Aktualności


Aktualności

27-03-2014

Nowy wymiar radia – technologia cyfrowa DAB+ już w Polsce

Radiofonia cyfrowa w Polsce stała się faktem. 1 października 2013 r. Polskie Radio zapoczątkowało regularną emisją programów cyfrowych.

Obecnie stały sygnał nadawany jest w Warszawie oraz Katowicach (i okolicach), ale jak informuje na swojej stronie Polskie Radio, do 2015 r. sygnał DAB+ pojawi się w większości dużych miast w całym kraju. Ale czym w ogóle jest radiofonia cyfrowa i jakie zapewnia korzyści?

dab plus

Technologia radiowa DAB+ oferuje lepszą jakość dźwięku bez szumów i zniekształceń

DAB/DAB+ jest opracowanym w Europie systemem cyfrowej transmisji sygnału radiowego. W Polsce stosowana jest nowsza z technologii, DAB+, wykorzystująca do konwersji plików cyfrowych wydajniejszy kodek AAC+. Umożliwia to nadawanie większej liczby programów wraz z dodatkowymi usługami, takimi jak przesyłanie napisów, obrazków i pokazów slajdów, przewodnika po programach, a także aktualizacji informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji. Jednym z najistotniejszych atutów DAB+ jest wyższa jakość dźwięku i większa funkcjonalność. Nadawany cyfrowo sygnał radiowy pozbawiony jest szumu, zniekształceń i zakłóceń dźwięku, co prowadzi do czystszego brzmienia. Do zalet użytkowych należą m.in. możliwość odnajdywania poszczególnych stacji za pomocą częstotliwości lub wybierając nazwę rozgłośni. W przypadku automatycznego wyszukiwania urządzenie z tunerem DAB/DAB+ dostraja się jednocześnie do wielu stacji nadających cyfrowo i natychmiast pokazuje ich listę. Ponadto technologia cyfrowa umożliwia zaprogramowanie odsłuchu audycji nawet na tydzień przed ich emisją.

Dostęp do powyższych udogodnień umożliwiają urządzenia wyposażone w tuner DAB+. Bogatą ofertę konstrukcji obsługujących radiofonię cyfrową zapewnia Yamaha, dzięki czemu każdy miłośnik wysokiej jakości dźwięku i komfortu obsługi znajdzie urządzenie odpowiadające jego oczekiwaniom.

Uniwersalny model dla każdego: Yamaha MCR-N560D

Największą uniwersalnością może pochwalić się model MCR-N560D ze znanej i cenionej serii PianoCraft. Ten kompletny system muzyczny składa się z amplitunera sieciowego z odtwarzaczem CD oraz dwóch głośników. Zintegrowanie w jednej obudowie tunerów FM i DAB/DAB+ oraz funkcji sieciowych zapewnia użytkownikom szeroki dostęp do źródeł dźwięku – zarówno radia analogowego, jak i cyfrowego, a także radia internetowego oraz plików muzycznych (w tym FLAC i WAV) zgromadzonych w urządzeniach przenośnych.

Miłośnikom kina domowego spodobają się amplitunery RX-S600D i RX-V500D

Miłośnicy radia cyfrowego i kina domowego z pewnością skierują swoją uwagę w stronę amplitunerów RX-S600D i RX-V500D. Ten pierwszy przekonuje kompaktowymi rozmiarami – wysokością wynoszącą zaledwie 111 mm i głębokością 320 mm – pozostając przy tym w pełni funkcjonalnym 5-kanałowym sieciowym amplitunerem AV. Drugi z modeli to już pełnowymiarowa i mocniejsza konstrukcja (80 W/kanał, 6 Ω, 20 Hz-20 kHz, 2 kanały sterowane). Ten 5-kanałowy amplituner tak jak RX-S600D współpracuje z iUrządzeniami, obsługuje najnowszą technologię MHL i zapewnia dostęp do analogowych i cyfrowych audycji radiowych, radia internetowego i muzyki dostępnej w domowej sieci.

Amatorom klasyki oferujemy model T-D500

Dla amatorów klasycznych systemów hi-fi projektanci Yamahy przygotowali tuner stereofoniczny T-D500. Wewnętrzna pamięć urządzenia pozwala zapisać 40 stacji DAB/DAB+, 30 stacji FM i 30 stacji AM. Tuner umożliwia odbiór informacji z systemu RDS, a obsługę urządzenia ułatwia pilot zdalnego sterowania oraz 2-wierszowy, 16-znakowy wyświetlacz.

Wszystkie urządzenia Yamahy obsługujące technologię DAB/DAB+ są już dostępne. Poglądowa cena detaliczna T-D500wynosi 1274 zł, amplitunery RX-S600D i RX-V500D kosztują odpowiednio 2699 zł i 2099 zł, a na kompletny system MCR-N560D trzeba przeznaczyć 2449 zł.

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław