Aktualności


Aktualności

Kino domowe, czy soundbar?

Od kiedy wprowadzono soundbary trwa stała debata co jest lepsze: one, czy kino domowe. Kwestia ta sprowadza się do ustalenia własnych potrzeb i możliwości.

Soundbar

Yamaha YSP-5600Yamaha YSP-5600 to soundbar najnowszej generacji. Dzięki zastosowaniu 46 głośników może on odtwarzać prawdziwy dźwięk przestrzenny. Wykorzystuje do tego zaawansowany procesor DSP i odbijanie wiązek dźwięku od powierzchni w pomieszczeniu.

Soundbar to urządzenie mieszczące zestaw głośników, wzmacniacz i całą elektronikę sterującą. Jego zadaniem jest odtwarzanie dźwięku pochodzącego z telewizora, czy to stereo, czy przestrzennego. Uzyskanie efektów przestrzennych z jednego urządzenia wymaga wykorzystania zaawansowanego przetwarzania sygnałów cyfrowych (DSP) i wielu niezależnych głośników.

Zalety:

 • Dobre efekty przestrzenne
 • Niewielki rozmiar
 • Niskie zużycie energii
 • Brak przewodów

Wady:

 • Nie poradzi sobie z nagłośnieniem dużych pomieszczeń
 • Niskie tony wymagają użycia subwoofera

 

Kino domowe

zestaw kina domowego oparty o amplituner Yamaha RX-AS710DKlasyczny zestaw kina domowego oparty o amplituner Yamaha RX-AS710D. Subwoofer wspiera kolumny podłogowe w odtwarzaniu najniższych dźwięków, a głośnik centralny odpowiada za dużą część średniego pasma.

Kino domowe oparte o klasyczne kolumny głośnikowe generują prawdziwy dźwięk przestrzenny. Amplituner odbiera sygnał z TV, czy odtwarzacza Blu-Ray i wzmacnia go na potrzeby zestawu pięciu lub więcej kolumn głośnikowych.

Zalety:

 • Doskonałe dźwięki przestrzenne, również w dziedzinie wysokości
 • Świetnie odtwarza muzykę
 • Nagłośni każde pomieszczenie
 • Użycie subwoofera nie jest obowiązkowe przy odpowiednich kolumnach frontowych

Wady:

 • Duża ilość przewodów
 • Duży pobór mocy

Podsumowanie

Jak widać soundbary i kino domowe pełnią odmienne funkcje. Te pierwsze stanowią świetne rozszerzenie dźwięku z TV, czasem nawet wyposażone są w opcje dźwięku przestrzennego. Zwłaszcza z pomocą subwoofera dźwięk oferowany przez soundbar może być bardzo dobry. Kino domowe to inna bajka. Amplituner, oraz kolumny zajmują mnóstwo miejsca i wymagają gąszczu przewodów do działania. Jakość dźwięku oferowana przez taki zestaw jest za to nieporównywalnie lepsza, niż oferowana przez soundbar, nie mówiąc nawet o standardowych głośnikach w TV. Systemy dźwięku obiektowego Dolby Atmos i DTS:X pozwalają na stworzenie dodatkowych kanałów wysokości. Taki system pozwala całkowicie wsiąknąć w wydarzenia na ekranie.

Jeżeli chcesz sprawdzić jak takie systemy działają w praktyce zapraszamy do salonów Top Hi-Fi. Nasi eksperci z chęcią odpowiedzą na dodatkowe pytania i uraczą świeżo przyrządzoną kawą.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław