Aktualności


Aktualności

Serwisy strumieniowe

28 ocen

Czym jest strumieniowanie muzyki?

Strumieniowanie muzyki jest niejako naturalnym rozwinięciem odtwarzania nagrań zapisanych w plikach audio. W dobie łatwego dostępu do szerokopasmowego Internetu melomani szybko odkryli korzyść, jaką gwarantuje możliwość słuchania muzyki bezpośrednio z sieci, zamiast zapisywania jej i przechowywania na dysku komputera. Od strony technicznej odtwarzanie muzyki niczym się nie różni, a jedyna różnica polega na tym, że zamiast odczytywać plik z własnego dysku, korzystamy z danych znajdujących się na serwerze. Co więcej, dostęp do plików zgromadzonych na serwerach możemy mieć nie tylko w domu, lecz także poza nim - wystarczy dostęp do sieci komórkowej lub Wi-Fi w pracy, kawiarni, pociągu lub autobusie.

Przewaga serwisów sieciowych nie ogranicza się do zwolnienia cennego miejsca na dysku naszego komputera. Drugą bardzo ważną kwestią jest ilość i różnorodność dostępnych albumów. Nawet jeżeli z przez kilka ostatnich lat sukcesywnie wzbogacaliśmy swoją bibliotekę muzyczną o kolejne albumy i zgrywaliśmy każdą płytę, to i tak nie zdołamy zbliżyć się do oferty serwisów internetowych, które w swoich katalogach mają po kilkadziesiąt milionów utworów.

Dostęp do całej tej muzyki automatycznie uzyskuje każdy nowo zarejestrowany użytkownik, i co ważne, nie musi płacić za każdorazowy odsłuch albumu. Wszystko odbywa się na zasadzie miesięcznego abonamentu. W każdej chwili można zrezygnować z takiej usługi, przenieść się z jednego serwisu do innego lub podwyższyć standard posiadanego konta, co zwykle oznacza lepszą jakość odtwarzanej muzyki, brak reklam lub możliwość pobierania albumów i list odtwarzania do pamięci smartfonu lub tabletu.

Najpopularniejsze internetowe serwisy strumieniowe

Spotify

Serwis powstał w 2006 r. w Szwecji i mogą z niego korzystać użytkownicy  urządzeń audio, smartfonów, tabletów, komputerów, a nawet niektórych konsoli. Spotify pozwala na słuchanie „na żądanie” nagrań z wielu wytwórni płytowych, zarówno tych wielkich, jak i tych niezależnych. Serwis prezentuje społecznościowe podejście do słuchania i odkrywania nowej muzyki (listy znajomych, rekomendacje itp.). Jedyną możliwością darmowej usługi jest losowe, przerywane reklamami odtwarzanie utworów muzycznych w niskiej jakości (Ogg Vorbis 96 kb/s – platforma mobilna, 160 kb/s – platforma stacjonarna). W wypadku konta Premium jakość jest znacznie lepsza – Vorbis 320 kb/s.

TIDAL

Serwis powstał na bazie WiMP (Wireless Music Player), który został założony w 2010 r. w Danii. Ten muzyczny serwis oferował swoim użytkownikom strumieniowy dostęp do muzyki za pomocą oprogramowania dostosowanego do systemów operacyjnych Microsoft Windows i OS X, urządzeń Devialet, Bluesound, Apple TV, a także mobilnych platform Android, iOS, Windows Phone, Symbian, MeeGo i innych. WiMP pozwalał on na słuchanie „na żądanie“ muzyki z wielu wytwórni płytowych, zarówno tych wielkich, jak i tych niezależnych.

Serwis umożliwiał tworzenie własnych list odtwarzania spośród ponad 30 milionów utworów.

W styczniu 2015 r. serwis WiMP został odkupiony od firmy Aspiro przez Jaya Z, a w marcu 2015 zintegrowany z serwisem TIDAL i tym samym przestał istnieć niezależnie.

TIDAL oferuje dwie możliwości dostępu, różniące się jakością oferowanej muzyki. Pierwsza możliwość to konto TIDAL Premium (AAC 320 kb/s lub AAC 96 kb/s dla urządzeń mobilnych). Kolejna szansa na korzystanie z TIDALa to konto TIDAL HiFi, wykorzystujące kodek FLAC. To właśnie strumieniowaniu w formacie bezstratnym TIDAL zawdzięcza swoją popularność wśród audiofilów. Nowoczesny interfejs i wysoka jakość muzyki czynią ten serwis wysoce ekskluzywną ofertą.

Deezer

Powstały w 2007 r. we Francji muzyczny serwis oferujący swoim użytkownikom strumieniowy dostęp do muzyki za pomocą oprogramowania dostosowanego do systemów operacyjnych Linux, Microsoft Windows i Mac OS X, a także mobilnych platform Android, BlackBerry, iPhone, iPod Touch, iPad, Windows Phone, Logitech i innych.

Serwis umożliwia tworzenie własnych list odtwarzania spośród prawie 40 milionów tytułów.

Użytkownikom oferowane są dwa rodzaje kont: Discovery (darmowe) i Premium Plus (płatne). Dopiero konto płatne oferuje muzykę bez reklam, dostęp w trybie offline i jakość dźwięku MP3 320 kb/s. Użytkownicy darmowej usługi muszą zadowolić się jakością MP3 128 kb/s. Deezer, podobnie jak konkurencja, udostępnił klientom nowoczesny i intuicyjny interfejs.

Google Play Music

Należąca do Google'a usługa strumieniowego przesyłania muzyki zapewnia dwa rodzaje dostępu: darmowy i płatny. Aby móc słuchać muzyki bez przerw na reklamy, mieć dostęp do 35 milionów utworów muzycznych i móc pobrać muzykę na dysk komputera, musimy skorzystać z dostępu płatnego. Możliwości, jakie zapewnia płatna subskrypcja, możemy poznać podczas 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

Jak to zazwyczaj bywa w wypadku usług firmy Google, w serwisie Google Play Music spotykamy się z przejrzystym i świetnie zaprojektowanym interfejsem. Elementem, który wielu osobom może utrudnić dostęp do serwisu, jest  konieczność rejestracji formy płatności (podania numeru karty kredytowej), nawet w przypadku darmowego konta. Zakupu dodatkowych utworów możemy dokonać poprzez sekcję z muzyką w sklepie Google Play. Dźwięk dostarczany jest w formacie MP3 320 kb/s, podczas strumieniowania na urządzenia mobilne stosowany jest zmienny bitrate, w zależności od możliwości łącza.

Apple Music

Propozycja firmy Apple, która dzięki sklepowi iTunes osiągnęła niebywały sukces w świecie cyfrowych dźwięków, a potem postanowiła zaistnieć także w branży usług strumieniowego przesyłania muzyki. Nie mamy tym razem do czynienia z żadną rewolucją, bowiem Apple oferuje mniejsze możliwości od konkurencji. Nie mamy możliwości skorzystania z planu darmowego – Apple Music, poza darmowym okresem testowym, to usługa całkowicie płatna. To nie jedyny mankament. Użytkownicy nie do końca pozytywnie oceniają również interfejs aplikacji, który w porównaniu z tym, co zapewniają konkurencyjne serwisy, jest mniej przyjazny. Format przesyłanej muzyki to AAC 256 kb/s.

Urządzenia

Obecnie większośc urządzeń wspiera obsługe serwisów strumieowych, poczynając od lini MusicCast Yamahy, na wzmacniaczach NAD kończąc. Dotępne są rozwiazania dla każdego i na każdą kieszeń. Przykładowo, jeśli ktoś chciałby wzbogacić istniejący system o funkcje sieciowe, może dokupić odtwarzacz strumieniowy, jeśli istnieje potrzeba dokupienia odtwarzacza CD, istnieją modele ze zintegrowanym funkcjami sieciowymi, jak na przykład SACD CD-N301 Yamahy. Gdy w naszym systemie znajduje się już CD player, a myślimy o gramofonie, to VINYL 500 posiada na pokładzie moduł sieciowy. Nie potrzebujemy nawet systemu audio, ponieważ są produkowane soundbary i głośniki umożliwiające korzystanie z serwisów strumieniowych. 

Komentarze (9)  /  Ocena: 4.9/5 (28 ocen)

 • krapek185.244.214.2352018-12-31 16:01:45
  Najczęściej korzystam ze Spotify, ale inne też dają radę. Fajnie że obsługa tych serwisów jest coraz częściej w urządzeniach, wiem że np. w sprzęcie Yamahy to norma przy MusicCaście Odpowiedz
 • kris185.244.214.2302019-01-24 17:37:55
  Dzisiaj to już obowiązek każdego sprzętu, tak jak krapek napisał MusicCast Yamahy jest bardzo dobry, polecam! Odpowiedz
 • dziki194.99.105.2382019-01-24 19:48:17
  Mnie przekonało spotify. Używam od 3 lat od czasu gdy była promocja 3msc za 1zł i tak już zostało :) Serwisy strumieniowe są przyszłością (a nawet teraźniejszością) przemysłu muzycznego. Odpowiedz
 • krxkozak185.244.214.2372019-02-04 00:48:27
  Spotify zmiecie wszystkich tak coś czuje, sam korzystam i działa wybornie. Odpowiedz
 • nocap212.7.222.1172019-03-03 19:44:55
  Spotify jest najlepszą platformą do streamowania muzyki, szczerze to żadna inna platforma nie ma nawet do niej startu. Odpowiedz
 • Pieczarduch194.99.105.2282019-07-15 11:26:01
  Ja też korzystam ze spotifaja, chyba najbardziej się rozrósł ten serwis na tym polu. Odpowiedz
 • vlone89.64.30.1302019-08-12 12:47:54
  Ja team spotify. Jako że jestem studentem to płacę 10zł na miesiąc :) dla mnie bardzo spoko Odpowiedz
  • projectz89.64.31.1832019-08-26 12:07:19
   Mam to samo. Pamiętam była chyba jeszcze taka opcja duo że na dwie osoby i wychodziło po 20zł miesięcznie czyli też po dyszke od osoby Odpowiedz
 • ImperatorWarior89.64.4.702019-08-27 12:12:32
  ostatnio kupiłem sobie właśnie spottify i śmiga dobrze. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław