Aktualności


Aktualności

Perły z lamusa: „Happy Xmas (War Is Over)”, Johna Lennona. Święta z bombami w tle

John Lennon

Utwór Johna Lennona i Yoko Ono z 1971 roku to jedna z najpopularniejszych piosenek bożonarodzeniowych na świecie, choć nie jest typowym świątecznym i kojącym utworem – zawiera mocne przesłanie polityczne, które do dziś odbija się echem. Świat nadal bywa przygnębiającym miejscem – także w czasie świąt.

Piosenka powstała po ponad dwóch latach pokojowego aktywizmu, uprawianego przez Johna Lennona i jego żonę, Yoko Ono, który rozpoczął się od słynnej akcji leżenia w łóżku ("bed-ins"), rozpoczętej w marcu 1969 roku. Piosenka była częścią międzynarodowej kampanii multimedialnej, rozpoczętej przez parę w grudniu 1969 roku – podczas szczytu ruchu kontrkulturowego i protestów przeciwko zaangażowaniu Ameryki w wojnę w Wietnamie. John i Yoko wynajęli miejsca na billboardach w dwunastu dużych miastach na całym świecie, aby zaprezentować słynne czarno-białe plakaty z napisem „WAR IS OVER! If You Want It - Happy Christmas from John & Yoko”. Hasło to pojawiło się wcześniej w dwóch słynnych antywojennych piosenkach: Phila Ochsa z 1968 roku („The War Is Over”) oraz „The Unknown Soldier” zespołu The Doors. Nie wiadomo jednak, czy było to celowe, czy tylko przypadkowe nawiązanie.

Polityka i choinka

Lennon wymyślił piosenkę jako sposób na kontynuację tematu jedności społecznej i pokojowej zmiany poprzez osobistą odpowiedzialność, która była podstawą wcześniejszej kampanii billboardowej. Miał nadzieję na jednoczesne przekazanie optymizmu i uniknięcie przesadnego świątecznego sentymentalizmu, który często charakteryzował muzykę bożonarodzeniową. To faktycznie bardzo niezwykła piosenka bożonarodzeniowa. Zamiast opowiadać o śniegu, saniach, jemiole i elfach, prosi o myślenie o tych, którzy żyją w strachu i wspólnie pragną doprowadzić do końca wojny. Wezwanie do działania to refren „wojna się skończyła, jeśli tego chcesz”.

Ta koncepcja to tez kontynuacja tego, co John Lennon i Yoko Ono pragnęli przekazać w utworze „Imagine”: jeśli wystarczająco dużo ludzi chce, żeby coś się stało, to się stanie. Więc chodziło o to, żebyśmy aktywnie pragnęli pokoju, który mógłby doprowadzić do końca wojen na świecie – piosenka mówiła co prawda głównie o Wietnamie, ale założeniem była oczywiście ponadczasowość utworu.

John Lennon i Yoko Ono napisali całość w swoim pokoju hotelowym w Nowym Jorku i nagrali w dwa dni –28 i 29 października w wytwórni Record Plant w Nowym Jorku. Singiel został wydany w USA na Boże Narodzenie, ale nie przypadł mocno do gustu fanom – nie znalazł się na szczytach list przebojów, a sprzedaż krążka nie była spektakularna. Dopiero na początku następnego roku, został wydany w Wielkiej Brytanii, gdzie błyskawicznie wspiął się do pierwszej piątki list przebojów. Ostatecznie piosenka stała się bożonarodzeniowym klasykiem także w Ameryce, ale zajęło to trochę czasu – trzeba było kilku lat, by Amerykanie docenili ten utwór. Akordy i melodia są w dużej mierze zapożyczone z tradycyjnego angielskiego folklorystycznego standardu „Skewball”, w szczególności z wersji z 1963 roku (zatytułowanej „Stewball”) autorstwa zespołu Peter, Paul and Mary.

W celu nagrania w Record Plant, sprowadzono do studia czterech gitarzystów akustycznych. Byli to Hugh McCracken (który wcześniej zagrał na płycie Paula McCartneya), Chris Osbourne, Stu Scharf i Teddy Irwin. Według dziennikarza Richarda Williamsa, który relacjonował sesję dla magazynu Uncut, kiedy Lennon uczył ich tej piosenki, poprosił, by „udawali, że są święta”. Kiedy jeden z gitarzystów powiedział, że jest Żydem, John powiedział mu: „Więc udawaj, że są twoje urodziny".

Na początku utworu słychać dwa szepty. Yoko szepcze: „Happy Christmas, Kyoko” (Kyoko Chan Cox to córka Yoko z Anthonym Coxem) i John szepcze: „Happy Christmas, Julian” (Julian to syn Johna z Cynthią).

Smutne Boże Narodzenie

John Lennon został zastrzelony i zabity niecałe trzy tygodnie przed Bożym Narodzeniem w 1980 roku. Niewątpliwie to głownie to dramatyczne wydarzenie sprawiło, że singiel został wydany ponownie i w nowej wersji trafił błyskawicznie do sprzedaży, radiostacji i na listy przebojów. Nabrał też nowego tragicznego wyrazu, poprzez tło swojego drugiego debiutu. To właśnie wtedy piosenka utrwaliła się jako okołoświąteczny hit.

W 2018 roku Miley Cyrus, Mark Ronson i Sean Ono Lennon spotkali się w nowojorskim studiu Electric Lady, by nagrać nową wersję utworu Lennona na nadchodzący sezon świąteczny. Cyrus powiedziała Jimmy'emu Fallonowi podczas wywiadu, że chcą zrobić piosenkę świąteczną i nie ma aktualnie na świecie nic bardziej istotnego, niż kontynuacja popularyzacji przesłania „WAR IS OVER”. Dodała, że Sean nie tylko odziedziczył głos i wygląd swojego ojca, ale także dawną „promienną magię Beatlesów”. Zrealizowaną przez to trio wersję wykonano w finale sezonu programu Saturday Night Live, 15 grudnia 2018 roku. 

To jeden z utworów, które na pewno powinny się znaleźć na świątecznej playliście. Choć nostalgiczny, dramatyczny, smutny. Ale i o takich uczuciach warto pamiętać. Zapraszamy do naszych salonów po świętach.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław