Aktualności


Aktualności

Serwisy strumieniowe

31 ocen

Czym jest strumieniowanie muzyki?

Strumieniowanie muzyki jest niejako naturalnym rozwinięciem odtwarzania nagrań zapisanych w plikach audio. W dobie łatwego dostępu do szerokopasmowego Internetu melomani szybko odkryli korzyść, jaką gwarantuje możliwość słuchania muzyki bezpośrednio z sieci, zamiast zapisywania jej i przechowywania na dysku komputera. Od strony technicznej odtwarzanie muzyki niczym się nie różni, a jedyna różnica polega na tym, że zamiast odczytywać plik z własnego dysku, korzystamy z danych znajdujących się na serwerze. Co więcej, dostęp do plików zgromadzonych na serwerach możemy mieć nie tylko w domu, lecz także poza nim - wystarczy dostęp do sieci komórkowej lub Wi-Fi w pracy, kawiarni, pociągu lub autobusie.

Przewaga serwisów sieciowych nie ogranicza się do zwolnienia cennego miejsca na dysku naszego komputera. Drugą bardzo ważną kwestią jest ilość i różnorodność dostępnych albumów. Nawet jeżeli z przez kilka ostatnich lat sukcesywnie wzbogacaliśmy swoją bibliotekę muzyczną o kolejne albumy i zgrywaliśmy każdą płytę, to i tak nie zdołamy zbliżyć się do oferty serwisów internetowych, które w swoich katalogach mają po kilkadziesiąt milionów utworów.

Dostęp do całej tej muzyki automatycznie uzyskuje każdy nowo zarejestrowany użytkownik, i co ważne, nie musi płacić za każdorazowy odsłuch albumu. Wszystko odbywa się na zasadzie miesięcznego abonamentu. W każdej chwili można zrezygnować z takiej usługi, przenieść się z jednego serwisu do innego lub podwyższyć standard posiadanego konta, co zwykle oznacza lepszą jakość odtwarzanej muzyki, brak reklam lub możliwość pobierania albumów i list odtwarzania do pamięci smartfonu lub tabletu.

Najpopularniejsze internetowe serwisy strumieniowe

Spotify

Serwis powstał w 2006 r. w Szwecji i mogą z niego korzystać użytkownicy  urządzeń audio, smartfonów, tabletów, komputerów, a nawet niektórych konsoli. Spotify pozwala na słuchanie „na żądanie” nagrań z wielu wytwórni płytowych, zarówno tych wielkich, jak i tych niezależnych. Serwis prezentuje społecznościowe podejście do słuchania i odkrywania nowej muzyki (listy znajomych, rekomendacje itp.). Jedyną możliwością darmowej usługi jest losowe, przerywane reklamami odtwarzanie utworów muzycznych w niskiej jakości (Ogg Vorbis 96 kb/s – platforma mobilna, 160 kb/s – platforma stacjonarna). W wypadku konta Premium jakość jest znacznie lepsza – Vorbis 320 kb/s.

TIDAL

Serwis powstał na bazie WiMP (Wireless Music Player), który został założony w 2010 r. w Danii. Ten muzyczny serwis oferował swoim użytkownikom strumieniowy dostęp do muzyki za pomocą oprogramowania dostosowanego do systemów operacyjnych Microsoft Windows i OS X, urządzeń Devialet, Bluesound, Apple TV, a także mobilnych platform Android, iOS, Windows Phone, Symbian, MeeGo i innych. WiMP pozwalał on na słuchanie „na żądanie“ muzyki z wielu wytwórni płytowych, zarówno tych wielkich, jak i tych niezależnych.

Serwis umożliwiał tworzenie własnych list odtwarzania spośród ponad 30 milionów utworów.

W styczniu 2015 r. serwis WiMP został odkupiony od firmy Aspiro przez Jaya Z, a w marcu 2015 zintegrowany z serwisem TIDAL i tym samym przestał istnieć niezależnie.

TIDAL oferuje dwie możliwości dostępu, różniące się jakością oferowanej muzyki. Pierwsza możliwość to konto TIDAL Premium (AAC 320 kb/s lub AAC 96 kb/s dla urządzeń mobilnych). Kolejna szansa na korzystanie z TIDALa to konto TIDAL HiFi, wykorzystujące kodek FLAC. To właśnie strumieniowaniu w formacie bezstratnym TIDAL zawdzięcza swoją popularność wśród audiofilów. Nowoczesny interfejs i wysoka jakość muzyki czynią ten serwis wysoce ekskluzywną ofertą.

Deezer

Powstały w 2007 r. we Francji muzyczny serwis oferujący swoim użytkownikom strumieniowy dostęp do muzyki za pomocą oprogramowania dostosowanego do systemów operacyjnych Linux, Microsoft Windows i Mac OS X, a także mobilnych platform Android, BlackBerry, iPhone, iPod Touch, iPad, Windows Phone, Logitech i innych.

Serwis umożliwia tworzenie własnych list odtwarzania spośród prawie 40 milionów tytułów.

Użytkownikom oferowane są dwa rodzaje kont: Discovery (darmowe) i Premium Plus (płatne). Dopiero konto płatne oferuje muzykę bez reklam, dostęp w trybie offline i jakość dźwięku MP3 320 kb/s. Użytkownicy darmowej usługi muszą zadowolić się jakością MP3 128 kb/s. Deezer, podobnie jak konkurencja, udostępnił klientom nowoczesny i intuicyjny interfejs.

Google Play Music

Należąca do Google'a usługa strumieniowego przesyłania muzyki zapewnia dwa rodzaje dostępu: darmowy i płatny. Aby móc słuchać muzyki bez przerw na reklamy, mieć dostęp do 35 milionów utworów muzycznych i móc pobrać muzykę na dysk komputera, musimy skorzystać z dostępu płatnego. Możliwości, jakie zapewnia płatna subskrypcja, możemy poznać podczas 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

Jak to zazwyczaj bywa w wypadku usług firmy Google, w serwisie Google Play Music spotykamy się z przejrzystym i świetnie zaprojektowanym interfejsem. Elementem, który wielu osobom może utrudnić dostęp do serwisu, jest  konieczność rejestracji formy płatności (podania numeru karty kredytowej), nawet w przypadku darmowego konta. Zakupu dodatkowych utworów możemy dokonać poprzez sekcję z muzyką w sklepie Google Play. Dźwięk dostarczany jest w formacie MP3 320 kb/s, podczas strumieniowania na urządzenia mobilne stosowany jest zmienny bitrate, w zależności od możliwości łącza.

Apple Music

Propozycja firmy Apple, która dzięki sklepowi iTunes osiągnęła niebywały sukces w świecie cyfrowych dźwięków, a potem postanowiła zaistnieć także w branży usług strumieniowego przesyłania muzyki. Nie mamy tym razem do czynienia z żadną rewolucją, bowiem Apple oferuje mniejsze możliwości od konkurencji. Nie mamy możliwości skorzystania z planu darmowego – Apple Music, poza darmowym okresem testowym, to usługa całkowicie płatna. To nie jedyny mankament. Użytkownicy nie do końca pozytywnie oceniają również interfejs aplikacji, który w porównaniu z tym, co zapewniają konkurencyjne serwisy, jest mniej przyjazny. Format przesyłanej muzyki to AAC 256 kb/s.

Urządzenia

Obecnie większośc urządzeń wspiera obsługe serwisów strumieowych, poczynając od lini MusicCast Yamahy, na wzmacniaczach NAD kończąc. Dotępne są rozwiazania dla każdego i na każdą kieszeń. Przykładowo, jeśli ktoś chciałby wzbogacić istniejący system o funkcje sieciowe, może dokupić odtwarzacz strumieniowy, jeśli istnieje potrzeba dokupienia odtwarzacza CD, istnieją modele ze zintegrowanym funkcjami sieciowymi, jak na przykład SACD CD-N301 Yamahy. Gdy w naszym systemie znajduje się już CD player, a myślimy o gramofonie, to VINYL 500 posiada na pokładzie moduł sieciowy. Nie potrzebujemy nawet systemu audio, ponieważ są produkowane soundbary i głośniki umożliwiające korzystanie z serwisów strumieniowych. 

Komentarze (13)  /  Ocena: 4.9/5 (31 ocen)

 • krapek185.244.214.2352018-12-31 16:01:45
  Najczęściej korzystam ze Spotify, ale inne też dają radę. Fajnie że obsługa tych serwisów jest coraz częściej w urządzeniach, wiem że np. w sprzęcie Yamahy to norma przy MusicCaście Odpowiedz
 • kris185.244.214.2302019-01-24 17:37:55
  Dzisiaj to już obowiązek każdego sprzętu, tak jak krapek napisał MusicCast Yamahy jest bardzo dobry, polecam! Odpowiedz
 • dziki194.99.105.2382019-01-24 19:48:17
  Mnie przekonało spotify. Używam od 3 lat od czasu gdy była promocja 3msc za 1zł i tak już zostało :) Serwisy strumieniowe są przyszłością (a nawet teraźniejszością) przemysłu muzycznego. Odpowiedz
 • krxkozak185.244.214.2372019-02-04 00:48:27
  Spotify zmiecie wszystkich tak coś czuje, sam korzystam i działa wybornie. Odpowiedz
 • nocap212.7.222.1172019-03-03 19:44:55
  Spotify jest najlepszą platformą do streamowania muzyki, szczerze to żadna inna platforma nie ma nawet do niej startu. Odpowiedz
 • Pieczarduch194.99.105.2282019-07-15 11:26:01
  Ja też korzystam ze spotifaja, chyba najbardziej się rozrósł ten serwis na tym polu. Odpowiedz
 • vlone89.64.30.1302019-08-12 12:47:54
  Ja team spotify. Jako że jestem studentem to płacę 10zł na miesiąc :) dla mnie bardzo spoko Odpowiedz
  • projectz89.64.31.1832019-08-26 12:07:19
   Mam to samo. Pamiętam była chyba jeszcze taka opcja duo że na dwie osoby i wychodziło po 20zł miesięcznie czyli też po dyszke od osoby Odpowiedz
 • ImperatorWarior89.64.4.702019-08-27 12:12:32
  ostatnio kupiłem sobie właśnie spottify i śmiga dobrze. Odpowiedz
 • HadeHart89.64.4.722019-11-04 10:50:08
  ja korzystam ze spotify'a cały czas i jest chyba najlepszy. Odpowiedz
 • Richiger79.188.50.272019-11-28 08:34:38
  Dopiszę się więc też jako użytkownik Spotify. Była promocja 3 miesięcy za darmo chyba w 2016r. i tak się zatrzymałem do dnia dzisiejszego. Jak mnie, to przekonał do przejścia na konto Premium z powodu pominięcia reklam oraz pełnego dostępu do dyskografii wykonawców. Od kilkudziesięciu lat jestem audiofilem i uwielbiam śledzić poczynania wielu wykonawców i wielu gatunków muzyki. Kupowałem kiedyś płyty CD ponieważ jestem ich fanem, lecz mnogość poszukiwań muzycznych nie pozwalała na kupowanie wszystkiego. W Spotify otworzył się świat na dostęp w nie ograniczonej ilości. Cenię sobie również możliwość tworzenia własnych playlist swoich ulubionych gatunków muzycznych lub wykonawców. Minusem dla mnie jest jednak ograniczenie jakości muzyki do 320 kb/s. Dlatego jestem bardzo ciekawy wrażeń odsłuchu konta HIFI w Tidalu, które ponoć emituje muzykę w jakości FLAC. Jak jest jednak w praktyce? Może ktoś może tutaj coś napisać w temacie? Uważam też póki co, że minusem wszystkich sieci jest ograniczenie przesyłu na urządzenia mobilne, ale to chyba problem możliwości przesyłu Bluetooth. Odpowiedz
 • stagerro89.64.29.1652019-12-02 14:00:25
  U mnie spotify bo jestem studentem i płacę tylko dyszkę :) spoko opcja Odpowiedz
 • herro2489.64.2.1842020-02-05 10:42:53
  ja korzystam ze spotify, całkiem spoko bo miałem 3 pierwsze miesiace za free Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Warszawa (Romaszewskiego)
Wrocław