Aktualności


Aktualności

TEAC TN-4D – nietuzinkowy gramofon z napędem bezpośrednim

TEAC TN-4D

Kolekcja gramofonów marki TEAC została poszerzona o całkowicie nowy model z napędem bezpośrednim, TN-4D. Konstrukcja ta charakteryzuje się eleganckim wzornictwem i niską obudową, w której zaprojektowaniu pomógł nowo opracowany silnik bezszczotkowy.

TEAC nietuzinkowymi konstrukcjami zdołał ukształtować sobie stabilną pozycję wśród producentów gramofonów. W portfolio japońskiej firmy możemy znaleźć wiele ciekawych pozycji, czego ostatnim przykładem jest model TN-4D.

TN-4D wyróżnia się bezszczotkowym silnikiem prądu stałego (z układem sprzężenia zwrotnego), który do stabilizacji obrotów wykorzystuje rezonator kwarcowy. Zastosowane rozwiązanie przynosi wiele korzyści, m.in. ogranicza zjawiska skokowe momentu obrotowego, co w rezultacie pomaga uzyskać większą płynność pracy. Nadmienione zjawisko powstaje przy wchodzeniu kolejnych nabiegunników wirnika lub stojana w pole magnetyczne magnesu stałego. Wykorzystanie nowo opracowanego, płaskiego silnika, projektantom TEAC-a pozwoliło stworzyć plintę o niezwykle niskim profilu, w ten sposób zwiększając atrakcyjność stylistyczną TN-4D w porównaniu z obudowami spotykanymi w większości gramofonów z napędem bezpośrednim.

TEAC TN-4D

Obok silnika kolejny nowy komponent stanowi ramię. Podzespół ten opracowano we współpracy z SAEC Corporation, cenionym na świecie producentem zaawansowanych ramion, i został oparty na łożyskach ostrzowych. Dzięki temu ramię zapewnia dokładny, niezwykle rozdzielczy dźwięk, którego ramiona z konwencjonalnymi łożyskami nie są w stanie zagwarantować. Wszelkie drobne ruchy pionowe odczytywane przez ramię – w odróżnieniu od obudowy ramienia z pospolitymi łożyskami – rzeczywiście pomagają w uzyskaniu bardziej dynamicznego brzmienia, które cechuje się niesamowitą rozdzielczością.

Do jak najlepszego wydobycia muzyki z płyt winylowych, konstruktorzy wyposażyli TN-4D w niebywale udaną wkładkę Oyster MM firmy Sumiko – legendarnego amerykańskiego producenta wkładek. Rozchwytywana za swoją wyjątkową muzykalność, wkładka mocowana jest do ramienia już w fabryce, co sprawia, że gramofon staje się urządzeniem typu „plug and play”. Dodatkowo ramię o kształcie litery „S” zaopatrzono w uniwersalnie mocowanie główki, pozwalając użytkownikom na błyskawiczną wymianę wkładki/główki. Natomiast obsługa szerokiego zakresu wagowego wkładek (14-23 g) pozwala użytkownikom na modyfikację jakości dźwięku i eksperymentowanie z różnymi wkładkami, o ile zaistniałaby taka potrzeba. Ramię wyposażono w mechanizm antyskatingu oraz przeciwwagę, która ma za zadanie zapewnić precyzyjną regulację siły nacisku.

Uwagę zwraca także skrupulatnie zaprojektowany przedwzmacniacz gramofonowy, umożliwiający podłączenie urządzenia bezpośrednio do wejść liniowych dowolnego systemu hi-fi. Najdrobniejsze szczegóły muzyczne pozwala przekazać wysokiej klasy wzmacniacz operacyjny NJM8080, który zaprojektowany został przez New Japan Radio specjalnie z myślą o systemach hi-fi.

TEAC TN-4D

Aby zarchiwizować analogową kolekcję wprost na komputerze PC/MAC, projektanci na tylnej ściance TN-4D umieścili port USB. Jak tylko zapiszemy winyle w cyfrowej postaci, bez trudu możemy ich słuchać nawet poza domem za pomocą np. smartfona, przenośnego odtwarzacza audio lub w samochodzie – ku temu wystarczy jedynie zgrać muzykę na płytę CD czy też przenieść ją na kartę pamięci lub pendrive.

Projektanci wyposażyli gramofon w pozłacane złącza wyjściowe Phono/Line, które nie tylko chronią analogowe sygnały audio przed utratą jakości w wyniku utleniania metalu, ale także zapewniają najwyższą możliwą jakość sygnału.

Gramofon obsługuje prędkości 33 1/3 i 45 obr./min, dzięki czemu może odtwarzać płyty LP i EP. Wysokie standardy inżynieryjne są widoczne m.in. w pokrętle sterującym odtwarzaniem (start/wybór prędkości), wykonanym z obrabianego aluminium. Za zachowanie odpowiedniej stabilności prędkości obrotowej odpowiada, wraz z nowo opracowanym silnikiem, odlewany z aluminium talerz, zapewniający wysoką bezwładność.

TN-4D została wyposażona w wysokiej jakości nóżki, dzięki czemu cała konstrukcja jest skutecznie izolowana od podłoża. Nóżki wyróżniają się obrabianą maszynowo osłoną aluminiową pokrytą gumowym amortyzatorem, który przymocowano do plinty z MDF-u. Zastosowane rozwiązania sprawiły, że gramofon TN-4D jest niesamowicie odporny na wszelkie akustyczne sprzężenia zwrotne.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław