Aktualności


Aktualności

Perły z lamusa: Uriah Heep, „Easy Livin’”. Bo tak trzeba żyć

Uriah Heep

Łatwo napisana piosenka o łatwym życiu – tak najszybciej można opisać nasz dzisiejszy wybór, czyli utwór zespołu Uriah Heep, „Easy Livin’”. Choć to tony „Lady In Black” nadal często wybrzmiewają w radiostacjach lub są odświeżane w coverach, warto pamiętać, że rockowi Brytyjczycy nagrali jeszcze parę fajnych rzeczy.

Wśród licznych gwiazd rocka lat siedemdziesiątych łatwo przegapić Uriah Heep. I właściwie trudno zgadnąć, dlaczego często umykają uwadze, skoro ich muzyczne mieszanie progresywnego rocka, z klasycznym heavy metalem jest dość charakterystyczne i bardzo łatwo wpada w ucho. Gdy wspomnimy tu też o wokalnych zabawach Davida Byrona, nietrudno zgadnąć, dlaczego wyciągamy dziś z lamusa utwór tego właśnie zespołu.

Wszystko przychodzi łatwo?

Po „Easy Livin’” można było spodziewać się sukcesu. To lekki i przyjemny utwór, który zdecydowanie nadaje się na hit. Poza stymulującą melodią ma też tekst, który mówi o dobrym, prostym i bezstresowym życiu. Czego zatem chcieć więcej? Może tylko nieco mniej ironii. Tak, tak – to kolejna pułapka na słuchacza. Tekst napisany przez Kena Hensleya ma w sobie podobną ironię, jak „Money”, o którym to hicie też wspominaliśmy już w naszym lamusowym cyklu. Autor zresztą opowiadał o tym wielokrotnie.

Po kilku długich dniach spędzonych w studio, wracaliśmy razem taksówką, a rozmowa skupiła się na tym, że większość ludzi postrzega nasze życie jako wyjątkowo łatwe. Że po prostu pojawiamy się w jakimś miejscu, gramy koncert, inkasujemy milion dolarów i wracamy do domu! – wspominał Hensley w wywiadzie dla Songfacts.

Rozmowa z kolegami z zespołu dość mocno utknęła Kenowi w głowie. Na tyle, by zaraz po powrocie do domu muzyk usiadł spokojnie i w kwadrans napisał cały utwór. To piętnaście minut okazało się jednym z najbardziej kluczowych momentów w karierze zespołu. Okazało się, że w błyskawicznym tempie powstał prawdziwy hit.

Jeden prosty sukces

Wiedziałem, że mamy świetną piosenkę dla zespołu i przełożyła się ona na genialny utwór – także do grania na żywo – ale ponieważ nigdy nie pisałem z myślą o konkretnym celu, zazwyczaj nie myślałem o tym, że mógłbym pisać jakikolwiek hit, ba, nawet nie myślałem, że piosenka może się udać w jakimkolwiek stopniu – opowiadał Ken Hensley.

Tymczasem „Easy Livin’” stało się jedynym utworem Uriah Heep, który wbił się na listę TOP40 w Stanach Zjednoczonych. Był to jeszcze większy hit w Holandii i Finlandii, dwóch krajach, które okazały się być dla zespołu najlepszym źródłem wsparcia i miłości od fanów – chyba nigdzie nie powstało tyle fanklubów Uriah Heep co w tych dwóch krajach, a mnóstwo wieloletnich „groupies” towarzyszących muzykom podczas tras koncertowych przyjechało za nimi właśnie z tych europejskich krajów.

Do dziś „Easy Livin’” to utwór, którzy jest najczęściej odtwarzaną kompozycją zespołu w serwisach muzycznych – przebija nawet „Lady In Black”, przez wielu uważaną za najbardziej znaną piosenkę Uriah Heep. Jest też nadal chętnie grywany przez zespoły zajmujące się przede wszystkim śpiewaniem coverów – niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych formacje muzyczne. Doczekał się też kilku wersji innych artystów, ale są to mało popularne wersje. Został za to wyróżniony obecnością w klasycznym kinowym arcydziele z Alem Pacino, czyli filmie „Pieskie popołudnie” w reżyserii Sidneya Lumeta. Jest to wyróżnienie spore – w filmie pojawiają się bowiem tylko trzy piosenki.  Pozostałe dwie, to „Amoreena” Eltona Johna i „Stay with Me” Roda Stewarta.

Dla zapewnienia sobie łatwego i przyjemnego wieczoru – bo ciężko będzie jednak chyba zorganizować sobie tak całe życie – szczerze polecamy spędzenie czasu z całym albumem Uriah Heep, z którego pochodzi „Easy Livin’”, czyli wydanym w 1972 roku „Demons and Wizards”. Może zaczarować rzeczywistość!

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław