Aktualności


Aktualności

Soundbar czy kino domowe?

25 ocen

Soundbar Yamaha

Soundbar czy kino domowe? To pytanie często zadajecie nam podczas wizyt w salonach Top Hi-Fi. Postaramy się zatem jak najprościej wyjaśnić, kto powinien wybrać jeden, a kto drugi produkt, ponieważ kwestia ta sprowadza się do ustalenia własnych potrzeb i możliwości. Zapraszamy do artykułu.

Soundbar

Soundbar to urządzenie mieszczące w jednej obudowie zestaw głośników, wzmacniacz i całą elektronikę sterującą. Jego zadaniem jest odtwarzanie dźwięku pochodzącego z telewizora, czy to w postaci dźwięku stereo czy przestrzennego. Uzyskanie efektów przestrzennych z jednego urządzenia wymaga wykorzystania zaawansowanego przetwarzania sygnałów cyfrowych (DSP) i wielu niezależnych głośników w obudowie soundbara.

Podstawowe modele soundbarów łączymy z telewizorem kablem optycznym, te lepsze mają również wejścia i wyjścia HDMI. Przy pomocy kabli HDMI łączymy wszystkie urządzenia takie jak dekoder TV, konsola do gier, odtwarzacz blu-ray do soundbar i jednym kablem podpinamy go z telewizorem.

Soundbar, poza podstawową funkcją polepszenia sygnału dźwiękowego płynącego z telewizora może nam również służyć jako domowe centrum rozrywki. Lepsze modele oferują np. możliwość bezprzewodowego przesyłu muzyki poprzez Bluetooth, dysponują funkcjami sieciowymi takimi jak radio internetowe, Spotify, Tidal. Sterować nimi możemy przy pomocy telefonu komórkowego lub tabletu.

Soundbar Yamaha1

Najlepsze soundbary wykorzystują bardziej zaawansowane metody tworzenia dźwięku przestrzennego – niedoścignionym wzorcem będą tutaj soundbary marki Yamaha z serii YSP. Yamaha nazywa je cyfrowymi projektorami dźwięku, gdyż zaawansowana technologia wbudowana w te urządzenia umożliwia wysyłanie wiązek dźwięku w wielu kierunkach (a więc właśnie „projektowania dźwięku”), które odbijając się od naszych domowych wnętrz (ściany, meble itp.) wracają do nas z różnych kierunków  tworząc dźwięk przestrzenny. Najbardziej zaawansowanym cyfrowym projektorem dźwięku w ofercie Yamahy jest model MusicCast YSP-5600, który dodatkowo potrafi odtwarzać materiały filmowe nagrane w technologii Dolby Atmos. Dowiedz się więcej o technologii YSP.

Przykładowe soundbary:

Jak gra soundbar?

Zdecydowanie lepiej od telewizora. Nawet te najtańsze modele radzą sobie lepiej od głośników wmontowanych w większość telewizorów. Znacie to uczucie, kiedy musicie się wsłuchiwać w kwestie wypowiadane przez aktorów podczas oglądania telewizji? Ten problem rozwiąże soundbar.

Yas - 106

Czy potrafi on zagrać tak jak prawdziwe, pełnowymiarowe kino domowe? No jednak nie. Efekt przestrzenny generowany z soundbara nie robi aż tak dużego wrażenia jak głośniki rozmieszczone w różnych miejscach w pomieszczeniu (tak jak ma to miejsce w prawdziwym kinie), co jednak nie zmienia faktu, że jeśli np. nie masz miejsca na takie rozwiązanie  – możesz zainwestować w dobrej klasy soundbar.

Kolejną kwestią w przypadku soundbarów jest bass. Ponieważ w większości bazują one na kilkucentymetrowych przetwornikach powinny być wspierane subwooferem. Ten na szczęście w większości modeli jest bezprzewodowy, zatem możemy sobie pozwolić na postawienie go w takim czy innym punkcie naszego pomieszczenia.

MusicCast 20 i soundbar

Kino domowe na podstawie z soundbara

Wielu z nas traktowało do niedawna soundbar jako produkt nie dający żadnej możliwości rozbudowy systemu. Niedawno to się jednak zmieniło, ponieważ Yamaha przy wsparciu ich systemu MusicCast zaoferowała opcję rozbudowy soundbara o głośniki surround i w związku z tym zdecydowanego polepszenia przestrzenności dźwięku.  Jak to działa?

Wystarczy, że zakupimy jeden z modeli soundbarów oferujący opcję bezprzewodowych głośników tylnych. Te modele to:

Następnie dokupujemy do nich głośniki, mogące działać jako głośniki tylne w systemie MusicCast:

Przez połączenie tych urządzeń otrzymujemy alternatywę dla kina domowego, czyli głośniki z tyłu i przodu pomieszczenia. Zyskuje scena i przestrzenność grania systemu, zyskujemy efekty dźwiękowe dochodzące do nas zza głowy. Warto też wspomnieć, że głośniki serii MusicCast nie muszą wiecznie stać z tyłu salonu – można ich używać na co dzień jako świetnej jakości głośników np. w różnych pokojach w domu, a korzystać z nich jako głośników surround np. w weekendowy wieczór oglądając film. 

YSP-2500

Tradycyjne kino domowe = wersja prawdziwie kinowa

Gdy nie ograniczają nas małe gabaryty pomieszczenia lub niemożność ustawienia kolumn, pójdźmy w bezkompromisową jakość, jaką daje pełnowymiarowe kino domowe. Zainwestujmy w nie, gdy filmy są ważnym elementem naszego życia. Rozrywka na najwyższym poziomie – to właśnie ją zapewni dobry zestaw.

Kino Domowe

Wariantów wyboru zestawów kina domowego jest kilkaset. Wspólne jest jednak jedno, że poza samymi głośnikami niezbędny nam będzie amplituner. To on stanowi wzmacniacz dla głośników, umożliwia podpięcie różnych urządzeń i jest sercem naszego układu. Do niego kablami podpinamy głośniki frontowe, tylne i subwoofer. W tym miejscu, przy nowych modelach amplitunerów Yamahy, dalej możemy skorzystać z bezprzewodowych tyłów w oparciu o system MusicCast! Dowiedz się więcej.

Jak rozstawić głośniki? Zapraszamy do osobnego artykułu tutaj.

5.1

Niewątpliwym atutem zestawu kina domowego jest jakość dźwięku oraz przestrzeń jego grania. To również większa możliwość personalizacji poszczególnych elementów i dopasowania go do indywidualnych potrzeb. O tyle o ile soundbar nie poradzi sobie w dużych pomieszczeniach, o tyle dobrze dobrane kino domowe zapewni nam efekt, jakiego się nie spodziewaliśmy. A co jeśli nie mamy miejsca na głośniki tylne?

Kino domowe z głośnikami w zabudowie sufitowej

Bardzo dobrym i ostatnimi czasy popularnym pomysłem są głośniki tylne w zabudowie sufitowej (lub ściennej). O tyle o ile radzimy, by front był skonstruowany o głośniki wolnostojące o tyle, jeśli nie mamy miejsca na klasyczne głośniki tylne to mogą być one zabudowane w suficie podwieszanym. O tym, jak to zrobić przeczytacie w artykule: co to jest nagłośnienie instalacyjne?

indiana line

Plusy i minusy. Soundbar kontra kino domowe

Zalety płynące z posiadania soundbara:

 • Zdecydowane polepszenie dźwięku względem dźwięku z TV
 • Brak przewodów głośnikowych
 • Przyzwoite efekty przestrzenne
 • Niewielki rozmiar
 • Łatwe podpięcie i instalacja

Wady soundbara:

 • Nie poradzi sobie z nagłośnieniem dużych pomieszczeń
 • Niskie tony wymagają użycia subwoofera
 • Jakość a przede wszystkim przestrzenność dźwięku gorsza w porównaniu z kinem domowym

Zalety kina domowego:

 • Doskonałe dźwięki przestrzenne na miarę prawdziwego kina
 • Świetnie odtwarza muzykę stereo
 • Nagłośni każde pomieszczenie – od małych po te bardzo duże
 • Użycie subwoofera nie jest obowiązkowe przy odpowiednich kolumnach frontowych
 • Możliwość indywidualnej konfiguracji zestawu

Wady kina domowego:

 • W zasadzie tylko jedna – zajmuje ono więcej miejsca i wymaga więcej przewodów

Podsumowanie

Jak widać, soundbary i kino domowe pełnią odmienne funkcje. Te pierwsze stanowią świetne rozszerzenie dźwięku z TV, czasem nawet wyposażone są w opcje dźwięku przestrzennego. Zwłaszcza z pomocą subwoofera dźwięk oferowany przez soundbar może być bardzo dobry. Kino domowe to inna bajka - jakość dźwięku oferowana przez taki zestaw jest nieporównywalnie lepsza niż oferowana przez soundbar, nie mówiąc nawet o standardowych głośnikach w TV. Systemy dźwięku obiektowego Dolby Atmos i DTS:X pozwalają na stworzenie dodatkowych kanałów wysokości. Taki system pozwala całkowicie wsiąknąć w wydarzenia na ekranie.

 

Jeżeli chcesz sprawdzić jak takie systemy działają w praktyce, zapraszamy do salonów Top Hi-Fi. Nasi eksperci z chęcią odpowiedzą na dodatkowe pytania.

Komentarze (7)  /  Ocena: 5.0/5 (25 ocen)

 • tommygun37.120.156.842018-12-30 23:09:52
  Moim zdaniem jeśli nie chcemy wydawać dużo pieniędzy na sprzęt tego typu to soundbar jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Np wymieniony przez Was YAS-107. To dobry soundbar z niskiej półki cenowej i myślę ze dla przeciętnego Kowalskiego do małego/średniego pomieszczenia spokojnie wystarczy żeby je wypełnić. Odpowiedz
 • kris185.244.214.2302019-01-24 17:37:00
  Soundbary Yamahy są świetne, z doświadczenia swojego i znajomych mogę je śmiało polecić, a i efekt końcowy potrafi być zabójczy :) Odpowiedz
 • hektor89.64.19.1982019-01-29 17:23:16
  Preferuję kino domowe, fajnie jak można stworzyć własny zestaw i pobawić się trochę w projektanta Odpowiedz
 • zenXanowski5.253.206.842019-07-15 11:51:30
  Głośniki trzeba ustawiać w odpowiednich proporcjonalnych odległościach by dźwięk był dobrze zbalansowany, artykuł super! Odpowiedz
 • wrak89.64.31.1832019-08-26 12:36:05
  Preferuje kino domowe dla samej atmosfery. Przy dobrze dobranym oświetleniu i telewizorze, można się naprawdę poczuć jak w kinie. Odpowiedz
 • Fruitysoap89.64.4.722019-11-04 11:09:03
  sounbar troche tańszy wiadomo, ale co kto woli xp Odpowiedz
 • rozmarion89.64.2.1842020-02-05 10:52:47
  kino domowe jest czymś o czym zawsze marzyłem, wiem że warto w coś takiego zainwestować. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław