Aktualności


Aktualności

Nowy wymiar radia – technologia cyfrowa DAB+ już w Polsce

Radiofonia cyfrowa w Polsce stała się faktem. 1 października 2013 r. Polskie Radio zapoczątkowało regularną emisją programów cyfrowych.

Obecnie stały sygnał nadawany jest w Warszawie oraz Katowicach (i okolicach), ale jak informuje na swojej stronie Polskie Radio, do 2015 r. sygnał DAB+ pojawi się w większości dużych miast w całym kraju. Ale czym w ogóle jest radiofonia cyfrowa i jakie zapewnia korzyści?

dab plus

Technologia radiowa DAB+ oferuje lepszą jakość dźwięku bez szumów i zniekształceń

DAB/DAB+ jest opracowanym w Europie systemem cyfrowej transmisji sygnału radiowego. W Polsce stosowana jest nowsza z technologii, DAB+, wykorzystująca do konwersji plików cyfrowych wydajniejszy kodek AAC+. Umożliwia to nadawanie większej liczby programów wraz z dodatkowymi usługami, takimi jak przesyłanie napisów, obrazków i pokazów slajdów, przewodnika po programach, a także aktualizacji informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji. Jednym z najistotniejszych atutów DAB+ jest wyższa jakość dźwięku i większa funkcjonalność. Nadawany cyfrowo sygnał radiowy pozbawiony jest szumu, zniekształceń i zakłóceń dźwięku, co prowadzi do czystszego brzmienia. Do zalet użytkowych należą m.in. możliwość odnajdywania poszczególnych stacji za pomocą częstotliwości lub wybierając nazwę rozgłośni. W przypadku automatycznego wyszukiwania urządzenie z tunerem DAB/DAB+ dostraja się jednocześnie do wielu stacji nadających cyfrowo i natychmiast pokazuje ich listę. Ponadto technologia cyfrowa umożliwia zaprogramowanie odsłuchu audycji nawet na tydzień przed ich emisją.

Dostęp do powyższych udogodnień umożliwiają urządzenia wyposażone w tuner DAB+. Bogatą ofertę konstrukcji obsługujących radiofonię cyfrową zapewnia Yamaha, dzięki czemu każdy miłośnik wysokiej jakości dźwięku i komfortu obsługi znajdzie urządzenie odpowiadające jego oczekiwaniom.

Uniwersalny model dla każdego: Yamaha MCR-N560D

Największą uniwersalnością może pochwalić się model MCR-N560D ze znanej i cenionej serii PianoCraft. Ten kompletny system muzyczny składa się z amplitunera sieciowego z odtwarzaczem CD oraz dwóch głośników. Zintegrowanie w jednej obudowie tunerów FM i DAB/DAB+ oraz funkcji sieciowych zapewnia użytkownikom szeroki dostęp do źródeł dźwięku – zarówno radia analogowego, jak i cyfrowego, a także radia internetowego oraz plików muzycznych (w tym FLAC i WAV) zgromadzonych w urządzeniach przenośnych.

Miłośnikom kina domowego spodobają się amplitunery RX-S600D i RX-V500D

Miłośnicy radia cyfrowego i kina domowego z pewnością skierują swoją uwagę w stronę amplitunerów RX-S600D i RX-V500D. Ten pierwszy przekonuje kompaktowymi rozmiarami – wysokością wynoszącą zaledwie 111 mm i głębokością 320 mm – pozostając przy tym w pełni funkcjonalnym 5-kanałowym sieciowym amplitunerem AV. Drugi z modeli to już pełnowymiarowa i mocniejsza konstrukcja (80 W/kanał, 6 Ω, 20 Hz-20 kHz, 2 kanały sterowane). Ten 5-kanałowy amplituner tak jak RX-S600D współpracuje z iUrządzeniami, obsługuje najnowszą technologię MHL i zapewnia dostęp do analogowych i cyfrowych audycji radiowych, radia internetowego i muzyki dostępnej w domowej sieci.

Amatorom klasyki oferujemy model T-D500

Dla amatorów klasycznych systemów hi-fi projektanci Yamahy przygotowali tuner stereofoniczny T-D500. Wewnętrzna pamięć urządzenia pozwala zapisać 40 stacji DAB/DAB+, 30 stacji FM i 30 stacji AM. Tuner umożliwia odbiór informacji z systemu RDS, a obsługę urządzenia ułatwia pilot zdalnego sterowania oraz 2-wierszowy, 16-znakowy wyświetlacz.

Wszystkie urządzenia Yamahy obsługujące technologię DAB/DAB+ są już dostępne. Poglądowa cena detaliczna T-D500wynosi 1274 zł, amplitunery RX-S600D i RX-V500D kosztują odpowiednio 2699 zł i 2099 zł, a na kompletny system MCR-N560D trzeba przeznaczyć 2449 zł.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław