Aktualności


Aktualności

Netflix z mniejszym zużyciem danych mobilnych

Netflix - logo

Coraz chętniej korzystamy z internetu w telefonach, co przekłada się na zużycie danych. Informują o tym duzi dostawcy treści video, którzy coraz chętniej prezentują nowe rozwiązania mające ograniczyć zużycie danych mobilnych. Netflix właśnie ogłosił wprowadzenie nowego kodeka, który pozwoli zaoszczędzić dane na telefonach i tabletach.

Nowy kodek od technologicznych gigantów

Nowy kodek stosowany przez Netflix to AV1 który został opracowany przez The Alliance for Open Media, instytucję zrzeszającą gigantów branży – Netflix, Google, Amazon, Intel i innych. Opracowany kodek ma wydajność o 20% lepszą od opracowanego przez Google VP9. Celem, który przyświecał gigantom technologicznym przy opracowywaniu nowego formatu było nie tylko ograniczenie zużycia danych, ale również stworzenie kodeka, który nie wymaga opłat licencyjnych za użytkowanie. Takie licencje są stosowane przy innych kodekach, na przykład HEVC.

Pomimo wprowadzenia AV1 w 2018 roku, jego dostępność ciągle jest ograniczona. Netflix oferuje nowy kodek tylko przy wybranych tytułach, po wybraniu w aplikacji mobilnej na systemach Android opcji oszczędzania danych.

Czy AV1 zyska popularność?

Prace nad coraz lepszym kodowaniem obrazu trwają od dawna, opracowany przez Google VP9 nie zyskał na popularności, mimo że oferował znaczne zmniejszenie zużycia danych. Kodek jest stosowany na niektórych stronach internetowych, treści w tym formacie oferował również YouTube co pozwalało na zmniejszenie rozmiaru przesyłanych na platformę filmów. Obecnie, twórcy AV1 zapowiadają prace nad zwiększeniem popularności nowego kodeka, w tym celu twórcy nawiązali współpracę z producentami hardware. The Alliance for Open Media finansuje konkurs w celu optymalizacji wydajności kodeka AV1 w materiałach 10 bitowych.

AV1 wykorzystywany jest również przez Google, który testuje wydajność kodeka w materiałach wideo o rozdzielczości do 480p. Docelowo, kodek ma być stosowany również w wyższych rozdzielczościach, w tym w materiałach 4k HDR.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław