteresują się kolumnami aktywnymi, które oferują dźwięk stereo. Przykładem takich głośników mogą być podstawkowe, jak ELAC ConneX, czy Audio Pro A28, które z łatwością zajmą miejsce po bokach komputera. A także – jeśli mamy trochę więcej miejsca w pomieszczeniu – większe rodzeństwo A28, aktywne kolumny podłogowe Audio Pro A38. Alternatywnym, minimalistycznym rozwiązaniem jest użycie MusicCast 20. To urządzenie Yamahy bez trudu można połączyć z drugim, identycznym egzemplarzem i w ten sposób razem utworzą bardzo praktyczny minisystem stereo. Na dodatek będzie on również oferował funkcjonalności multiroom, jak: odtwarzanie tego samego bądź różnych utworów w poszczególnych pomieszczeniach, sterowanie za pomocą aplikacji itp.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Warto wiedzieć, że łączność bezprzewodowa za pośrednictwem Bluetooth może wywołać niewielkie opóźnienie sygnału, które jest uciążliwe w trakcie oglądania filmów, ponieważ obraz nie do końca synchronizuje się z dźwiękiem. Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie połączenia kablem Jack/RCA. Jeśli jednak komputer nie ma odpowiedniego złącza, wtedy do podłączenia należy wykorzystać urządzenie typu Dragonfly.

Yamaha MusicCast 20 - polecane głośniki komputerowe urzekające jakością dźwięku maleńkiego systemu audio, czysty dźwięk, jakość dźwięku

Rynek jest dziś pełen głośników bluetooth, które doskonale sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Latem są świetnymi towarzyszami na wyjazdach, a w czasie, gdy głównie przebywamy w domu, mogą nam służyć jako nagłośnienie stacjonarne. Wybierając konkretny model, kierujemy się możliwościami brzmieniowymi, które z powodzeniem można sprawdzić w naszych salonach sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design, ale także gustami estetycznymi. Jednym spodoba się zatem elegancka, oszczędna forma skandynawskiego Audio Pro Addon T3+, inni zwrócą uwagę na opływowe kształty po wielokroć już docenianego Yamaha MusicCast 20.

Sonoro Prestige - można podłączyć słuchawki, komfortowe słuchanie muzyki, pilot bezprzewodowy, świetne brzmienie tonów wysokich

Warto też wspomnieć o tak uniwersalnych urządzeniach, jak systemy All-In-One marki Sonoro. Łączą one w sobie szereg pożytecznych funkcjonalności. Sonoro Prestige czy Sonoro Meisterstuck posiadają na pokładzie odtwarzacz CD, tuner FM / DAB+, łączność Bluetooth, dostęp do aplikacji strumieniowych i jeszcze system głośnikowy 2.1. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby „dostawcą” dobrej muzyki dla propozycji niemieckich inżynierów był właśnie komputer.

Soundbar Bowers & Wilkins Panorama 3 - moc głośników, wejście stereo rca, do kina domowego, oglądanie filmów, wysoka jakość dźwięku, nie tylko do telewizora

Głośniki do komputera czy soundbar?

Alternatywnym i bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie soundbara, zamiast klasycznych głośników do komputera. Zazwyczaj te urządzenia słusznie kojarzone są z minimalistycznymi systemami kina domowego, ale z powodzeniem można z pomocą takiego sprzętu słuchać również muzyki. Pod warunkiem jednak, że będzie to soundbar dobrej jakości. Jeśli wybierzemy tani, jego brzmienie okaże się znacznie gorsze niż to, które wydobywa się nawet z przeciętnych kolumn głośnikowych. Natomiast jeśli sięgniemy po urządzenie z wyższej półki to ta różnica przestanie być taka wyraźna lub po prostu zyskacie.

Oczywiście jeśli chcemy się cieszyć wysokiej jakości dźwiękiem stereo to klasyczny zestaw składający się z dwóch kolumn głośnikowych zawsze wygra w kategorii najlepszych głośników do komputera. No prawie zawsze, bo może się okazać, że nie mamy miejsca na postawienie takich kolumn, a do tego oglądamy na swoim komputerze sporo filmów. Co wtedy? Wtedy taki soundbar jak Yamaha YAS-209, czy Bowers & Wilkins Panorama 3 mogą rozwiązać nasze problemy. W każdym innym wypadku lepiej zainwestować w głośniki stereo. A jeśli naprawdę mamy niewiele miejsca na sprzęt stereo to pozostaje nam już tylko zainwestować w słuchawki.

Limitowana edycja słuchawek Bowers & Wilkins Px8 007 Edition - dźwięk przestrzenny, zapewniają dobrą jakość dźwięku o dużej mocy, mogą wygrać konkurencję z głośnikami komputerowymi

Słuchawki do komputera

Słuchawki to najprostszy sposób na ulepszenie dźwięku z komputera. Mają one jedną podstawową wadę, która polega na tym, że słuchamy tylko my i to nas trochę oddziela od środowiska domowego, ale czasem na tym nam właśnie zależy lub zwyczajnie nam to nie przeszkadza. Warto zatem polecić to rozwiązanie szczególnie tym, którzy zamierzają słuchać muzyki w samotności. A jako że z komputera bardzo często korzystamy samodzielnie – np. podczas pracy – odpowiedniej klasy słuchawki wydają się być bardzo naturalnym wyborem.

Jakie zatem słuchawki do komputera warto polecić? Przede wszystkim wygodne – aby godziny spędzone przed ekranem nie były uciążliwością – i cechujące się dość wysoką skutecznością. Karty dźwiękowe komputerów nie mają bowiem wbudowanych wzmacniaczy słuchawkowych i warto zadbać o to, by przetworniki słuchawek mogły zaprezentować pełnię swojego potencjału. Ważne też aby zapewniały swobodę, więc dobrze, żeby były to słuchawki bezprzewodowe Bluetooth. Takie jak choćby znakomite ATH-M50xBT2, które sprawdzą się również w warunkach mobilnych.

Warto też zwrócić uwagę na uniwersalność słuchawek, czyli na to, czy można z nich korzystać na różne sposoby - bezprzewodowo lub przewodowo - do wyboru. Przewód wpływa na jakość dźwięku, ale nie każdy zwraca na to uwagę. Dla jednego istotna będzie swoboda, dla drugiego jakość dźwięku, a dla trzeciego to, czy słuchawki sprawdzają się tak samo dobrze w czasie słuchania muzyki, oglądania filmów i grania w gry. Dla kogoś takiego dobrym rozwiązaniem byłyby na przykład takie słuchawki gamingowe, jak Audeze Maxwell.

Każdy musi sobie jednak sam odpowiedzieć na pytanie, czy woli słuchawki nauszne czy douszne, przewodowe czy bezprzewodowe. Praktycznie wszystkie komputery są dziś wyposażone w moduły Bluetooth, więc transmisja dźwięku bez angażowania kabli nie stanowi najmniejszego kłopotu.

Audeze Maxwell - o wiele lepsze lepsze niż pierwsze z kolei głośniki komputerowe,

Jeśli jednak zależy nam na maksymalnym podniesieniu jakości dźwięku z komputera powinniśmy zainwestować w rozwiązania oparte na słuchawkach przewodowych, wzmacniaczach słuchawkowych i przetwornikach C/A.

Najprostszym sposobem na poprawę jakości brzmienia z komputera jest zastosowanie urządzenia AudioQuest z serii DragonFly. Są to rewelacyjne przetworniki C/A, przedwzmacniacze i wzmacniacze słuchawkowych w jednym, które są bardzo niepozorne i na pierwszy rzut oka wyglądają jak pendrive'y. Z jednej strony maja wtyk USB, z drugiej wyjście słuchawkowe 3,5 mm. A między nimi – wyśmienita elektronika.

DragonFly Cobalt - słuchanie muzyki w dobrej jakości jest dodatkowym atutem, zwróć uwagę na dźwięk i typ zestawu

Zasada działania tych urządzeń jest bardzo prosta. Za pomocą portu USB (lub odpowiednich przejściówek, np. z USB na Apple Lightning) możemy podłączyć je do komputera, smartfona lub tabletu. Do portu wyjściowego za pomocą przewodu jack 3,5 mm możemy podłączyć w zasadzie każde urządzenie: słuchawki, kolumny aktywne lub wzmacniacz i cieszyć się czystym, wyraźnym, oczyszczonym z zakłóceń dźwiękiem klasy hi-fi.

Seria DragonFly składa się z trzech urządzeń: podstawowego Black, bardziej zaawansowanego Red i audiofilskiego Cobalt. Różnią się przede wszystkim rodzajami zainstalowanych przetworników C/A oraz napięciem wyjściowym wzmacniaczy słuchawkowych. Modele Red i Cobalt przy napięciu na poziomie 2,1 V są w stanie wysterować praktycznie wszystkie prądożerne słuchawki nauszne, również te z najwyższej półki.

Dowodem na wysoką jakość urządzeń z rodziny DragonFly są liczne nagrody przyznawane przez zachodnie magazyny branżowe. Wymienić można choćby The Absolute Sound, Sound&Vision czy Stereophile. Dźwięk oferowany przez te niepozorne „pendrive'y” był określany jako „naturalnie piękny, urzekający”. Nie są to obietnice bez pokrycia.

A jeśli i to będzie za mało to w poszukiwaniu jak najlepszego brzmienia z komputera trzeba będzie zainwestować w bardzo dobry przedwzmacniacz słuchawkowy, najlepiej wyposażony w przetwornik C/A, taki jak choćby znakomity Copland DAC 215 oraz w przewodowe słuchawki z wysokiej półki, na przykład w Audeze LCD-2 Classic. Ten zestaw zapewnia muzykalność, którą trudno będzie przebić. A bierze się ona stąd, że gdy podłączymy komputer do do zewnętrznego DAC-a to właśnie on będzie pełnił funkcję karty dźwiękowej.

Rose RS250A - przetwornik C/A, który może współpracować z komputerem w systemie audio

Jak polepszyć dźwięk z komputera w systemie stereo?

Pozostaje jeszcze jedna opcja, czyli sytuacja, w której komputer jest źródłem dźwięku dla naszego zestawu audio. Ponieważ zazwyczaj mają one w środku zainstalowane karty dźwiękowe przeciętnej jakości, trudno jest z nich uzyskać naprawdę dobry sygnał. W takiej sytuacji warto zainwestować we wzmacniacz zintegrowany z wbudowanym USB typu B lub przetwornik DAC, taki jak choćby znakomity Rotel A14 MkII. To już wstęp do zestawu wysokiej jakości.

Jeśli jednak posiadamy system stereo klasy hi-end i chcemy, aby sygnał płynący z komputera był równie dobry to musimy pomyśleć o urządzeniu audio na tym samym poziomie, które dobrze uzupełni posiadany zestaw i nam to umożliwi. Z pomocą może przyjść odtwarzacz sieciowy ROSE RS250A. To świetny komponent za relatywnie nieduże pieniądze, zważywszy na wysoką jakość zastosowanej w nim elektroniki i możliwości soniczne. Z nim muzyka z komputera z pewnością będzie brzmiała tak, jak trzeba.

Rose RS250A - wysokiej jakości DAC do komputera

Głośniki do komputera - podsumowanie

Jak widać, istnieje mnóstwo sposobów na uzyskanie dobrego, satysfakcjonującego dźwięku z komputera. Zarówno miłośnicy słuchawek, jak i ci, którzy zamierzają wykorzystywać laptopy do nagłośnienia całych mieszkań znajdą odpowiednie dla własnych potrzeb urządzenia audio. Niezależnie od tego, w której grupie się znajdujesz, chętnie pomożemy znaleźć optymalne rozwiązanie, które może zabrzmi lepiej, niż się tego spodziewasz. Zapraszamy do naszych salonów sprzedaży - Top Hi-Fi & Video Design, znajdujących się w całej Polsce. #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą na każde pytanie, pomogą, rozwieją wątpliwości, podpowiedzą rozwiązania każdego problemu.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design



Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: