Aktualności


Aktualności

Thorens zapowiedział nowe gramofony – TD 1600 i TD 1601

Thorens TD 1600 i TD 1601

Thorens zapowiedział dwa nowe gramofony – TD 1600 i TD 1601. Mimo pewnych różnic, oba urządzenia stanowią nawiązanie stylistyczne oraz konstrukcyjne do klasycznego modelu firmy – TD 160 – i zostały wyposażone w zawieszone sub-chassis.

Historia

W 1965 r. w szwajcarskim Sainte Croix zakończyło się opracowywanie nowego, przystępnego cenowo gramofonu oznaczonego symbolem TD 150. Już wkrótce ten model miał stać się wzorem dla bardzo udanej generacji gramofonów. Urządzenie wykorzystywało zawieszone sub-chassis, które stało się niezwykle popularne właśnie dzięki nowemu Thorensowi TD 150 i jego następcom. Rozwiązanie to weszło na rynek masowy i z czasem wielu innych producentów także z niego zaczęło korzystać.

Thorens przeniósł to rozwiązanie na kolejne pokolenia swoich gramofonów, zaczynając od słynnego TD 125 w 1968 r., i stosował je aż do lat 90. ubiegłego wieku, kiedy zakończyła się produkcja TD 160 Mk V. Modele TD 126, TD 127 i TD 226, jak również monumentalny Reference z 1980 r. i Prestige z 1983 r. zostały zaprojektowane właśnie z tym rodzajem zawieszenia.

Choć w połowie lat 80. XX wieku Thorens rozpoczął nową erę konstrukcji zawieszenia, to oryginalny TD 160 i jego następcy wciąż są postrzegani jako „klasyczne” gramofony Thorensa.  

Thorens TD 1600

Teraźniejszość

Rok 2018 okazał się dla Thorensa rokiem wielu zmian, począwszy od przejęcia marki przez Guntera Kürtena i przeniesienia jej do Niemiec, aż po wprowadzenie nowych modeli. Pod nowym przywództwem zaczęło wracać „DNA” Thorensa znane z przeszłości. Powrót ten znajdzie odzwierciedlenie w przyszłych produktach – te będą czerpać z zalet klasycznych urządzeń, wprowadzając przy tym nowoczesne rozwiązania techniczne.

Pierwszym rezultatem tego procesu będą modele TD 1600 i TD 1601, które zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej wystawy high-end w Monachium. Już same nazwy wskazują na punkt wyjścia, gdyż konstrukcje mogą być postrzegane jako nowoczesne urzeczywistnienie TD 160. Oba gramofony wykorzystują zawieszenie oraz tłumienie poprzez sprężyny stożkowe, skutecznie izolując urządzenie od podłoża. Niemniej obydwie konstrukcje całkowicie różnią się od siebie wewnątrz. Tym samym te modele wypełniają lukę pomiędzy tradycją, która zapewniła sukces klasycznym gramofonom, i technologią XXI wieku.

TD 1600 i TD 1601 zostały wyposażone w elementy charakterystyczne dla serii TD 160 – drewniane plinty, dwuczęściowe talerze z paskiem biegnącym wewnątrz urządzeń oraz grubą matą gumową i akrylową osłoną przeciwpyłową. Mnóstwo innowacji znajdziemy także wewnątrz obudów: stożkowe sprężyny nie są już montowane na górnej płycie, ale na dnie. Dzięki temu sub-chassis nie jest już zawieszone, lecz opiera się na sprężynach. Dodatkowo mała, ale mocno napięta stalowa nitka stanowi połączenie sub-chassis ze stalowym sworzeniem na dole, w ten sposób chroniąc sub-chassis przed kołysaniem się, pozwalając jedynie na pionowy ruch.

Thorens TD 1601

Różnice pomiędzy TD 1600 i TD 1601

Oba modele posiadają tę samą platformę i to samo ramię TP 92 z regulacją wysokości, aczkolwiek TD 1601 zapewnia kilka dodatkowych funkcji zwiększających komfort użytkowania. TD 1600 to w pełni manualny gramofon, natomiast TD 1601 wyposażony został w elektryczny moduł podnoszący ramię, automatyczne wyłączanie po zakończeniu odtwarzania z funkcją podniesienia ramienia, a także prawdziwie zbalansowane złącza wyjściowe (XLR).

Silnik, jednostka sterująca i zasilacz w obu modelach są takie same. TD 1600TD 1601 będą dostępne w dwóch wersjach wykończenia: orzech na wysoki połysk oraz czarny fortepianowy.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław