Aktualności


Aktualności

Piosenki z filmów, które stały się hitami: “Czarnoksiężnik z krainy Oz” i “Over The Rainbow”

Wizard of Oz

Kiedy w 1939 roku Judy Garland jako Dorothy Gale kończyła swoją przygodę na planie krainy Oz, kierownictwo wytwórni MGM postanowiło usunąć jej piosenkę “Over The Rainbow” z filmu, twierdząc, że spowolni jego akcję. Współproducent Arthur Freed postawił wówczas ultimatum – albo przywrócą piosenkę, albo odejdzie z ekipy. No więc przywrócili. I nie pożałowali!

Jednak miało to miejsce dopiero po oficjalnej premierze ”Czarnoksiężnika z krainy Oz”, więc pierwsi widzowie filmu nie usłyszeli piosenki, która sama w sobie stała się równie kultowa, co film. Hollywoodzkie legendy mówią, że jeden z szefów wytwórni, Louis B. Mayer, bardzo niechętnie przywrócił “Over The Rainbow” do swojej produkcji. Miał nawet powiedzieć: “Niech chłopcy (producenci – przyp. red.) zatrzymają tę swoją cholerną piosenkę. Wsadźmy ją z powrotem do filmu, może nie będzie aż tak bolało”. No i nie bolało, wręcz przeciwnie – 80 lat później piosenka nadal jest wielkim przebojem i sięga po nią wielu różnych artystów. Dzięki jej coverowi światową zyskał między innymi Israel "IZ" Kamakawiwoʻole (znany też jako “ten uroczy pan z Hawajów”), którego teledysk do piosenki obejrzało aż 850 milionów użytkowników serwisu YouTube. Dla porównania – oryginalny klip z filmu ma “tylko” 36 milionów wyświetleń. 

Wspomniany wcześniej Arthur Freed nie walczył o pozostawienie piosenki w wykonaniu Garland w filmie tylko dlatego, że “Over The Rainbow” poruszyła wrażliwe struny jego duszy. Poruszyła też struny odpowiedzialne za rywalizację – zlecając jej napisanie, producent miał ambicję, by stworzyć balladę, która mogłaby konkurować z popularną wówczas "Someday My Prince Will Come" z “Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”, wielkiego przeboju kinowego Walta Disneya z 1937 roku. Udało się – kilka chwil później na horyzoncie pojawił się lśniący Oscar.

Twórcami “Over The Rainbow” byli Harold Arlen i Yip Harburg. Ich współpraca przebiegała tak, że Harburg rzucał pomysł lub tytuł związany z fabułą, Arlen komponował muzykę, a następnie Harburg pisał tekst. Arlen znany był z tego, że jego muzyka obejmowała bardzo szeroki wachlarz stylów, a najlepsze pomysły przychodziły mu do głowy w najmniej oczekiwanych momentach, więc zawsze miał przy sobie zeszyt do nut. Melodię przewodnią do "Over the Rainbow" napisał na kolanie w samochodzie podczas przejażdżki z żoną.

Niestety świat szybko zapomniał o twórcach i przypisał hit aktorce, a piosenka, którą Judy Garland nazywała "świętą", stała się jej hymnem, ale i ciężarem. “To jak bycie staruszką w warkoczach” – powiedziała kiedyś. Publiczność zawsze jednak domagała się tego przeboju, więc Garland eksperymentowała z tempem, barwą, rytmem i dykcją, starając się interpretować piosenkę na różne sposoby. Zainspirowała do tego również masę podziemnych i mainstreamowych artystów, którzy wciąż sięgają po ten przebój sprzed niemal stu lat. 

Jak się okazuje, nie tylko muzycy kochają piosenkę Arlena i Harburga – sondaż przeprowadzony w 2001 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego (Recording Industry Association of America) i rządową agencję wspierającą sztuki humanistyczne (National Endowment for the Humanities) wykazał, że “Over The Rainbow” jest absolutnym numerem jeden dwudziestego wieku. W 2004 roku zaś Amerykański Instytut Filmowy wyemitował w telewizji specjalny program poświęcony 100 największym piosenkom filmowym, w którym przebój Garland znalazł się na pierwszym miejscu.

Całej ścieżki dźwiękowej z filmu “Czarnoksiężnik z krainy Oz” możecie posłuchać na Spotify lub Tidal

P.S. Może w związku z uziemieniem przydadzą wam się nowe zestawy stereo? Na naszej stronie trwają potężne promocje – tak potężne, szef płakał, jak zatwierdzał!  

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław