Poprzedni
Następny

Jak wybrać idealne dla siebie stereo?

Znakomitą rzeczą jest dostęp do muzyki o wysokiej jakości. Zapewnia ona emocje i przywołuje wspomnienia, nie pozostając bez wpływu na nasze samopoczucie. O zakresie i głębi przeżycia decyduje rodzaj i jakość sprzętu.

Bowers & Wilkins 805 D4

Muzyki można słuchać wszędzie i za pomocą różnych urządzeń. Ale dlaczego mamy się ograniczać do dźwięków w tle, do skompresowanej muzyki i ograniczonej dynamiki? Głównym zadaniem muzyki jest być na pierwszym planie, zachwycać kompozycją, harmoniką, malować wyrazistą scenę muzyczną, a zadaniem sprzętu jest oddać słuchaczowi dokładnie to, co chciał przekazać artysta w studiu. Zatem należy postawić sobie następujące pytanie: „może lepiej od razu zdecydować się na porządny sprzęt?

Żadnych odtwarzaczy przenośnych, tanich kin domowych w jednym kawałku czy głośniczków komputerowych! Produkty te nie zapewnią dotarcia do samego serca muzyki, ani nie pozwolą odkryć jej duszy. Poniżej przedstawimy kilka możliwych rozwiązań:

  • klasyczny system wysokiej klasy,
  • system z funkcjonalnością sieciową,
  • dla ortodoksów i audiofilów,
  • absolutne minimum, gdy brakuje nam w domu miejsca.

Omówimy też źródła, urządzenia wzmacniające oraz głośniki.

Klasyczny system wysokiej klasy

Zbudowany jest z odrębnych urządzeń i zaawansowanych technicznie głośników. Składa się ze:

  • źródła lub wielu różnych źródeł dźwięku np.: gramofonu, odtwarzacza CD, tunera FM/DAB,
  • wzmacniaczy np. w postaci: wzmacniacza zintegrowanego lub amplitunera stereo,
  • pary kolumn głośnikowych,
  • odpowiednich kabli.

Standardowy system wysokiej klasy dla miłośnika muzyki (melomana) przeznaczony jest dla osoby, która lubi słuchać muzyki i planuje kolekcjonować nośniki audio, bądź już posiada kolekcję z lat młodzieńczych.

Luxman C-900u

Główną zaletą posiadania klasycznego systemu wysokiej klasy jest jego długowieczność. Innymi słowy, raz zakupiony sprzęt będzie cieszył uszy przez lata, a ewentualne modyfikacje można rozłożyć w czasie, zmieniając tylko poszczególne elementy, np. wymienić wzmacniacz na lampowy w celu ocieplenia brzmienia lub rozbudować funkcjonalność poprzez dokupienie odtwarzacza sieciowego.

Przedostatnią rewolucją w świecie audio było pojawienie się płyty CD w 1982 roku, czyli ponad 35 lat temu, a ostatnią pojawienie się serwisów streamingujących muzykę około 10 lat temu. Kiedy pojawiają się nowe technologie, właściciel klasycznego systemu audio po prostu dokupuje urządzenia na jakim mu zależy i wpina je do istniejącego zestawu.

Zalety:

  • najlepsza jakość brzmienia bez konieczności stosowania nietypowych rozwiązań,
  • estetyka pasująca do większości wnętrz,
  • wysoka funkcjonalność,
  • nieograniczona możliwość rozbudowy i dalszego ulepszania.

Jeśli uważasz, że system stereo jest rozwiązaniem dla Ciebie, skontaktuj się z naszymi #EkspertamiDobregoBrzmienia w jednym z 19 salonów na terenie całego kraju.

System z funkcjonalnością sieciową

System z funkcjonalnością sieciową przeznaczony jest dla osób, które planują rozbudować swój stary zestaw oparty na fizycznych źródłach o nową funkcjonalność lub dla osób, które lubią słuchać muzyki, doceniają wygodę jaką dają serwisy streamingowe, w tym dostęp do milionów utworów, oraz/lub nie wyobrażają sobie kolekcjonowania nośników np. ze względu na brak miejsca w mieszkaniu. Z doświadczenia wiemy, że – tak jak w przypadku miłośników książek – na pewnym etapie naszego hobby, fizyczne nośniki zaczynają pożerać przestrzeń życiową.

NAD M 10

Sercem systemu jest odtwarzacz sieciowy umożliwiający odtwarzanie nagrań w różnych formatach z różnych źródeł:

  • pliki high-res (bezstratne): WAV, AIFF, FLAC, ALAC, DSD, MQA,
  • pliki stratne: MP3, AAC, ATRAC, WMA,
  • możliwe źródła: serwisy streamingujące typu Tidal i Spotify, pamięć USB, serwer multimedialny NAS, Wi-Fi Direct, Bluetooth, DLNA.

Odtwarzacz sieciowy może być wbudowany w amplituner stereo, system mini lub oferowany jako niezależne urządzenie dołączone do wzmacniacza zintegrowanego lub dzielonego (przedwzmacniacz oraz końcówka mocy). W zależności od ilości miejsca jakie chcemy przeznaczyć, możemy zdecydować się na amplituner z opcją obsługi serwisów streamingowych Yamaha MusicCast R-N803D wraz z kolumnami NS-555, system mini typu PianoCraft lub po prostu dodać odtwarzacz sieciowy do istniejącego systemu audio. Innym rozwiązaniem może być bezprzewodowy Devialet Phantom, który w wersji Gold dysponuje zadziwiająca mocą 1500 W.

Zalety:

  • najnowsze rozwiązania techniczne,
  • dostęp do milionów utworów muzycznych,
  • gotowe i zwarte rozwiązanie,
  • nowoczesne wzornictwo.

Wady:

  • brak źródeł, gdy „padnie” łącze internetowe,
  • brak możliwości rozbudowy systemu w wypadku postawienia na system mini,
  • często niewystarczająca moc do nagłośnienia większych pomieszczeń (dotyczy systemów mini).

Devialet Spark aplikacja do zarządzania biblioteką muzyczną

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o systemach z funkcjonalnością sieciową? Skontaktuj się z naszymi #EkspertamiDobregoBrzmienia w jednym z 19 salonów na terenie całej Polski. Zaprezentujemy ci istniejące rozwiązania i w prosty oraz przystępny sposób wyjaśnimy, jak to działa. Słuchanie muzyki na dobrym sprzęcie dorzucamy do każdej wizyty gratis!

Dla ortodoksów i audiofilów

Systemy przeznaczone dla powyższej grupy tworzą najbardziej wyrafinowane pod względem brzmieniowym i technicznym urządzenia. To aparatura dla osób, które szukają w muzyce absolutu. Przykładowe urządzenia używane do budowy takich systemów:

  • gramofon,
  • źródła cyfrowe z wyodrębnionym zewnętrznym przetwornikiem cyfrowo-analogowym,
  • wzmacniacze zbudowane w oparciu o przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy,
  • wyrafinowane konstrukcyjnie zespoły głośnikowe,
  • rozbudowane urządzenia zasilające – kondycjonery, filtry sieciowe, listwy zasilające oraz specjalistyczne przewody zasilające.

Chciałbyś się dowiedzieć więcej o najnowszych urządzeniach z segmentu audiofilskiego lub usłyszeć na własne uszy różnice jakościową pomiędzy standardowym zestawem stereo a ortodoksyjnym? Skontaktuj się z naszymi #EkspertamiDobregoBrzmienia w jednym z 19 salonów na terenie całego kraju. Przyjdź i posłuchaj.

Zalety:

  • najwyższa jakość brzmienia,
  • ekstremalne rozwiązania techniczne,
  • intrygujące wzornictwo.

nad-c368

Absolutne minimum, gdy nie ma miejsca

Dobrej klasy zestawy głośnikowe, a także elektronika, potrzebują miejsca, aby je ustawić i prawidłowo odtwarzać dźwięk. Gdy warunek ten nie może być spełniony, to warto pomyśleć o mniejszym i bardziej zwartym rozwiązaniu. Choć jakość dźwięku będzie wyższa, od tej jaką mogą zapewnić urządzenia z marketów, to należy liczyć się z wieloma ograniczeniami.

Mogą to być:

  • mini systemy,
  • systemy typu desktop.

Zalety:

  • oszczędność miejsca,
  • zrównoważone zużycie energii,
  • eleganckie wzornictwo,
  • duża funkcjonalność w zwartej formie.

Zobacz jakie rozwiązania oferują poszczególni producenci. Wiele z kompaktowych systemów oferuje potężny dźwięk. Przekonaj się w jednym z 19 salonów na terenie całego kraju. Zapraszamy na odsłuchy.

Yamaha WXA-50

Źródła muzyki

Do najpopularniejszych źródeł należą:

  • Odtwarzacz CD – jeden z najłatwiejszych i najbardziej popularnych sposobów na odtwarzanie muzyki. Płyty CD wciąż zapewniają wysoką jakość dźwięku w postaci cyfrowej.
  • Gramofon analogowy – klasyczny format, który powrócił na rynek i ponownie zaczyna zdobywać popularność. Płyty winylowe to praktycznie jedyny obecnie format (oprócz sygnału z radia FM), który występuje w postaci analogowej.
  • Cyfrowe pliki audio – na rynku występują różnorodne formaty muzyczne, z których część oferuje jakość CD albo wyższą. Inne są skompresowane, ale mają akceptowalną dla większości fanów muzyki jakość. Aby cieszyć się najlepszym dźwiękiem, wybierz formaty natywne, takie jak WAV lub AIFF, bądź bezstratne formaty, takie jak FLAC lub Apple Lossless (ALAC), które redukują rozmiar pliku przy pozostawieniu oryginalnej jakości. Formaty takie jak AAC, MP3 lub WMA są formatami „stratnymi”. Rozmiar pliku generalnie jest mniejszy niż w plikach nieskompresowanych lub bezstratnych. Wiąże się to z gorszą jakością dźwięku.

AT-LPW50PB_Lifestyle_Image_10

Tunery FM/DAB+

Rozgłośnie radiowe funkcjonują od blisko 100 lat. Mimo to audycje radiowe są nadal bardzo popularne. Jakość dźwięku FM nie może równać się z CD i formatami wysokiej rozdzielczości. Atutem jest szeroki wybór stacji FM.

Najnowsze standardy DAB/DAB+, wprowadziły radio do świata cyfrowego. Dźwięk emitowany jest zazwyczaj w niższej jakości niż CD, ale radio cyfrowe może pochwalić się licznymi udoskonaleniami w porównaniu z techniką FM, m.in. możliwością przesyłania z sygnałem audio dodatkowych treści.

Jedną z przyczyn spadku popularności radia FM stał się znaczący wzrost serwisów strumieniujących, takich jak Spotify, a także internetowych stacji radiowych. Korzystając z urządzeń obsługujących sieciowe radio i serwisy muzyczne możesz przesyłać dźwięk z Internetu wprost do swojego systemu audio. Nie licząc wyjątków, jakość strumieniowanego dźwięku jest na poziomie skompresowanych plików, takich jak MP3 lub WMA, a tym samym nie jest tak dobra jak w przypadku płyt CD lub nieskompresowanych plików audio. Nowsze serwisy, takiej jak TIDAL i Deezer, oferują muzykę w jakości CD, co przekłada się na lepsze brzmienie nagrań.

Oczywiście, źródłem wysokiej jakości może stać się także komputer lub odtwarzacz strumieniowy, który zostanie podłączony do zaawansowanego wzmacniacza zintegrowanego lub przedwzmacniacza wyposażonego w wysokiej jakości wejścia cyfrowe (optyczne, koaksjalne, USB i Bluetooth) oraz wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy.

Będziesz zaskoczony, jak dobrze mogą brzmieć te źródła z pomocą wysokiej klasy elektroniki. Przyjdź i posłuchaj poszczególnych źródeł do jednego z 19 salonów na terenie całego kraju.

Urządzenia wzmacniające

Abyśmy mogli cieszyć się dźwiękiem stereo, musimy dokonać wyboru urządzenia wzmacniającego. Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów konstrukcji, z których można wybierać najlepiej pasujące do naszych preferencji rozwiązanie:

  • wzmacniacz zintegrowany,
  • wzmacniacz dzielony w postaci przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy,
  • amplituner stereo,
  • system mini.

NAD T758 V3i

Wzmacniacz zintegrowany

Dla większości melomanów optymalnym rozwiązaniem jest wzmacniacz zintegrowany. Połączenie w jednej obudowie przedwzmacniacza i końcówki mocy ułatwia rozstawienie systemu audio. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż konstrukcje dzielone. Wiąże się także z mniejszym wydatkiem pieniędzy niż w przypadku zestawu przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy. Z tego względu wzmacniacze zintegrowane są najczęściej wybieranym urządzeniem w stereofonicznych systemach hi-fi i high-end.

Wzmacniacze zintegrowane (nazywane też integrami) są konstrukcjami o bardzo zróżnicowanej mocy, od umiarkowanych modeli do bezkompromisowych, umożliwiających nagłośnienie nawet bardzo dużych pomieszczeń odsłuchowych. Tylko w nielicznych przypadkach mogą mieć problemy z zasileniem najbardziej wymagających prądowo kolumn głośnikowych. Wzmacniacze zintegrowane są proste do podłączenia i łatwe w użytkowaniu.

Zadaniem wzmacniacza zintegrowanego jest odebranie sygnałów analogowych lub cyfrowych o niewielkiej mocy, pochodzących ze źródeł dźwiękowych (takich jak gramofon, odtwarzacz CD, tuner lub odtwarzacz sieciowy), ich wzmocnienie i przesłanie do podłączonych kolumn głośnikowych. Z tego powodu wzmacniacz audio to niezbędny element w systemie audio.

Wzmacniacze zintegrowane jeszcze przez wiele lat będą popularne. Rosnąca popularność cyfrowych źródeł dźwięku spowodowała, że tzw. integry wyposażane są w przetworniki cyfrowo-analogowe oraz cyfrowe wejścia, dzięki czemu mogą współpracować z dowolnym źródłem dźwięku, nawet bez konieczności podłączania zewnętrznego modułu DAC (Digital to Analog Converter). Doskonałym przykładem są konstrukcje firm NAD, Peachtree Audio, TEAC, Yamaha, Rotel, Devialet, Gato Audio i Pass Labs.

Yamaha R-N303D

Rośnie również gama wzmacniaczy zintegrowanych pracujących w klasie D, które potocznie nazywane są wzmacniaczami cyfrowymi. W porównaniu z konstrukcjami pracującymi w klasie A lub AB, modele cyfrowe wyróżniają się dużo wyższą sprawnością, co wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na energię z sieci zasilającej, aby uzyskać pożądany poziom mocy. Charakteryzują się mniejszą ilością wydzielanego ciepła oraz niskimi zniekształceniami.

Wzmacniacz dzielony w postaci przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy

Jeżeli masz dostępne środki, to mimo praktycznych korzyści płynących z użytkowania wzmacniacza zintegrowanego, rozważ wybór konstrukcji dzielonej. Gwarantuje ona znacznie wyższy poziom jakości dźwięku zapewniając znakomitą współpracę z większymi kolumnami głośnikowymi, wliczając modele o ogromnym zapotrzebowaniu na energię.

Umożliwiają łatwiejszą optymalizację systemu tak, aby uzyskać detaliczność, skalę i potęgę muzyki, studyjną jakość dźwięku, faworyzującą perfekcyjnie zrealizowane nagrania.

Perfekcyjnie dopracowane przedwzmacniacze imponują wyrafinowaną konstrukcją wewnętrznych układów, pozwalającą wydobyć z każdego podłączonego źródła wszystko to, co najlepsze, a jednocześnie doskonale dopełniają towarzyszącą im końcówkę mocy.

Kluczowymi elementami są tutaj przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy (potocznie nazywanych końcówkami mocy). Z racji funkcji, jakie pełni przedwzmacniacz, można nazwać go mózgiem systemu albo centrum dowodzenia. Jego zadaniem jest zapewnienie wystarczającej ilości wejść do podłączenia wszystkich źródeł, regulację poziomu głośności, a często i barwy tonu czy balansu między kanałami.

Przy wyborze przedwzmacniacza należy upewnić się, czy oferuje on wszystkie potrzebne wejścia. Podłączenie gramofonu? Potrzebny będzie model z wbudowanym modułem Phono albo dodatkowy przedwzmacniacz gramofonowy. Przesyłanie muzyki z odtwarzaczy sieciowych, np. marki Bluesound? Umożliwią to wejścia koncentryczne lub optyczne.

Najbardziej zaawansowane przedwzmacniacze pozwalają się cieszyć pięknym, naturalnym dźwiękiem, ponadto są wyposażone w perfekcyjnie zaprojektowane układy wewnętrzne. Wyróżniają się funkcjonalnością i wygodą użytkowania. Dzięki czemu użytkownik zyskuje możliwość korzystania z wielu źródeł dźwięku oraz modyfikowania brzmienia zgodnie ze swoimi preferencjami i oczekiwaniami.

W szerokim asortymencie salonów Top Hi-Fi znajdują się zaawansowane przedwzmacniacze stereo producentów takich jak NAD, Copland, Rotel, Pass Laboratories i Pathos.

Zadaniem końcówki mocy jest odebranie sygnału audio z przedwzmacniacza, wzmocnienie go i przesłanie do kolumn głośnikowych bez generowania zniekształceń, dzięki czemu muzyka wydobywająca się z głośników będzie bliska oryginalnemu nagraniu, jak to tylko możliwe.

Przy wyborze wzmacniacza należy wziąć pod uwagę wielkość pokoju odsłuchowego i model kolumn głośnikowych, które mają z nim współpracować. Należy zadbać, aby wzmacniacz miał nieco więcej mocy w celu bezproblemowego zasilenia głośników przy każdym poziomie głośności, bez zniekształceń nawet przy najbardziej skomplikowanych nagraniach muzycznych.

Najlepsze końcówki mocy mają zaawansowane układy i rozwiązania techniczne, które oferują znacznie wyższą jakość dźwięku niż w przypadku prostszych systemów audio. Charakteryzują się wysoką precyzją dźwięku, naturalnym brzmieniem, oddaniem szerokiej sceny muzycznej i zachwycającego bogactwa detali.

Salony Top Hi-Fi wychodzą naprzeciw wyrafinowanym potrzebom, oferując produkty klasy hi-fi i high-end tak cenionych producentów jak Pass Laboratories, NAD, Copland, Rotel, Pathos.

Piękny lifestyle

Amplitunery stereo

Amplitunery to jedne z najbardziej uniwersalnych konstrukcji w świecie domowego Hi-Fi. Łączą w sobie funkcję przedwzmacniacza, wzmacniacza mocy i tunera FM. Dzięki temu wystarczy połączyć je z kolumnami głośnikowymi, aby niemal natychmiast móc cieszyć się muzyką z radia.

Mogą współpracować z różnymi źródłami zewnętrznymi, analogowymi i cyfrowymi, w tym także z odtwarzaczami przenośnymi i smartfonami, a do tego obsługują formaty wysokiej rozdzielczości, np. FLAC 192 kHz/24 bity.

W wielu modelach są także wbudowane przedwzmacniacze gramofonowe (również w przystępnych cenowo konstrukcjach). Wyższe modele mają rozwiązania korzystnie wpływające na jakość brzmienia. Np. tryb Pure Direct, znajdujący się w konstrukcjach Yamahy, pomija obwody regulacji barwy tonu i zapewnia najwyższą jakość dźwięku.

Na szczególną uwagę zasługują amplitunery z funkcjami sieciowymi, za pomocą których można słuchać nagrań z serwisów muzycznych i plików udostępnionych w domowej sieci, a także tysięcy internetowych stacji radiowych. Amplitunery Wi-Fi, amplitunery Bluetooth, a także amplitunery AirPlay pozwalają korzystać z łączności bezprzewodowej, co ułatwia odtwarzanie muzyki wprost ze smartfona, tabletu lub laptopa. Dodatkowym atutem jest możliwość obsługi za pośrednictwem aplikacji.

W salonach Top Hi-Fi użytkownicy poszukujący wysokiej jakości amplitunerów mogą wybierać spośród konstrukcji opracowanych przez renomowanych producentów, takich jak Yamaha, Rotel i NAD.

Kolumny głośnikowe

Ostatnim, ale równie ważnym, komponentem dobrego systemu muzycznego są kolumny głośnikowe. Głośniki dostępne są w różnorodnych wersjach stylistycznych, kształtach i rozmiarach, dlatego też wybór tych najlepszych zależy nie tylko od wielkości pokoju odsłuchowego oraz przewidzianego budżetu, lecz także od osobistych preferencji i gustu.

bowers-wilkins-htm6

Więcej szczegółów w poradniku: „Jak wybrać głośniki?”

Okablowanie

Każdy system stereo poza urządzeniami bezprzewodowymi wymaga zastosowania odpowiednich przewodów połączeniowych. Oczywiście kable dostarczone w komplecie z odtwarzaczem czy innym urządzeniem wystarczą do sprawdzenia poprawności działania. Nie zapewnią jednak dobrego brzmienia. Warto dobrać odpowiednią łączówkę między źródeł a wzmacniaczem, dobre jakościowo przewody głośnikowe oraz zasilające lepsze od standardowych.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.



Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: