Aktualności


Aktualności

Kino domowe czy soundbar w budżecie do 2000 zł?

8 ocen

MusicCast YSP-5600

Dla każdego miłośnika dobrego dźwięku i filmów akcji dobre nagłośnienie w domu to podstawa. Do niedawna zestawy głośników do kina domowego nie miały konkurentów. Z czasem sytuacja się zmieniła. Obecną całkiem niezłą (choć nie pozbawioną wad, o czym za chwilę) alternatywą dla tradycyjnego zestawu kina domowego jest dobry soundbar. Ten z pozoru niewielki system głośników zamknięty w eleganckiej listwie oferuje dźwięk zdecydowanie lepszy niż ten dochodzący bezpośrednio z telewizora, choć siłą rzeczy nie zastąpi nam tradycyjnego zestawu opartego o konwencjonalne kolumny głośnikowe.

Jeśli nie chcemy przekroczyć budżetu 2 000 zł taki soundbar może być rozsądna alternatywą, zwłaszcza wtedy gdy mamy ograniczone miejsce i gdzie nie ma możliwości właściwego ustawienia tradycyjnych kolumn. Oczywiście soundbar można zakupić także do pomieszczeń o zdecydowanie większych wymiarach – na rynku są listwy, które oferują bardzo dobrą jakość dźwięku i szereg ciekawych funkcjonalności, np. flagowa konstrukcja firmy Yamaha – soundbar MusicCast YSP5600 lub wybitny dźwiękowo Bluesound Pulse Soundbar 2i. Jednakże należy pamiętać, że jeśli mamy więcej miejsca w domu i większy budżet do dyspozycji, warto jednak rozważyć zestaw kina domowego oparty na amplitunerze AV i komplecie kolumn głośnikowych – tylko wtedy będziemy w stanie stworzyć kino domowe z prawdziwego zdarzenia.

Yamaha YAS-107

Czy zatem warto kupić soundbar do 2000 zł?

Tak, pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób soundbar będzie realizował nam dźwięk przestrzenny – czyli to do czego teoretycznie jest powołany. Ponieważ soundbar z uwagi na swoją kompaktową konstrukcję nie jest w stanie konkurować z dobrze rozstawionymi po salonie kolumnami głośnikowymi, producenci powinni wyposażyć swoje urządzenia w odpowiednie systemy wirtualnego tworzenia dźwięku wielokanałowego. Niestety większość producentów nie wywiązuje się z tego zadania, oferując soundbary de facto grające w stereo. Warto zatem dobrze sprawdzić jaki system kreacji dźwięku przestrzennego posiada soundbar, który chcemy kupić i na pewno wystrzegać się tych, które oferują dźwięk 2.1 czy 3.1 – w tym przypadku lepiej chyba wybrać mini-wieżę, która zagra nawet lepiej w stereo, a będzie miała dodatkowo odtwarzacz CD czy funkcje sieciowe (np. Yamaha MusicCast MCR-N470D). Wracając do dźwięku przestrzennego, to warta uwagi jest bez wątpienia technologia DTS Virtual:X. Stworzona przez firmę DTS, czyli obok Dolby, światowego lidera wszelkich (np. stosowanych w kinach) systemów dźwięku przestrzennego, technologia ta nie tylko tworzy wirtualnie przekonujący dźwięk dookólny, ale i udanie emuluje także kanał wysokości, dzięki czemu dźwięki potrafią docierać do nas nawet z góry. Bardzo udanym przykładem implementacji tego rozwiązania jest soundbar Yamaha YAS-207.

Warto jeszcze kilka słów poświęcić kwestii subwoofera - w tym przedziale cenowym możemy bowiem kupić zarówno soundbar z subwooferem, jak i samą listwę głośnikową. Pytanie, którą wersję wybrać zależy przede wszystkim od tego jak duże jest nasze pomieszczenie i jak jest ono zbudowane – oraz czy wolimy więcej dudnienia czy raczej mniej…Jednoelementowe soundbary są też z reguły tańsze, a takie modele jak np. Yamaha YAS-107 posiadają wbudowany subwoofer, więc warto też wziąć to pod uwagę.

A zatem, soundbar do 2000 złotych pod pewnymi warunkami może być alternatywą dla zestawu kina domowego – zwłaszcza gdy ogranicza nas budżet lub brak miejsca.

Yamaha MusicCast Bar 400

Funkcje dodatkowe

Dokonując zakupu warto wybrać to urządzenie, które posiada sporo dodatkowych funkcji, które mogą okazać się nam przydatne w codziennych korzystaniu ze sprzętu. Do najczęściej spotykanych funkcji, w jakie wyposażone są listwy głośnikowe, możemy zaliczyć moduł Bluetooth czy gniazda HDMI. Pierwsze umożliwi nam bezprzewodowe strumieniowanie muzyki np. z naszego smartfona do soundbara, a drugie łatwo połączyć soundbar z naszym TV – za pomocą jednego przewodu HDMI. Sprawdźmy też czy soundbar możemy postawić zarówno przed telewizorem, jak i powiesić na ścianie.

Moc i konfiguracja głośników?

Często producenci epatują nas kosmicznie wysokimi specyfikacjami dotyczącymi mocy soundbara. Należy jednak pamiętać, że po pierwsze wysoka moc nie świadczy o jakości brzmienia, co również należy uwzględnić przed zakupem. Po drugie, parametry podawane przez producentów bywają absolutnie nierealnymi pomiarami maksymalnej mocy przy spełnieniu określonych warunków – i nie mówią zupełnie nic o tym, jak głośno urządzenie będzie grało w naszym domu – a na pewno nie o tym jak muzykalnie dany soundbar zagra. Dlatego warto posłuchać soundbara przed zakupem, a nie porównywać specyfikacje.

MusicCast Pianocraft MCR-N470D

A co z ilością głośników? Możemy spotkać zestawy oznaczone jako 2.0 i 2.1, co w pierwszym przypadku oznacza soundbar wyposażony w 2 głośniki bez subwoofera w zestawie, a w drugim przypadku soundbar z dwoma głośnikami oraz subwooferem. Jak wspominaliśmy jednak soundbar powinien być alternatywą dla kina domowego, a nie zestawów stereo. W cenie do 2000 zł bez problemu kupimy soundbary z większą ilością przetworników. Im większa liczba głośników oraz przetworników odpowiadających za rozkład dźwięku, tym lepsze efekty jesteśmy w stanie uzyskać podczas oglądania filmów (choć oczywiście głośniki powinny być także dobrej jakości…) Soundbary, pracujące w konfiguracji 5.1 lub wyższej, oferują zazwyczaj realistyczny dźwięk przestrzenny, uzyskiwany dzięki odpowiedniemu ustawieniu głośników wewnątrz obudowy. Szczytowym osiągnięciem inżynierii jest wspominany soundbar YSP-5600 wyposażony w aż 44 głośniki!

Złącza i porty – czy ich liczba będzie odpowiednia do naszych wymagań?

Zasadniczo, na to pytanie jest tylko jedna właściwa odpowiedź. Im więcej portów i złącz posiada dany soundbar, tym lepiej dla nas. Złącza HDMI wykorzystywane są do połączenia telewizora, konsoli, odtwarzacza Blu-ray i DVD, a więc im ich więcej tym lepiej. Dobre soundbary wyposażone są w co najmniej 2 porty HDMI. Ponadto, dodatkowe złącza, jakie możemy spotkać to gniazda optyczne (tu też możemy podłączyć TV, a także inne urządzenia zewnętrzne np. odtwarzacz blu-ray lub CD), jack 3.5 mm umożliwiający podłączenie słuchawek przewodowych oraz złącze do Internetu – Ethernet (choć te pojawiają się raczej w trochę droższych konstrukcjach np. MusicCast BAR 400).

Czego brakuje w soundbarach za 2000 zł?

Przede wszystkim soundbary do 2000 zł nie są w stanie zastąpić dobrej klasy zestawu audio, ani zestawu kina domowego. Stworzono je raczej z myślą o polepszeniu słabej jakości dźwięku z telewizora niż o oglądaniu filmów czy słuchaniu muzyki o wysokiej wierności. Czy kupując taki soundbar poczujemy się jak w kinie? Niezupełnie. Zawsze warto myśląc o soundbarze rozważyć jednak zakup klasycznego zestawu kina domowego (krótki poradnik poniżej). Z jednej strony soundbary sprawdzą się przy oglądaniu seriali czy graniu z przyzwoitym dźwiękiem. Z drugiej zaś, modele z tego przedziału cenowego nie posiadają żadnych zaawansowanych systemów audio, takich jak Dolby Atmos, DTS:X.

Kto powinien się nimi zainteresować?

Soundbar za 2000 zł to propozycja dla tych, którzy chcą znacząco polepszyć dźwięk płynący z telewizora. W większości są produktami dla osób świadomych zalet i ograniczeń takiego urządzenia. Oferują znacznie wyższą jakość od tańszych modeli. Jednak należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

= = =

Yamaha YHT-1840

Jakie kino domowe do 2000 zł

Wybierając tradycyjne zestawy kina domowego w tym zakresie, możemy postawić na gotowe zestawy „z jednego pudełka” lub oddzielnie dobierać poszczególne komponenty. Kompletne zestawy np. Yamaha YHT-1840, składają się amplitunera AV i kompletu głośników, zwykle mniejszych niż tradycyjne drewniane kolumny głośnikowe, ale za to łatwych w ustawieniu w mieszkaniu.  Jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości dźwięku, warto się nieco potrudzić i samodzielnie złożyć własne kino domowe. W tym miejscu bez wątpienia warto pomyśleć o odwiedzeniu specjalistycznego salonu audio.

Dlaczego warto kupić kino domowe?

Przede wszystkim w celu uzyskania dobrej jakości przy oglądaniu filmów czy audycji telewizyjnych. Warto pamiętać, że dopiero właściwie dobrane kino domowe wraz z zapewnieniem odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniu pozwolą poczuć się jak w prawdziwym kinie, tylko lepszym, im lepiej uda się zrealizować ten pomysł we własnym mieszkaniu. Poza oglądaniem filmów kino domowe umożliwia również słuchanie muzyki – zwykle w jakości lepszej niż z soundbaru do 2000 zł.

Na co zwrócić uwagę wybierając kino domowe?

Przy wyborze kina domowego, niezależnie, czy będzie to gotowy zestaw, czy składany samodzielnie, warto zwrócić uwagę na poszczególne jego elementy – amplituner i głośniki. Podobnie jak przy soundbarze warto zapytać o ilość złącz HDMI, dekodery dźwięku przestrzennego czy funkcje takie jak Bluetooth.

Yamaha YAS-107

Amplituner

Jest urządzeniem, które łączy cechy wzmacniacza z odbiornikiem fal radiowych. To od niego zależy jakość sygnału wychodzącego do głośników. Jest zatem najważniejszym elementem całego kina domowego. Transformuje on sygnał cyfrowy wychodzący z odtwarzacza na sygnał analogowy, wykorzystywany później przez kolumny głośnikowe.

Głośniki

Powinny być przede wszystkim dostosowane do amplitunera zarówno pod względem impedancji, jak i mocy. Zwykle kina domowe wyposażone są w zestawy 5.1 lub 7.1. Warto wybrać kolumny o bardziej klasycznej drewnianej obudowie.  

Parametry

Moc wyjściowa i impedancja

Podawana jest na poszczególne kanały i najczęściej wynosi od 100 do 150 W. Moc wyjściowa warunkuje całkowitą głośność kina domowego. Głośniki nie muszą mieć mocy większej niż amplituner o ile będziemy świadomie regulować poziom głośności. Obok mocy kolejnym ważnym parametrem jest impedancja, która określa opór elektryczny napotykany przez płynący przez system prąd. Impedancja głośników może być taka sama lub większa, niż impedancja amplitunera, aby nie spowodować jego uszkodzenia.

Liczba kanałów

Ilość kanałów determinuje ilość głośników, które można podłączyć do kina domowego. Najczęściej spotykanymi zestawami są 2.1, 5.1, 7.1, 9.1, a nawet w przypadku bardzo rozbudowanych kin domowych- 11.1. Pierwsza liczba określa ilość zwykłych głośników, natomiast druga ilość subwooferów, czyli głośników niskotonowych. Im więcej głośników, tym dźwięk staje się bardziej przestrzenny. W większości przypadków, aby cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem przestrzennym, wystarczają zestawy 5.1 i 7.1.

Formaty dźwięku

Im więcej dekoderów dźwięku obsługiwanych przez amplituner, tym lepiej. Dobrze byłoby, gdyby obsługiwał znaczną większość z podanych: Dolby Digital, Dolby Digital EX, Dolby Digital Plus, Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic II, Dolby Pro Logic Iix, Dolby Pro Logic Iiz, Dolby TrueHD, Dolby Virtual Speaker, DTS, DTS 96/24, DTS NEO:6, DTS-ES, DTS-HD Master Audio, Audyssey’s DSX, DTS Neo: X oraz DTS Surround Sensation.

Wyjścia i wejścia

Tak samo jest z liczba wejść i wyjść znajdujących się na amplitunerze. Im więcej portów, tym lepiej. Najważniejszymi złączami, które obowiązkowo powinny znaleźć się w dobrej klasy amplitunerze, są: HDMI, gniazda optyczne, analogowe czy wyjście słuchawkowe. 

Komentarze (3)  /  Ocena: 4.8/5 (8 ocen)

  • marioneix207.189.30.1752019-05-02 14:10:30
    Fajny artykuł, też miałem podobny dylemat, jednak ostatecznie zdecydowałem się na kino domowe dla atmosfery :) Odpowiedz
  • transcendentor5.253.206.842019-06-01 19:59:38
    Tutaj jest problem, bo ciężko wybrać z pomiędzy tych dwóch. Najlepiej kupić oba :D Odpowiedz
  • Adaaam37.120.156.2222019-06-03 15:53:58
    U mnie padło na soundbar. Yamaha działa rewelacyjnie Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


YAS-107
Supercena

YAS-107

Yamaha
Soundbary
1 099 zł
799 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Warszawa (Romaszewskiego)
Wrocław